زیباییمو

خواص پوست هندوانه برای مو؛ ترکیبی جدید در 2022 برای تقویت مو و پوست

فهرست محتوا نمایش

خواص پوست هندوانه برای مو در میان تولید کنندگان محصولات تقویتی پوست و مو پیروان زیادی دارد. امروزه مردم نسبت به آنچه که روی پوست و مویشان می‌گذرد بسیار آگاه‌تر هستند. جای تعجب نیست که تقاضای فزاینده‌ای در صنعت آرایشی و بهداشتی برای ماسک‌های مختلف و روغن‌های طبیعی با کیفیت برای بهبود سلامت مو وجود دارد.

به ‌این ‌ترتیب، خواص پوست هندوانه برای مو و همچنین روغن‌های کمیابی مانند روغن هسته هندوانه محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. روغن هسته هندوانه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی، حفظ رطوبت و بافت سبک شناخته شده و برای فرمولاسیون مراقبت از پوست و مو توصیه می‌شود.

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب، به فواید روغن هسته و به خواص پوست هندوانه برای مو می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا ذهنیتی جامع‌تر نسبت به تاثیر این میوه آبرسان داشته باشیم.

 

ترکیب و فواید روغن هسته هندوانه درکنار خواص پوست هندوانه برای مو

روغن هسته هندوانه در کنار خواص پوست هندوانه برای مو|سیوطب

همراه با خواص پوست هندوانه برای مو، روغن هسته هندوانه نیز دارای خواص بسیاری است که نه‌تنها برای پوست بلکه برای مو نیز مفید است. فواید روغن هسته هندوانه عبارتند از:

بیشتر بخوانید: بستن دائم منافذ پوست با ۱۱ راهکار؛ از گلاب تا لایه‌برداری
 

خواص مرطوب کنندگی روغن هسته هندوانه

در یک مطالعه در سال 2017 که در مجله گیاه‌شناسی آفریقای جنوبی منتشر شد، مشخص شد که روغن دانه هندوانه دارای مشخصات اسیدهای چرب است. این روغن از 51 درصد اسیدهای لینولئیک، 36 درصد اولئیک، پنج درصد استئاریک و 6 درصد اسیدهای پالمیتیک تشکیل شده است.

اسید لینولئیک اسیدی چرب که به پوست کمک می‌کند تا سد لیپیدی خود را بسازد، هیدراته بماند و از پوست در برابر تهاجم محافظت کند. اثر ‌ترکیبی آن با اسید اولئیک باعث می‌شود که ‌این روغن بتواند از هدر رفتن آب از طریق پوست جلوگیری کند. این کار را با آب‌بندی رطوبت در سطوح عمیق درم انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ماسک برای براق شدن پوست صورت؛ بررسی ۶ ماسک خانگی
 

خواص آنتی اکسیدانی روغن هسته هندوانه

یک مطالعه اخیر در سال 2020 نشان داد که روغن دانه هندوانه دارای غلظت بالایی از ویتامین E و سایر ‌ترکیبات فنلی است. همچنین حاوی مقادیری ویتامین A است. این آنتی اکسیدان‌ها به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از عوامل بیرونی می‌پردازند. در هنگام قرارگیری در معرض اشعه ماوراء بنفش و سایر عوامل محیطی کمک می‌کند. این ‌ترکیبات به همان اندازه با تحریک تولید کلاژن به بازسازی سلول‌های پوست کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ۷ ماسک برای از بین بردن جوش جوانی با مواد ساده موجود در خانه

خواص ضد التهابی روغن هسته هندوانه

ترکیب اسیدهای چرب و توکوفرول موجود در روغن هسته هندوانه به آن توانایی تسکین و آرام کردن تحریکات را می‌دهد. این باعث می‌شود که یک ماده ضد التهابی موثر برای محصولات مراقبت شخصی باشد.

بیشتر بخوانید: درمان جوش صورت فوری؛ با ۱۲ روش درمان خانگی از شر جوش خلاص شوید
 

خواص پوست هندوانه برای مو

چند تکه هندوانه و خواص پوست هندوانه برای مو|سیوطب

پوست، هسته و خود هندوانه به دلیل داشتن ویتامین‌های زیاد و موادی مغذی اثرات مفیدی بر مو و پوست دارد. تا جایی که در صنعت آرایشی و بهداشتی این میوه آب‌دار در تولید شامپوها و ماسک‌های مو و پوست حرف زیادی برای گفتن دارد. خواص پوست هندوانه برای مو عبارتند از:

بیشتر بخوانید: درمان جوش زیر پوستی، علل ایجاد و روش‌های جلوگیری از آن
 

1.خواص پوست هندوانه برای مو یعنی اثرگذاری بر رشد و تقویت مو

 آرژنین، یک اسید آمینه ضروری در بدن ما است که به گردش خون در پوست سر کمک زیادی می‌کند. هندوانه حاوی مقدار زیادی سیترولین است که سطح آرژنین بدن را افزایش می‌دهد و به همین دلیل برای رشد سریع مو بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید: درمان جوش صورت با ۷ راهکار مختلف؛ از خانگی تا پزشکی نوین
 

2. خواص پوست هندوانه برای مو یعنی جلوگیری از ریزش

هندوانه مملو از ویتامین C و به بدن کمک می‌کند تا از آهن غیر هِم بهره زیادی ببرد. این تضمین می‌کند که آهن کافی در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد تا به حمل اکسیژن به فولیکول‌های مو کمک و باعث سلامت موها شود. هندوانه در تشکیل کلاژن نیز نقش سازنده‌ای دارد، که یکی دیگر از اجزای ضروری موهای سالم به حساب می‌آید.

  

3. خواص پوست هندوانه برای مو ؛ یعنی کمک به رطوبت موها

روغن هسته هندوانه یک روغن بسیار سبک که به مرطوب شدن مو کمک می‌کند. در شامپو هندوانه بسیار خوب عمل می‌کند.

 

فواید روغن هسته هندوانه برای مو

همراه با خواص پوست هندوانه برای مو ، روغن هسته هندوانه نیز فواید متعددی برای مو دارد. این موارد به شرح زیر است:

 

نقش روغن هسته هندوانه در تقویت گردش خون پوست سر

روغن هسته هندوانه از آنجایی که سرشار از آنتی اکسیدان است، به بازسازی سلول‌های پوست کمک می‌کند. این به همان اندازه قادر به تقویت گردش خون در پوست سر است که با افزایش رشد سلولی به جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند.

 

روغن هسته هندوانه رشد مو را تقویت می‌کند

این روغن سرشار از مواد معدنی مانند مس و پتاسیم است. مس با تولید مقادیر کافی ملانین به مو کمک می‌کند رنگ خود را حفظ کند. از سوی دیگر، پتاسیم تولید سلولی را برای رشد بهینه مو افزایش می‌دهد. محتوای اسید چرب موجود در آن نیز به تغذیه و بهبود رطوبت مو و پوست سر کمک می‌کند و در نتیجه شکستگی کمتری ایجاد می‌کند.

 

روغن هسته هندوانه و فواید نرم کنندگی آن

اسیدهای اولئیک و پالمیتیک موجود در این روغن به آن قابلیت نرم‌کنندگی می‌بخشد. این به مرطوب نگه‌داشتن مو کمک می‌کند زیرا آب برای مدت طولانی‌تری در تارها می‌ماند. بافت فوق‌العاده سبک آن بدون انسداد فولیکول‌های مو یا ایجاد تجمع کثیفی در پوست سر، جذب آن را در پوست سر تسهیل می‌کند. به همان اندازه از طریق تحریک کلاژن خاصیت ارتجاعی مو را افزایش می‌دهد.

 

نحوه استفاده از روغن هسته هندوانه برای رشد مو

روغن هسته هندوانه سرشار از مواد مغذی گیاهی است که به رشد مو کمک زیادی می‌کند. در اینجا چند راه برای استفاده از آن جهت مراقبت از مو وجود دارد.

به عنوان درمان پوست سر می‌توانید به تنهایی یا در‌ ترکیب با سایر روغن‌های مغذی مانند روغن جوجوبا برای ماساژ عمیق پوست سر بکار می‌رود. روغن را مستقیما روی پوست سر خود بمالید. آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه موجود در روغن به تقویت گردش خون برای رشد مطلوب مو کمک می‌کنند.

وقتی کمی‌گرم شود، می‌تواند به عنوان یک درمان قبل از شامپو عمل کند. فقط اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی پوست سرتان، روی موهای مرطوب بماند و سپس آبکشی کنید. همچنین می‌توان آن را با ماسک‌های مو ‌ترکیب کرد یا مانند روغن موی معمولی از آن استفاده کنید.

 

کلیاتی درباره تاثیرات روغن هسته هندوانه و خواص پوست هندوانه برای مو

هندوانه نه‌تنها یک میوه تابستانی خوشمزه و فوق‌العاده با طراوت است، بلکه اگر به صورت موضعی استفاده شود، برای پوست و مو بسیار مفید است. محتوای بالای آب در هندوانه آن را برای پوست و مو فوق‌العاده می‌کند. علاوه بر این، هندوانه منبعی غنی از ویتامین 6B، ویتامین C، پتاسیم، کلسیم و غیره است.

وجود اسیدهای آمینه و لیکوپن در هندوانه آن را به یک ماده طبیعی عالی برای سم‌زدایی پوست و حفظ سلامت و زیبایی آن تبدیل می‌کند. همچنین، هندوانه به سفید‌ شدن پوست،‌ ترمیم پوست آسیب‌دیده و محافظت از آن در برابر آسیب‌های خورشید کمک می‌کند.

محتوای بالای ویتامین C در هندوانه به تقویت موی سالم کمک زیادی می‌کند. از دیگر خواص پوست هندوانه برای مو باید به تقویت گردش خون در پوست سر اشاره کرد که باعث رشد موهای سالم می‌شود. روغن دانه هندوانه نیز برای مرطوب سازی موها بسیار مفید عمل می‌کند.

 

سوالات متداول

1.خواص پوست هندوانه برای مو چیست؟

هندوانه حاوی مقدار زیادی سیترولین است. این ماده سطح آرژنین بدن را بالا می‌برد و به همین دلیل برای رشد سریع مو بسیار مفید است. آرژنین یک اسید آمینه ضروری برای بدن است.

2. روغن هسته هندوانه چگونه رشد مو را تقویت می‌کند؟

روغن هسته هندوانه سرشار از مواد معدنی مانند مس و پتاسیم است. مس با تولید ملانین به حفظ رنگ مو کمک می‌کند و پتاسیم تولید سلولی را برای رشد بهینه مو افزایش می‌دهد. محتوای اسید چرب این روغن به تغذیه و بهبود رطوبت مو و پوست سر کمک می‌کند و در نتیجه شکستگی کمتری در مو ایجاد می‌شود.

3. روغن هسته هندوانه در مقابل روغن گل رز: تفاوت چیست؟

هر دو روغن نیروگاه‌های ضد پیری قوی هستند، اما روغن هسته هندوانه دارای مقدار کمی ‌اسید لینولئیک (51 درصد) نسبت به روغن گل سرخ (54 درصد) است. روغن هسته هندوانه حاوی ویتامین E (95 درصد توکوفرول) بیشتری نسبت به روغن گل رز است. در حالی که روغن گل رز بیشتر برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه مناسب است، روغن هسته هندوانه برای انواع پوست مناسب است.

منبع
greenbeautytalk.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا