بیماریبیماری های مفصلی

تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

تغذیه دیسک گردن، استفاده از هر نوع مواد غذایی است که استخوان‌ها، اعصاب، رباط‌ها و تاندون‌های گردن را تقویت کند. دقت کنید که تغذیه دیسک گردن قرار نیست معجزه کند و فقط به روند بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده یاری می‌رساند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم اصول و مواد لازم برای تغذیه دیسک گردن را به شما معرفی کنیم.

تغذیه دیسک گردن

ماهی در تغذیه دیسک گردن|سیوطب

تغذیه دیسک گردن می‌تواند عوارض ناشی از بیرون‌زدگی یا فتق دیسک را بکاهد. بنابراین هرچند تغذیه به تنهایی برای درمان این معضل کارساز نیست ولی می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود دردهای ناحیه گردن داشته باشد.

تغذیه دیسک گردن باید به گونه‌ای باشد که مواد مغذی به بافت‌های همبند گردن یعنی رباط‌ها، تاندون‌ها، غضروف‌ها و خون این ناحیه برسد. خون‌رسانی درست در کنار سلامت خونی که به گردن می‌رسد باعث افزایش اکسیژن موجود در بافت‌های این ناحیه می‌شود که باعث جلوگیری و کاهش فرسایش آن‌ها خواهد شد.

تغذیه دیسک گردن در مراحل اولیه بیماری شاید بتواند به روند درمان کمک کند، اما در صورت پیشرفت بیماری، احتمالا به روش‌های تهاجمی‌تری مثل جراحی نیاز باشد.

به طور کلی مکمل‌های غذایی می‌توانند تاثیر مثبتی بر سلامت ستون فقرات گردن و کمر داشته باشند. تغذیه دیسک گردن بعد از جراحی نیز قابلیت تاثیرگذاری دارد، زیرا تشکیل و رشد استخوان بین مهره‌ها به پروتئین زیادی نیاز خواهد داشت.

دقت کنید که بعد از جراحی یا مصرف برخی داروها، شاید سیستم ایمنی تضعیف شود. ویتامین آ موجود در تغذیه دیسک گردن که از موادآنتی اکسیدان است؛ می‌تواند دستگاه دفاعی بدن را تقویت کند.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

اهمیت تغذیه دیسک گردن

جگر در تغذیه دیسک گردن|سیوطب

همان‌طور که اکثر مردم به خوبی می‌دانند، تغذیه مناسب و رژیم غذایی متعادل اجزای مهم سلامت کلی بدن هستند. چیزی که شاید افراد مبتلا به مشکلات کمر و گردن را شگفت‌زده کند این است که رژیم غذایی، ورزش و حفظ وزن سالم نیز نقش مهمی در سلامت این نواحی ایفا می‌کند.

تغذیه دیسک گردن شامل افزایش مصرف غذاهای ضدالتهاب و کاهش غذاهایی است که احتمالا باعث التهاب شوند. پیروی از تغذیه مناسب می‌تواند به کاهش خطر گردن درد، درد مفاصل و کشیدگی عضلات کمک کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

استخوان‌ها، عضلات و سایر ساختارهای ستون فقرات به تغذیه مناسب نیاز دارند تا به اندازه کافی قوی باشند. این اعضا باید قدرت کافی را داشته تا از بدن حمایت کنند و سایر وظایف خود را انجام دهند.

به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می‌شود که مواد مغذی زیر را در رژیم غذایی روزانه قرار دهید.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

انتخاب غذاهای مناسب برای تغذیه دیسک گردن

یک رژیم غذایی متعادل با مقدار مناسب و تنوع ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند با تغذیه استخوان‌ها، عضلات، دیسک‌ها و دیگر ساختارهای ستون فقرات، مشکلات کمر را کاهش دهد.

در حالی که یک رژیم غذایی سالم نیاز به بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مغذی دارد، این فهرست جزئی تعدادی از انتخاب‌های سالم را که می‌توانند مستقیما برای کمردرد مفید باشند، معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید:۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

1-  کلسیم در تغذیه دیسک گردن

کلسیم به عنوان برجسته‌ترین ماده معدنی استخوان مورد توجه قرار گرفته است. این ماده برای سلامت استخوان‌ها ضروری است و به حفظ سطح لازم توده استخوانی در طول عمر و به ویژه در سنین بالا کمک می‌کند.

مصرف کافی کلسیم به ویژه برای کمک به جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان مفید است. پوکی استخوان اختلالی است که با استخوان‌های ضعیف و شکننده مشخص می‌شود و می‌تواند منجر به شکستگی‌های دردناک مهره‌ها در ستون فقرات شود.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

با این حال، کلسیم به تنهایی باعث ایجاد استخوان‌های قوی نمی‌شود، میزان بالای پوکی استخوان علیرغم مصرف بالای مکمل کلسیم هم وجود دارد. کلسیم باید با سایر مواد مغذی برای استخوان‌ها ترکیب شود.

کلسیم در بسیاری از غذاها وجود دارد که بیشتر در محصولات لبنی مانند ماست، پنیر و شیر یافت می‌شود. سایر منابع رایج کلسیم عبارتند از سبزیجات با برگ سبز تیره مانند کلم پیچ، بسیاری از حبوبات، برخی از انواع ماهی مانند ساردین و سالمون و انواع مواد غذایی دیگر مانند بادام، پرتقال، ملاس (شیره چغندر قند یا نیشکر).

بیشتر بخوانید:جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

2-      منیزیم در تغذیه دیسک گردن

منیزیم یک ماده معدنی کلیدی در ساختار استخوان بوده و همچنین برای بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن مورد نیاز است. اگر سطح منیزیم خون کاهش یابد، منیزیم از استخوان‌ها خارج می‌شود.

کمبود منیزیم رایج است و مکمل می‌تواند به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از مشکلات کمر و گردن کمک کند. این ماده مغذی همچنین به آرامش و انقباض عضلات کمک کرده و برای تقویت عضلات حمایت کننده از ستون فقرات ضروری است.

منیزیم در سبزیجات برگ سبز، ماهی، لوبیا، دانه‌ها، آجیل، غلات، ماست، آووکادو، موز و شکلات تلخ (۷۰ درصد کاکائو یا بالاتر) یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

3-      ویتامین D3 در تغذیه دیسک گردن

ویتامین D3 به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند که برای رشد استخوان‌های قوی و سالم بسیار مهم است. بدون ویتامین D کافی، استخوان‌ها ممکن است نازک، شکننده یا بد شکل شوند.

کمبود ویتامین D شایع است. سطح بدن را می‌توان با یک آزمایش خون که توسط متخصص تجویز می‌شود، اندازه‌گیری کرد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

ویتامین D به طور طبیعی فقط در تعداد کمی از غذاها از جمله ماهی‌های چرب، جگر و زرده تخم مرغ یافت می‌شود. در ایالات متحده، شیر و برخی غلات، آب میوه‌ها و نان‌ها با ویتامین D غنی شده‌اند. همچنین می‌توان این ویتامین را از طریق مکمل‌های غذایی و آفتاب گرفتن به دست آورد.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

4-      ویتامین K2 در تغذیه دیسک گردن

ویتامین K2 به عنوان یک هدایتگر برای مواد معدنی استخوان عمل می‌کند و به طور مناسب کلسیم را از بافت‌های نرم توزیع خواهد کرد. این ویتامین برای متابولیسم استخوان‌های سالم بسیار مهم است و اغلب در رژیم غذایی کمبود دارد.

ترکیبی از ویتامین K2 و کلسیم به استخوان‌های ستون فقرات و کل بدن کمک می‌کند تا قوی و سالم بمانند. ویتامین K1 شکل گیاهی ویتامین K است که توسط باکتری‌های سالم گوارشی به ویتامین K2 تبدیل می‌شود.

ویتامین K2 در چربی‌های سالم گوشت، پنیر، زرده تخم مرغ و سایر محصولات لبنی و K1 در سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

5-      ویتامین C برای تغذیه دیسک گردن

ویتامین C برای تشکیل کلاژن ضروری است. ماده‌ای که در استخوان‌ها، عضلات، پوست و تاندون‌ها یافت می‌شود. این ویتامین بخش مهمی از فرآیندی است که سلول‌ها را قادر می‌سازد به بافت تبدیل شوند. ویتامین ث همچنین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.

مصرف کافی ویتامین C برای بهبود عضلات آسیب دیده حیاتی است. ویتامین C را می‌توان در میوه‌هایی مانند توت فرنگی، کیوی و مرکبات مثل پرتقال، گریپ فروت و بسیاری از سبزیجات مانند گوجه فرنگی، بروکلی، اسفناج، فلفل قرمز و سبز و سیب زمینی شیرین یافت.

ویتامین ث معمولا به شکل مکمل موجود است. پروتئین‌ها اجزای حیاتی استخوان هستند، اگرچه می‌توان آن‌ها را با تمرکز بر مواد معدنی به راحتی نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید:ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

6-      پروتئین در تغذیه دیسک گردن

پروتئین یک فاکتور کلیدی برای ساختار بدن است، بنابراین مصرف روزانه آن برای حفظ، التیام و ترمیم استخوان‌ها، غضروف‌ها و بافت‌های نرم حیاتی به شمار می‌رود. پروتئین‌ها همچنین نقش کلیدی در هضم و عملکرد سیستم ایمنی دارند.

پروتئین‌های رشته‌ای کلاژن، 30درصد وزن استخوان را تشکیل می‌دهند. تشکیل کلاژن نیاز به تامین منظم اسیدهای آمینه همراه با ویتامین C کافی برای ترکیب آن‌ها دارد.

بیشتر بخوانید:درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

7-      گلوکزامین در تغذیه دیسک گردن

گلوکزامین یک اسید آمینه است که با غلظت‌های بالایی در غضروف و بافت همبند (رباط‌ها، تاندون‌ها، مفاصل، غضروف‌ها و خون) یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

8-      کندرویتین در تغذیه دیسک گردن

کندرویتین ماده‌ای است که به طور طبیعی در بافت‌های همبند و به عنوان مکمل وجود دارد و اغلب همراه با گلوکزامین مصرف می‌شود. به عنوان یک داستان احتیاطی، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که وقتی فردی پروتئین بیش از حد نسبت به کلسیم در مدت زمان طولانی مصرف می‌کند، کلسیم می‌تواند از استخوان‌ها خارج شود زیرا پروتئین اضافی سوخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

در حالی که پروتئین و کلسیم هر دو برای استخوان‌های سالم ضروری هستند، تحقیقات بیشتری برای تعیین نسبت مصرف توصیه شده پروتئین به کلسیم و چگونگی تاثیر این دو ماده بر یکدیگر مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

9-      ویتامین  B12 در تغذیه دیسک گردن

تاثیر ویتامین B12 در تغذیه دیسک گردن|سیوطب

ویتامین B12 در تشکیل سلول‌های استخوان‌ساز بدن لازم بوده و برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون در مغز استخوان ضروری است. کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 با پوکی استخوان همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

ویتامین B12 در پروتئین‌های حیوانی مانند تخم مرغ، ماهی، مرغ یا محصولات گوشتی و محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر وجود دارد. از آنجایی که ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی‌شود، گیاهخواران باید برای جلوگیری از کم خونی، مکمل‌ها را در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید:13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

10-   آهن در تغذیه دیسک گردن

آهن در تولید کلاژن و تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن نقش دارد. همچنین جزئی از هموگلوبین و میوگلوبین است. این دو پروتئین، مسئول رساندن اکسیژن به سراسر بدن مثل بافت‌هایی که ستون فقرات را پشتیبانی می‌کنند، است.

کمبود شدید آهن شایع نیست، اما می‌تواند منجر به کم خونی شود. باید بیان کرد آهن یک ماده مغذی کلیدی نیست که به طور کلی با سلامت استخوان مرتبط باشد اما ریسک ابتلا به سایر بیماری‌های مفصلی را می‌افزاید.

آهن در بسیاری از محصولات گوشتی مانند جگر، گوشت قرمز، ماهی، صدف و مرغ یافت می‌شود. سبزیجات برگ سبز، عدس، لوبیا، سویا، تخم مرغ و غلات هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

سایر منابع ویتامین‌ها و مواد مغذی

اگر فرد نتواند مقادیر کافی از ویتامین‌ها و مواد مغذی خاصی را از طریق غذا وارد رژیم غذایی کند، معمولا می‌توان از مکمل‌های غذایی برای جبران کمبود استفاده کرد. همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌های غذایی با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

یادداشت پایانی در مورد تغذیه دیسک گردن

به طور کلی، انواع مختلف رژیم غذایی ضدالتهابی وجود دارد. در نظر گرفتن برخی دستورالعمل‌های اساسی مفید خواهد بود. مثلا میوه و سبزیجات فراوان بخورید.

معمولا مصرف حداقل یک وعده سبزیجات در هر وعده غذایی و دو وعده میوه در روز توصیه می‌شود. چربی‌های سالم‌تری را انتخاب کنید. چربی‌های غیراشباع مانند آن‌هایی که در روغن زیتون، بادام، گردو، ماهی‌های چرب و سایر غذاها یافت می‌شوند، اولویت دارند.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

چربی‌های اشباع شده مانند چربی‌های موجود در کره و پنیر، التهاب‌زاتر هستند. حداقل دو بار در هفته از ماهی لذت ببرید. ماهی‌های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی سالمون و ساردین دارای خواص ضدالتهابی هستند.

مصرف گوشت را محدود کنید. گوشت‌های بدون چربی مانند مرغ یا بوقلمون نسبت به گوشت‌های قرمز مانند گوشت گاو التهاب کمتری دارند بنابراین برای تغذیه دیسک گردن مناسب‌تر هستند.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا