سالمندانمراقبت سالمندان

آنچه یک پرستار سالمندان باید بدانند

فهرست محتوا نمایش

آیا برای مراقبت از والدین یا عزیزان سالمند خود تازه کار هستید؟ باید بدانید شما تنها نیستید. میلیون‌ها نفر مانند شما قبلا این کار را کرده‌اند. شاید مراقبت از مادر، پدر یا یکی از اعضای خانواده لذت بخش باشد. اما این کار می‌تواند گیج کننده، خسته کننده و استرس‌زا نیز باشد. به خصوص اگر چنین فعالیتی را بدون آمادگی انجام دهید و به عنوان پرستار سالمندان برای مراقب از شخصی بروید.

ارتباطات، ایمنی، ورزش و بهداشت غالبا برای مراقبین مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل توصیه‌هایی را در این زمینه‌ها به شما خواهیم داشت، زیرا برای شما مفید خواهند بود.

نکاتی برای مراقبت از والدین سالمند

در حالی که کودکان به والدینی که بزرگ می‌شوند وابسته هستند، والدین اغلب هنگام بزرگ شدن به فرزندان خود اعتماد می‌کنند. مراقبت از والدین سالمند حقیقتی است که اکثر بزرگسالان با آن روبه‌رو می‌شوند، اما واقعا آمادگی آن را ندارند. اغلب این مسئولیت با فشارهای عمده‌ای همراه است. فشارهایی از نظر مالی، احساسی و جسمی که گریبان فرزندان را می‌گیرد. در ادامه نکاتی در مورد انتظاراتی که از خود در هنگام بازی در نقش مراقب والدین باید داشته باشید را بیان می‌کنیم. سعی می‌کنیم نحوه برخورد با این تغییر مهم در زندگی را به شما بگوییم. بعد از این مرحله به مسئله وظایف پرستار سالمند هم اشاره خواهیم کرد.

1.آماده تغییرات بنیادی باشید

مهمترین (سخت‌ترین) جنبه مراقبت از والدین یا پرستاری از سالمند درک و پذیرش تغییر است. خلق و خو، نگرش، تحرک، شخصیت و… والدین شما ممکن است در طول زمان به طور چشمگیری تغییر کند. مهم است که درک کنیم این طبیعی است و به صبر و درک زیادی نیاز دارد. به یاد داشته باشید که پدر شما عادت ندارد تحت مراقبت قرار بگیرد، مخصوصا اگر این مسئله توسط فرزندش باشد. افزایش خشم یا تغییرات ناگهانی در خلق و خو شایع است.

2.درخواست کمک در زمانی که شما به آن نیاز دارید

مراقبت از والدین سالمند می‌تواند یک شغل تمام وقت باشد. از درخواست کمک از خواهر و برادر، خویشاوندان نزدیک یا حتی مشورت با یک مراقب نترسید. شما گاهی مجبور هستید برخی وظایف خود را به آن‌ها محول کنید. بسیاری از شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی خانگی به خانواده‌هایی که نیاز به کمک موقت برای مراقبت از عزیزان سالمند دارند، خدمات ارائه می‌دهند.

3.سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کنید

استراحت کنید و کارها را به دیگران محول کنید، برای تجدید قوای خود وقت بگذارید. طبیعی است که افراد در زمان مراقبت از خود احساس گناه کنند. اما دیگران درک می‌کنند که حفظ سلامت و رفاه شما برای ارائه بالاترین کیفیت مراقبت از والدین به همان اندازه مهم است.

4.ایجاد روابط مستحکم با مراقبین و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی

برقراری ارتباط با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی یا پرستار سالمندان، راه خوبی برای پیگیری هرگونه دارو یا نیازهای خاص والدین است.

5.ارتباطات کلید موفقیت است

شما باید در تماس همیشگی با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی باشید. همچنین حفظ ارتباط با خواهر و برادر و خویشاوندان برای شناسایی و بحث در مورد تغییرات قابل توجه سلامت یا رفتار والدین مهم است.

نکاتی برای تهیه برنامه روزانه

برای مراقبت از سالمند آلزایمری یا دچار زوال عقل، ایجاد و رعایت برنامه روزانه بسیار اهمیت دارد. مراقبانی که برنامه‌ای را برای سازماندهی بیشتر روزهای خود اجرا می کنند، ممکن است دریابند که عزیزان‌شان روحیه بهتر و سلامت بیشتری دارند.

برای این مزایا و موارد دیگر، ایده خوبی است که مراقبین خانواده نه اینکه تنها یک برنامه روزانه طراحی کنند، بلکه به طور مداوم از آن پیروی کنند. در اینجا نکاتی برای مراقبان خانواده که می‌خواهند برنامه روزانه را طراحی و رعایت کنند، آورده شده است.

1.هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و بخوابید

بهتر است برای افراد مسن مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل از زمان خواب و بیداری ثابت استفاده شود. این امر به سازماندهی روز کمک کرده و پیگیری برنامه برای باقی روز را آسان‌تر می‌کند. همچنین شرایطی را برای شما فراهم می‌کند تا فرد سالخورده روزانه 7 تا 9 ساعت بخوابد.

همین الان باخبر شو : دلکوویو چگونه ما را از شر میگرن راحت کرده و کیفیت خوابمان را بهتر می‌کند؟

2.در زمان مشخص غذا میل کنید

درست مانند خوابیدن و بیدار شدن، خوردن وعده‌های غذایی منظم برای مراقبت از سالمند آلزایمری یا دارای زوال عقل اهمیت دارد. وعده‌های غذایی به موقع می‌تواند به هضم غذا در طول روز کمک و از پایین آمدن قند خون و اثرات منفی آن جلوگیری کند. همچنین به عزیزان سالمند یاری می‌دهد تا در یک برنامه منظم از داروها استفاده کنند.

3.فعالیت‌های سرگرم کننده را در برنامه خود قرار دهید

به علایق فرد سالمند توجه کنید. برای مثال اگر او از قدم زدن با حیوان خانگی لذت می‌برد، روزانه زمانی را برای انجام این کار تعیین کنید. نیازی نیست که هر روز فعالیت‌های یکسانی را در برنامه داشته باشید. اما هر روز باید حداقل یک یا دو موردی را که مورد نظر شما هم هست، انجام دهید. این موارد می‌تواند شامل حل جدول کلمات متقاطع، بازی با کارت یا رفتن به پارک باشد.

4.انعطاف‌پذیری را همیشه در نظر بگیرید

اگرچه برنامه روزانه باید به طور مداوم دنبال شود، اما نباید آن‌قدر سختگیرانه باشد که اجازه هیچ‌گونه انعطاف‌پذیری را ندهد. موارد غیر منتظره مانند تغییرات آب و هوا، لغو قرار ملاقات و غیره به احتمال زیاد ظاهر می‌شوند. اما این موارد نباید مانع کل برنامه روزانه شما شود. برای آماده شدن در برابر اتفاقات غیرمنتظره، یک برنامه پشتیبان تهیه کنید و سپس سعی کنید روز خود را به بهترین شکل ادامه دهید.

5.آماده تنظیم مجدد برنامه باشید

برنامه روزانه باید حول نیازهای سالمند شما متمرکز شود، اما نباید نیازهای شما را نادیده بگیرد. اگر چیزی در روال عادی برای هر یک از شما کار نمی کند، آماده تغییر آن باشید تا برای هر دو شما راحت‌تر شود. همچنین ممکن است مجبور شوید روال عادی را با تغییر فصول و آب و هوا، تغییر وضعیت سلامتی سالمند، حوصله او یا حتی تغییر علایق او تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید : تغذیه سالمندان با چه موادی بهتر است؟

نکاتی برای برقراری ارتباط هنگام مراقبت از سالمندان

مراقبت از یک عزیز به عنوان پرستار سالمندان نیاز به صبر دارد. این امر به ویژه در مورد ارتباط با آن‌ها صادق است. نکات ارتباطی اصول پرستاری از سالمندان شامل موارد زیر است.

 • کار خود را برای ایجاد رابطه صمیمی یا برقراری ارتباط فیزیکی یا احساسی با آن‌ها شروع کنید
 • ارتباط چشمی برقرار و حفظ کنید، این یک ارتباط قدرتمند غیر کلامی است
 • هنگام صحبت با فرد مورد نظر از نام او استفاده کنید
 • شانه سالمند را لمس کنید یا دست او را بگیرید
 • صبور و دلسوز باشید
 • اگر تصمیم‌گیری برای آن‌ها دشوار است، جواب سوال‌های خود را با بله یا خیر ساده بگیرید
 • یاد بگیرید چگونه یک شنونده فعال باشید

بیشتر بخوانید: بحران تنهایی سالمندان

نکاتی برای ایجاد امنیت خانه هنگام مراقبت از سالمندان

پرستار سالمندان | نرده برای راه رفتن

براساس آمارهای جهانی هر سال از هر سه بزرگسال بالای 65 سال، یک نفر زمین می‌خورد و زمین خوردن می‌تواند منجر به صدمات جدی شود. بنابراین برای جلوگیری از زمین خوردن، طراحی مجدد خانه بسیار مهم است. نکات ایمنی مراقبت از سالمند شامل موارد زیر می‌شود.

 • فرش‌های کوچک و شلوغی که ممکن است پاگیر شوند را بردارید
 • از نوار دو طرفه برای محکم چسباندن هرگونه فرش به مساحت زیاد استفاده کنید
 • سیم‌های برق را به پنل‌ها محکم کنید تا در مسیر حرکت حضور نداشته باشند
 • روشنایی بیشتری را در اطراف پله‌ها، مناطق عمیق یا مبلمان اضافه کنید
 • میله‌ها و نرده‌های چوبی را در امتداد پله‌ها، کنار توالت و حمام یا دوش نصب کنید
 • توالت فرنگی را در حمام نصب کنید
 • مبلمان را در امتداد لبه اتاق‌ها به گونه‌ای ردیف کنید که از مسیر حرکت دور باشد
 • برای اتاق خواب، حمام و راهرو چراغ شب تهیه کنید

نکاتی درباره ورزش هنگام مراقبت از سالمندان

حرکت منظم به حفظ عضلات سالمند شما کمک می‌کند، مفاصل را روان کرده و روحیه او را بالا می‌برد. با این حال شروع یک برنامه تمرینی وقتی کسی در خانواده شما همیشه از آن لذت نمی‌برد، پذیرش آن را دشوار می‌کند. برای پذیرش آن به خلاقیت نیاز دارید. اما مطمئنا می‌توانید به سالمند کمک کنید تا فعالیت بیشتری داشته باشد. همیشه قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی با پزشک سالمند صحبت کنید.

ورزش برای قلب، ماهیچه‌ها و مفاصل مفید است و همچنین به احتمال افزایش خواب خوب کمک می‌کند. ولی گاهی در درازمدت ممکن است برای شخص موثر نباشد. بنابراین در اینجا چند گزینه ورزشی را معرفی می‌کنیم که برای شما کاربردی است.

بیشتر بخوانید: تمامی اصول ورزش سالمندان

1.کارها را با هم انجام دهید

پرستار سالمندان اغلب تصمیم می‌گیرد کارهای خود را بدون او انجام دهد. مانند رفت و آمد و خرید که ممکن است سریع‌تر باشد و پرستار می‌توانند با سرعت بیشتری به خانه بازگردد. اما اگر فرد سالمند را برای انجام وظایف همراه داشته باشید، می‌توانید اوقات خوشی را در کنار هم در حال حرکت و پیاده‌روی سپری کنید. نکته اصلی این است، اطمینان حاصل می‌کنید که وظایف خود را به طور مناسب انجام داده‌اید و سعی نمی‌کنید بیش از حد انرژی بگذارید.

2.فعالیتی را پیدا کنید که از آن لذت می‌برند

در اصول پرستاری از سالمند باید بتوانید فعالیتی را که مورد علاقه او است پیدا کنید، مانند ایروبیک در آب یا دوچرخه ثابت. با این کار شما بسیار راحت‌تر می‌توانید انگیزه آن‌ها را در مورد برنامه ورزشی حفظ کنید. به آرامی شروع کرده و انواع مختلفی از فعالیت‌ها را امتحان کنید تا یکی را که مورد علاقه سالمند است و واقعا دوست دارد، انتخاب شود. برخی از افراد هرگز ورزش را دوست ندارند، بنابراین تغییر نظر آن‌ها در مورد فعالیت دشوار است. با این حال به تلاش خود ادامه دهید.

3.وسایل خانه را امتحان کنید

در زمان پرستاری از سالمند پوشکی باید بدانید که گاهی برای برخی از آن‌ها رفتن به باشگاه ورزشی یا جایی دیگر کاری دشوار است. سعی کنید وسایلی در خانه پیدا کنید که استفاده از آن برای سالمندان آسان باشد. تجهیزات خانگی این مزیت را به شما می‌دهد که بدانید آن‌ها از تجهیزات به درستی استفاده می‌کنند و از بدن خود به درستی نگه‌داری خواهند کرد.

4.از پرستاران حرفه‌ای سالمندان بپرسید

پرستاران حرفه‌ای سالمندان در کمک به سالمند نقش بسیار مهمی دارند. سعی کنید در مورد انواع تمرین‌ها مورد نظر خود با آن‌ها صحبت کنید تا بتوانند از آن لذت ببرند. پرستاران حرفه‌ای سالمندان می‌توانند به آن‌ها در ورزش کمک کنند به ویژه هنگامی که نمی‌توانید در کنار آن‌ها باشید.

برخی دیگر از گزینه‌های ورزشی

 • روزانه با هم پیاده‌روی کنید
 • اجازه دهید سالمند در جارو کردن، گردگیری یا کار با جاروبرقی کمک کند
 • آب همراه داشته باشید و مطمئن شوید که سالمند هیدراته است
 • میان وعده‌های سالم بخورید تا سطح انرژی بالا باشد
 • برای افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری، یوگای صندلی را یادبگیرید و انجام دهید

هنگامی که سالمند شما شروع به دیدن مزایای رفت و آمد منظم می‌کند، حرکت دادن او آسان‌تر خواهد بود

بیشتر بخوانید: قدم به قدم با پیاده روی سالمندان

نکاتی برای رعایت بهداشت هنگام مراقبت از سالمندان

پرستاری از سالمندان گاهی به معنای کمک به آن‌ها در انجام کارهای معمول روزانه است که دیگر نمی‌توانند انجام دهند. کارهایی مانند دوش گرفتن، لباس پوشیدن، برس زدن موها و…. در ادامه چند نکته برای کمک به آن‌ها را به شما می‌گوییم.

 • لباس‌های گشاد و راحت با کمربند کشدار تهیه کنید
 • لباس‌ها را به ترتیبی که قرار است پوشیده شود، مرتب کنید
 • برای افزایش ایمنی در زمان دوش گرفتن از صندلی دوش و سردوش دستی استفاده کنید
 • موها را با شیر دوشی آشپزخانه در سینک ظرفشویی بشویید
 • اگر مسواک زدن بیش از حد مشکل است، دهان را بعد از غذا با دهانشویه بشویند

درس‌هایی از وظایف پرستار سالمندان

هنگامی که شروع به مراقبت از یک عزیز سالمند می‌کنید، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. هر شخصی از ندانستن این موارد رنج می برد. اما اگر بتوانید از تجربیات دیگران درس بگیرید، تجربه شما به عنوان یک مراقب می‌تواند بسیار ساده‌تر باشد.

1.مراقب خود باشید

یکی از اصول پرستاری از سالمندان می‌گوید که مانند بسیاری از مراقبین دیگر یاد بگیرید که به خوبی از خود مراقبت کنید. چراکه اگر چنین کاری را انجام ندهید، نمی‌توانید از سالمند خود مراقبت کنید. به تجربه یک پرستار سالمندان توجه کنید که می‌گوید: «اکنون من برنامه‌ریزی مراقبت از خود را مهم می‌دانم. زیرا اگر این کار را انجام نمی‌دادم، به نظر می‌رسید که بقیه چیزها نیز سر جایش نیست.»

2.از دیگران گمگ بگیرید

مشکل دیگری که بسیاری از مراقبین با آن روبه‌رو هستند، تلاش برای درمان سالمند به تنهایی است. یکی از پرستاران کشف کرد که در واقع نمی‌تواند همه کارها را انجام دهد، اما هنوز هم درس سختی بود. او می‌گوید: «من نیازمند کمک دیگر اعضای خانواده بودم، اما آن‌ها عادت کردند که مجبور نباشند کاری برای مادرم انجام دهند. سرانجام، مجبور شدم از خدمات شرکت‌های پرستاری استفاده کنم و خود را از این مشکل رها کردم»

3.آموزش دیدن را فراموش نکنید

گاهی اوقات چیزی که بیشتر به آن نیاز دارید، آموزش است. این می‌تواند آموزش CPR یا حتی کمک تخصصی در مورد بیماری‌ای باشد که عزیزان شما با آن روبه‌رو هستند. پرستاری می‌گوید هرگز نگران هیچ نوع آموزش یا کلاس نبوده؛ تا وقتی که یکی از اعضای خانواده‌اش در حالت خفه شدن قرار گرفت و او مطمئن نبود که باید چه کاری انجام دهد. او می‌گوید: «آن روز بعد از ظهر یک کلاس CPR پیدا کردم که می‌توانستم در آن ثبت‌نام کنم. دیگر هرگز احساس درماندگی نخواهم کرد.»

4.سالمند را در جریان امور بگذارید

پرستار در حال حرف زدن با پیرزن سیوطب

سالمندان هنوز در مورد آنچه در زندگی آن‌ها می‌گذرد، حق نظر دادن دارند، چیزی که یکی از پرستاران فراموش کرده بود. «او یک روز واقعا عصبانی شد. وقتی من و خواهرم با او صحبت می‌کردیم و تصمیم می‌گرفتیم، حس کردم انگار او آنجا نیست. من شروع کردم به فکر کردن در مورد اینکه اگر کسی این کار را با خودم انجام دهد چه احساسی خواهم داشت و من در این کار هیچ احساس خوبی ندیدم»

5.زندگی خود را فراموش نکنید

بزرگ‌ترین درسی که یکی از پرستاران قبل از مرگ مادرش آموخت، این بود که نمی‌تواند زندگی خود را به تعویق بیندازد. او هنوز شغل و زندگی داشت و هیچ یک از آن‌ها منتظر نبودند تا ببیند چه زمانی می‌تواند با این مسئولیت‌ها روبه‌رو شود. «باید به خودم یادآوری می‌کردم که اگرچه از مادرم مراقبت می‌کنم، اما این تنها چیزی نیست که من بودم یا تمام چیزی که باید انجام می‌دادم.”

هر یک از این مراقبین از اشتباهات خود درس گرفتند و تلاش کردند بهترین پرستاران پدر و مادر خود باشند. بدون شک فعالیت به عنوان پرستار سالمندان چالش‌های بسیاری دارد. ولی با توجه به مطالبی که در این مقاله مطالعه کردید، می‌توانید آمادگی ذهنی خوبی داشته باشید. استفاده از پیشنهادهای مطرح شده، شرایط بهتری برای شما فراهم می‌کند. همین موارد می‌تواند آرامش بیشتری را برای سالمند شما به وجود بیاورد.

منبع
rnpedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا