بیماریبیماری های مفصلی

10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

درمان تنگی کانال نخاعی گردن، اقداماتی برای رفع مشکلات نخاع در فضای بسته استخوانی گردن است. درمان تنگی کانال نخاعی گردن به اشخاصی که مدتی پس از ایستادن، راه رفتن یا نشستن دچار درد در ناحیه گردن و کمر می‌شوند، کمک می‌کند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب، شما را به طور کامل با اصلی‌ترین و پرکاربردترین شیوه‌های درمان تنگی کانال نخاعی گردن آشنا می‌کنیم.

تنگی کانال نخاعی گردن

وکتور آناتومی گردن و درمان تنگی کانال نخاعی گردن|سیوطب

طناب نخاعی از مغز آغاز می‌شود، از بین کانال نخاعی می‌گذرد و تا بخش پایینی ستون مهره‌ای کمر ادامه دارد. تنگی کانال نخاعی به باریک شدن فضای داخل مهره‌های ستون فقرات اطلاق می‌شود.

تنگی کانال نخاعی گردن یا سرویکال کانال استنوز در 7 مهره ابتدایی ستون فقرات پدید می‌آید. وقتی که شخص به تنگی کانال نخاعی مبتلا شود، عضلات دچار ضعف شده، انعطاف‌پذیری دیسک‌ها از بین می‌رود و به مهره‌های ستون فقرات فشار وارد می‌شود.

تنگی کانال نخاعی در زمره اصلی‌ترین معضل‌های نشات گرفته از آسیب مهره‌های گردن قرار دارد. تنگی کانال نخاعی گردن سبب ایجاد درد در گردن و سایر معضلات عصبی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

تشخیص تنگی کانال نخاعی

برای تشخیص تنگی کانال نخاعی، پزشک شاید از شما در مورد علائم و نشانه‌ها بپرسد، در مورد سابقه پزشکی صحبت کند و یک معاینه فیزیکی انجام دهد. او احتمالا چندین آزمایش تصویربرداری را برای کمک به مشخص کردن علت علائم و نشانه‌ها تجویز کند.

تشخیص و درمان تنگی کانال نخاعی گردن|سیوطب

عکس‌برداری با اشعه ایکس

عکس‌برداری با اشعه ایکس از پشت می‌تواند تغییرات استخوانی، مانند خارهای استخوانی را که شاید فضای داخل کانال نخاعی را باریک می‌کند، نشان دهد.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی  MRI

ام آر آی از یک آهنربای قدرتمند و امواج رادیویی برای تولید تصاویر مقطعی از ستون فقرات شما استفاده می‌کند. این آزمایش می‌تواند آسیب دیسک‌ها و رباط‌ها و همچنین وجود تومورها را تشخیص دهد. مهم‌تر از همه، می‌تواند نشان دهد که اعصاب نخاع تحت فشار قرار گرفته‌اند یا خیر.

بیشتر بخوانید: تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن؛ از تشخیص تا درمان

سی تی اسکن

اگر نمی‌توانید MRI انجام دهید، پزشک شاید توموگرافی کامپیوتری (CT) را توصیه کند، آزمایشی که تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف را برای تولید تصاویر دقیق و مقطعی از بدن شما ترکیب می‌کند.

در سی تی میلوگرام، سی تی اسکن پس از تزریق رنگ کنتراست انجام می‌شود. این کار، رنگ طناب نخاعی و اعصاب را مشخص می‌کند و می‌تواند فتق دیسک، خار استخوان و تومور را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

درمان تنگی کانال نخاعی گردن

جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن|سیوطب

هنگامی که علائم تنگی کانال نخاعی گردن با میلوپاتی (Myelopathy) یا آسیب حاد نخاعی متوسط ​​یا شدید همراه می‌شود، تنها راه درمان موثر، جراحی برای برداشتن فشار از روی نخاع است.

با این حال اگر علائم جزئی یا به ندرت قابل توجه باشد، گاهی اوقات می‌توان با درمان‌های غیرجراحی این بیماری را با موفقیت مدیریت کرد. دیسککتومی و فیوژن قدامی گردنی (ACDF)، جزء شیوه‌های پرکاربرد درمان تنگی کانال نخاعی گردن هستند.

فیوژن قدامی گردنی با کاهش فشار نخاع در گردن به کاهش علائم تنگی نخاع گردنی کمک می‌کند. درمان تنگی کانال نخاعی گردن با روش‌های غیرجراحی معمولا شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

1-داروی ضددرد برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، شاید به تسکین درد یا ناراحتی کمک کنند. داروهای ضددرد عصبی مانند گاباپنتین، پره گابالین، آمی تریپتیلن یا دولوکستین هم احتمالا برای برخی از بیماران مفید باشد.

بیشتر بخوانید: انواع گردن درد و گزگز ناخوشایند بازوها و دست‌ها

2-فیزیوتراپی برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن

یک فیزیوتراپیست متخصص می‌تواند یک برنامه فیزیوتراپی طراحی کند که گردن را هدف قرار دهد. با بهبود استحکام و انعطاف‌پذیری گردن، وضعیت بدن شاید بهبود یابد و عضلات کمتر دچار اسپاسم دردناک شوند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی موارد نسبتا جزئی تنگی کانال نخاعی گردن جدی هستند. زیرا نخاع یک ناحیه حیاتی برای ارسال سیگنال به سراسر بدن است و در این حالت، بیش از حد فشرده می‌شود.

هر برنامه درمانی باید تحت هدایت یک متخصص پزشکی باشد. به دلیل خطر آسیب بیشتر به نخاع فشرده شده، بهتر است از برخی درمان‌ها مانند ماساژهای دستی گردن بدون مشورت پزشک، اجتناب شود.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

هنگامی که علائم درمان تنگی کانال نخاعی گردن آشکار و پایدار می‌شوند، درمان‌های غیرجراحی بی‌اثر هستند و احتمالا جراحی به عنوان تنها راه پیشگیری از بدتر شدن آن توصیه می‌شود.

هدف از جراحی برای تنگی کانال نخاعی گردن، کاهش فشرده‌سازی نخاع برای جلوگیری از آسیب بیشتر است. چندین گزینه جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن وجود دارد اما آن‌ها معمولا می‌توانند در یکی از این دسته‌بندی‌ها قرار گیرند:

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

3-رفع فشار و فیوژن قدامی گردنی

این روش شامل نزدیک شدن به ستون فقرات گردنی از جلو و برداشتن دیسک‌ها، خارهای استخوانی یا سایر ساختارهایی است که شاید به طناب نخاعی برخورد کند.

این درمان تنگی کانال نخاعی گردن معمولا شامل تغییر وضعیت یک یا چند مهره از ستون فقرات گردنی برای حفظ ثبات است.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

4-رفع فشار خلفی گردن

با نزدیک شدن به ستون فقرات گردنی از پشت، قوس استخوانی در پشت مهره که لامینا نامیده می‌شود، معمولا یا برداشته می‌شود (لامینکتومی) یا بازسازی خواهد شد (لامینوپلاستی) تا فشار روی نخاع کاهش یابد.

جراحی اغلب برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن، موفقیت‌آمیز خواهد بود، اگر بتوان فشار روی نخاع را کاهش داد و از بدتر شدن علائم جلوگیری کرد. به طور کلی، امید این است که حداقل برخی از علائم؛ کاهش یافته یا به طور کامل از بین بروند زیرا تنگی کانال نخاعی کاهش می‌یابد و با تغییر فضای اطراف آن و کاهش فشار، بهبودی حاصل می‌شود.

با این حال میزان بهبودی نخاع و کاهش علائم می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اغلب، مهره‌های متعدد ستون فقرات نیاز به برداشتن فشار دارند، بنابراین جراحی تنگی کانال نخاعی گردن شاید دشوارتر از درمان فتق دیسک گردن باشد.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

5-تزریق استروئید

ریشه‌های عصبی شاید در نقاطی که در آن احساس درد می‌کنید، تحریک و متورم شده باشند. تزریق یک داروی استروئیدی (کورتیکواستروئید) تنگی کانال نخاعی را برطرف نمی‌کند، اما می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین بخشی از درد کمک کند.

تزریق استروئید برای همه موثر نیست و تزریق مکرر می‌تواند استخوان‌ها و بافت همبند اطراف را ضعیف کند، بنابراین شما فقط می‌توانید این تزریق‌ها را چند بار در سال انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

6-جراحی کم‌تهاجمی

این رویکرد جراحی، استخوان لامینا (تیغه یا لامینا یا Lamina  به قسمت پشتی (خلفی) قوس مهره‌ای گفته می‌شود) را به گونه‌ای درمان می‌کند که آسیب به بافت سالم مجاور را کاهش می‌دهد. این امر منجر به نیازمندی کمتر به انجام جراحی فیوژن می‌شود.

در حالی که فیوژن روشی مفید برای تثبیت ستون فقرات و کاهش درد است، با اجتناب از آن‌ها می‌توانید عوارض احتمالی مانند درد و التهاب و بیماری پس از جراحی را در بخش‌های مجاور ستون فقرات کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: متخصص گردن درد کیست و چگونه بهترین پزشک را انتخاب کنیم؟

نشان داده شده که علاوه بر کاهش نیاز به همجوشی ستون فقرات، یک رویکرد کم‌تهاجمی برای جراحی و درمان تنگی کانال نخاعی گردن منجر به زمان بهبودی کوتاه‌تر می‌شود.

در بیشتر موارد، این عملیات فضاسازی به کاهش علائم تنگی نخاع کمک می‌کند. اما علائم برخی افراد پس از جراحی ثابت می‌ماند یا بدتر می شود. سایر عوارض جراحی عبارتند از عفونت، پارگی در غشایی که طناب نخاعی را می‌پوشاند، لخته شدن خون در ورید پا و زوال عصبی.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

درمان تنگی کانال نخاعی گردن در خانه

برای نظارت بر وضعیت خود، قرار ملاقات‌های منظمی با پزشک داشته باشید. او شاید به شما پیشنهاد دهد که چندین درمان خانگی را در زندگی خود بگنجانید. داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

7-استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم

برخی از علائم تنگی نخاع گردنی شاید با اعمال گرما یا سرما به گردن شما کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

8-ورزش برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن

تمرینات خم کردن گردن و حرکات کششی و تقویتی شاید به باز کردن کانال نخاعی ستون فقرات کمک کند. ورزش‌های زیر می‌تواند به درمان تنگی کانال نخاعی گردن کمک کند:

 • بالاآوردن شانه‌ها به صورت نشسته
 • کرانچ شانه ایستاده
 • فشار به چانه
 • عقب بردن شانه‌ها
 • حرکت مار کبرا درازکش

با یک فیزیوتراپیست یا پزشک خود در مورد اینکه چه ورزش‌هایی برای انجام در خانه بی‌خطر هستند صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

9-درمان‌های بالقوه آینده

آزمایش‌های بالینی برای آزمایش استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مفصلی و دژنراتیو (فرسایش) ستون فقرات در حال انجام است، رویکردی که گاهی اوقات احیاکننده نامیده می‌شود.

آزمایش‌های پزشکی ژنومیک نیز در حال انجام است که می‌تواند منجر به ژن درمانی‌های جدیدی برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن شود.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

10-روش‌های جایگزین برای شیوه‌های معمول درمان تنگی کانال نخاعی گردن

طب یکپارچه و درمان‌های جایگزین شاید با درمان‌های مرسوم برای کمک به مقابله با درد تنگی ستون فقرات استفاده شود. مثال‌ها عبارتند از:

 • ماساژ درمانی
 • درمان کایروپراکتیک
 • طب سوزنی

اگر به این گزینه‌های درمانی علاقه‌مند هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

آمادگی پیش از مراجعه به پزشک برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن

اگر پزشک عمومی فکر می‌کند که شما تنگی نخاع دارید، شاید شما را به یک پزشک متخصص در اختلالات سیستم عصبی (متخصص مغز و اعصاب) ارجاع دهد.

بسته به شدت علائم، احتمالا نیاز به مراجعه به جراح ستون فقرات (جراح مغز و اعصاب یا جراح ارتوپد) نیز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

آنچه شما می‌توانید برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، شاید بخواهید فهرستی از پاسخ به سوالات زیر را تهیه کنید:

 • اولین بار چه زمانی متوجه این مشکل شدید؟
 • آیا با گذشت زمان بدتر شده است؟
 • آیا والدین یا خواهر و برادر شما تا به حال علائم مشابهی داشته‌اند؟
 • آیا مشکلات پزشکی دیگری دارید؟
 • چه داروها یا مکمل‌هایی را به طور منظم مصرف می‌کنید؟
 • چه عمل جراحی یا تزریق ستون فقرات انجام داده‌اید؟

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

از پزشک خود برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن چه انتظاری دارید؟

پزشک شاید برخی از سوالات زیر را بپرسد:

 • درد دارید؟ کجاست؟
 • چه وضعیت‌هایی درد را کاهش می‌دهد یا آن را بدتر می کند؟
 • آیا ضعف، بی‌حسی یا گزگز دارید؟
 • آیا اخیرا بیشتر احساس ناتوانی در کارها می‌کنید؟
 • آیا در کنترل روده یا مثانه خود مشکلی داشته‌اید؟
 • تاکنون چه درمان‌هایی را برای این مشکلات امتحان کرده‌اید؟

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

توصیه پایانی در ارتباط با درمان تنگی کانال نخاعی گردن

گاهی اوقات فعالیت‌های خاص یا نگه داشتن گردن در موقعیت‌های خاص می‌تواند علائم را تشدید کند. تغییر وضعیت بالش یا نوع خوابیدن، نشستن با وضعیت بهتر یا اجتناب از فعالیت‌های شدید شاید درد و علائم دیگر را کاهش دهد و به درمان تنگی کانال نخاعی گردن کمک کند.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا