بیماریبیماری های مفصلی

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام است؟ معرفی 9 قرص اصلی شل کننده عضلات

فهرست محتوا نمایش

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن با تاثیر گذاشتن روی ماهیچه‌های گردن، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها باعث آرامش در اندام‌های گردن می‌شوند. اما با توجه به تنوع بالای این داروهای شل کننده، انتخاب بهترین قرص برای گرفتگی گردن سخت است. البته باید اشاره کنیم که در کنار داروها و قرص‌های شل کننده عضلات روش‌های درمان خانگی نیز برای گرفتگی گردن وجود دارد که تاثیر بالایی دارند.

برای درمان گرفتگی گردن عمدتا قویترین قرص شل کننده عضلات گردن توسط پزشک تجویز خواهد شد. سفتی گردن ممکن است زمانی دردناک شود که فردی بخواهد گردن یا سر خود را حرکت دهد. به همین دلیل افراد پیگیر درمان سریع گرفتگی گردن خود با کمک قویترین قرص شل کننده عضلات گردن خواهند بود. در ادامه همراه سیوطب باشید تا درباره خطرات گرفتگی گردن سخن بگوییم و قویترین قرص شل کننده عضلات گردن را بیشتر بررسی کنیم.

علل شایع سفت شدن گردن و بیماری‌هایی که موجب گرفتگی گردن می‌شوند

فردی مبتلا به گرفتگی گردن ناشی از بد نشستن پشت میز کار که نیازمند قویترین قرص شل کننده عضلات گردن|سیوطب

سفتی معمولا زمانی رخ می‌دهد که عضلات گردن بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیش از حد کشیده می‌شوند یا تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع باعث ایجاد درد از خفیف تا شدید شود که می‌تواند حرکت سر یا استفاده از عضلات گردن را دشوار کند. شایع‌ترین علل سفت شدن که نیاز به رفع گرفتگی گردن دارد عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی جزئی
 • بد خوابیدن
 • نشستن یا خمیدن به مدت طولانی، مانند پشت میز
 • نگاه کردن مکرر به یک شی مانند تلفن همراه
 • آسیب ورزشی
 • تجربه سقوط
 • داشتن عضلات منقبض به دلیل استرس
 • شلاق زدن
 • آرتروز گردن

شلاق ضربه‌ای است که به عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها، اعصاب گردن یا همه ‌این‌ها وارد می‌شود. باعث درد و سفتی در گردن می‌شود. مردم اغلب در هنگام تصادفات رانندگی ضربه شلاقی را تجربه می‌کنند که سر ناگهان به جلو و عقب حرکت می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی 

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام است؟ آیا می‌دانید باید از کدام قرص شل کننده عضله گردن استفاده کنید؟

داروهای متعددی به عنوان قرص گرفتگی عضلات در داروخانه ها موجود است. اگر به دنبال یافتن اسم قرص شل کننده عضلات گردن هستید در ادامه مقاله به معرفی برخی از این قرص‌ها پرداخته‌ایم. گفتنی است این داروها گاهی به صورت آمپول شل کننده عضلات گردن یا ویتامین شل کننده عضلات در دسترس هستند. زیرا گاهی کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات گردن می‌شود.

1. قرص کلرزوکسازول؛ جواب سوال پرتکرار چه قرصی برای گرفتگی عضلات خوبه؟

کلرزوکسازول نوعی از شل کننده‌های عضله مرکزی است که خواص آرام بخشی نیز دارد. این دارو با تاثیر بر نخاع و نواحی خاص قشری مغز باعث رفع اسپاسم‌هیا عضلانی می‌شود. با توجه به نحوه عملکرد کلرزوکسازول از آن در تسکین دردهای عضلانی اسکلتی بزرگسالان و اسپاسم‌های عضلانی کودکان استفاده می‌شود.

عوارض جانبی ناشی از مصرف کلرزوکسازول عبارتند از:

 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • احساس سبکی سر
 • راش
 • بدحالی

بعد از مصرف این دارو از انجام کارهایی که نیاز به دقت دارند مانند رانندگی یا کار با ابزارآلات خطرناک پرهیز کنید.

2. سیکلوبنزاپرین؛ درمان سریع گرفتگی گردن حتی در بدترین شرایط

به عنوان رایج‌ترین قرص شل کننده عضلات گردن برای تسکین کوتاه مدت درد عضلانی است. دوره مصرف آن روزانه تا سه هفته و برای اسپاسم عضلانی، کشیدگی و رگ به رگ شدن بهترین به شمار می‌آید. سیکلوبنزاپرین فقط باید در دوزهای کوتاه مدت مصرف شود، زیرا قابلیت ایجاد اعتیاد به آن دور از ذهن نیست.

از دیگر عوارض مصرف سیکلوبنزاپرین می‌توان به یبوست، سردرد، تهوع، خشکی دهان، تاری دید و سوء هاضمه اشاره کرد. برای جلوگیری از این عوارض دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر 

3. دیازپام دارویی خواب آور که قرص گردن درد عصبی هم هست

به دلیل موفقیت در درمان خواب، اضطراب و تشنج دارویی نام آشنا محسوب می‌شود. اما بسیاری نمی‌دانند که دیازپام یک راه حل قابل اعتماد برای رفع اسپاسم عضلانی است. درست مانند دیازپام که مغز را آرام می کند، اعصابی را که ممکن است باعث درد و ناراحتی عضلانی شوند نیز آرام می‌سازد. عوارض جانبی این دارو با مصرف الکل یا ماری جوانا بدتر می‌شود. از دیازپام به عنوان قویترین قرص شل کننده عضلات پا نیز یاد می‌شود.

4. متوکاربامول بهترین قرص برای گرفتگی عضلات؛ رایج‌ترین دارو بین مردم

یکی از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن متوکاربامول است|سیوطب

متوکاربامول را باید قویترین قرص شل کننده عضلات کمر و گردن دانست که برای درمان دردهای شدید گردن و کمر تجویز می‌شود. یک نسخه معمولی قرص گرفتگی گردن متوکاربامول برای هفت تا 10 روز است. متواین دارو هم به صورت خوراکی و هم به عنوان آمپول تجویز می‌گردد.

عوارض جانبی با شیوع نامشخص متوکاربامول عبارتند از:

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خارش، بثورات پوستی و کهیر
 • احتقان بینی
 • تاری دید، ورم ملتحمه و دوبینی
 • گیجی، خواب آلودگی، سردرد، بی خوابی و سرگیجه

برای جلوگیری از بروز عوارض گفته‌شده، باید قرص شل کننده عضلات را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. همچنین باید بدانید که متوکاربامول را می‌توانید قبل یا بعد از هر وعده غذایی مصرف کنید. 

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن 

5. متاکسالون یک مکمل عالی برای فیزیوتراپی؛ بهترین قرص گرفتگی گردن و کمر

متاکسالون از جمله داروهای شل کننده عضلاتی است که با مسدود کردن تکانه‌های درد در مغز باعث تسکین احساس درد می‌شوند. معمولا از متاکسالون همراه با دوره‌های فیزیوتراپی استفاده می‌شود و باید گفت که تاثیر بالایی نیز در روند درمان و بهبودی دارد. نکته قابل توجه در موردمتاکسالون این است که ظرف مدت یک روز اثرگذاری خود را شروع می‌کند.

در این بین باید به عوارض جانبی متاکسالون نیز اشاره کنیم که عبارتند از:

 • پریشانی و اضطراب
 • لرز
 • سرگیجه
 • مدفوع سیاه
 • خونریزی لثه
 • سرفه
 • ادرار تیره رنگ
 • سردرد 

و چندین عوارض دیگر که در صورت مصرف بیش از حد و طولانی مدت ایجاد می‌شوند.

6. کاریزوپرودول؛ جواب سوال پر تکرار برای گرفتگی عضلات چه قرصی بخوریم؟

از قرص کاریزوپرودول برای تسکین درد و ناراحتی عضلانی استفاده می‌کنند. نشان داده‌شده است که کاریزوپرودول برای بیمارانی که به داروهای مپروبامات، تیبامات یا مبوتامات حساسیت دارند، واکنش ایجاد می کند. معمولا دوره مصرف کاریزوپرودول کوتاه مدت است و سه بار در روز و به مدت 3 هفته تجویز می‌شود. در مورد عوارض جانبی این دارو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سرگیجه
 • خواب آلودگی

در صورت تشدید شدن این عوارض با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر مدتی بعد دوباره دچار گرفتگی عضلات شدید، از این دارو به صورت خودسرانه مصرف نکنید.

7. باکلوفن؛ محبوب‌ترین داروی گرفتگی گردن بین مردم و درمان سریع گرفتگی گردن

محبوب ترین داروی شل کننده عضلات گردن بین مردم باکلوفن است|سیوطب

در درجه اول برای درمان سفتی مداوم عضلانی، ناشی از مولتیپل اسکلروزیس یا آسیب نخاعی از باکلوفن استفاده می‌شود. این دارو به صورت خوراکی یا آمپول شل کننده عضله گردن و عضلات قسمت‌های دیگر بدن تجویز می‌گردد.

باید اشاره کنیم که جذب و اثرگذاری باکلوفن به دوز و دوره مصرف آن بستگی دارد. از دیگر موارد مصرف این قرص شل کننده عضلات گردن و سایر قسمت‌های بدن می‌توان به اختلال مصرف الکل، سکسکه و دردهای اسکلتی عضلانی اشاره کرد. عوارض جانبی شایع باکلوفن شامل تهوع، استفراغ، گیجی، سرگیجه و خواب آلودگی است.

8. اورفنادرین بهترین قرص عضله شل کن برای اسپاسم‌های متوالی

اورفنادرین دارویی چند منظوره است که روند ایجاد اسپاسم عضلانی را مهار می‌کند. این دارو در درمان پارکینسون ناشی از دارو و کاهش درد اسپاسم‌های عضلانی تجویز می‌شود. به همین جهت از اورفنادرین برای دردها و اسپاسم عضلانی بزرگسالان به صورت قرص یا آمپول وریدی یا عضلانی استفاده می‌شود. از عوارض جانبی اورفنادرین می‌توانیم به سردرد، خشکی دهان، تپش قلب، خارش، بیخوابی و احساس سبکی سر اشاره کرد.

9. دانترولن تخصصی‌ترین آمپول و قرص عضله باز کن

دانترولن بیشتر برای اسپاسم‌های مرتبط با آسیب نخاعی، سکته مغزی، فلج مغزی و ام اس موثر است. پس می‌توان گفت که این دارو برای اسپاسم‌های خاص و ناشی از بیماری‌های دیگر مصرف می‌شود. عوارض جانبی ناشی از مصرف دانترولن شامل اسهال، خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی و ضعف عضلانی است. به همین دلیل بیماران باید در مصرف آن دقت کنند، زیرا احتمال آسیب کبدی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با روش های دارویی و خانگی 

درمان‌ گرفتگی گردن در خانه؛ 8 روشی که ارزش امتحان کردن دارند

فردی که در حال انجام حرکات کششی گردن برای رفع گرفتگی به جای استفاده از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن|سیوطب

برای گرفتگی گردن چه کنیم؟ در جواب به این سوال باید گفت که بهترین راه برای از بین بردن سفتی گردن به علت آن بستگی دارد. هنگامی‌که سفتی گردن جزئی باشد، برخی از راه‌های درمان خانگی گرفتگی گردن که در ادامه بیان خواهد شده کمک‌کننده هستند:

1. اعمال یخ برای رفع گرفتگی گردن؛ حتی بهتر از قرص گرفتگی عضلات پشت عمل می‌کند

کیسه یخ به تسکین التهاب و تورم پس از یک فشار جزئی کمک می‌کند. یخ اثر بی حسی داشته و به طور موقت درد را تسکین می‌دهد. کمپرس سرد معمولا در 48 ساعت اول پس از آسیب، زمانی که بیشترین تورم وجود دارد، موثرتر به نظر می‌رسد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از کمپرس یخ، کیسه حاوی یخ را مستقیم روی پوست خود قرار ندهید. بلکه آن را در یک پارچه بپیچید و بعد روی ناحیه درد قرار دهید.

2. درمان گرفتگی گردن با کمپرس گرم؛ راحت‌ترین داروی گرفتگی گردن

برخی افراد به طور متناوب از یخ و گرما برای کشیدگی عضلات بهره می‌برند. استفاده از پدهای گرم‌کننده یا حمام آب گرم در شل شدن عضلات منقبض و ایجاد تسکین نقش موثری دارند. اعمال گرما به جای استفاده از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن فرد را از عوارض داروها در امان نگه می‌دارد.

3. حرکات کششی را جدی بگیرید؛ بهترین درمان خانگی گردن درد

عضلات گردن را با حرکت آرام و آهسته سر از یک طرف به سمت دیگر بکشید. شانه‌ها را به جلو و عقب بچرخانید. حرکات کششی متعادل و سبک به نرم شدن عضلات کمک خواهند کرد. اگر کشش‌ها درد شدید به همراه داشته باشند بهتر است که متوقف شود.

4. بررسی محیط خواب برای کمک به درمان گرفتگی گردن؛ بالش و تشک طبی استفاده کنید

گاهی تشکی که خیلی سفت باشد یا به‌ اندازه کافی حمایت نکند ممکن است باعث گردن درد شود. بالشی که ‌اندازه یا استحکام نامناسبی دارد عمدتا باعث سفتی گردن خواهد شد. سر، گردن و پشت باید در هنگام خواب در یک وضعیت قرار گیرند. بالش‌هایی فرد باید متناسب با وضعیت خواب او باشد.

5. کمک به رفع گرفتگی گردن با اصلاح وضعیت بدن؛ درست بنشینید

خمیدگی بیش از حد به تدریج عضلات گردن را می‌کشد و سفتی و درد به وجود می‌آورد. فرد باید در طول روز بر روی صاف نگه داشتن شانه‌ها، گردن و کمر تمرکز کند. به کارگیری این اصلاحات فرد را بی نیاز از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن خواهد کرد.

6. ماساژ؛ موثرتر از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن است

یک ماساژ درمانگر مجاز در تسکین تنش و درد عضلات نقش ویژه‌ای خواهد داشت. مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد که ماساژ، درد افراد مبتلا به آرتریت گردن را بهبود می‌بخشد. پس برای بهبود وضعیت گرفتگی عضلات خود از ماساژ استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روغن‌های گیاهی مانند نارگیل، زیتون یا اسطوخودوس حین ماساژ استفاده کنید.

یادداشت پایانی درباره قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

گرفتگی گردن مشکل رایجی است که معمولا فرد با کمک درمان‌های خانگی و به کار گرفتن قویترین قرص شل کننده عضلات گردن قابل حل است. این عارضه ناخوشایند معمولا ناشی از صدمات ناشی از ضربه شلاقی، بدخوابی، داشتن وضعیت بدنی نامناسب یا استرس است. درد ناشی از گرفتگی گردن معمولا نشانه مشکل جدی‌ نیست، اما اگر به طور ناگهانی ظاهر و با علائم دیگری همراه بود، نباید آن را نادیده گرفت.

برای رهایی از گرفتگی عضلات گردن داروهای مختلفی به صورت قرص، پماد و آمپول تولید شده‌اند که به راحتی عضلات را شل می‌کنند. اما انتخاب و نحوه مصرف این داروها به علت اسپاسم عضله بستگی دارد. پس آشنایی با قویترین قرص شل کننده عضلات گردن و خواندن این مقاله از سیوطب خالی از لطف نبوده‌است. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

سوالات متداول در خصوص قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

1. قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام هستند؟

سیکلوبنزاپرین، دیازپام، متوکاربامول، باکلوفن بهترین‌ها هستند.

2. مدیریت استرس در درمان گرفتگی گردن موثر است؟

استرس و اظطراب، رشته‌های عصبی گردن را درگیر می‌کند و گاهی موجب گرفتگی گردن خواهد شد. یادگیری مدیریت آن تنش در گردن را کاهش می‌دهد و گرفتگی عضلانی گردن را تا حد زیادی از بین می‌برد.

3. آیا دندان قروچه شبانه ممکن است دلیل گرفتگی و سفتی گردن باشد؟

دندان قروچه شبانه فشار روی عضلات فک و گردن را افزایش خواهد داد و گاهی به سفتی گردن می انجامد. به همین دلیل بسیار از افراد مبتلا به دندان قروچه شبانه، برای کاهش و رفع گرفتگی گردن از محافظ دندان هنگام شب استفاده می‌کنند.

4. کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات گردن می شود؟

کمبود ویتامین B12، B1 و D در ایجاد گرفتگی یا اسپاسم عضلات تاثیر دارند.

منبع
medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا