طب سنتیگیاهان دارویی

درمان های خانگی گلودرد

افرادی که مبتلا به گلو درد هستند هنگام بلعیدن درد در گلوی آنها بدتر شده و در بلعیدن غذا و مایعات دچارمشکل می شوند . گلودرد دردناک است و از خواب راحت جلوگیری می کند. اگر می خواهید از شر گلو درد رها شوید درمان های خانگی گلودرد را برای تسکین درد  امتحان کنید.

درمان های طبیعی گلودرد

  • نوشیدن عسل و چای

خوردن عسل  و چای به خودی خود درمانی رایج خانگی برای گلودرد است. عسل حتی در مهار سرفه های شبانه بسیار موثرتر از دارو عمل می کند و به بهبودی گلودرد کمک می کند.

چای و عسل روش درمان خانگی گلو درد

  • آب نمک

غرغره آب نمک گرم می تواند به تسکین گلو درد و تجزیه ترشحات و از بین بردن باکتری های گلو کمک کند. با یک نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم یک محلول آب شور درست کنید و غرغره  آن هر سه ساعت به کاهش ورم و تمیز نگه داشتن گلو کمک می کند.

  • چای بابونه

چای بابونه به طور طبیعی تسکین دهنده گلودرد است. بابونه اغلب به دلیل خاصیت ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و قابض استفاده می شود.

استنشاق بخار بابونه و نوشیدن چای بابونه به تسکین علائم سرماخوردگی ، از جمله گلودرد کمک می کند. این کار سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و به بدن شما را از عفونتی که باعث گلودرد شده حفظ می کند.

نعناع، درمان خانگی گلو درد

  • نعناع

اسپری های روغن نعناع رقیق شده باعث تسکین گلودرد می شود. نعناع حاوی منتول است که به ازبین بردن مخاط و آرام شدن گلودرد و سرفه کمک می کند. همچنین نعناع دارای خواص ضد التهابی ، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است که باعث ترمیم گلو میشود.

  • غرغره جوش شیرین

درسته غرغره آب شور بیشتر استفاده می شود اما غرغره جوش شیرین مخلوط با آب نمک به تسکین گلو درد کمک می کند. غرغره این محلول باکتری ها را از بین می برد و از رشد مخمر و قارچ جلوگیری می کند.

ترکیبی از 1 فنجان آب گرم ، 1/4 قاشق چای خوری جوش شیرین و 1/8 قاشق چای خوری نمک غرغره کنید .

  • شنبلیله

شنبلیله فواید زیادی برای سلامتی دارد. خوردن شنبلیله یا استفاده موضعی روغن شنبلیله درمان طبیعی برای گلودرد است. تحقیقات قدرت بهبودی شنبلیله را در ضد باکتری و ضد قارچ بودن موثر می دانند.

  • ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی حاوی ماده ای مخاط مانند است که گلو درد را تسکین می دهد. کافی است مقداری از ریشه خشک شده گل ختمی را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و سه بار در روز بنوشید به این طریق می توانید به تسکین گلو درد خود کمک کنید. افراد دیابتی قبل از استفاده از ریشه گل ختمی باید با پزشک صحبت کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد گل ختمی ممکن است باعث کاهش سطح قند خون شود.

 

عفونت های باکتریایی ، مانند استرپتوکوک گلو ، سرفه سیاه و دیفتری ، تنها عوامل کمی از گلودرد هستند. اکثر پزشکان توصیه می کنند فقط در موارد گلودرد شدید که همراه با تب و یا لوزه های متورم است به پزشک  مراجعه کنید. 

امیدواریم مقاله درمان های خانگی گلودرد برای شما مفید واقع شده باشد، همچنین بهتون پیشنهاد میکنیم راجب درمان های خانگی موثر برای تب  و غمباد یا گلوبوس چیست ؟ آسیب های جسمی غم باد ( GLOBUS HYSTERICUS ) و راه های رفع آن نیز مطالعه کنید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا