بیماریبیماری های مفصلی

درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

درمان دیسک گردن جزء آن دسته از موضوعاتی است که بسیاری از افراد از آن هراس دارند. زیرا گردن نزدیک‌ترین محل به طناب نخاعی است. بنابراین باید بهترین و ثمربخش‌ترین تکنیک‌های درمانی در زمینه بهبود دیسک گردن به کار گرفته شود تا بهترین نتایج درمانی را تجربه کنید.

در ادامه قرار است که در خصوص درمان دیسک گردن اطلاعات جامع در اختیارتان قرار دهیم و انواع درمان‌ها به شکل کامل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

البته باید توجه داشته باشید که افراد شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنند. پس طبیعی است که متخصصین بر حسب شرایط فردی هر بیمار بهترین و متناسب‌ترین تکنیک درمانی را پیشنهاد کنند. در غیر این صورت نمی‌‌توان امیدوار بود که روند درمانی نتیجه بخش باشد.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

دیسک گردن چیست؟

به طور کلی برای تشکیل ساختار کلی گردن هفت استخوان به هم پیونده خورده‌اند. این استخوان‌ها را به نام مهره‌های گردن می‌شناسند. در فواصل بین این مهره‌ها قسمتی مجزا مشاهده می‌شود که دیسک نام دارد. به بالشتک‌هایی که مابین مهره‌های گردنی وجود دارند و باعث می‌شوند که استخوان‌ها با هم برخورد نکنند، دیسک گردن می‌گویند.

در صورتی که این بالشتک‌های گردنی آسیب ببینند مهره‌ها با هم اصطحکاک پیدا می‌کنند و عاملی بروز دردهای گردنی می‌شوند. به مرور این اتفاق گسترش پیدا می‌کند و تبدیل به بیماری دیسک گردن می‌شود. بنابراین در این شرایط باید درمان‌هایی جدی برای رفع تمامی پیامدهای به وجود آمده انجام شود.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

انواع روش‌های درمان دیسک گردن

تمامی روش‌های نوین در درمان دیسک گردن از اثرات درمانی قابل توجهی برخوردارند|سیوطب

واقعیت این است که روش‌ها و تکنیک‌های درمانی برای بهبود وضعیت دیسک گردن و کاهش دردهای گردنی متعدد و متنوع هستند. اما برای هر فردی یکی از تکنیک‌ها می‌تواند کارساز باشد و موجب بهبودی وضعیت بیمار شود. بنابراین در ابتدا افراد باید زیر نظر متخصصین مربوطه روند تشخیص بیماری را پشت سر بگذارند تا بر حسب شرایط‌شان بهترین تکنیک درمانی برای آن‌ها پیاده‌سازی شود.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

از مهم‌ترین تکنیک‌هایی که برای درمان دیسک گردن به کار گرفته می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارودرمانی

در ابتدا تلاش می‌شود که با تکنیک‌های درمانی غیرجراحی مختلف به کاهش درد‌ها و التهاباتی که در ناحیه گردن ایجاد شده است کمک کنند. از سوی دیگر نیز نکته‌ای که مد نظر متخصصان قرار می‌گیرد، جلوگیری از پیشروی و وخیم‌تر شدن وضعیت بیمار است. از این رو داروهایی ضد درد و ضد التهاب به بیماران تجویز می‌شود تا با استفاده از آن‌ها درد و ناراحتی کمتری را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

از طرف دیگر نیز از بروز التهابات گسترده در ناحیه گردن نیز جلوگیری می‌شود. داروهایی که معمولا ارائه می‌دهند و اثرات چشمگیر و بلند مدت دارد مثل ناپروکسن، ایبوپروفن و داروهای غیر استروئیدی و ضد التهاب است. داروهایی که مسکن هستند در قالب‌های مختلفی به بیماران دچار پارگی دیسک گردن ارائه می‌شود.

برای مثال احتمال دارد که مسکن به شکل قرص باشد یا این که تزریقات بی حسی برای‌شان انجام شود. تزریق اپیدورال که به شکل تزریق مواد بی حس کننده در بخش‌های کناری ریشه‌های عصبی است، بهترین تکنیک در کاهش درد محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

در کنار دارو‌‌درمانی به بیماران توصیه‌هایی اکید می‌شود که نسبت به مراقبت‌های ضروری در خصوص گردن‌شان نهایت توجه را داشته باشد. به این معنی که بیماران موظف هستند در روند عادی زندگی نهایت مراقبت‌های لازم را در خصوص آسیب به گردن‌شان داشته باشند.

برای مثال در هنگام خواب باید در خصوص ارتفاع قرارگیری سرشان نهایت دقت را داشته باشند یا این که در طول روز اگر شاغل هستند باید توجه کنند که نحوه قرارگیری گردن شان نامناسب نباشد. از سوی دیگر در مواردی نیز به افراد توصیه می‌شود که بتوانند از انواع گردنبند‌‌های طبی یا بریس استفاده کنند.

بریس‌ها کمک می‌کنند که گردن در حالت مناسبی قرار گیرد. در نتیجه در کوتاه‌ترین زمان شاهد کاهش چشمگیر دردها و التهابات هستیم. تمامی این اقدامات مراقبتی کمک می‌کند که دردها کاهش چشمگیری داشته باشند و وضعیت مهره‌های گردنی از قبل بدتر نشود.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

فیزیوتراپی

در ادامه بیمارانی که شرایطی وخیم‌تر دارند و بیماری‌شان شدت یافته است باید تحت فیزیوتراپی قرار گیرند. در روند فیزیوتراپی با تکنیک‌ها و ورزش‌هایی که زیر نظر فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای انجام می‌شود دردها و مشکلات تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کنند.

در این مرحله بیماران طبق تشخیص پزشک و بر اساس وخامت وضعیت مهره‌های گردنی‌شان باید در تعدادی جلسه فیزیوتراپی شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

ورزش‌ها و نرمش‌های گردنی

در جلسات فیزیوتراپی احتمال دارد که از آن‌ها بخواهند یکسری تکنیک‌ها و ورزش‌ها را در منزل و در فواصل زمانی معینی انجام دهند. این ورزش‌های گردنی و نرمش‌هایی که در ناحیه گردن انجام می‌شود تا حد زیادی به انعطاف‌پذیری گردن کمک می‌کند. از طرفی هم تکنیک‌ها می‌توانند در تقویت عضلات گردنی اثر‌بخشی چشمگیری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

لیزر درمانی

مهم‌ترین کاربردی که لیزر‌ها دارند درمانی است که بهترین آنها درمان دیسک گردن محسوب می‌شود|سیوطب

لیزر‌ها از جمله مهم‌ترین ابزار‌هایی که هستند که در روند درمان دیسک گردن نقش قابل توجهی دارند. در روند درمان دیسک گردن توسط لیزر با تاباندن اشعه‌های لیزر‌های مختلف می‌توانند تمامی عارضه‌هایی که در ناحیه دیسک گردن رخ داده است را رفع کنند. برای مثال حرارت و اشعه‌هایی که از لیزر‌ها تابانده می‌شود منجر به خروج موانع موجود در مهره‌های گردنی شده و در نتیجه فشار از روی نخاع برداشته می‌شود. به این شیوه دردها کاهش پیدا می‌کنند.

جالب است بدانید که در اغلب موارد یعنی تقریبا 80درصد افراد تکنیک‌های غیرجراحی به راحتی می‌تواند به بهبود وضعیت بیماران کمک کند. اما این نتایج در شرایطی ایجاد خواهد شد که افراد نهایت همکاری را با متخصصین داشته باشند. علاوه بر آن باید مراقبت‌های لازم را برای پیشگیری از وخیم‌تر شدن وضعیت بیماری انجام دهند. در سایر موارد که 20درصد از بیماران را تشکیل می‌دهند، نیاز است که روند جراحی برای بیماران انجام شود.

بیشتر بخوانید:گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

جراحی دیسک گردن

جراحی به دلیل حساسیت بالایی که دارد همواره آخرین گزینه درمانی است که برای بیماران مختلف به کار گرفته می‌شود. بنابراین نیاز است بیماران در ابتدا سایر تکنیک‌های درمانی را به کار گیرند و در صورتی که نتیجه‌ای حاصل نشد برای بهبودی به جراحی روی بیاورند.

جراحی برای بیمارانی تجویز می‌شود که دردهای شدیدی را تجربه می‌کنند و نیز آنکه عوارض شدید ناشی از این بیماری را متحمل شده‌اند. برای مثال بیمارانی که در مرحله شدید دیسک گردن هستند به شدت لاغر می‌شوند و علائم عصبی آزار دهنده‌ای را تجربه می‌کنند.

هر زمان بیمار به مرحله‌ای برسد که سایر تکنیک‌های درمانی روی او پاسخ‌گو نباشد، متخصصان توصیه اکید می‌کنند در اسرع وقت روند درمانی جراحی انجام شود. به میزانی که در انجام آن اهمال کاری شود و زمان آن به تعویق بیفتد احتمال دارد، وضعیت بیمار وخیم‌تر و شانس بهبودی کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

درمان دیسک گردن با طب سنتی

علیرغم این که این عارضه یعنی دیسک گردن جزء بیماری‌های مهم و حساس محسوب می‌شود، اما می‌توان آن را با روش‌ها و راهکارهای طب سنتی هم درمان کرد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن

فلفل قرمز

برای درمان دیسک گردن با طب سنتی می‌توانید از فلفل قرمز استفاده کنید. دو روش برای این کار وجود دارد.

  • با ترکیب فلفل قرمز و آب، خمیر درست کنید. حال این خمیر را روی قسمت دارای درد بمالید تا درد را تسکین دهد
  • می‌توانید با فلفل قرمز، چای فلفل تهیه کنید و آن را روزانه یک مرتبه بنوشید

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

گیاه زردچوبه

زردچوبه دارای آنتی اکسیدانی فوق‌العاده به نام کورکومین است. این ماده خواص ضد التهابی قدرمتمندی دارد که بسیار تاثیرگذار است. زردچوبه را در برنامه غذایی خود قرار دهید و از آن در تهیه غذا استفاده کنید. همچنین اگر تمایلی به استفاده از پودر آن را ندارید، زردچوبه را می‌توانید به شکل قرص و کپسول در دسترس داشته باشید.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

عصاره گیاه دم اسب

برای درمان گیاهی دیسک گردن می‌تواند از گیاه دم اسب استفاده کرد. این گیاه قابلیت تغذیه بافت‌های ما را دارد. استخوان‌های شکسته و رباط‌های آسیب دیده می‌توانند توسط عصاره این گیاه ترمیم شده و بهبود یابند. برای تهیه عصاره گیاه دم اسب از این روش استفاده کنید:

  • برگ دم اسب تازه حدود ۳۰ گرم
  • آب ۷۰۰ میلی‌لیتر

 آب را بجوشانید تا زمانی که مقدار آن به حدود نیم لیتر برسد. اجازه دهید مایع خنک شود و آن را بنوشید. حدود ۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر از این مایع را حداقل ۴ بار در روز بنوشید.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

پوست درخت بید سفید

پوست درخت بید سفید در بیشتر مواقع برای کم کردن ناراحتی دیسک گردن استفاده می‌شود. ساختار شیمیایی درخت بید سفید و آسپرین شباهت زیادی دارند. خواص ضد درد، ضد گرفتگی و ضد التهابی بید سفید موجب تسکیت درد می‌شود.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم دارای آنتی اکسیدان‌ است. این گیاه برای از بین بردن رادیکال‌های مضر که موجب التهاب و تورم در بدن می‌شوند، بسیار مفیدند. مصارف دیگر بابا آدم برای درمان آرتریت روماتوئید است که در کنار آن حتی می‌تواند بثورات پوستی را بهبود دهد.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

گل راعی

گل راعی خواص درمانی بسیاری دارد. خواص این گیاه شامل موارد زیر می‌شود:

  • خواص آنتی اکسیدان
  • ضد التهاب
  • ضد افسردگی
  • آنتی باکتریال

ماده‌ای خاص در این گیاه موجود است که درد بدن را تسکین داده و در مقابل التهاب مقاومت می‌کند. گل راعی دارای هایپرفورین است. تمامی موارد گفته شده، گل راعی را به گیاهی مناسب برای درمان دیسک گردن تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

درمان دیسک گردن با طب سوزنی

برای بهبود وضعیت بیمارانی که دردها و التهابات زیادی را تجربه می‌کنند، می‌توان طب سوزنی را به کار گرفت. در طب سوزنی با وارد ساختن سوزن‌ها به بخش‌های مختلف دردناک و دارای التهاب می‌توانند از شدت و میزان عوارض کم کرد.

بیشتر بخوانید :تاندونک، بهترین روش درمان گردن درد با استفاده از تکنولوژی UIC

انواع تکنیک‌‌های فیزیوتراپی در درمان دیسک گردن

برای انجام روند فیزیوتراپی دیسک گردن تکنیک‌های زیر را به کار می‌گیرند:

ماساژ دادن بافت نرم در بخش‌های مختلف گردن

فردی در حال دریافت ماساژ برای درمان دیسک گردن|سیوطب

بافت نرم در بخش‌های مختلفی از گردن وجود دارد. در این روش بخش‌های سطحی و عمقی هدف قرار می‌گیرند تا دردها کاهش پیدا کنند. زمانی که بیماران دچار بیرون زدگی دیسک گردن شده باشند، برای اینکه عوارض ناشی از این موضوع از بین بروند بهتر است که از تکنیک ماساژ بخش‌‌های عمیق گردنی کمک بگیرند.

این تکنیک در اغلب موارد توانسته است در بهبود وضعیت گردنی افراد اثرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

هیدرودرمانی

هیدروتراپی یا آب‌درمانی با استفاده از آب و اثرات شگفت‌انگیز آن در درمان دیسک گردن، بسیاری از دردها و التهابات را کاهش می‌دهد. در این تکنیک بیمار باید در آب قرار گیرد و سپس تمامی تکنیک‌هایی که از سوی فیزیوتراپیست ارائه می‌شود را پیاده‌سازی کند. بنابراین در این روش به راحتی می‌توانند میزان التهاباتی که در مفاصل ایجاد شده است را بهبود بخشند.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

به کارگیری کمپرس‌‌های سرد و گرم

کمپرس‌‌های سرد و گرم هر کدام در زمینه درمان دیسک گردن اثرات قابل توجهی دارند. زیرا از طرفی منجر به افزایش جریان خون و کاهش میزان التهابات و درد می‌شود.

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

کشش یا تراکشن گردن

در این تکنیک با استفاده از یک وسیله‌ای خاص حرکات کششی در ناحیه گردن ایجاد می‌کنند. کشیده شدن عضلات گردن باعث می‌شود حجم قابل توجهی از فشاری که روی طناب نخاعی و اعصاب موجود در این ناحیه است از بین برود.

تمامی تکنیک‌هایی که در فیزیوتراپی به کار گرفته می‌شود تا حد زیادی می‌تواند به بهبود دامنه حرکتی افراد کمک کنند. بنابراین نیاز است که در طول روند درمان دیسک گردن نهایت همکاری را با متخصصین مربوطه داشته باشند.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

در جراحی دیسک گردن چه اقداماتی انجام می‌شود؟

تمامی تکنیک‌هایی که برای درمان دیسک گردن به کار گرفته می‌شود از موفقیت بالایی برخوردارند|سیوطب

همان‌طور که در بخش‌‌های قبلی به آن اشاره کردیم، جراحی آخرین مرحله از درمان دیسک گردن است. این روش درمانی مواقعی کاربرد دارد که دیسک گردن شدید باشد و دوم این که زائده‌ای استخوانی به نام استوفیت در ناحیه گردن منجر به ایجاد فشار به اعصاب موجود بین مهره‌ها شود.

در نتیجه در روند جراحی استوفیت برداشته شده و برای ایجاد چسبندگی بین مهره‌ها یک کیج در بین مهره‌‌های گردن قرار داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن| حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات

خاتمه

در بخش‌های مختلف و اختصاصی در این مقاله به مهم‌ترین و کارآمد‌ترین تکنیک‌های درمانی دیسک گردن پرداختیم. خوش‌بختانه بسیاری از متخصصانی که این روزها در حال فعالیت هستند در زمره بهترین درمانگران محسوب می‌شوند. بنابراین می‌توانید امیدوار باشید که در کوتاه‌ترین زمان روند درمان دیسک گردن شما به نتیجه برسد و از دردها رهایی یابید.

در صورتی که روند درمان دیسک گردن شما با نتایج مثبتی روبه‌رو نشد، بهتر است که به همراه متخصصان سایر تکنیک‌های درمانی را به کار بگیرید. زیرا هر فردی شرایط منحصربه‌فردی را تجربه می‌کند و باید بر حسب آن بهترین و متناسب‌ترین تکنیک درمان را به کار بندد تا نتیجه درمانی آشکار شود.

منبع
webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا