اخبار پزشکیدانشکده پزشکی

مدرنا از فایزر به دلیل رعایت نکردن حق مالکیت معنوی ثبت اختراع واکسن کووید-۱۹ شکایت کرد.

شرکت مدرنا سازنده واکسن کرونا روز جمعه اعلام کرد که از داروسازان رقیب خود، فایزر و BioNtech به دلیل نقض حق ثبت اختراع شکایت کرده است. شکایت مدرنا از دو شرکت داروساز مبنی بر این است که این دو مجموعه از برخی ویژگی‌های کلیدی فناوری مدرنا برای ساخت واکسن کوید-19 خود استفاده کرده‌اند.

مدرنا مدعی شده که واکسن‌های فایزر و BioNtech مالکیت معنوی ثبت اختراعی که مدرنا بین سال‌های 2010 تا 2016 برای ساخت واکسن‌های خود که استفاده از  RNA یا mRNA بوده است را نقض کرده‌اند. در ادامه همراه مجله پزشکی سیوطب باشید تا خبر شکایت مدرنا از فایزر را بیشتر بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: نوروبیون چیست؟ آمپول نوروبیون برای کرونا

واکسن‌های کووید-19 تولید شده توسط هر سه شرکت استفاده از فناوری mRNA است، که روشی جدید برای ساخت واکسن است. در گذشته، واکسن‌ها معمولا با استفاده از بخش‌هایی از یک ویروس یا ویروس غیرفعال شده برای تحریک پاسخ ایمنی ساخته می‌شدند. با فناوری mRNA، این واکسن از  RNA (اسید ریبونوکلئیک) که در واقع یک پیام‌‌رسان است برای ارسال دستورالعمل‌های ژنتیکی استفاده می‌کند که به سلول‌ها می‌آموزد پروتئین یا بخشی از پروتئینی را بسازند که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند.

بیشتر بخوانید: امیکرون در کودکان و چگونگی مقابله با کرونای جهش یافته جدید

طبق بیانیه این شرکت، در اکتبر 2020، مدرنا متعهد شد که ثبت اختراعات خود را مربوط به کووید-19 تا زمانی که بیماری همه‌گیر ادامه دارد، اعمال نکند. در ماه مارس سال جاری، این شرکت اعلام کرد که به تعهد خود مبنی بر عدم اجرای ثبت اختراع مرتبط با کووید-19 در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​پایبند است، اما انتظار دارد شرکت‌های رقیب مانند فایزر به مالکیت معنوی آن احترام بگذارند. مدرنا اعلام کرد به دنبال حذف واکسن فایزر و BioNTech از بازار نیست، بلکه به دنبال خسارت مالی است.

بیشتر بخوانید: راه های انتقال امیکرون و جلوگیری از سرایت جهش جدید کرونا

مدرنا در حال آماده‌سازی طرح شکایت علیه فایزر و BioNTech در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در ماساچوست و دادگاه منطقه‌ای دوسلدورف در آلمان است. سخنگوی فایزر در بیانیه‌ای گفت که این شرکت هنوز شکایت را به طور کامل بررسی نکرده است اما “به مالکیت معنوی ما در حمایت از واکسن فایزر و BioNTech اطمینان دارد و به شدت در برابر ادعاهای مدرنا دفاع خواهد کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا