بیماریگوارش

امپرازول چیست؟موارد استفاده و عوارض امپرازول

امپرازول با کاهش میزان اسیدی معده برای درمان علائمی مانند سوزش معده ، مشکل در بلع و سرفه مداوم و مشکلات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید ، زخم معده) استفاده می شود علاوه براین  به جلوگیری از زخم معده و سرطان مری کمک می کند.

اغلب این دارو بدون نسخه و خود درمانی برای درمان سوزش سر دل مکرر استفاده می شود اما از آنجا که اثر آن بین 1 تا 4 روز طول می کشد ، بلافاصله دل درد را تسکین نمی دهند.

بنابراین دستورالعمل های بسته و مواد تشکیل دهنده روی برچسب را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید محصول مناسب شما باشد. همچنین ، محصولاتی با نام تجاری مشابه ممکنه حاوی مواد مختلفی باشند و مصرف یک محصول اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: روش های درمان زانودرد

نحوه استفاده از امپرازول خوراکی

داروی امپرازول | سیوطب

در صورت تجویز پزشک ، قبل از شروع مصرف امپرازول توصیه های پزشک را جدی بگیرید اگر از داروی بدون نسخه برای خود درمانی استفاده می کنید ، قبل از مصرف تمام دستورالعمل های موجود روی بسته محصول را بخوانید.

این دارو توسط دهان و معمولا یک بار در روز قبل از غذا خورده می شود. دوز و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. 

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با دلکوویو

عوارض امپرازول

  • در صورت تداوم یا بدتر شدن سردرد یا شکم درد بعد از خوردن دارو باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
  • بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
  • در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله: علائم سطح خون پایین ، ضربان قلب غیر معمول سریع / آهسته / نامنظم ، اسپاسم عضلانی مداوم ، تشنج ، علائم لوپوس ، بثورات روی بینی و گونه ، درد مفصل جدید یا بدتر به پزشک مراجعه کنید.
  • این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید شود این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع دارو رخ دهد و با عوارضی از قبیل اسهال شدید ، درد و گرفتگی شکم یا معده ، تب ، خونمخاط  در مدفوع می باشد . اگر این علائم را دارید ، از ضد اسهال  استفاده نکنید زیرا علائم را بدتر می کند.

بیشتر بخوانید: برای مسمومیت غذایی چی بخوریم؟

مصرف امپرازول باعث کمبود ویتامین B-12 می شود و اگر هر روز به مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) مصرف شود ، خطرات جدی در پی دارددر صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 مانند ضعف غیرمعمول ، زخم زبان یا بی حسی ، گزگز دست یا پاها، فوراً باید به پزشک خود اطلاع دهید .

  • واکنش آلرژیک بسیار جدی در صورت مصرف این دارو نادر استبا این حال ، در صورت مشاهده علائم  آلرژیک جدی باید به پزشک مراجعه کرد .

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو ، موثر ترین روش های معالجه آرتروز زانو

اکنون با عوارض امپرازول و موارد استفاده از آن آشنا شدید. امیدواریم این مقاله از سیوطب مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا