بیماریبیماری های مفصلی

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام است؟ 8 قرص اصلی را که باید حتما بدانید

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن با تاثیر گذاشتن روی ماهیچه‌های گردن، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوآن‌ها باعث آرامش در اندام‌های گردن می‌شوند. دسته‌ای از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن که در دسترس هستند به کمک سایر درمان‌ها با هم کار می‌کنند تا سر و عضلات گردن را تحت حمایت قرار دهند و دامنه حرکتی آن را بهبود بخشند.

گرفتگی عضلات گردن اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از ماهیچه‌ها دچار کشیدگی یا تنش شود. همچنین در صورت آسیب دیدن یک یا چند مهره، سفتی ایجاد می‌شود که برای درمان گرفتگی گردن عمدتا قویترین قرص شل کننده عضلات گردن توسط پزشک تجویز خواهد شد. سفتی گردن ممکن است زمانی دردناک شود که فردی بخواهد گردن یا سر خود را حرکت دهد. به همین دلیل پیگیر درمان سریع گرفتگی گردن با قویترین قرص شل کننده عضلات گردن خواهد شد.

معمولا سفتی گردن در نتیجه یک آسیب یا حادثه جزئی ایجاد می‌شود. مردم اغلب به شیوه درمان خانگی گرفتگی گردن عمل می‌کنند به نتیجه‌ای قابل قبول دست خواهند یافت. در موارد نادر، ممکن است گرفتگی رگ گردن نشانه یک بیماری جدی باشد که به درمان پزشکی نیاز دارد. در ادامه همراه سیوطب باشید تا قویترین قرص شل کننده عضلات گردن را بیشتر بررسی کنیم.

 

علل شایع سفت شدن گردن و بیماری‌هایی که موجب گرفتگی گردن می‌شوند

فردی مبتلا به گرفتگی گردن ناشی از بد نشستن پشت میز کار که نیازمند قویترین قرص شل کننده عضلات گردن|سیوطب

سفتی معمولا زمانی رخ می‌دهد که عضلات گردن بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیش از حد کشیده می‌شوند یا تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع باعث ایجاد درد از خفیف تا شدید شود که می‌تواند حرکت سر یا استفاده از عضلات گردن را دشوار کند.

شایع‌ترین علل سفت شدن که نیاز به رفع گرفتگی گردن دارد عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی جزئی
 • بد خوابیدن
 • نشستن یا خمیدن به مدت طولانی، مانند پشت میز
 • نگاه کردن مکرر به یک شی مانند تلفن همراه
 • آسیب ورزشی
 • تجربه سقوط
 • داشتن عضلات منقبض به دلیل استرس
 • شلاق زدن
 • آرتروز گردن

شلاق ضربه‌ای است که به عضلات، استخوان‌ها، رباط‌ها، اعصاب گردن یا همه ‌این‌ها وارد می‌شود. باعث درد و سفتی در گردن می‌شود. مردم اغلب در هنگام تصادفات رانندگی ضربه شلاقی را تجربه می‌کنند که سر ناگهان به جلو و عقب حرکت می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی
 

آیا مننژیت موجب گرفتگی گردن خواهد شد؟

گاهی اوقات، سفتی گردن یکی از علائم مننژیت به شمار می‌آید و می‌تواند جدی باشد. مننژیت، التهاب مننژها است که پوششی روی مغز و نخاع هستند.

یک ویروس، باکتری یا قارچ باعث ایجاد مننژیت می‌شود. مننژیت ویروسی به خودی خود بهبود می‌یابد، اما مننژیت باکتریایی و قارچی تهدید‌کننده زندگی خواهند بود. برخی از علائم مننژیت عبارتند از:

 • تب ناگهانی، معمولا همراه با سردرد، سفتی گردن یا هر دو
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به نور
 • گیجی، تحریک پذیری یا هر دو
 • ناتوانی در بیدار شدن از خواب

در صورت بروز این علائم، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی بود و نباید به رفع موقت با قویترین قرص شل کننده عضلات گردن اکتفا کرد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر
 

قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام است؟ 8 قرص اصلی را که باید حتما بدانید

 • سیکلوبنزاپرین: به عنوان رایج‌ترین قرص شل کننده عضلات گردن برای تسکین کوتاه مدت درد عضلانی است. دوره مصرف آن روزانه تا سه هفته و برای اسپاسم عضلانی، کشیدگی و رگ به رگ شدن بهترین به شمار می‌آید. سیکلوبنزاپرین فقط باید در دوزهای کوتاه مدت مصرف شود چون قابلیت ایجاد اعتیاد به آن دور از ذهن نیست.

 

 • دیازپام: به دلیل موفقیت در درمان خواب، اضطراب و تشنج دارویی نام آشنا محسوب می‌شود. اما بسیاری نمی‌دانند که دیازپام یک راه حل قابل اعتماد برای رفع اسپاسم عضلانی است. درست مانند دیازپام که مغز را آرام می کند، اعصابی را که ممکن است باعث درد و ناراحتی عضلانی شوند نیز آرام می‌سازد. عوارض جانبی این دارو با مصرف الکل یا ماری جوانا بدتر می‌شود.

 

 • متوکاربامول: به عنوان قویترین قرص شل کننده عضلات گردن، برای درمان دردهای شدید گردن و کمر تجویز می‌شود. یک نسخه معمولی قرص گرفتگی گردن متوکاربامول برای هفت تا10 روز است. متوکاربامول هم به صورت خوراکی و هم به عنوان آمپول گرفتگی گردن تجویز می‌گردد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن
 

 • متاکسالون: از داروهای خوراکی کنترل درد است که برای درمان اسپاسم عضلانی مصرف می‌شود. معمولا همراه با فیزیوتراپی برای اطمینان از بهترین نتایج تجویز خواهد شد.

 

 • کاریسوپرودول: به طور کلی برای درد و ناراحتی عضلانی به کار می‌رود. نشان داده شده است که کاریزوپرودول برای بیمارانی که به مپروبامات، تیبامات یا مبوتامات حساسیت دارند، واکنش ایجاد می کند. یک داروی کوتاه مدت که سه بار در روز و به مدت 3 هفته تجویز می‌شود.

 

 • باکلوفن: در درجه اول برای درمان سفتی مداوم عضلانی، ناشی از مولتیپل اسکلروزیس یا آسیب نخاعی استفاده می‌شود. به صورت خوراکی یا آمپول شل کننده عضله گردن و عضلات تجویز می‌گردد و دوز آن در طول چند روز برای اثربخشی مطلوب ساخته می‌شود.

 

 • اورفنادرین: یک داروی چند منظوره دیگر است که هم درد و اسپاسم ناشی از آسیب را درمان می‌کند و هم لرزش ناشی از بیماری پارکینسون را تسکین می‌دهد.

 

 • دانترولن: بیشتر برای اسپاسم‌های مرتبط با آسیب نخاعی، سکته مغزی، فلج مغزی و ام اس موثر است. عوارض چون اسهال، خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی و ضعف عضلانی به همراه دارد. باید در مصرف آن مراقب بود چون این دارو می‌تواند باعث آسیب کبدی شود.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با روش های دارویی و خانگی
 

درمان‌ گرفتگی گردن در خانه؛ 8 روشی که ارزش امتحان کردن دارند

فردی که در حال انجام حرکات کششی گردن برای رفع گرفتگی به جای استفاده از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن|سیوطب

برای گرفتگی گردن چه کنیم؟ بهترین راه برای از بین بردن سفتی گردن به علت آن بستگی دارد. هنگامی‌که سفتی گردن جزئی باشد، برخی از راه‌های درمان خانگی گرفتگی گردن که در ادامه بیان خواهد شده کمک‌کننده هستند:

 

1. اعمال یخ برای رفع گرفتگی گردن

کیسه یخ به تسکین التهاب و تورم پس از یک فشار جزئی کمک می‌کند. یخ اثر بی حسی داشته و به طور موقت درد را تسکین می‌دهد.

کمپرس سرد معمولا در 48 ساعت اول پس از آسیب، زمانی که بیشترین تورم وجود دارد، مؤثرتر به نظر می‌رسد.

 

2. درمان گرفتگی گردن با کمپرس گرم

برخی افراد به طور متناوب از یخ و گرما برای کشیدگی عضلات بهره می‌برند. استفاده از پدهای گرم‌کننده یا حمام آب گرم در شل شدن عضلات منقبض و ایجاد تسکین نقش موثری دارند. اعمال گرما به جای استفاده از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن فرد را از عوارض داروها در امان نگه می‌دارد.

 

3. حرکات کششی، کشش گردن و شانه را جدی بگیرید

عضلات گردن را با حرکت آرام و آهسته سر از یک طرف به سمت دیگر بکشید. شانه‌ها را به جلو و عقب بچرخانید. حرکات کششی متعادل و سبک به نرم شدن عضلات کمک خواهند کرد. اگر کشش‌ها درد شدید به همراه داشته باشند بهتر است که متوقف شود.

 

4. بررسی محیط خواب برای کمک به درمان گرفتگی گردن

گاهی تشکی که خیلی سفت باشد یا به‌ اندازه کافی حمایت نکند ممکن است باعث گردن درد شود. بالشی که ‌اندازه یا استحکام نامناسبی دارد عمدتا باعث سفتی گردن خواهد شد. سر، گردن و پشت باید در هنگام خواب در یک وضعیت قرار گیرند. بالش‌هایی فرد باید متناسب با وضعیت خواب او باشد.

 

5. کمک به رفع گرفتگی گردن با اصلاح وضعیت بدن

خمیدگی بیش از حد به تدریج عضلات گردن را می‌کشد و سفتی و درد به وجود می‌آورد. فرد باید در طول روز بر روی صاف نگه داشتن شانه‌ها، گردن و کمر تمرکز کند. به کارگیری این اصلاحات فرد را بی نیاز از قویترین قرص شل کننده عضلات گردن خواهد کرد.

 

6. ماساژ جایگزین موثر قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

یک ماساژ درمانگر مجاز در تسکین تنش و درد عضلات نقش ویژه‌ای خواهد داشت. مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد که ماساژ، درد افراد مبتلا به آرتریت گردن را بهبود می‌بخشد.

 

یادداشت پایانی درباره قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

گرفتگی گردن مشکل رایجی است که معمولا فرد با کمک درمان‌های خانگی و به کار گرفتن قویترین قرص شل کننده عضلات گردن قابل حل است. این عارضه ناخوشایند معمولا ناشی از صدمات ناشی از ضربه شلاقی، بدخوابی، داشتن وضعیت بدنی نامناسب یا استرس است.

درد ناشی از گرفتگی گردن معمولا نشانه مشکل جدی‌ نیست، اما اگر به طور ناگهانی ظاهر و با علائم دیگری همراه بود، نباید آن را نادیده گرفت.

 

سوالات متداول در خصوص قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

1. قویترین قرص شل کننده عضلات گردن کدام هستند؟

سیکلوبنزاپرین، دیازپام، متوکاربامول، باکلوفن بهترین‌ها هستند.

2. مدیریت استرس در درمان گرفتگی گردن موثر است؟

استرس و اظطراب، رشته‌های عصبی گردن را درگیر می‌کند و گاهی موجب گرفتگی گردن خواهد شد. یادگیری مدیریت آن تنش در گردن را کاهش می‌دهد و گرفتگی عضلانی گردن را تا حد زیادی از بین می‌برد.

3. آیا دندان قروچه شبانه ممکن است دلیل گرفتگی و سفتی گردن باشد؟

دندان قروچه شبانه فشار روی عضلات فک و گردن را افزایش خواهد داد و گاهی به سفتی گردن می انجامد. به همین دلیل بسیار از افراد مبتلا به دندان قروچه شبانه، برای کاهش و رفع گرفتگی گردن از محافظ دندان هنگام شب استفاده می‌کنند.

منبع
medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا