بیماریبیماری های مفصلی

12 عوارض کفش پاشنه بلند

فهرست محتوا نمایش

عوارض کفش پاشنه بلند را تعداد زیادی از خانم‌ها می‌دانند. اما گاهی زیبایی یا شیک بودن در مراسم یا موقعیت‌های خاصی برای آن‌ها مهمتر است. اما هیچ کس از عوارض استفاده از این کفش‌ها بی‌خبر نیست. از این عوارض می‌توان به کمر درد، زانو درد، کج شدن انگشتان و ضعیف شدن رباط‌ها اشاره کرد. این نوع مشکلات به مرور زمان باعث ایجاد عارضه‌های شدیدتر در بدن خواهند شد.

به همین دلیل ما در این مطلب از مجله سلامت سیوطب به بررسی عوارض کفش پاشنه بلند خواهیم پرداخت. آشنایی دقیق با این عوارض باعث می‌شود که افراد علاوه بر شناخت آن‌ها، علائم و علت درد خود را بشناسند.

عوارض کفش پاشنه بلند در مدت طولانی چیست؟

استفاده طولانی‌مدت از کفش‌های پاشنه بلند عوارضی به همراه دارد. چند نمونه از رایج‌ترین عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1. کفش پاشنه بلند و کمر درد رابطه مستقیمی با هم دارند

استفاده طولانی‌مدت از کفش‌های پاشنه بلند باعث افزایش احتمال درد کمر حتی در افراد سالم می‌شود. زیرا این نوع کفش‌ها وزن بدن را به صورت مستقیم روی پاها و کمر توزیع نمی‌کنند. به همین دلیل فرد بعد از چند ساعت یا بعد از مدتی طولانی دچار کمر درد خواهد شد.

2. پا درد رایج‌ترین عارضه استفاده از کفش‌های پاشنه بلند است

رایج‌ترین عارضه ناشی از پوشیدن کفش‌های باشنه بلند نوک تیز، درد در پاهاست. در مواردی درد پا بعد از 20 تا 30 ساعت بعد از پوشیدن کفش شروع می‌شود. این درد با توجه به مدل و بلندی پاشنه کفش در قسمت‌های مختلفی مانند انگشتان پاها، قوس و پاشنه پا ایجاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد با بهترین روش‌های نوین پزشکی

3. یکی از عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند درد در عضلات ساق پا است

از جمله شایع‌‎ترین عوارض کفش پاشنه بلند، درد در عضلات ساق پا است. استفاده مداوم از این نوع کفش‌های پاشنه بلند و نوک تیز به مرور زمان باعث بیرون زدگی رگ‌ها می‌شود. این رگ‌های بیرون‌زده علاوه بر ظاهر نامناسب، باعث درد نیز خواهند شد. توجه داشته باشید که عوارض کفش‌های پاشنه بلند لژدار کمی کمتر از نمونه‌های نوک تیز است.

4. پیچ خوردگی مچ پا، از عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند

یکی از عوارض کفش پاشنه بلند پچ خوردگی پا است|سیوطب

یکی از چالش‌های مهم در حین استفاده از کفش‌های پاشنه بلند، راه رفتن در سطوح مختلف است. قدم زدن در سطوح پله‌دار، سنگفرشی، دارای برآمدگی یا لیز با کفش‌های پاشنه بلند سخت است. در این حالت احتمال پیچ خوردگی و افتادن فرد بیشتر خواهد شد. همچنین در مواردی ممکن است آسیب‌دیدگی شدید و در حد شکستگی باشد.

5. ایجاد انحنای ناخوشاید در ستون فقرات

احتمال دارد که استفاده از کفش‌های پاشنه بلند باعث ایجاد قوس و درد در بالای کمر شود. البته باید بدانید که در ستون فقرات انحنای طبیعی وجود دارد که اگر فشار زیادی به آن در طول زمان وارد شود، باعث افزایش این انحنا خواهد شد. انحنا در ستون فقرات دردهای شدیدی در کمر ایجاد می‌کند.

6. انقباض عروق خونی یکی از عوارض کفش پاشنه بلند

کفش‌های پاشنه بلند معمولا پاها را بلندتر و نازک‌تر نشان می‌دهند. با توجه به نوع کفش‌ها، فشاری که به قسمت خاصی از پاها وارد می‌شود متفاوت است. اما در حالت کلی فشار به پاها منجر به انقباض جریان خون خواهد شد. این موضوع به مرور زمان منجر به شکستگی عروق خونی در برخی افراد می‌شود.

7. کج شدن انگشتان پا در اثر فشار زیاد

استفاده از کفش‌های پاشنه بلند با نوک تیز در قسمت پنجه‌ها، باعث تغییر شکل انگشتان خواهد شد. گاهی فشار به قدری زیاد است که باعث تغییر وضعیت انگشتان به حالت چکشی می‌شود. این عارضه به مروز زمان باعث ایجاد آرتروز و درد زیاد در ناحیه انگشتان و پا خواهد شد.

8. ضعیف شدن رباط‌ها به مرور زمان از عوارض کفش پاشنه بلند

استفاده طولانی‌مدت از کفش‌های پاشنه بلند و نوک تیز باعث ضعیف شدن رباط‌های پاها خواهد شد. این عارضه در اثر فشار زیاد به پاها، مفاصل و عضلات ایجاد می‌شود. در صورتی که به دلیل نوع کار خود مجبور به استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار هستید، برای جلوگیری از تضعیف رباط‌ها و دیگر عوارض، ورزش کنید.

9. استفاده زیاد از کفش‌های پاشنه‌دار به زانو درد ختم می‌شود

یکی دیگر از عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند فشار زیاد به زانوهاست. زیرا این نوع کفش‌ها وزن بدن را به صورت متعادل در تمامی قسمت‌های کف پا و زانوها منتقل نمی‌کنند. به همین دلیل به مرور زمان باعث درد، تورم و حتی ساییدگی در مفاصل زانو می‌شوند.

10. افزایش کشش در انگشتان پا از عوارض کفش‌های پاشنه‌دار

یکی از عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند است|سیوطب

یکی دیگر از عوارض جانبی پوشیدن مداوم کفش پاشنه‌دار این است که انگشتان پا را در حالت هایپراکستنشن دائمی ثابت می‌کند. هایپراکستنشن (Hyperextension) به معنی حرکت یک مفصل بیشتر از حد طبیعی آن است. در این حالت انگشتان پاها به دلیل فشار زیاد و مداوم، در حالتی خارج از محدوده طبیعی مفصلی خود قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث آسیب به مفصل و در آخر ساییدگی و آرتروز خواهد شد.

11. کاهش تعادل در هنگام راه رفتن یا حتی ایستادن با کفش‌های پاشنه‌دار

حفظ تعادل روی پاشنه‌های باریک و بلند بسیار سخت است. همین موضوع باعث افزایش احتمال افتادن، لیز خوردن و پیچ خوردگی پا را افزایش می‌دهد. شاید این سوال در ذهن شما اینجاد شود که با پوشیدن طولانی مدت زنان می‌توانند تعادل خود را در هنگام پوشیدن این نوع کفش‌ها حفظ کنند. اما باید گفت که اتفاقاتی مانند لیز خوردن ناگهانی است.

12. افزایش احتمال ابتلا به آرتروز در انگشتان پا و زانو

راه رفتن با کفش‌های پاشنه‌دار و قرار دادن بدن در وضعیت غیرطبیعی به مرور زمان باعث فشار به مفاصل حساسی مثل قوزک پا و زانو می‌شود. کفش‌های پاشنه بلند نیروی اضافی زیادی به زانوها و دیگر مفاصل وارد می‌کنند. همین موضوع باعث فرسایش سریع‌تر این مفاصل و ابتلا به آرتروز خواهد شد.

 

راهکارهایی برای کاهش عوارض کفش پاشنه بلند محبوب خانم‌ها

در مواردی که امکان کنار گذاشتن کفش‌های پاشنه بلند وجود ندارد، بهتر است که افراد راهکارهایی را برای جلوگیری از عوارض شدید انجام دهند. این راهکارها باعث کاهش عوارض، درد و صدمات ناشی از این کفش‌ها می‌شوند که عبارتند از:

  • از کفش‌های پاشنه بلند لژدار استفاده کنید. این نوع کفش‌ها باعث پخش فشار ناشی از وزن بدن روی تمام قسمت‌های پا می‌شوند.
  • در مکان‌هایی که پله، سطح ناهموار و لیز دارد از کفش‌های پاشنه بلند استفاده نکنید.
  • ورزش کنید تا باعث کاهش فشار روی یک نقطه خاص از بدن خود شوید. همچنین ورزش باعث تقویت عضلات، مفاصل و رباط‌های شما می‌شود.
  • تعداد روزهایی که از کفش پاشنه‌دار استفاده می‌کنید را کاهش دهید.
  • پاشنه‌های کوتاه‌تر را جایگزین کنید. به عنوان مثال به جای کفش‌هایی با پاشنه 10 سانتیمتری از نمونه‌های 5 یا 3 سانتیمتری استفاده کنید.
  • قبل از پوشیدن این نوع کفش‌ها حرکات کششی انجام دهید تا عضلات ساق پای شما تقویت شوند.
  • در صورت امکان در کفش‌های خود از کفی طبی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای کاهش عوارض کفش پاشنه بلند، بهترین کار، ورزش کردن است. پس ورزش را در برنامه زندگی خود جای دهید.

 

سوالات متداول در مورد عوارض کفش پاشنه بلند

آیا کفش پاشنه بلند باعث کوتاهی قد میشود؟

بله. در صورتی که فرد برای مدت طولانی از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کند، به مرور زمان فشار ناشی از این کفش‌ها باعث کوتاه و ضعیف شدن عضلات و رباط‌ها می‌شود.

فواید کفش پاشنه بلند چیست؟

فواید کفش پاشنه بلند جنبه ظاهری دارد. این فواید شامل افزایش زیبایی، جذابیت و مناسب برای انواع استایل‌ها و زنان با قد کوتاه می‌شود.

درد پا با کفش پاشنه بلند ماندگار است یا کوتاه مدت؟

در صورتی که فرد برای مدت طولانی از کفش‌های پاشنه بلند نامناسب استفاده کند، دچار درد در پاها خواهد شد. این درد در صورت عدم رسیدگی به عارضه‌هایی مانند آرتروز تبدیل خواهد شد.

منبع
stylecraze

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا