بیماریبیماری های مفصلی

گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

گردنبند طبی دیسک گردن معمولا برای بی حرکت کردن گردن بیمارانی استفاده خواهد شد که مداخله جراحی در ستون فقرات گردنی انجام داده‌اند. همچنین برای درمان گردن درد ناشی از ضربه حاد یا درد مزمن نیز به کار می‌رود. پس از جراحی دیسک از گردنبند طبی دیسک گردن، هم برای بی حرکتی و هم برای کاهش درد سود می‌برند.

تاثیر مثبت گردنبند طبی دیسک گردن نسبت به حرکت‌های فعال اولیه مورد ‌‌تردید است، زیرا حرکت‌های اولیه می‌تواند باعث بهبود بیشتر در دامنه حرکتی گردن و کاهش درد شود. به دنبال جراحی دیسک و آسیب‌های شلاقی، هدف اصلی یقه‌های گردن جلوگیری یا به حداقل رساندن حرکت در ستون فقرات گردنی است.

بیشتر بخوانید: بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن

گردنبند طبی دیسک گردن یک مداخله به ظاهر خوش خیم است که می‌تواند اثرات نامطلوبی نیز داشته باشد، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی استفاده شوند. بیم آن می‌رود که یک دوره طولانی بی حرکتی می‌تواند منجر به آسیب ثانویه مرتبط با آتروفی شود. یقه‌های نرم گردنی اغلب بر اساس تشخیص پزشک برای بیمارانی که از گردن درد شکایت دارند تجویز می‌شود. استفاده از گردنبند طبی دیسک گردن برای درمان درد بعد از جراحی محل بحث است. این مقاله از مجله سلامت سیوطب مروری به بررسی شواهد و مطالعات فعلی مربوط به توصیه یقه گردن برای گردن درد با علل مختلف می‌پردازد.

اگرچه اصطلاح یقه گردن به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است، اما اصطلاح استاندارد شده و پذیرفته شده جهانی در حال حاضر ارتز گردنی است. بسته به قسمت‌هایی از بدن که دستگاه ارتز از آن پشتیبانی می‌کند، مانند ارتز گردنی، ارتز گردنی سر یا ارتز گردنی قفسه سینه‌ای نام گذاری خواهند شد.

 

گردنبند طبی یا یقه گردن چیست؟

یقه‌های گردنی که به نام بند گردن یا یقه C نیز شناخته می‌شوند، ابزاری برای حمایت از گردن و ستون فقرات و محدود کردن حرکت سر پس از آسیب است. هدف آن جلوگیری از حرکت سر و گردن تا زمان بهبودی آسیب خواهد بود. گردنبند طبی دیسک گردن یک گزینه درمانی رایج برای آسیب‌های گردن، جراحی‌های گردن از جمله فتق دیسک و برخی موارد گردن درد هستند. یقه‌های گردنی انواع مختلفی دارند. اینکه کدام مورد برای درمان و کنترل درد کاربرد دارد به نوع آسیب گردن یا علت اصلی گردن درد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

انواع یقه گردن چیست؟

به طور کلی سه نوع گردنبند طبی وجود دارد.

  • گردنبند طبی دیسک گردن نرم

گردنبند طبی دیسک گردن نوع نرم|سیوطب

یقه‌های نرم از نمد ساخته ‌‌شده‌اند. ‌‌آن‌ها به شکل قالب در اطراف گردن و فک بیمار قرار گرفته و اندازه آن با بیمار تنظیم خواهد شد. گردنبند طبی دیسک گردن نرم، گردن را کاملا بی‌حرکت نمی‌کند، اما حرکت را محدود و راهکاری برای کاهش حرکت گردن بیمار است. از آنجایی که یقه زیر چانه قرار دارد و از چانه حمایت می‌کند، انقباض عضلانی مورد نیاز در برابر نیروهای جاذبه را به حداقل می‌رساند. این یقه‌ها به دور گردن بسته و تعریق را محدود می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن؛ از تشخیص تا درمان

  • گردنبند طبی دیسک گردن سخت

گردنبند طبی دیسک گردن نوع سخت|سیوطب

یقه‌های سفت و سخت شبیه به یقه‌های نرم هستند، اما از پلکسی گلاس ساخته ‌‌شده‌اند. ‌‌آن‌ها به راحتی دور گردن قرار گرفته و تمیز نگه داشتن ‌‌آن‌ها آسان است. این نوع گردنبند در اندازه‌های مختلف متناسب با بیمار عرضه می‌شود. این گردنبندها حرکت را در خم شدن محدود می‌کنند. ‌‌آن‌ها نه تنها از چانه بلکه از اکسیپوت (استخوان لوزی شکل پشت کاسه سر) نیز حمایت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

یک اشکال گردنبند طبی دیسک گردن سفت و سخت این است که به طور بالقوه می‌توانند باعث انسداد خروجی رگ‌ها شوند که این امر موجب بالا رفتن فشار داخل جمجمه خواهد شد. اگر شواهد واضحی از افزایش فشار داخل جمجمه وجود داشته باشد، گردنبند طبی باید برداشته شود یا دوباره در موقعیت قرار گیرد.

 بیشتر بخوانید : 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

  • یقه‌های ورزشی

این یقه‌های طبی گردنی نشان دهنده نوع تخصصی یقه‌های سفت و سخت هستند. ‌‌آن‌ها توسط رانندگان اتومبیل‌های مسابقه‌ای و موتورکراس سواران استفاده می‌شوند؛ چون همگی در رانندگی با سرعت بالا و ضربه زیاد شرکت می‌کنند. آن‌ها در نجات جان ‌‌انسان‌ها و جلوگیری از نیاز به انواع دیگر یقه‌های گردن بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

گردنبند طبی دیسک گردن برای چه مواردی استفاده می‌شود؟
آناتومی گردن که دچار آسیب دیسک شده و نیاز به گردنبند طبی دیسک گردن دارد|سیوطب

هدف از گردنبند طبی دیسک گردن حمایت از گردن، نخاع و محدود کردن حرکت گردن و سر است. ‌‌آن‌ها ‌‌معمولا برای استفاده کوتاه مدت در حین بهبودی از آسیب، جراحی یا درد در نظر گرفته ‌‌شده‌اند.

برخی از شرایطی که نیاز به استفاده از گردنبند طبی دیسک گردن را لازم می‌کند شامل موارد زیر است:

  • شلاق و ضربه

در صورت تصادف رانندگی یا آسیب دیگری مانند زمین خوردن یقه گردن نقش محافظتی داشته و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: گردن درد بعد از خواب؛ معرفی 5 علت اصلی درد گردن پس از بیدار شدن

  • جراحی گردن

گردنبند طبی دیسک گردن با محدود کردن چرخش و همچنین حرکات پهلو به پهلو و عقب و جلو به جلوگیری از آسیب بعد از جراحی دیسک گردن کمک شایانی خواهد کرد.

  • فشرده‌سازی عصب

یقه‌های گردنی گاهی اوقات برای کاهش فشار روی اعصاب گردن به کار برده خواهند شد.

  • اسپوندیلوز گردنی

گردنبند طبی دیسک گردن باعث تسکین موقت درد ناشی از اسپوندیلوز گردن خواهد شد – یک بیماری مرتبط با افزایش سن که به دلیل ساییدگی و پارگی غضروف و ‌‌استخوان‌های گردن ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن و 6 عامل انتخاب آن به عنوان درمان اصلی

  • درد یا سفتی عمومی‌گردن

یقه گردن به کاهش فشار از روی عضلات گردن کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

آیا پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن عوارض دارد؟

اگرچه گردنبند طبی دیسک گردن می‌توانند در کوتاه مدت به حمایت و محافظت از گردن کمک کند، اما تحقیقات نشان داده که استفاده طولانی مدت از گردنبند طبی دیسک گردن به ضعیف شدن و سفت شدن عضلات گردن شما منجر خواهد شد.

در موارد آسیب حاد، استفاده از گردنبند طبی دیسک گردن تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، اگر فرد با گردن درد متوسط ​​رو به ‌رو است، باید زمان استفاده از یقه را به حداقل برساند یا از پزشک خود در مورد ‌‌درمان‌‌های جایگزین سوال کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

در سال‌های اخیر، بسیاری از متخصصان پزشکی استفاده از گردنبند طبی دیسک گردن را برای افرادی که با آسیب‌های ‌‌تروماتیک (آسیب در اثر یک ضربه یا نیروی مکانیکی خارجی) مواجه هستند، منع کرده‌اند. این تغییر دیدگاه تا حد زیادی به دلیل نگرانی‌های ایمنی است. فقدان تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از یقه‌های گردنی منجر به نتایج مفیدی برای سلامتی می‌شود. برخی از نگرانی‌های ایمنی در مورد آسیب‌‌ تروماتیک شامل انسداد احتمالی تنفس، افزایش فشار مغز و افزایش فشار خون ژوگولار است.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

نکاتی برای پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن

اگر نیاز به پوشیدن گردنبند طبی دارید، پزشک احتمالا دستورالعمل‌های خاصی را در مورد کارهایی که باید هنگام پوشیدن آن انجام دهید یا نباید انجام دهید، خواهد داد.

به طور کلی، هنگام پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن ، بهتر است:

به جای استراحت یا نشستن زیاد باید بیشتر در حال حرکت بود. حرکات ملایم، مانند راه رفتن، می‌تواند به جلوگیری از سفت شدن عضلات گردن کمک کند. عضلات سفت بهبودی را طولانی‌‌تر و کندتر خواهد کرد. روی وضعیت بدنی خوب تمرکز کرده و سعی داشته باشید خم نشوید و قوز نکنید. شانه‌ها را به عقب، پشت و سر خود را صاف نگه دارید. از نشستن روی صندلی‌های نرم و کم ارتفاع بپرهیزید، چون بر وضعیت بدن تاثیر گذاشته و فشار بیشتری به گردن وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

هنگام پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن از بلند کردن یا حمل چیزهای سنگین خودداری شود. همچنین از فعالیت‌های شدید مانند دویدن یا سایر حرکات پرتحرک نیز باید حتما اجتناب کرد. از راحت و محکم بودن گردنبند طبی اطمینان حاصل کنید. اگر گردنبند طبی دیسک گردن به اندازه کافی محکم نباشد، احتمالا پشتیبانی مورد نیاز را فراهم نمی‌کند که می‌تواند باعث درد یا آسیب بیشتر شود. در صورتی که گردنبند طبی دیسک گردن خیلی شل باشد، می‌تواند روی پوست مالیده و باعث تحریک یا تاول شود.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

چه مدت به پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن نیاز هست؟

مدت زمانی که برای پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن نیاز هست به شرایط خاص بیمار بستگی دارد. برای گردن درد متوسط ​​که به دلیل آسیب ناگهانی ایجاد نمی‌شود، حدود یک هفته استفاده از یقه گردن توصیه خواهد شد. استفاده طولانی مدت از گردنبند طبی دیسک گردن می‌تواند باعث سفت و ضعیف شدن عضلات گردن شود. اگر شخصی برای گردن درد شدید یا آسیب ناگهانی، از گردنبند طبی دیسک گردن استفاده می‌کند، باید با پزشک خود در مورد مدت زمانی که آن را بپوشید، صحبت کند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

چه زمانی نباید از گردنبند طبی دیسک گردن استفاده کرد؟

پزشکان در مورد استفاده از گردنبند طبی دیسک گردن برای درمان طولانی تجدید نظر می‌کنند. زمانی که بیمار برای مدت طولانی از گردنبند طبی دیسک گردن استفاده می‌کند، تحلیل عضلانی افزایش می‌یابد. همچنین پزشکان بر این باورند که در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های مفصلی در ناحیه گردن که از یقه استفاده می‌کنند، کاهش درد تا حدی به دلیل بار روانی آن بوده تا حمایت فیزیکی.

گردنبند را نباید بیش از 10 روز پس از ضربه شلاقی به گردن پوشید. اما برای مدت طولانی پس از جراحی یا آسیب‌های‌‌تروماتیک گردنبند طبی دیسک گردن نقش حمایتی دارد.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

مراقبت‌های اورژانسی نیز به دور از استفاده از یقه‌های سفت و محکم است. امدادگران همه از یک گردنبند طبی سفت استفاده می‌کنند غیر از زمانی که ضربه به ستون فقرات داشتند. در بیمارانی که مست هستند یا دچار سکته مغزی یا آسیب مغزی شده‌اند یا در مواردی که گردنبند طبی دیسک گردن به درستی نصب نشده است (همان‌طور که اغلب در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد)، احتمال خفگی یا استفراغ بسیار زیاد است. آموزش کنونی پیراپزشکی شامل ارزیابی بیمار از نظر ‌‌ترومای ستون فقرات قبل از قرار دادن ‌‌آن‌ها در حفاظت گردنی است.

گردن درد امروزه با دلایل مختلف و ‌‌درمان‌‌های متعدد یک مسئله رایج است. گردنبند طبی دیسک گردن در بسیاری از موارد می‌تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

نحوه خوابیدن با گردنبند طبی دیسک گردن

مردی که گردنبند طبی دیسک گردن بسته و روی تخت دراز کشیده است|سیوطب

در اینجا چند نکته برای خوابیدن با گردنبند طبی دیسک گردن وجود دارد:

اطمینان حاصل کنید که تشک مورد استفاده شرایط مناسبی را در اختیار قرار می‌دهد. تشک خیلی نرم برای استفاده در زمان پوشیدن گردنبند طبی مناسب نیست. چون موجب وارد آمدن فشار به ستون فقرات در ناحیه گردن خواهد شد. سعی کنید گردن خود را در حالت خنثی نگه دارید، نه اینکه به جلو، عقب یا به پهلو خم شوید.

به هیچ وجه نباید در حالت پیچ خورده خوابید، بلکه باید گردن را در راستای بدن نگه داشت. هنگام پوشیدن گردنبند طبی دیسک گردن با استفاده از یک بالش نازک به پشت بخوابید. استفاده از بالش‌های اضافی می‌تواند فشار بیشتری به گردن وارد آورد. برای بلند شدن از رختخواب، ابتدا به آرامی ‌به پهلو بغلتید و سپس پاهای خود را به سمت کنار تخت بچرخانده و با بازوهای خود به سمت بالا فشار دهید.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

نحوه تمیز کردن گردنبند طبی دیسک گردن

شستن روزانه گردنبند برای جلوگیری از رشد باکتری مهم است. با تمیز نکردن مرتب گردنبند طبی دیسک گردن به باکتری‌ها اجازه رشد داده که امکان دارد منجر به تحریک پوست شود. می‌توان اکثر گردنبند طبی دیسک گردن نرم را در سینک با آب گرم و صابون ملایم شست. نباید از صابون‌های تند، مواد شوینده یا سفید کننده استفاده کرد چون امکان دارد باعث واکنش پوستی شوند.

هنگامی‌ پوشیدن دوباره گردنبند طبی مهم است که به درستی جا بیفتد. اگر یقه به اندازه کافی سفت نباشد، می‌تواند باعث ساییدگی پوست شده و منجر به زخم فشاری و تحریک شود.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

جمع بندی پایانی در خصوص گردنبند طبی دیسک گردن

گردنبند طبی برای حمایت و محافظت از گردن و نخاع استفاده می‌شود. گردنبند طبی دیسک گردن ‌‌معمولا برای درمان آسیب‌های گردن، جراحی‌های گردن و برخی موارد گردن درد استفاده می‌شوند.

گردنبند طبی دیسک گردن در انواع نرم و سخت وجود دارند. نوع نرم یقه گردن اغلب برای گردن درد متوسط ​​استفاده می‌شود، در حالی که نوع سخت گردنبند طبی دیسک گردن ‌‌معمولا برای گردن درد شدید، شکستگی‌های ستون فقرات و جراحات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اگرچه گردنبند طبی دیسک گردن می‌تواند ابزار مفیدی برای درمان کوتاه مدت باشد. تحقیقات نشان داده که پوشیدن آن برای مدت طولانی منجر به ضعیف شدن و سفت شدن عضلات گردن خواهد شد که این مسئله مشکلات دیگری مثل آتروفی گردن را به دنبال دارد.

 

 

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا