بیماریبیماری های مفصلی

قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

فهرست محتوا نمایش

قوز گردن یا گردن رو به جلو عارضه‌ای است که با پیدایش زندگی مدرن و استفاده از ابزارهای الکترونیک، بیشتر دیده می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل بروز دردهای گردنی ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در نگه‌داری حالت کلی عضلات گردن است. بنابراین باید در این زمینه اطلاعاتی داشت و نهایت دقت را در نحوه قرارگیری گردن‌ در نظر گرفت.

قوز گردن و شکل‌گیری قوس گردن باعث می‌شود که افراد دردهای قابل توجهی را در این ناحیه تجربه کنند. گاهی این دردها تا حد زیادی شدت پیدا می‌کنند. در این شرایط شاهد هستیم که گردن رو به جلو حالت گرفته است. بنابراین نیاز است که روند درمان با تکنیک‌های مختلف پیگیری شود.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

قوز گردن و دردهای ناشی از آن

کارمندان باید به دردهایی که در اثر قوز گردن ایجاد می‌شود توجه کنند|سیوطب

بسیاری از افرادی که دارای مشاغل کارمندی هستند و مدت زمان زیادی را در طول روز جلوی سیستم‌های کامپیوتری کار می‌کنند با قوز گردن که جزء بیماری‌های مفصلی است، مواجه می‌شوند. این دسته از کارمندان به این دلیل که نکات مربوط به قرار دادن گردن‌شان را رعایت نمی‌کنند با مشکلاتی مانند دردهای گردنی و قوس گردن مواجه خواهند شد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

علت قوز گردن می‌تواند ناشی از سایر علل و عوامل باشد که در یک بخش مجزا به آن خواهیم پرداخت.

کشیدگی بیش از حد در عضلات گردنی باعث می‌شود افراد مبتلا به قوز گردن دردهایی را تجربه کنند. بنابراین نیاز است در ابتدا نسبت به رعایت نکات ایمنی در زمینه نحوه قرارگیری سر و گردن اقدام شود. اما اگر در ادامه دردها ادامه داشتند عارضه سر و گردن رو به جلو را باید به طور جدی درمان کرد.

بیشتر بخوانید: انواع گردن درد و گزگز ناخوشایند بازوها و دست‌ها

علائم قوز گردن و سر و گردن رو به جلو

کسانی که دچار بیماری قوز گردن می‌شوند علاوه بر اینکه به لحاظ ظاهری تغییرات مشهودی را در ستون فقرات بدنی‌شان شاهد هستند از جهت عملکردی نیز تغییراتی را مشاهده می‌کنند.

مثلا:

 • عدم تعادل در هنگام راه رفتن و ایستادن

این دسته از افراد باید به طور کامل در هنگام ایستادن تکیه گاهی داشته باشند تا زمین نخورند. از سوی دیگر در هنگام راه رفتن احتمال سقوط در آن‌ها وجود دارد. زیرا اسکلت بدنی تغییراتی داشته است که نمی‌توانند روند عادی زندگی‌شان را پیگیری کنند.

 • کاهش میزان قد
 • دردهای مزمن از شدید تا خفیف در نواحی گردنی و شانه‌ها
 • بروز شکستگی در ناحیه مهره‌های گردنی
 • بزرگ شدن چربی‌های شکمی‌ در یک ناحیه و مشهود بودن این عارضه
 • افزایش سختی و سفتی پشت
 • احساس خستگی در کوتاه مدت در اثر انجام فعالیت‌های مختلف بدنی
 • از بین رفتن احساس در ناحیه سینه و بخش‌های جانبی آن
 • احساس درد در نواحی لگنی
 • احتمال بروز زمین‌خوردگی در فواصل زمانی کوتاه

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

عوامل و علت قوز گردن و سر و گردن رو به جلو

علت‌های مختلفی وجود دارد که در بروز قوس گردن یا قوز گردن دخیل خواهد بود. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پایین انداختن سر به مدت طولانی به منظور انجام فعالیت‌های مختلف روزانه و شغلی

برای مثال کسانی که فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه تایپ انجام می‌دهند، اگر به مدت طولانی سرشان به سمت کیبورد خم باشد و به پایین نگاه کنند؛ احتمال اینکه مشکلاتی را در ناحیه سر و گردن تجربه کنند افزایش خواهد یافت. در این موارد توصیه می‌شود در طول روند کار سرشان به نحو صحیحی حالت گرفته و از قوز کردن پرهیز کنند.

از سوی دیگر نیز کسانی که به مدت طولانی کتاب می‌خوانند و جایگاه میزشان به نحوی است که مجبورند سرشان را پایین بیندازند نیز در معرض خطر دردهای گردنی و قوس گردن هستند.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

فعالان در زمینه اقدامات مختلف آزمایشگاهی از جمله کار با میکروسکوپ

احتمالا مشاهده کرده باشید که افراد در هنگام استفاده از میکروسکوپ سرشان را پایین می‌اندازند. در این موارد نیز عضلات گردن بیش از حد دچار کشیدگی می‌شوند. در نتیجه بروز دردهای گردنی ناگزیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

افرادی که در بانک‌ها فعالیت می‌کنند

کسانی که در بانک فعالیت می‌کنند مدت زمان طولانی مجبورند به سمت جلو خم شوند و سایر اقدامات شغلی‌شان را انجام دهند. در این موارد شانه‌های خم شده با  گردنی که کشیده شده است، می‌تواند سبب بروز دردهای قابل توجهی در این زمینه شود.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

رانندگی کردن با حالت ناصحیح بدنی و گردنی

همواره در هنگام رانندگی باید در نظر داشته باشید که سرتان هم‌راستا با بدن‌تان باشد. در غیر این صورت قوز گردن می‌تواند منجر به بروز دردهای جدی شود.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

استفاده نادرست از کیف و کوله‌پشتی

استفاده از کوله پشتی و کیف‌هایی که در یک شانه قرار داده می‌شود و وزن زیادی را به شانه‌ها وارد می‌کند می‌تواند عامل درد باشد. در این شرایط به دلیل افزایش وزن در یک بخش شانه شاهد بروز دردهای گردنی در عضلات این ناحیه هستیم.

در صورتی که عضلات گردنی به مدت طولانی در وضعیت نامتناسبی قرار گیرند، همواره این خطر وجود دارد که دردهای خفیف به انواع مشکلات مزمن و دیسک گردن و آرتروز بینجامد. بنابراین بهتر است که در همان مراحل ابتدایی روند تشخیص و درمان قوز گردن طی شود. به میزانی که این روند سریعا آغاز شود به همان میزان می‌توان امیدوار بود که روند درمان موفقیت آمیزی را طی کنید.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

مراقبت‌های ضروری از سر و گردن

به علائم و نشانه‌های قوز گردن نهایت توجه را داشته باشید|سیوطب

اگر می‌خواهید که نکات ایمنی در خصوص نحوه نگه‌داری عضلات گردنی را نسبت به بخش‌های مختلف بدنی بدانید این بخش را از دست ندهید. رعایت این نکات باعث می‌شود که عضلات گردنی در بهترین وضعیت قرار بگیرند و احتمال بروز خطرهای احتمالی کاهش یابد. از مهم‌ترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

استفاده از بالش‌های نرم و با ارتفاع مناسب

اگر بالش شما سفت است و الیاف سختی در آن استفاده شده، نباید زیر سرتان قرار دهید. زیرا باعث آسیب به سرتان خواهد شد. از سوی دیگر نیز ارتفاع بالش‌تان باید متناسب با ارتفاع گردن‌تان باشد. این تناسب باعث می‌شود که بتوانید به راحتی بخوابید و عضلات گردن‌تان بیش از حد دچار کشیدگی نشوند.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

استفاده از بالش‌های طبی

بالش‌های طبی که در بازار وجود دارند بر اساس استانداردهای اولیه تولید شده‌اند و بنابراین تا حد زیادی می‌توانند به شما کمک کنند که خواب مناسبی داشه باشید. از سوی دیگر نیز هیچ آسیبی به عضلات گردنی شما وارد نخواهد شد

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

از قرار دادن دو بالش روی هم پرهیز کنید

برخی از افراد عادت دارند که دو بالش را روی هم قرار می‌دهند و شب‌ها با ارتفاع زیاد بالش می‌خوابند. توصیه می‌شود که این کار را انجام ندهید. زیرا عادت نامناسب شما باعث می‌شود در نهایت با دردهایی شدید در عضلات گردن روبه‌رو شوید.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

قراردادن مانیتور در راستای دید برای رهایی از قوز گردن

در هنگام استفاده از رایانه حتما آن‌ها را در مقابل چشمان خودتان قرار دهید تا نیازی نباشد که سرتان را بیش از حد به سمت پایین حرکت دهید.

استفاده درست از کوله‌پشتی

هنگام استفاده از کوله پشتی باید ضرورتا دو  بند کوله پشتی در دو سمت شانه‌های فرد قرار گیرد. در این موارد وزن کوله تقسیم می‌شود و آسیبی به عضلات گردنی وارد نمی‌سازد.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

نشستن صحیح برای جلوگیری از قوز گردن

در هنگام نشستن روی صندلی به مدت زمان طولانی باید تلاش کنید که بدن‌تان صاف قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

حرکات ورزشی اصلاحی برای قوز گردن

حرکات و نرمش‌های زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند عضلات گردن شما نرم شود و دردهای این ناحیه کاهش پیدا کند.

بالا آوردن در حالت دراز کشیده

در واقع نحوه انجام این حرکت اصلاحی قوز گردن چنین است که:

 • رو شکم (در حالت دمر) خود دراز بکشید
 • دستان خود را به آورده و روی کمر قرار داده شود
 • تلاش کنید که سر و شانه‌هایتان را از زمینه فاصله دهید

هر بار تمرین باید سه ثانیه ادامه داشته باشد به علاوه این که تعداد هر نوبت 15 مرتبه است.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

حرکت دادن چانه به سمت جلو و عقب

 • در حالت نشته یا ایستاده قرار بگیرید
 • چانه را از قفسه سینه دور کنید
 • حال تا آنجا ممکن است سر را به سمت عقب ببرید
 • این حالت را برای چند ثانیه حفظ کنید

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

استفاده از گردنبند طبی برای بهبود وضعیت گردن

در صورتی که وضعیت سرو گردن شما بسیار وخیم است و نمی‌توانید از فعالیت‌های روزانه خود دست بکشید، نیاز است که در همان ابتدا از یک گردنبند طبی برای درمان این عارضه کمک بگیرید. البته گردنبند‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از نهایت استانداردها برخوردار باشند. در غیر این صورت می‌تواند با نتایجی منفی همراه شود. پس بهتر است که در هنگام خرید کردن نهایت دقت را در خصوص کیفیت و استانداردهای لحاظ شده در هنگام ساخت آن در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی برای درمان قوز گردن بسیار مناسب است|سیوطب

فیزیوتراپی قوز گردن

در صورتی که روند سایر تکنیک‌های درمانی نتواند مفید باشد، نیاز است که از تکنیک‌های فیزیوتراپی برای بهبود وضعیت سر و گردن رو به جلو کمک بگیرید. تمامی‌این اقدامات باعث می‌شود که تا حد زیادی عضلات گردنی‌تان تحت تاثیر تکنیک‌هایی که انجام می‌دهید و ابزارآلاتی که استفاده می‌شود بهبود یابند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

خاتمه در ارتباط با قوز گردن

در این مقاله بخش‌های مجزا و اختصاصی ارائه شده تماما برای شرح انواع موضوعاتی بود که به قوز گردن و سر و گردن رو به جلو مربوط می‌شوند. توصیه می‌کنیم که اگر علائم این عارضه را تجربه می‌کنید در اسرع وقت با متخصصین مربوطه مشورت‌های لازم را داشته باشید و در کوتاه‌ترین زمان روند درمان را انجام دهید. در صورتی که عضلات گردن به مدت طولانی در وضعیت نادرستی قرار گیرند، عارضه‌های ناشی از آن شدید‌تر شده و روند درمان نیز سخت‌تر می‌شود.

منبع
webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا