بیماریبیماری های مفصلی

رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

فهرست محتوا نمایش

رگ به رگ شدن گردن آسیب به یک رباط در گردن است. رگ به رگ شدن گردن ممکن است بدون هیچ آسیب آشکاری رخ دهد، اما گاهی اوقات امکان دارد در اثر برخورد ناگهانی با یک جسم ایجاد شود. ضربه احتمال دارد گردن را مجبور کند تا به سرعت از محدوده طبیعی خود خارج شود و سپس با قدرت به عقب برگردد. این معمولا آسیب شلاقی گردن نامیده می شود. تصادفات اتومبیل از عقب، تکان دادن سر در هنگام سواری در شهربازی یا لگد خوردن رایج‌ترین اشکال ضربه‌ای هستند که ممکن است باعث رگ به رگ شدن گردن شوند.

گاهی اوقات اصطلاحات کشیدگی گردن و رگ به رگ شدن گردن به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. در حالی که رگ به رگ شدن گردن آسیب به یک رباط (نه یک عضله یا تاندون) است. علائم درد و سفتی که هم در کشیدگی و هم در رگ به رگ شدن احساس می‌شود، معمولا مشابه هستند و قبل از تشخیص رسمی، در بیشتر مواقع خود به خود برطرف می‌شوند.

در ادامه این مقاله از خبرهای پزشکی و سلامت سیوطب به بررسی هر دو مورد رگ به رگ شدن گردن و کشیدگی گردن می‌پردازیم تا با دریافت اطلاعات، شناخت کاملی درباره این موارد به دست بیاورد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

علائم و علل رگ به رگ شدن گردن

رگ به رگ شدن گردن|ظهور کبودی ناشی از آسیب شلاقی|سیوطب

علائمی هستند که می‌تواندی با مشاهده آن‌ها متوجه رگ به رگ شدن گردن شوید:

 • گردن درد خواهید داشت که با حرکت بدتر می‌شود
 • گاهی اوقات این درد تا یک یا دو روز کامل پس از آسیب شلاقی گردن ظاهر نمی‌شود
 • به احتمال زیاد دچار سفتی گردن خواهید شد که مانع از حرکت دادن گردن شما می‌شود
 • ممکن است پشت سرتان درد بگیرد
 • همچنین امکان دارد در ناحیه شانه یا قسمت بالای کمر درد داشته باشید

بیشتر بخوانید :پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

علائم دیگری که ممکن است با رگ به رگ شدن گردن رخ دهد عبارتند از:

 • سرگیجه
 • صدای زنگ در گوش
 • خستگی
 • بی حسی تکه تکه در دست یا بازو

اگر بعد از یک حادثه و آشیب شلاقی متوجه این علائم شدید، به منظور ارزیابی برای رد کردن یک مشکل جدی‌تر، مانند آسیب به نخاع به پزشک مراجعه کنید. ضعف بازو یا پا، مشکل در راه رفتن و ناتوانی در کنترل مثانه یا روده‌ها از نشانه های آسیب نخاع هستند. اگر بلافاصله پس از حادثه دچار گردن درد شدید، به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: تاندونک، بهترین روش درمان گردن درد با استفاده از تکنولوژی UIC

تشخیص و آزمایشات رگ به رگ شدن گردن

رگ به رگ شدن گردن |روند تشخیص عارضه‌های گردنی ابدا دشوار و دردناک نیست|سیوطب

پزشک با معاینه فیزیکی وضعیت بدن، توانایی حرکت و موقعیت سر و چانه شما را بررسی می‌کند. همچنین رگ‌های خونی گردن شما را معاینه کرده و ممکن است با گوشی پزشکی به آن‌ها گوش دهد. او همچنین امکان دارد بررسی کند:

 • دامنه حرکت گردن شما
 • قدرت عضلانی در بازوهای شما
 • رفلکس‌های شما
 • آیا می‌توانید احساسات را تشخیص دهید یا نه

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

ممکن است از تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) استفاده شود، اما اکثر افراد مشکوک به رگ به رگ شدن گردن نیازی به این آزمایش‌ها ندارند.

MRI یک آزمایش بدون درد و غیرتهاجمی است که تصاویر بسیار واضحی از بدن انسان بدون استفاده از اشعه ایکس تولید می‌کند. MRI از آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و کامپیوتر برای تولید این تصاویر سود می‌برد.

سی تی اسکن یک روش اشعه ایکس است که بسیاری از تصاویر اشعه ایکس را با کمک کامپیوتر ترکیب می‌کند تا نماهای مقطعی از بدن ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

رگ به رگ شدن گردن چگونه درمان می‌شود؟

رگ به رگ شدن گردن| کمپرس گرم باید دقایقی روی ناحیه دردناک گردن باقی بماند|سیوطب

درد، التهاب و تنش را می توان با موارد زیر درمان کرد:

داروهای ضد درد و ضد التهاب

در مواردی می‌خواهید رگ به رگ شدن گردن در کوتاه‌ترین زمان بهبود پیدا کند؛ زیرا نیازمند بهبودی و انجام فعالیت‌های‌ شغلی‌تان هستید. در چنین مواقعی می‌توان از دارودرمانی سود برد. در دارودرمانی‌ می‌توانید با استفاده از انواع دارو‌های‌ مسکن به کاهش درد و التیام سریع درد کمک کنید.

البته این تکنیک درمانی ممکن است پاسخ‌گویی بلند مدت نداشته باشد. اگر رگ به رگ شدن گردن شدید بوده و علتی اساسی داشته باشد به محض اینکه تاثیر مسکن از بین برود، شما دوباره دردها را تجربه می‌کنید. استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن از مهم‌ترین داروهای ضد درد هستند که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن و 6 عامل انتخاب آن به عنوان درمان اصلی

استفاده از کمپرس سرد و گرم

برای 24 ساعت اول پس از رگ به رگ شدن گردن از یخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید. استفاده از ابزار مخصوص این کار بسیار آسان‌تر است. کیسه‌های یخ را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. در غیر این صورت استفاده از یک بسته مواد غذایی یخ‌زده موجود در فریزر هم کمک مناسبی است.

بسته را در یک پارچه قرار دهید و آن را برا کمپرس یخ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

روش کمپرس یخ

بسته سرمایی را روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید. پس از 10 تا 20 دقیقه آن را برداشته و حداقل 45 تا 60 دقیقه بعد آن را دوباره قرار ندهید. استفاده مداوم از یخ می‌تواند موجب آسیب به پوست شما شود.

بعد مدت زمان 24 ساعت باید از کمپرس گرم استفاده کنید. برای این کار از یک حوله مرطوب سود ببرید و آن را به همان روش کمپرس سرد روی محل آسیب قرار دهید.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

استراحت

استراحت کردن و حذف موقتی فعالیت‌هایی که به تشدید درد‌های‌ ناشی از رگ به رگ شدن گردن منجر‌ می‌شود‌، موثر خواهد بود. در مواردی که استفاده از گوشی و لپ‌تاپ‌ می‌توا‌ند به این عارضه دامن بزند بهتر است به طور موقتی کنار گذاشته شود. در این مدت‌زمان استراحت کرده و از بالش‌های مناسب استفاده کنید. بالش‌ باید ارتفاع مناسبی داشته باشد تا گردن‌تان وضعیت قرارگیری مناسبی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

ورزش‌ و حرکات کششی برای بهبود رگ به رگ شدن گردن

حرکاتی ورزشی و نرمشی در ناحیه گردن‌ می‌توا‌نند به بهبود وضعیت عضلات گردن کمک کنند. برای مثال‌ می‌توانید با مشورت متخصصان ورزش‌هایی را در ناحیه گردن‌تان انجام دهید تا دامنه حرکتی گردن بهبود پیدا کند. از سوی دیگر نیز این ورزش‌های‌ گردنی باعث می‌شوند که عضلات نرم‌تر شوند.

بیشتر بخوانید :درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

کشیدگی گردن

پیش از هر چیزی باید بدانیم که کشیدگی گردن با رگ به رگ شدن گردن متفاوت است و زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند فیبر در عضله یا تاندون گردن بیش از حد کشیده شده و پاره شود. این آسیب که عضله کشیده شده نیز نامیده می‌شود، بسته به اندازه و محل پارگی می‌تواند شدت آن متفاوت باشد. در حالی که فشار گردن معمولا طی چند روز یا چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد، درد ممکن است از خفیف و دردناک تا تیز و ناتوان کننده متغیر باشد.

بیش از 20 ماهیچه در گردن به هم متصل هستند. این ماهیچه‌ها با هم کار می‌کنند تا به حمایت از وضعیت عمودی سر کمک کرده و حرکات سر، گردن، فک، قسمت بالایی پشت و شانه‌ها را آسان کنند.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

یک ماهیچه سالم از فیبرهای عضلانی متعددی تشکیل شده است. هنگامی که به عضله‌ای بیش از حد فشار می‌آید یا بیش از حد کشیده می‌شود، پارگی‌های کوچک می‌تواند در عضله، تاندون یا بافت همبند بین عضله و تاندون ایجاد شود که معمولا ضعیف‌ترین قسمت است.

کشیدگی‌های گسترده‌تر گردن شامل التهاب بیشتر می‌شود که منجر به تورم، درد و دوره نقاهت طولانی‌تر خواهد شد. قدرت عضله تحت فشار در هنگام بهبودی آسیب تا حد زیادی به تعداد تارهای عضلانی پاره شده بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن

دو عضله بلند گردن که در معرض خطر افزایش فشار قرار دارند عبارتند از:

عضله بالابرنده کتف

این عضله به سمت پایین گردن، از بالای ستون فقرات گردنی تا کتف (تیغه شانه) حرکت می‌کند. کتف بالابرنده نقش کلیدی در خم شدن و چرخش گردن به پهلو دارد و در صورت کشیدگی عضله می‌توان از این حرکات جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید: انواع گردن درد و گزگز ناخوشایند بازوها و دست‌ها

عضله ذوزنقه

این عضله بادبادکی شکل (ذوزنقه‌ای) از قاعده جمجمه کشیده می‌شود و بیش از نیمی از پشت و همچنین به سمت شانه‌ها می‌رود. عضله ذوزنقه فوقانی به تسهیل حرکات بسیاری از جمله کج شدن سر و کشش گردن (نگاه کردن به بالا) کمک می‌کند.

سایر عضلات گردن نیز ممکن است دچار کشیدگی شوند و امکان دارد بیش از یک عضله گردن به طور همزمان دردناک شود.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن| حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات

علل کشیدگی گردن

کارمندانی که به مدت طولانی با رایانه کار می‌کنند در معرض آسیب‌های گردنی جدی هستند|سیوطب

برخی از علل رایج عبارتند از:

نگه داشتن یک وضعیت نامناسب

عضلات، تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم گردن ممکن است زمانی که سر بیش از حد به جلو نگه داشته شود یا برای مدت طولانی با زاویه‌ای متمایل شود، بیش از حد کشیده شوند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • قوز کردن چندین ساعت روی رایانه
 • نگه داشتن تلفن بین گوش و شانه
 • خوابیدن در وضعیتی که به خوبی از ستون فقرات گردنی پشتیبانی نمی‌کند

بیشتر بخوانید :درمان زانودرد، معالجه درد زانو با روش‌های موثر خانگی و دارویی

بلند کردن چیزی خیلی سنگین

این احتمال وجود دارد که هنگام بلند کردن چیزی که نیاز به کار بیش از حد برای عضلات دارد، گردن بیش از حد تحت فشار قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: گردن درد بعد از خواب؛ معرفی 5 علت اصلی درد گردن پس از بیدار شدن

برخورد یا سقوط

یک ضربه ناگهانی می‌تواند سر و ستون فقرات گردنی را برای حرکت خیلی سریع برای ماهیچه‌ها منقبض کند که امکان دارد است منجر به آسیب شلاقی گردن یا سایر انواع آسیب‌های کشیدگی گردن شود.

برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • تصادفات اتومبیل
 • تصادفات دوچرخه‌سواری
 • آسیب‌های ورزشی، مانند فوتبال

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

انجام یک فعالیت جدید

قرار دادن هر عضله از جمله گردن در یک نوع فعالیت جدید که تا حدودی سخت است، آن را مستعد فشار بیشتر می‌کند. به عنوان مثال، ورزشکاران در ابتدای فصل تمرین بیشتر مستعد کشیدگی عضلات هستند.

حرکات تکراری

حتی برای حرکات و بارهایی که عضلات گردن می توانند تحمل کنند، انجام تکرارهای زیاد در نهایت می‌تواند عضلات را تحت فشار قرار دهد.

این فهرست کاملی از علل کشیدگی گردن نیست. گاهی اوقات علت دقیق آن مشخص نمی‌شود. گروهی از عوامل می‌تواند با رگ به رگ شدن گردن یکی باشد یا حتی علائم مشابهی نشان دهد.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

دوره کشیدگی گردن

این عارضه ممکن است به محض وقوع آسیب، دردناک باشد یا امکان دارد ساعت‌ها طول بکشد تا التهاب افزایش یابد و علائم ظاهر شوند. گاهی اوقات علائم به قدری تدریجی شروع می‌شوند که ردیابی چگونگی و زمان وقوع آسیب دشوار است. به طور معمول، درد و سفتی گردن در طی یک یا دو روز اول پس از آسیب بدتر می‌شود.

در حالی که اکثر کشیدگی های گردن چند هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابند، علائم معمولا در کمتر از یک هفته از بین می‌روند. به طور کلی، کشش‌های شدید عضلانی نزدیک به 12 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. این اتفاق برای رگ به رگ شدن گردن بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

علائم رایج کشیدگی گردن

تقریبا همه موارد کشیدگی عضلات گردن خفیف یا متوسط ​​هستند و در نهایت بهبود می یابند، اما حتی این موارد نیز می‌تواند دردسرساز و ناراحت کننده باشد. علائم شایع شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

درد موضعی در ناحیه گردن

کشیدگی معمولا در پشت گردن یا بیشتر در گردن و تا حدی در نواحی مجاور مانند پشت سر، قسمت بالایی پشت یا شانه احساس می شود.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با یوگا و 10 حرکت کلیدی کنترل درد گردن

درد شدید یا ضربان‌دار

درد مبهم و آزاردهنده ممکن است ادامه داشته باشد و به طور بالقوه بر خواب شبانه یا تمرکز در روز تاثیر بگذارد. این درد احتمالا در عمق عضله احساس می‌شود.

درد وحشتناک

درد چاقو مانند گاهی اوقات می‌تواند یکی از شدیدترین علائم کشیدگی باشد.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

دردی که با حرکت بدتر می‌شود

گردن ممکن است در هنگام استراحت درد نداشته باشد یا درد کسل کننده‌ای نداشته باشد، اما پس از آن با حرکات یا فعالیت‌های خاص، درد تشدید می‌شود.

گرفتگی عضله

التهاب ناشی از آسیب می‌تواند باعث اسپاسم دردناک در عضله آسیب دیده و احتمالا عضلات مجاور شود.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

گرفتگی گردن

حرکت گردن در یک یا چند جهت ممکن است دشوار باشد. سفتی گردن در اثر کشیدگی به دلیل تورم یا سفت شدن عضلات برای محافظت در برابر آسیب بیشتر است.

گاهی اوقات یک کشیدگی می‌تواند با آسیب یا بیماری دیگری همراه باشد که ممکن است علائم اضافی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

علائم جدی علاوه بر کشیدگی گردن

اگر کشیدگی در نتیجه یک ضربه ناگهانی یا بزرگ مانند تصادف رانندگی باشد، ممکن است صدمات اضافی مانند فتق دیسک یا شکستگی در ستون فقرات گردنی رخ دهد یا تشدید شود. علائمی که نیاز به مراجعه به پزشک برای ارزیابی بیشتر دارند عبارتند از:

 • درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعفی که به شانه، بازو یا دست تابیده می‌شود.
 • سردرد یا سرگیجه
 • مشکلات بینایی یا حساسیت به نورهای روشن
 • بی ثباتی گردن
 • مشکل در مهارت انگشتان
 • اختلالات راه رفتن مانند احساس عدم تعادل
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

بیشتر موارد کشیدگی هرگز به طور رسمی تشخیص داده نمی‌شوند، زیرا درد معمولا ظرف چند روز از بین می‌رود. با این حال، اگر درد گردن پس از ضربه شدید رخ دهد یا چندین روز پس از آسیب ادامه یابد یا بدتر شود، مراجعه به پزشک برای تشخیص رسمی مهم است.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

تشخیص کشیدگی گردن

جمع‌آوری تاریخچه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی معمولا برای تشخیص کشیدگی گردن کافی است. تاریخچه پزشکی شامل هرگونه شرایط پزشکی شناخته شده و سابقه خانوادگی، همچنین نحوه و زمان شروع علائم فعلی و هرگونه علائم همراه است. همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد عادات سبک زندگی فعلی، مانند کار، سرگرمی‌ها، سطح استرس، ورزش، تغذیه و خواب جمع‌آوری شود.

معاینه فیزیکی شامل مشاهده و لمس (احساس) گردن برای هرگونه ناهنجاری، مانند حساسیت یا اسپاسم عضلانی است. دامنه حرکت نیز با حرکت دادن سر به سمت بالا، پایین و چرخش پهلو به پهلو آزمایش می‌شود.

بیشتر بخوانید :دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

تشخیص پیشرفته برای گردن درد

اشعه ایکس

رادیوگرافی برای نشان دادن استخوان‌ها و شکستگی‌های احتمالی یا انحطاط ستون فقرات مفید است. اشعه ایکس معمولا اولین مطالعه تصویربرداری است که در صورت بروز گردن درد پس از یک تصادف بزرگ مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از نردبان استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

ام آر آی

این روش تصویربرداری با استفاده از امواج رادیویی و یک آهنربای قوی برای مشاهده تغییرات در انواع مختلف بافت‌ها، مجموعه‌ای از سطوح مقطعی از بافت‌های نرم و استخوان‌ها را ایجاد می‌کند. هنگامی که برای مشاهده ستون فقرات گردنی استفاده می‌شود، MRI به طور معمول بهترین گزینه برای ارزیابی آسیب احتمالی به بافت‌های نرم، مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، اعصاب، طناب نخاعی و غیره است. در نتیجه ام آر آی برای تشخیص رگ به رگ شدن گردن هم مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

سی تی اسکن

با استفاده از اشعه ایکس در ارتباط با کامپیوتر، سی تی اسکن مجموعه‌ای از مقاطع را برای مشاهده بهتر استخوان‌ها ایجاد می‌کند. به خصوص اگر ام آر آی جزء گزینه‌ها نباشد، سی تی اسکن ممکن است با میلوگرام (تزریق رنگ از طریق اسپاینال تپ) ترکیب شود تا علاوه بر استخوان‌ها، نمای بافت‌های نرم را نیز دریافت کند.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

شدت کشیدگی عضلات گردن

به طور کلی، کشش‌های عضلانی در دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

درجه I. یک فشار خفیف که فقط شامل پارگی نسبتا کمی از فیبرهای عضلانی است. مقداری درد وجود دارد اما ضعف عضلانی قابل توجهی مشاهده نمی‌شود.

درجه II. فشار متوسط ​​زمانی اتفاق می‌افتد که فیبرهای عضلانی بیشتری پاره شده و علاوه بر درد، ضعف عضلانی نیز رخ دهد.

درجه III. فشار شدید زمانی که عضله کاملا پاره شده و درد معمولا شدید و ناتوان کننده است.

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

درمان‌های اولیه برای کشیدگی گردن

هنگامی که برای اولین مرتبه درد ناشی از کشیدگی ایجاد می‌شود، یک یا چند مورد از درمان‌های زیر به طور معمول امتحان می‌شود، توجه داشته باشید که گاهی این درمان‌ها می‌تواند برای رگ به رگ شدن گردن هم استفاده شود.

اصلاح فعالیت

استراحت دادن به گردن یا خودداری از فعالیت‌های شدید برای چند روز می‌تواند به عضله یا تاندون زمان بدهد تا بهبودی و احساس بهتری داشته باشد. تلاش برای غلبه بر درد بدون کاهش سطح فعالیت می‌تواند آسیب را بدتر کرده و درد را طولانی‌تر کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

یخ یا گرما درمانی

استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از آسیب برای کمک به کاهش تورم توصیه می‌شود. پس از 48 ساعت، بسته به ترجیح بیمار، ممکن است گرما یا یخ اعمال شود. گرما می‌تواند به تسهیل گردش خون و رساندن مواد مغذی شفابخش به بافت‌های آسیب‌دیده کمک کند. یک لایه باید بین پوست و منبع گرم/سرد نگه داشته شود تا از آسیب پوستی جلوگیری شود و کاربردها باید بین 10 تا 20 دقیقه با دوره‌های استراحت در میان باشد. این روند برای رگ به رگ شدن گردن 24 بیان شده بود.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

داروهای مسکن بدون نسخه

مصرف داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل) یا ناپروکسن (مثلا آلو)، التهاب را کاهش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند درد را کاهش دهد. مسکن‌های درد مانند استامینوفن (مانند تایلنول)، نیز ممکن است یک گزینه باشد.

باید توجه داشت که حتی اگر کشیدگی عضله گردن در اکثر حرکات دردناک باشد، استراحت کامل در بستر یا گردن بند معمولا توصیه نمی‌شود. زیرا می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن عضلات گردن و دوره نقاهت طولانی‌تر شود.

بیشتر بخوانید: بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن

درمان کشیدگی گردن مزمن

اگر کشیدگی بیش از چند روز طول بکشد یا شاید مشکل زمینه‌ای دیگری در ستون فقرات گردنی ادامه یابد و باعث اسپاسم عضلانی و درد مزمن شود، امکان دارد برای تسکین کافی به درمان‌های دیگری نیاز باشد. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست یا سایر متخصصان پزشکی آموزش دیده ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی طراحی کنند که عضلات گردن و سایر نقاطی را که نیاز به قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر شدن دارند، هدف قرار دهد. به طور معمول، یک برنامه فیزیوتراپی با آموزش نحوه انجام تمرینات و حرکات کششی شروع می‌شود. پس از طی چند هفته یا چند ماه، بیمار برنامه را به تنهایی در خانه ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید:فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

دستکاری دستی

یک متخصص پزشکی آموزش دیده ممکن است تنظیمات دستی ستون فقرات گردنی (و همچنین در قسمت پایینی ستون فقرات) را با هدف تنظیم مجدد مفاصل، بهبود دامنه حرکتی گردن و کاهش درد انجام دهد.

ماساژ درمانی

ماساژ می‌تواند ماهیچه‌ها را شل کند و همچنین جریان خون را به بافت‌های آسیب دیده افزایش دهد که امکان دارد کمی تسکین دهنده باشد. برخی از متخصصان پزشکی ماساژ درمانی را همراه با دستکاری دستی ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

طب سوزنی

این درمان مبتنی بر این تئوری است که جریان‌های انرژی نامتعادل (یا انسداد) در بدن ممکن است به درد کمک کنند. بنابراین قرار دادن سوزن‌های نازک استراتژیک در بدن ممکن است جریان انرژی متعادل را بازگرداند و درد را کاهش دهد. در حالی که این نظریه از نظر علمی ثابت نشده است، برخی افراد گزارش می‌دهند که تسکین درد ناشی از درمان‌های طب سوزنی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید :جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

داروهای تجویزی

در حالی که نادر است، گاهی اوقات فشار گردن می‌تواند برای تسکین نیاز به داروی تجویزی داشته باشد. به عنوان مثال یک شل کننده عضلانی ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کاهش درد ناشی از اسپاسم شدید عضلانی تجویز شود.

این فهرست کاملی از درمان‌ها نیست و ممکن است پزشک درمان‌های دیگری را توصیه کند.

در این مقاله به دو مقوله مهم رگ به رگ شدن گردن یا «پیچ خوردگی گردن» و کشیدگی گردن پرداختیم. همان‌طور که گفته شد رگ به رگ شدن گردن آسیب به یک رباط است و نباید با آسیب یک عضله یا تاندون در گردن اشتباه گرفته شود. رگ به رگ شدن در بیشتر مواقع بهبود پیدا می‌کند، اما گاهی نیاز به دارو یا درمان‌های ساده دارد.

منبع
spine-health.com

8 دیدگاه

 1. اگر بعد از رگ به رگ شدن یا گرفتگی عضله درد برای یکی دو روز در اون ناحیه حس بشه یعنی مشکلی پیش اومده یا طبیعیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا