زیباییزیبایی دندان

ایمپلنت دندان چیست و دانسته‌های ضروری مربوط به آن کدام اند؟

فهرست محتوا نمایش

ایمپلنت دندان، قرار دادن دندان‌های مصنوعی دائمی است که عملکرد و ظاهری شبیه به دندان واقعی دارند. روش کاشت آن به گونه‌ای طراحی شده است که بدون درد، لبخندی را برای تمام عمر به ارمغان بیاورد. هنگامی که ایمپلنت دندان توسط متخصص مجرب انجام شود، می‌تواند یکی از ایمن‌ترین و موفق‌ترین روش‌های دندانپزشکی و زیبایی دندان باشد.

قسمت‌های مختلف ایمپلنت

این کار به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شود.

 • کاشت

ایمپلنت یک ساختار پیچ مانند از تیتانیوم است که در استخوان تعبیه می‌شود. استخوان از طریق یک فرایند طبیعی موسوم به استخوان‌سازی با آن جوش می‌خورد. برای استخوان‌هایی که هیچ مشکلی ندارند، ایمپلنت‌های سنتی در استخوان فک بیمار تعبیه می‌شود. اما بیماران مبتلا به تحلیل استخوان شدید در فک بالا ممکن است از مدل زیگوماتیک دریافت کنند. زیگوماتیک‌ها طولانی‌تر از موارد معمولی هستند و در Zygoma (استخوان گونه) جای می‌گیرند.

 • تکیه گاه

تکیه‌گاه یک اتصال دهنده است که دندان‌های مصنوعی را به ایمپلنت محکم می‌کند. یک پیچ کوچک از طریق پروتز عبور کرده و به سمت تکیه گاه می‌رود تا محکم بماند. اباتمنت‌ها (abutment) اغلب زاویه‌دار هستند تا امکان قرار دادن صحیح پروتز روی ایمپلنت فراهم شود.

 • طاق یا تاج مجرد

تاج که به عنوان «دندان» یا «پروتز» نیز شناخته می‌شود، باید طوری طراحی شده باشد که مانند دندان‌های طبیعی ظاهر شده و قوی باشد. بهترین پروتز در آزمایشگاه و متناسب با هر بیمار طراحی می‌شود. دندان‌های مصنوعی که برای کاشت دندان طراحی شده‌اند می‌توانند برای یک دندان تک یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌ها باشند که به «قوس کامل» معروف است.

فواید ایمپلنت دندان

برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته

افراد به دلایل زیادی دندان‌های خود را از دست می‌دهند. برخی از این دلایل عبارتند از پوسیدگی، بیماری لثه (پریودنتال)، آنودونتیا، شیمی درمان، داروها یا آسیب‌ها است. بسیاری از افرادی که دندان خود را از دست می‌دهند ترجیح خواهند داد که دندان‌های از دست رفته یا پوسیده را با گزینه‌ای مناسب و کارا جایگزین کنند.

بیشتر بخوانید:  جلوگیری از پوسیدگی دندان | علائم و نشانه ها

برای غذا خوردن

توانایی گاز گرفتن و جویدن انواع غذاها برای به دست آوردن ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم است. در حالی که پروتزهای دندانی فقط تا 25درصد از قدرت نیش اولیه را باز می‌گرداند، ایمپلنت‌ دندان جلو اغلب 80 تا 100درصد از قدرت نیش اولیه بیمار را پس از دوره بهبودی باز می‌گردانند.

برای اعتماد به نفس

کسانی که دندان‌هایشان ضعیف است یا ظاهر بدی دارد، اغلب با اضطراب در موقعیت‌های اجتماعی حاضر می‌شوند و در نتیجه انزوای بیشتری را تجربه می‌کنند. دندان‌های قوی و طبیعی اغلب به فرد کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را برای معاشرت دوباره به دست آورد.

برای تقویت ساختار استخوان فک

وقتی دندان از دست می‌رود، یکپارچگی استخوان فک در زیر آن به خطر می‌افتد. سپس دندان‌های مجاور به آرامی شروع به حرکت می‌کنند. این امر همچنین باعث تخریب تدریجی استخوان فک شده که به نوبه خود باعث تغییر شکل چهره می‌شود. هنگامی که دندان از دست رفته با ایمپلنت جایگزین شود، یکپارچگی فک حفظ خواهد شد.

موارد ذکر شده تعدادی از فواید ایمپلنت دندان به شمار می‌روند که به صورت تخصصی می‌توان به موارد بسیار بیشتری اشاره کرد.

انواع مختلف ایمپلنت دندان چیست؟

شاید برای هر شخصی که این سوال پیش بیاد که آیا در این روش کاشت هم مدل‌های مختلف وجود دارد؟ همچنین هر کدام از آن‌ها برای چه درمانی استفاده می‌شوند. در ادامه پاسخ سوال انواع مختلف ایمپلنت دندان چیست را داده‌ایم.

1.متعارف

در موارد استاندارد، درون استخوان فک تعبیه می‌شود. ایمپلنت دندانی معمولی می‌تواند تک دندان، بریج یا قوس کامل باشند.

تک دندان

می‌توان ایمپلنت‌های جداگانه‌ای را برای جایگزینی یک دندان مانند مولر یا قدام از دست رفته (دندان جلویی) قرار داد. پس از قرار دادن ایمپلنت، قبل از نصب تاج نهایی در بالا، دوره بهبودی لازم است.

بریج

یک تاج یا تاج‌ها را روی ناحیه دندان یا دندان از دست رفته ثابت می‌کنند. یک بریج را می‌توان با کاشت یا دندان‌های سالم در هر انتها پشتیبانی کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۷ درمان خانگی دندان درد با اثرگذاری سریع و بدون عوارض

طاق کامل

در بسیاری از موارد، بیمار انتخاب می‌کند که یک مجموعه کامل از دندان‌های بالا یا پایین با آنچه که به عنوان «قوس کامل» شناخته می‌شود جایگزین شود. قوس‌ها مجموعه‌ای کامل از دندان‌های مصنوعی هستند که روی چهار یا تعداد بیشتری پایه ثابت شده‌اند.

2.زیگوماتیک

در موارد از دست دادن شدید استخوان، ایمپلنت‌های دندانی Zygomatic در استخوان گونه (Zygoma) تعبیه می‌شوند. زیگوماتیک تنها در روش جاسازی و طول با ایمپلنت‌های معمولی متفاوت هستند. از این روش برای جایگزینی دندان‌های فک بالا استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: عفونت دندان روکش شده ۳ دلیل دارد؛ روش‌های درمان عفونت زیر روکش را بشناسید!

All-on-4 چیست

All-on-4 یک اصطلاح رایج برای عمل کاشت کامل قوس دندان است. «4» نشان دهنده چهار ایمپلنت است که روی آن‌ها دندان مصنوعی محکم شده است. با این حال، جراحان دندان ممکن است از بیش از چهار پایه در هر قوس استفاده کنند تا استحکام بیشتری به دندان مصنوعی داده شود. بنابراین نام مستعار دقیق‌تر برای ایمپلنت‌های دندان قوس کامل ممکن است All-on-X باشد.

بیشتر بخوانید:  علت لکه های سیاه دندان

ایمپلنت دندان چگونه قرار می‌گیرد؟

سی تی اسکن فک سیوطب

با استفاده از سی تی اسکن، تصویر سه بعدی از دندان‌ها و ساختار استخوان بیمار به پزشک داده می‌شود. سپس پزشک و بیمار برای بحث در مورد برنامه درمانی شخصی خود مشورت می‌کنند.

در طول عمل کاشت دندان، تمام دندان‌های باقی مانده کشیده می‌شوند تا جای کاشت را باز کنند.

استفاده از این روش برای درمان مشکلات دندان، بسیاری از روش‌های دیگر را پوشش می‌دهد. برای مثال شخصی که از این روش سود می‌برد، دیگر نیازی به روکش دندان یا لمینیت دندان ندارد. همچنین انجام قوس کامل نیاز فرد به ارتودنسی را هم پوشش می‌دهد. یعنی ایمپلنت بسیاری از کارهای درمانی و زیبایی را هم‌زمان انجام می‌دهد.

ایمپلنت تک

اگر استخوان یا بافت لثه‌ای که در آن پایه قرار می‌گیرد عفونی باشد، ابتدا باید عفونت برداشته شود. سپس استخوان جدید را می‌توان پیوند زد تا ضخامت و تراکم کافی به دست آید. پیوند استخوان در قوس تحتانی معمولا حدود 3 ماه و در قوس فوقانی ممکن است به 5 تا 6 ماه زمان نیاز داشته باشد. وقتی استخوان آماده شد، جراح ایمپلنت را قرار می‌دهد. 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا ایمپلنت با استخوان پیوند شده جوش بخورد. بعد تکیه‌گاه و تاج روی آن محکم می‌شوند.

طاق کامل

پس از کشیدن دندان‌های باقی مانده و برداشتن تمام عفونت از بافت لثه و استخوان، جراح استخوان اطراف ناحیه‌ای که ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرند را صاف می‌کند. سپس آن‌ها با جراحی به استخوان محکم می‌شوند. در نهایت، تکیه‌گاه‌ها و دندان‌های مصنوعی روی آن قرار می‌گیرند. بسیاری از مراحل کامل قوس را می‌توان در یک روز انجام داد.

بیشتر بخوانید: سفید کردن دندان ها با جوش شیرین

عمل ایمپلنت کامل دندان چقدر طول می‌کشد؟

قبل از انجام عمل، جراح باید اطمینان پیدا کند که استخوان فک کافی برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد. در صورت نیاز به تکنیک‌های خاص مانند پیوند استخوان، این روند امکان دارد از 3 ماه تا 2 سال به تاخیر بیفتد. هنگامی که ضخامت استخوان فک به اندازه کافی بود و تایید شد‌، ایمپلنت‌ها را می‌توان قرار داد و دندان‌های مصنوعی را می‌شود به آن‌ها محکم کرد. این اغلب یک روش دو روزه است.

اما در مراکز ایمپلنت دندان مجهز این روش می‌تواند در چند ساعت به پایان برسد. بیماران صبح‌ها برای انجام روش New Teeth Now می‌آیند و همان روز بعد از ظهر با مجموعه‌ای کامل از دندان‌های ایمپلنت پشتیبانی می‌شوند.

اگر جراح در تکنیک ایمپلنت Zygomatic مهارت داشته و بیمار دچار از دست دادن استخوان به دنبال قوس بالای دندان شده باشد، ممکن است عمل پیوند استخوان غیرضروری به شمار بیاید. با استفاده از تکنیک زیگوماتیک روند جراحی می‌تواند از ماه‌ها به یک روز کوتاه شود.

اگرچه می‌توان یک لبخند جدید را در یک روز ارائه کرد، اما مدت زمانی حدود نیم سال لازم است تا فرآیند استخوان‌سازی (فرآیند طبیعی استخوان که با پایه‌ها ترکیب می‌شود) بالغ شود. دندان‌های مصنوعی اکریلیک تا زمان کامل شدن استخوان به ایمپلنت‌های دندان متصل می‌شوند و سپس دندان‌های دائمی قرار می‌گیرند.

بعد از جراحی کاشت ایمپلنت چه بخورم؟

بعد از عمل تحت رژیم غذایی نرم قرار می‌گیرید تا روند ترمیم کامل شود. رژیم غذایی نرم می‌تواند شامل غذاهای زیر باشد.

 • میوه‌ها و سبزیجات نرم
 • توفو
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • سوپ با تکه‌های کوچک گوشت
 • نان‌های نرم، پنکیک، وافل، مافین
 • برنج و ماکارونی
 • ماست و بستنی

به طور کلی هر چیزی را که می‌توان به راحتی با چنگال برش داد.

غذاهای جویدنی مانند استیک یا غذاهایی که برای گاز گرفتن نیاز به زور دارند، مانند سیب می‌تواند باعث شود فشار زیادی روی ایمپلنت‌ها وارد شود. همچنین غذا با تکه‌های کوچک و شل مانند ذرت بو داده احتمال گیر افتادن غذا و ایجاد عفونت را افزایش می‌دهد.

چه مدت بعد از جراحی می‌توانم به طور معمول غذا بخورم؟

فرد جراحی شده می‌تواند انتظار داشته باشد که پس از حدود شش ماه به رژیم عادی خود بازگردد. پس از شش ماه، ایمپلنت‌های تیتانیوم باید به درستی با استخوان فک جوش خورده باشند و با استحکام یک دندان طبیعی آماده کار شوند.

چرا به دو ست دندان نیاز دارم؟

در روش یک روزه، مجموعه‌ای از دندان‌های اکریلیک برای استفاده در زمان بهبود نصب می‌شود. مجموعه آزمایشی دندان‌های اکریلیک به ایمپلنت محکم می‌شوند تا احساسی بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی سالم داشته باشند. پس از شش ماه مجموعه دائمی و نهایی دندان‌ها ارائه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: علت و درمان سفیدی زبان|درمان لکوپلاکیا در طب سنتی

دلایل ارائه دندان‌های اکریلیک پیش از دندان‌های اصلی چیست؟

1.اجازه دادن به بهبود

همانطور که دهان با ایمپلنت‌های جدید تیتانیوم آشنا شده است، استخوان به زمان نیاز دارد تا به طور مناسب با آن‌ها جوش بخورد. دندان‌های اکریلیک دارای وزن کمی هستند و فشار کمتری به پایه‌ها وارد می‌کنند. اکریلیک همچنین دارای ویژگی‌های جذب شوک است که از آسیب در طول دوره بهبودی جلوگیری می‌کند.

2.برای جلوگیری از پیدایش فاصله

پس از عمل، لثه‌های در حین بهبود کوچک می‌شوند. پس از شش ماه فرد نیاز به یک قوس مجدد دارد تا به طور صحیح با خط لثه خود مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است شکاف بین قوس و لثه ظاهر شده و جایی برای گیر افتادن غذا باقی بماند که می‌تواند منجر به عفونت شود.

3.برای رسیدن به تناسب

وقتی با دندان‌های جدید خود می‌جوید و به آن‌ها فشار می‌آورید، ممکن است مناطقی را پیدا کنید که احساس درستی ندارند و نیاز به تنظیم دارند. دندان‌های اکریلیک راحت‌تر از دندان‌های زیرکونیا تنظیم می‌شوند. این فرایند تنظیم دندان‌ها به افراد کمک می‌کند تا دقیقا نحوه طراحی و تناسب دندان‌های زیرکونیای دائمی خود را تعیین کنند.

4.برای به دست آوردن رنگ مناسب

ممکن است به کمی زمان نیاز داشته باشید تا تصمیم بگیرید که کدام رنگ دندان مناسب شما است. این دوره انتظار به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که دندان کمی روشن‌تر یا کمی تیره‌تر می‌خواهید.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان می‌تواند متفاوت باشد. اینکه فرد به یک پایه و دندان یا یک قوس کامل نیاز داشته باشد، می‌تواند به طور مستقیم در میزان هزینه ایمپلنت نقش بازی کند. همچنین استفاده از محصولاتی با برندها و کشورهای تولید کننده گوناگون بر قیمت نهایی تاثیرگذار است.

استخوان کافی برای کاشت دندان

شاید به فردی گفته شود که به دلیل از دست دادن استخوان در فک بالا نمی‌تواند ایمپلنت دندان انجام دهد. در این مواقع عمل کاشت Zygomatic می‌تواند به او این امکان را بدهد که لبخند مورد نظر خود را در یک روز به دست آورد. این روش به طور خاص برای بیماران مبتلا به از دست دادن شدید استخوان که به دنبال قوس کامل دندان‌های بالا مصنوعی دائمی هستند طراحی شده است.

چه کسی به پیوند استخوان نیاز خواهد داشت؟

اگر به دنبال قوس کامل دندان‌های بالا هستید، نیازی به پیوند استخوان نخواهید داشت. در دندانپزشکی مدل قدیمی، بیماران بدون استخوان کافی برای ایمپلنت‌های معمولی نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس داشتند. این ممکن است شش ماه تا یک سال به درمان بیماری اضافه کند و درصد موفقیت کمی دارد. اما توسعه روش یک روزه زیگوماتیک اجازه می‌دهد تا ایمپلنت‌ها در استخوان گونه قرار داده شوند و نیاز به پیوند استخوان را دور می‌زند.

ایمپلنت‌های دندانی چقدر موفق هستند؟

زنی در حال به نیش کشیدن گوشت| ایمپلنت

میزان موفقیت بسته به مواد استفاده شده، تجربه جراح، محل کاشت و نگهداری، متفاوت است. با این حال ایمپلنت‌هایی که توسط جراحان با تجربه کار گذاشته شده و با مواد اولیه با کیفیت بالا ساخته شده‌اند، باید یک عمر دوام داشته باشند. این روش کاشت دندان یکی از ایمن‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین روش‌ها در دندانپزشکی است.

ایمپلنت‌ها به ندرت شکست می‌خورند اما مراقبت‌های نامناسب در خانه یا ضربه تصادفی به صورت ممکن است روند بهبودی را مختل کند.

بیشتر بخوانید: بیماری لثه و کرونا چه ارتباطی باهم دارند؟

ایمپلنت دندان چقدر طول‌عمر دارد؟

این مدل از کاشت دندان با تمامی روش‌های موجود دیگر تفاوت‌های اساسی و بنیادین دارد. ایمپلنت‌های تیتانیومی و دندان‌های زیرکونیا طوری طراحی شده‌اند که تا آخر عمر دوام بیاورند و مانند دندان‌های طبیعی ماندگاری داشته باشند.

عوارض ایمپلنت دندان

افرادی که تحت این روش قرار می‌گیرند ممکن است در طول انجام یا بعد از آن دچار عوارض ایمپلنت دندان شوند. عوارض این روش ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 • آسیب عصبی و در نتیجه تغییر احساس در ناحیه جراحی
 • باز شدن برش پس از عمل جراحی
 • حرکت پایه‌ها
 • قرار گرفتن در بالای لثه
 • عفونت

افرادی که در معرض حرکت قرار گرفتن ایمپلنت را تجربه می‌کنند ممکن است نیاز به انجام اقدامات اضافی برای بهبود سلامت استخوان و لثه‌ها یا برداشتن یا جایگزینی پایه را داشته باشند.

در زیر برخی از علائم و نشانه‌ها آمده است که نشان می‌دهد کاشت ایمپلنت ناموفق بوده است.

 • ایمپلنت بیش از حد متحرک است
 • چرک یا ترشحات دیگر از محل خارج می‌شود
 • درد هنگام ضربه زدن آرام
 • از دست دادن سریع و پیشرونده استخوان

به طور کل باید دقت داشته باشیم که این روش از کاشت دندان یکی از بهترین و ماندگارترین روش‌ها به شمار می‌رود. با استفاده از ایمپلنت می‌توان دندان‌هایی مانند دندان اصلی داشت. بدون آنکه به فکر روش‌های دیگر برای زیبایی دندان باشید.

منبع
medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا