بیماریبیماری های عفونی

راه های کاهش هیستامین و آلرژی در بدن

همه ما در بدن خود هیستامین داریم که  به طور معمول باعث آلرژی جزئی فصلی می شود. با این حال برخی افراد نسبت به این مواد شیمیایی حساس می باشند و باعث مشکلات واقعی در زندگی روزمره آنها می شود. از آنجا که بیشتر هیستامین ها از طریق غذا منتقل می شوند بهترین درمان کاهش هیستامین بدن تغییر در رژیم غذایی است. 

راه کارهای کاهش هیستامین

  • غذاهای تازه و غیر نگهدارنده

به طور کلی مواد غذایی با مواد نگهدارنده میزان زیادی هیستامین دارند بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکنه وعده های غذایی تازه بخورید تا سطح هیستامین بدن تان کاهش یابد.غذاهای منجمد مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات نیز به شرطی که تازه منجمد شده و مواد نگهدارنده نداشته باشند برای این منظور عالی است.

  • میوه ها و سبزیجات

میوه و سبزیجات گزینه های غذایی سالمی با انواع ویتامین ها و مواد مغذی است، به طور کلی آووکادو ، موز و سبزیجات معطر ، مرکبات ، بادمجان و اسفناج همگی سرشار از هیستامین هستند ، بنابراین باید از خوردن پرتقال ، لیمو ، لیموترش ، گریپ فروت و غذاهای مشابه تا حد ممکن جلوگیری کنید.

گوجه فرنگی ، بادمجان ، اسفناج و آووکادو هیستامین آزاد می کنند. اکثر حبوبات و لوبیاها نیز دارای هیستامین زیادی هستند که باید از مصرف آنها خودداری کرد

  • غلات سبوس دار

غلات سبوس دار و گندم از انواع سفید به طور طبیعی هیستامین کمتری دارد بنابراین بهتر است نان ، ماکارونی ، برنج ، جو دوسر و آرد را در رژیم غذایی طبیعی خود قراردهید. هیستامین نان ترش و محصولات مخمر بیشتر از نان های سبوس دار است ، بنابراین سعی کنید از این موارد خودداری کنید. 

  • شیر و تخم مرغ

محصولات لبنی مانند پنیر و شیر سطح هیستامین بدن را افزایش می دهند ، اما جایگزین های آنها از قبیل شیر سویا یا نارگیل یا شیر بز یا گوسفند میباشند. تخم مرغ های تازه نیز عالی هستند.

  • غذاهای تخمیر شده ، ترشی یا مواد غذایی نگهدارنده

هر نوع ماده نگهدارنده دارای هیستامین زیادی است مانند گوشت پخته شده یا دودی ، سوسیس ، کالباس ، انواع کنسرو که بهتر این مواد غذایی را کاهش دهید. غذاهای معمول تخمیر شده شامل ماست ، کفیر و ترشی و وعده های غذایی منجمد دارای مواد نگهدارنده زیادی هستند ، بنابراین تا می توانید از این موارد صرف نظر کنید.

  • آجیل ، دارچین و شکلات

آجیل ها به طور کلی مواد آلرژی زا بیشتری تولید می کنند. همچنین از خوردن محصولاتی از قبیل دارچین و شکلات  که هیستامین زیادی دارد باید خودداری کنید.

درمان های آلرژی

در صورت مشاهده علائم هیستامین باید به متخصص آلرژی مراجعه کنید. وجود هیستامین به سختی قابل تشخیص است و نمی توانید خودتان آن را تشخیص دهید. علائم اصلی آلرژی های فصلی شامل عطسه ، خارش چشم ، احتقان ، سردرد و کهیر می شود و در برخی از افراد مشکلات دستگاه گوارش مانند نفخ ، اسهال یا یبوست ایجاد می کند.

با توجه به اینکه هیچ درمان قطعی وجود ندارد رژیم غذایی عاری از هیستامین بهترین گزینه برای بهبودی است. اگر با تغییرات رژیم غذایی علائم شما بهتر نشد با مراجعه به پزشک خوردن داروهای آنتی هیستامین توصیه می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا