بارداریزنان و زایمان

علائم بارداری پسر در هفته 7؛ شایعه یا واقعیت؟

علائم بارداری پسر در هفته 7 یا در ماه دوم یکی از موارد رایجی است که به حدس زدن جنسیت نوزادتان پیش از سونوگرافی کمک می‌کند. حدس زدن جنسیت نوزاد در زمان بارداری برای خانواده و دوستان طبیعی است. برخی با استناد به همین موارد با قطعیت جنسیت کودک شما را حدس می‌زنند!

واقعیت این است که این فرضیات و افسانه‌ها در طول نسل‌ها از روی کنجکاوی سرچشمه می‌گیرند، به‌ویژه زمانی که امکان اسکن و سونوگرافی وجود نداشت. حدس زدن یا پیش‌بینی جنسیت نوزاد از طریق علائم تا حدودی سرگرم‌کننده است، اما به دلیل کمبود شواهد علمی نباید آنها را جدی گرفت. برای دانستن برخی از افسانه‌های مرتبط با جنسیت کودک و علائم بارداری پسر در هفته 7 و ماه دوم با این مطلب از مجله علمی سیوطب همراه باشید.

 

چه چیزی جنسیت کودک را تعیین می‌کند؟

یک خانم باردار|سیوطب

جنسیت نوزاد با ترکیب کروموزوم آن در زمان لقاح (زمانی که اسپرم با تخمک ملاقات می‌کند) تعیین می‌شود. یک جنین (یا نوزاد) از هر یک از والدین 23 کروموزوم دریافت می‌کند که یک جفت آن از کروموزوم‌های جنسی تشکیل‌شده است که جنسیت کودک را مشخص می‌کند. اگر نوزاد دو کروموزوم X داشته باشد دختر است و اگر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y داشته باشد پسر است.

تفاوت‌های جنسی در حدود هفته هفتم بارداری شروع می‌شود و تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی نیز قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری پسر در ماه اول با کمک ۸ نشانه غیرعلمی افراد مس
 

علائم بارداری پسر در هفته 7؛ افسانه‌ها در مقابل حقایق!

در ادامه به ارائه برخی از علائم یا نشانه‌های رایجی که معمولا افراد معتقدند نشان‌دهنده یک نوزاد پسر است، خواهیم پرداخت. اجازه دهید افسانه‌هایی را که می‌تواند حدس زدن جنسیت کودک را سرگرم‌کننده کند، بررسی کنیم!

 

1.    تهوع صبحگاهی از علائم بارداری پسر در ماه اول

افسانه: شایع ترین علائم بارداری پسر این است که حالت تهوع یا حالت تهوع صبحگاهی را تجربه نمی‌کنید.

واقعیت: تهوع صبحگاهی (تهوع و استفراغ) یکی از علائم شایع بارداری است که 70 تا 80 درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه بیشتر به سه‌ماهه اول محدود می‌شود، اما برخی از زنان تا زمان زایمان آن را تجربه می‌کنند. اعتقاد بر این است که تغییرات هورمونی باعث آن می‌شود و نه جنسیت نوزاد.

بیشتر بخوانید: ویار جنین پسر، ۳ علائم بارداری پسر را بدانید
 

2.    ضربان قلب از علائم بارداری پسر در هفته ششم به قبل

افسانه: اگر متوجه شدید که ضربان قلب کودک شما کمتر از 140 ضربه در دقیقه است، می‌تواند از علائم بارداری پسر در هفته 7 باشد.

واقعیت: این یک ادعای گمراه‌کننده است که هیچ تحقیقی برای تایید آن وجود ندارد. مطالعه‌ای با عنوان تفاوت‌های مربوط به جنسیت در ضربان قلب جنین در سه‌ماهه اول، این افسانه را رد می‌کند. تفاوت قابل‌توجهی بین ضربان قلب پسر و دختر در سه‌ماهه اول وجود ندارد.

بدون در نظر گرفتن جنسیت، ضربان قلب طبیعی جنین ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربان در دقیقه است و ممکن است در مراحل بعدی بارداری بیشتر شود (140 تا 160 ضربان در دقیقه در اوایل بارداری و کمتر (120 تا 140 ضربه در دقیقه).

بیشتر بخوانید: علائم بارداری پسر و روش‌های تعیین جنسیت بدون آزمایش
 

3.    وضعیت پوست و مو از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: هنگام باردار بودن پسر، پوست شما احتمالا بدون جوش است، درحالی‌که یک نوزاد دختر زیبایی مادر را به عاریت گرفته و پوست او را خراب می‌کند. همچنین درصورتی‌که مادر جنین پسر داشته باشد، موهای بلندتر و درخشان تری خواهد داشت.

واقعیت: هیچ مطالعه‌ای برای تایید این ادعاها وجود ندارد. تغییرات پوست و مو در دوران بارداری به دلیل تغییرات در سطح هورمون است. تغییرات هورمونی ممکن است به شفافیت پوست و موهای درخشان یا آکنه و ریزش مو بدون توجه به جنسیت کودک منجر شود.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری و شناخت نشانه‌های اولیه حاملگی
 

4.    هوس غذایی از علائم بارداری پسر در ماه دوم و بعدازآن

افسانه: اگر میل به غذاهای ترش یا شور دارید، احتمال پسردار شدن شما بیشتر است.

واقعیت: هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا وجود ندارد. هوس می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی، کمبودهای تغذیه‌ای، مواد فعال دارویی (موجود در غذاهای خاص)، عوامل فرهنگی و روانی اجتماعی باشد. بااین‌حال، تحقیقات کافی برای تایید این فرضیه‌ها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری دختر، افسانه‌ها و حقایق پزشکی و علمی
 

5.    وضعیت شکم از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: پایین بودن شکم یکی از نشانه‌هایی است که شما پسردار می‌شوید.

واقعیت: نحوه حمل شما نشان‌دهنده جنسیت کودک نیست. یک مطالعه تحقیقاتی منتشرشده در مجله Birth بیان می‌کند که نه این و نه راه‌های دیگر پیش‌بینی جنسیت نوزاد درست نیستند. تغییرات وضعیت بدن یک زن باردار به‌اندازه نوزاد و شکل رحم فرد بستگی دارد و نه جنسیت نوزاد.

بیشتر بخوانید: شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم تا نشانه‌های اورژانسی مرگ
 

6.    تغییر خلق‌وخو یکی از علائم بارداری پسر در هفته هشتم

تغییر خلق و خو از علائم بارداری پسر در هفته 7|سیوطب

افسانه: اگر یک پسر را باردار باشید، تغییرات خلقی زیادی نخواهید داشت، اما اگر دختری را باردار باشید، مستعد تغییرات خلقی خواهید بود.

واقعیت: نوسانات خلقی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است نه به دلیل جنسیت نوزاد! در دوران PMS نیز شما تغییرات خلقی را به دلیل هورمون‌ها تجربه می‌کنید.

 

7.    رنگ ادرار از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: رنگ ادرار شما در دوران بارداری تغییر می‌کند. اگر تیره به نظر برسد، نشان‌دهنده این است که شما نوزاد پسر دارید.

واقعیت: تغییرات ادرار در دوران بارداری رایج است. ادرار تیره معمولا نشانه کم‌آبی بدن است که به دلیل تهوع و استفراغ اتفاق می‌افتد. رنگ ادرار نیز می‌تواند با غذاها، داروها و مکمل‌ها تغییر کند و به پیش‌بینی جنسیت ارتباطی ندارد.

 

8.    اندازه سینه از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: وقتی نوزاد پسری را حمل می‌کنید، سینه راست شما بزرگتر از سینه چپ است.

واقعیت: تغییرات هورمونی در دوران بارداری جریان خون را بهبود می‌بخشد و باعث ایجاد تغییراتی در بافت سینه و  بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود. سینه‌ها به دلیل آماده شدن برای شیر مادر متورم می‌شوند. تا نوزاد شما را پس از تولد تغذیه کنند. بااین‌حال، هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط تغییرات سینه با جنسیت نوزاد وجود ندارد.

 

9. پاهای سرد از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: اگر پاهایتان سرد است، نشان‌دهنده این است که نوزاد پسر دارید.

واقعیت: سردی پا در دوران بارداری ممکن است به دلیل گردش خون ضعیف، دیابت یا هوای بسیار سرد باشد. برای تشخیص و مراقبت بیشتر با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

 

10.اشتهای زیاد از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: اگر همیشه گرسنه هستید، نشانه این است که جنین پسر دارید.

واقعیت: این یکی درواقع تا حدود اندکی قابل‌قبول است! یک مطالعه روی 244 زن باردار در ایالات متحده نشان داد که زنان پسردار 10 درصد بیشتر از زنان حامله دختر کالری دریافتی روزانه داشتند.

 

11.افزایش وزن از علائم بارداری پسر در هفته 7

افسانه: وقتی نوزاد پسری را حمل می‌کنید، وزن اضافی بیشتر در شکم دیده می‌شود، اما زمانی که دختری را حمل می‌کنید، وزن در تمام بدن ازجمله صورت توزیع می‌شود.

واقعیت: اکثر زنان باردار در طول بارداری خود وزن اضافه می‌کنند و افزایش وزن قابل‌توجه بخشی ضروری از یک بارداری سالم است و با جنسیت نوزاد تعیین نمی‌شود.

 

سخن پایانی در مورد علائم بارداری پسر در هفته 7

درواقع روش‌های پیش‌بینی جنسیت فقط جنبه سرگرمی دارد و جایگزین معاینات پزشکی نمی‌شود. به‌طورکلی نوع جنسیت نباید تفاوت چندانی برای یک پدر و مادر داشته باشد. سلامت جسم و ذهن کودک مهم‌ترین موردی است که باید نگران آن بود و آن را به روش‌های پیشرفته پزشکی چک و از آن مراقبت کنید.

در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی شایعاتی در مورد علائم بارداری پسر در هفته 7 و بعدازآن پرداختیم. نظر شما در مورد چنین روش‌های پیش‌بینی جنسیت چیست؟ در بخش نظرات، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول علائم بارداری پسر در هفته 7

1. علائم بارداری پسر در هفته هشتم چیست؟

هیچ علائم قطعی برای اطلاع در مورد جنسیت جنین پیش از انجام آزمایشات پزشکی وجود ندارد.

چه آزمایشاتی جنسیت کودک را نشان می‌دهد؟

برخی از روش‌های استاندارد پزشکی که می‌تواند برای تعیین جنسیت جنین شما مورداستفاده قرار گیرد عبارتند از: سونوگرافی، آزمایش خون DNA جنین، آزمایش ژنتیک

منبع
www.momjunction.comwww.mamanatural.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا