طب سنتیگیاهان دارویی

سفید كردن دندان ها با جوش شيرين

ثابت شده دندان های سفید اعتماد به نفس افراد را افزايش مي دهد و خوشبختانه اين امر نیازی به صرف هزینه های زیاد یا درمان های حرفه ای ندارد. يك ترفند خانگي براي سفيدي دندان ها مسواک زدن یا جوش شیرین است ، اما توجه داشته باشید برای جلوگیری از فرسایش دندان ها بايد جوش شیرین را به میزان متوسط ​​روي دندان ها به كار ببريد. به خاطر داشته باشید تغییر رنگ و سفيدي آن به نوع دندان هر فرد بستگي دارد و اگر مدتی چکاپ نکرده اید بايد به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: زندگی انگل ها

روش های سفید کردن دندان با جوش شيرين

  • مسواک زدن با خمیر جوش شیرین

در یک فنجان کوچک ، ¼ قاشق چای خوری (1½ تا 3 گرم) جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. 

توجه داشته باشيد از تهیه خمیر با لیمو ، توت فرنگی یا هر نوع آب میوه دیگر خودداری کنید. آب میوه ها اسیدی هستند و به مینای دندان آسيب مي زند. دندان های خود را با خمیر جوش شیرین به مدت 1 تا 2 دقیقه با حرکات دورانی به آرامی مسواك بزنيد. 

در روش دیگر مي توان با استفاده از نوک انگشتان دندان های خود را به آرامی با خمیر مالش دهید البته از مسواک زدن پایه دندان و اطراف خط لثه با جوش شیرین خودداری کنید. تا مینای دندان آسیب نبيند.

بعد از مسواک زدن دهان خود را بشویید. بعد از 2 دقیقه مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهان شویه بشویید این کار را یک روز در میان و تا 2 هفته تکرار کنید. حداکثر ، 1 تا 2 هفته یکبار در میان ، دندان های خود را با خمیر جوش شیرین مسواک بزنید. البته توجه كنيد استفاده مکرر جوش شیرین به دندان های شما آسیب مي رساند.

به خاطر داشته باشید که مسواک زدن با جوش شیرین نباید جایگزین مسواک زدن با خمیر دندان معمولی شود. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندانهای حاوی فلوراید ، نخ دندان و معاینات منظم دندانپزشکی بهترین روش سلامت دندان ها مي باشد.

قبل از مسواک زدن با جوش شیرین ، با دندانپزشک خود مشورت کنید که آیا دندان های شما به اندازه کافی سالم هستند و به سایش حساس هستند يا خير.

  • روش های جایگزین

جوش شیرین را با پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید. دندان های خود را با مخلوط به مدت 1 تا 2 دقیقه مسواک بزنید ، سپس با آب بشویید.

اطمینان حاصل کنید از پراکسید هیدروژن با غلظت 3٪ یا کمتر استفاده می کنید و حداکثر یک بار در هفته با پراکسید هیدروژن و جوش شیرین مسواک بزنید.

بیشتر بخوانید: ۱۷ درمان خانگی دندان درد با اثرگذاری سریع و بدون عوارض

اگر در صورت مسواک زدن احساس سوزش  كرديد دهان خود را با آب خنک بشویید و ديگر از این روش استفاده نکنید ، زیرا پراکسید هیدروژن باعث تحریک و آسیب به ريشه دندان مي شود.

نکته ایمنی: مهم است که بعد از استفاده از پراکسید هیدروژن دهان خود را کاملاً بشویید. حتی محلول های رقیق نیز در صورت بلع باعث استفراغ و ناراحتی معده می شوند. 

روش ديگر استفاده از خمير دندان حاوي جوش شيرين توجه داشته باشيد اگر دندان های حساس یا فرسایشي دارید ، از خمیردندان ها و محصولات سفید كننده که حاوی جوش شیرین هستند خودداری کنید. 

روش بعدي مخلوط كردن يك قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین و يك فنجان (240 میلی لیتر) آب و غرغره كردن به مدت 30 ثانيه است .غرغره جوش شیرین به طور غیر مستقیم دندانهای شما را سفید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا