اعتیاد و مواد مخدراعصاب و روان

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار از همان روز اول شروع می‌شود

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار قابل حس کردن و مشاهده هستند. به گونه‌ای که برخی از افراد سیگاری یا خانواده‌های آن‌ها می‌گویند که انگار آب زیر پوست شخص رفته است. علت این تغییرات سریع این است که پوست و سلول‌های آن بعد از ترک سیگار به روند طبیعی خود برمی‌گردند و شروع به بازسازی آسیب‌ها می‌کنند.

باید اشاره کنیم که مصرف سیگار باعث تیره شدن پوست، باریک شدن رگ‌های خونی و کاهش تولید کلاژن‌سازی می‌شود. با ترک سیگار به راحتی می‌توان روند پیری پوست را متوقف و حتی برعکس کرد. در ادامه این مطلب از سیوطب به بررسی تغییرات چهره بعد از ترک سیگار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آیا تغییرات چهره بعد از ترک سیگار محسوس است؟

همه می‌دانند که مصرف سیگار چه بلایی سر پوست آن‌ها می‌آورد. اما مهمترین مسئله این است که پس از ترک سیگار تغییراتی در پوست ایجاد می‌شود یا خیر؟ در جواب به این باید بگوییم که بله، پس از ترک سیگار فرد می‌تواند پوست خود را احیا کند.

باید اشاره کنیم که مصرف سیگار باعث پیری زودرس، چین و چروک و تیره شدن رنگ پوست خواهد شد. همین موارد تاثیر بسیار زیادی بر چهره و زیبایی پوست می‌گذارند. در این حالت افراد نباید ناامید شوند، بلکه با راهکارهای پیشرفته در زمینه زیبایی پوست می‌توان خیلی راحت این گونه مشکلات را از بین برد یا کمتر کرد.

مصرف سیگار با پوست چه می‌کند؟

در ابتدا باید اثرات مصرف سیگار را روی پوست مشخص کنیم تا بعد از آن بتوانیم بهترین روش درمان را تعیین کنیم. مصرف سیگار علاوه بر تاثیر بر اندام‌های داخلی مانند قلب و ریه‌ها، تاثیر زیادی بر ظاهر بیرونی نیز می‌گذارد. ارتباط بین مصرف سیگار و آسیب به پوست با تغییراتی ظاهری مشخص می‌شود.

از اثرات مصرف سیگار بر پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیر شدن پوست نسبت به سن واقعی فرد
 • تاثیر بر گردش خون
 • باریک کردن رگ‌های خونی
 • کاهش میزان اکسیژ‌رسانی و دریافت مواد مغذی به پوست
 • کاهش قابل توجه تولید کلاژن و الاستین در بدن

این دو ماده (کلاژن و الاستین) دو پروتئینی هستند که پوست را سفت و الاستیکی نگه می‌دارند. با مصرف سیگار تولید این موارد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تاثیر ترک سیگار بر چهره افراد چیست؟

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار کم کم ایجاد می‌شوند|سیوطب

علیرغم تاثیری که سیگار روی پوست شما می‌گذارد، ترک آن به بهبودی پوست و ظاهر کلی فرد کمک می‌کند. در اینجا تنها به چند مورد از تغییرات چهره بعد از ترک سیگار اشاره خواهیم کرد:

1. کند کردن روند پیری پوست از اثرات ترک سیگار

توجه داشته باشید که چین و چروک‌های پوست ممکن است به طور کامل پس از ترک سیگار از بین نروند. اما پس از ترک و گذشت مدت زمان کوتاهی، شاهد روند بهبودی در پوست خواهید بود. در مواردی پوست پس از چند روز با تجدید تولید کلاژن و الاستین شروع به بهبود می‌کند. این روند بهبودی باید انگیزه مضاعفی به شما برای تداوم ترک بدهد و همچنین زمان خوبی برای استفاده از محصولات پوستی است.

2. افزایش گردش سلولی پوست از جمله مزایای ترک سیگار

همانطور که پوست شما شروع به ترمیم خود می‌کند، گردش خون در سلول‌های پوست افزایش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که پس از ترک سیگار جریان خون بسیار بیشتری به پوست می‌رسد. افزایش گردش سلولی به کاهش ظاهر چین و چروک‌ها و بهبود توانایی پوست برای التیام زخم‌هایی مانند اسکار آکنه کمک خواهد کرد.

3. کاهش تغییر رنگ و لک پوست با ترک سیگار

پس از ترک سیگار افزایش جریان خون باعث می‌شود که رنگ چهره فرد کمتر خاکستری و رنگ پریده به نظر برسد. این موضوع از جمله تغییرات چهره بعد از ترک سیگار است که باعث تفاوت پوست فرد قبل و بعد از ترک سیگار خواهد شد.

از آنجایی که پس از ترک پوست مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند، ممکن است چهره فرد درخشان‌تر و سالم‌تر به نظر برسد.

4. جلوگیری از آسیب بیشتر به پوست از جمله تغییرات چهره بعد از ترک سیگار

ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی را کاهش می‌دهد. از بیماری‌های جدی پوستی که ابتلا به آن‌ها پس از ترک سیگار کاهش می‌یابد می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان پوست
 • پسوریازیس
 • آکنه اینورسا (acne inversa)
 • واسکولیت (vasculitis)
 • تلانژکتازی (Telangiectasia)

جالب است بدانید که تلانژکتازی نوعی بیماری است که در اثر گشاد شدن مویرگ‌های پوستی ایجاد می‌شود.

پس از ترک سیگار پوست چقدر سریع بهبود می‌یابد؟

تاثیر ترک سیگار بر چهره قابل مشاهده است|سیوطب

تاثیرات مثبت ترک سیگار از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در بسیاری از افراد سیگار پس از ترک، سرعت بهبود پوست بسیار سریع است. در ادامه جدول زمانی تغییرات چهره بعد از ترک سیگار را تهیه شده‌است.

مدت زمان پس از ترک

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار

2 تا 3 روز بعد از ترک

رنگ پوست شروع به بازگشت به حالت عادی می‌کند و به طور کلی بهبودی تُن پوست ایجاد می‌شود.

یک هفته

افزایش سطح اکسیژن و آنتی اکسیدان در پوست باعث می‌شود که پوست پر جنب و جوش‌تر به نظر برسد.

یک ماه

گردش خون تمایل به بازیابی مواد مغذی و اکسیژن به پوست دارد. در اغلب موارد این موضوع به افزایش گردش سلولی پوست کمک و درخشندگی سالمی برای پوست ایجاد می‌کند.

6 ماه

در این دوره پوست فرد شروع به کاهش خطوط ریز، چین و چروک و لکه‌های تیره می‌کند. این روند در حالتی که فرد سبک زندگی سالمی داشته باشد و از رژیم غذایی سالم و روتین پوستی درست پیروی کند، سریع‌تر خواهد بود.

یک سال

احتمال دارد که در این زمان پوست به حالت قبل از سیگار کشیدن برگردد.

این اثرات در افراد مختلف با شدت متفاوتی رخ می‌دهند.

چرا فواید ترک سیگار بر چهره در افراد مختلف متفاوت است؟

دلیل این موضوع به موارد مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آن‌ها در روند تغییرات چهره بعد از ترک سیگار اثرات متغیری می‌گذارند. برخی از موارد تاثیر گذار بر میزان بهبود پوست بعد از ترک عبارتند از:

 • مدت زمان سیگاری بودن فرد
 • تعداد سیگاری که در طول روز مصرف شده
 • سن فرد
 • شرایط پوست (پوستی صاف یا دارای چین و چروک و لک)
 • سبک زندگی و رژیم غذایی
 • نوع آب و هوای محل سکونت
 • میزان استفاده از محصولات پوستی یا مراقبتی

این موارد از جمله موثرترین عوامل در روند بهبود پوست و تغییرات چهره بعد از ترک سیگار هستند.

سوالات متداول در مورد تغییرات چهره بعد از ترک سیگار

15 روز بعد از ترک سیگار چه تغییراتی روی پوست ایجاد می‌شود؟

در این زمان میزان اکسیژن‌رسانی به پوست افزایش می‌یابد و پوست شاداب‌تر به نظر می‌رسد. برای اطلاع بیشتر این مطالب از سیوطب را بخوانید.

آیا پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار روی پوست اثر می‌گذارد؟

بله. پس از ترک سیگار و خروج مواد مضر از بدن، روند فعالیت‌ها به روال عادی برمی‌گردد. در این زمان بهبودی و ترمیم پوست شکل خواهد کرد.

آیا تغییرات چهره بعد از ترک سیگار قابل دیدن هستند؟

بله. تنها چند روز پس از ترک سیگار، پوست فرد روشن‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

منبع
niquitin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا