بیماریبیماری های مفصلی

بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن

بالش گردن درد با ارائه یک مدل خوابیدن، از سر در حالت‌های مختلف هنگام خواب پشتیبانی خواهد کرد. بالش گردن درد در واقع موجب کاهش درد گردن، به حداقل رساندن فشاری که منجر به گرفتگی عضلات شود و همچنین گردش خون سالم و طبیعی خواهد شد.

گردن درد یک مسئله شایع و گاهی ناتوان کننده است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که تا 70درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود به اندازه کافی درد گردن را تجربه می‌کنند که در زندگی روزمره آن‌ها اختلال ایجاد کند. انسان تقریبا یک سوم زندگی خود را در خواب می‌گذراند و از آنجا که کنترل فعالی بر وضعیت ستون فقرات خود در هنگام خواب ندارد، گردن درد احتمال زیادی دارد به دلیل وضعیت خواب باشد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

دکتر لارنس جی اپستاین، استادیار پزشکی در بخش خواب و اختلالات شبانه‌روزی می‌گوید: «اگر با گردن درد، سردرد یا کمردرد از خواب بیدار می‌شوید، امکان دارد به خاطر موقعیتی باشد که در آن قرار دارید. خوابیدن یا  نحوه دراز کشیدن یا نحوه قرار گرفتن در کنار بالش»

برای یافتن بالش مناسب و کمک به کاهش بیماری گردن درد و داشتن خوابی خوب در شب، عوامل مختلفی را در مجله سلامت سیوطب بررسی کرده‌ایم تا روشن شود کدام یک از بالش‌ها برای گردن درد یا سفت شدن بهتر است. با توجه به این که نیازهای هر شخص خوابیده بسته به موقعیت خواب بسیار متفاوت است، راهنمایی‌هایی را در مورد آنچه در بالش گردن درد باید بر اساس وضعیت خواب خود جستجو کرد، ارائه می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

انواع بالش‌های طبی برای گردن درد

بالش ادن Aden

بالش گردن درد ادن Aden|سیوطب

بالش ادن بالشی نرم و فنری است. این محصول با‌ ترکیبی از میکروفیبر پلی استر و پلی اورتان متقاطع (معروف به مموری فوم خرد شده) پر می‌شود که برای خنک شدن بیشتر با ژل تزریق شده است.

ارتفاع بالش قابل تنظیم است، زیرا می‌توانید زیپ آستر را باز کنید تا هر مقداری که مایلید از پرکننده اضافه یا جدا کنید. به همین دلیل، افراد با هر نوع خوابی می‌توانند از بالش ادن بهره ببرند، اگرچه افرادی که به پشت و شکم می‌خوابند با بالش‌های نرم‌تر و کم ارتفاع‌ راحت‌تر هستند. بررسی‌ها نشان داده، با وجود نرمی بالش Eden، به خوبی گردن و سر را نگه می‌دارد، حتی در هنگام خوابیدن به پهلو. بالش همچنین ساختاری دارد که به حمایت از گردن کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: متخصص گردن درد کیست و چگونه بهترین پزشک را انتخاب کنیم؟

بالش گردن درد لاتکس ساعتوا Saatva Latex

شخصی که خوابیده و برای درمان درد گردنش نیاز به بالش گردن درد دارد|سیوطب

بالش لاتکس Saatva دارای طرح بالش در بالش است. در هسته آن یک بالش پر از لاتکس خرد شده قرار دارد که در عین سبک بودن از یک تکه جامد فوم لاتکس، پشتیبانی می‌کند. بالش بیرونی با پنبه ارگانیک پر شده تا حسی نرم و متفاوت ارائه دهد. این لایه بیرونی مخملی به کاهش فشار روی گردن کمک می‌کند، در حالی که هسته داخلی این مدل بالش گردن درد وزن سر را تحمل می‌کند.

ارتفاع هر دو بالش داخلی و خارجی، در مجموع حدود 16 سانتی‌متر است. این ارتفا ع همراه با کناره‌های چسب‌دار برای پایداری ساختار آن، بالش گردن درد لاتکس ساعتوا را به گزینه‌ای مناسب برای افراد که به پهلو می‌خوابند و نیاز به بالش بلندتری نسبت به افراد پشت یا شکم خواب دارند، تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

بالش ‌هارمونی بنفش Purple Harmony

بالش گردن درد ‌هارمونی بنفش (Purple Harmony)|سیوطب

بالش بنفش یکی از بهترین بالش‌ها برای کنترل بیماری‌های مفصلی گردن است. شاید بیشتر به خاطر توری بنفش ثبت شده‌اش که از آن در تشک‌ها و بالش‌ها و همچنین کوسن‌های صندلی و تخت‌های حیوانات خانگی استفاده می‌کند، شناخته شده است. شبکه ارغوانی شبکه‌ای از پلیمر فوق الاستیک، ماده‌ای کشسان و بادوام است و به گونه‌ای طراحی شده است که با تطبیق وزن، پشتیبانی بدون فشار را فراهم خواهد کرد. این نوع بالش گردن درد برای کسانی که درد گردن دارند، فشارهای وارد شده به سر و گردن را کنترل و به عنوان تکیه‌گاهی است که سر و گردن را نگه می‌دارد.

بالش ‌هارمونی با یک نسخه کوچک‌تر از شبکه بنفش با تیکه‌های شش ضلعی ساخته شده است. لایه توری دور یک تکه بزرگ از لاتکس می‌پیچد که باعث جریان هوا و کاهش گرمای بالش می‌شود. بالش‌ هارمونی در دو ارتفاع عرضه می‌شود: بالش استاندارد حدود 13 سانتی‎متر است و برای خواب‌ به پشت بهترین است. ارتفاع بلند 17 سانتی‌متر است و بهترین گزینه برای خواب‌های جانبی با بدن متوسط ​​یا بزرگ‌تر به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

بالش فوم ژل مموری ویکندر Weekender Gel Memory Foam

بالش گردن درد فوم ژل مموری ویکندر Weekender Gel Memory Foam|سیوطب

بالش فوم ژل ویکندر یک بالش مموری فوم است که از یک تکه جامد فوم پلی‌اورتان تزریق شده ساخته شده است. یک قطعه جامد از فوم معمولا سفت‌تر و انعطاف‌پذیرتر از بالش‌های جایگزین است. بررسی‌ها نشان داده که بالش گردن درد ویکندر سبک و لطیف بوده و برای کسانی که دیگر بالش‌های مموری فوم را خیلی سفت می‌دانند بهتر به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

بالش تنفس آسان Nest Bedding

بالش گردن درد تنفس آسان (Nest Bedding)|سیوطب

مانند سایر بالش‌ها این بالش گردن درد نیز قابل تنظیم است، بنابراین می‌توانید آن را مطابق با نیاز تغییر داد. محتویات این بالش ‌ترکیبی از مموری فوم خرد شده و فیبر پلی‌استر با Tencel پر شده است. Tencel یک الیاف سلولزی که از خمیر چوب و با استفاده از حلال‌های قابل بازیافت به دست می‌آید.

Tencel از مواد گیاهی ساخته شده و برای نرمی‌ و خاصیت حذف رطوبت طراحی شده است. بالش تنفس آسان دارای کناره‌های چسب‌دار است که به ساختار آن کمک می‌کند پرکننده به طور یکنواخت‌ توزیع شود. این نوع بالش گردن درد همچنین می‌تواند پشتیبانی بیشتری از گردن برای افرادی که به پهلو می‌خوابند، ایجاد کند. ویژگی‌های سازگاری و خنک‌کنندگی این بالش گردن درد آن را به انتخاب خوبی تبدیل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تشک گردن درد مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ از مزایا تا معایب

بالش کاپوک Kapok

بالش گردن درد کاپوک یک بالش قابل تنظیم است که با ‌ترکیبی از فوم خرد شده و الیاف کاپوک پر شده است. الیاف کاپوک رشته‌های سبک بالش گردن درد کاپوک Kapok|سیوطبو کرکی هستند که از غلاف بذر درختان کاپوک به دست می‌آیند. این الیاف شبیه پشم یا پنبه بوده اما سبک‌تر، ابریشمی‌تر و فنری‌تر هستند. پر کردن قابل تنظیم به این معنی است که می‌توانید بالش کاپوک را به دلخواه خود آماده کنید. بررسی‌های نشان می‌دهد که این بالش گردن درد به راحتی سر و گردن را نگه می‌دارد. بالش دارای روکش نرمی‌ است که با نوعی فیبر مسی ساخته شده و برای کمک به پراکندگی گرما طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

بالش فوم اصل Tuft & Needle

بالش گردن درد فوم اصل Tuft & Needle|سیوطب

بالش فوم اصلی Tuft & Needle بیشتر از یک تکه فوم تطبیقی ساخته شده که در تشک‌های Tuft & Needle نیز استفاده می‌شود. این بالش گردن درد فومی دارای طراحی با منافذ باز است که باعث تنفس و خنکی آن می‌شود. همچنین حاوی گرافیت بوده که به دفع گرما کمک می‌کند. دانه‌های ژل خنک‌کننده که تحت فشار روی هم قرار می‌گیرند در این بالش گردن درد راه‌های هوایی بیشتری را برای دفع هوای گرم به وجود می‌آورد.

این فوم برای کاهش فشار روی گردن و در عین حال پشتیبانی سر و گردن طراحی شده است. بررسی‌های بیانگر این است که در کاهش فشار به گردن و شانه‌ها برای افرادی که به پشت می‌خوابند تاثیر خوبی دارد. فوم تطبیقی ​​T&N بیشتر شبیه فوم لاتکس سنتی (که فنری و ارتجاعی است) به نظر می‌رسد تا فوم حافظه سنتی (که حس کند و فرورفتگی را دارد). این بالش با ارتفاع 12 سانتی‌متر و استحکام متوسط برای افراد پشت خواب مناسب‌ است.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

بالش سبز آووکادو Avocado green

بالش گردن درد سبز آووکادو Avocado green|سیوطب

بالش سبز آووکادو برای کسانی که گردن درد دارند و به دنبال یک بالش ارگانیک هستند انتخاب خوبی است. مانند تشک سبز آووکادو، این بالش از لاتکس دارای گواهی استاندارد جهانی لاتکس ارگانیک (GOLS) و پنبه دارای گواهی استاندارد جهانی نساجی ارگانیک (GOTS) ساخته شده است.

این بالش گردن درد دارای یک پرکننده قابل تنظیم متشکل از لاتکس و الیاف کاپوکی است که ‌ترکیب این دو موجب انعطاف‌پذیری و نرمی بالش خواهد شد. این نوع بالش گردن درد برای افراد مبتلا به درد گردن که به حمایت نیاز دارند مناسب است تا ستون فقرات را در یک راستا نگه دارند.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

بالش کاسپر Casper

بالش گردن درد کاسپر Casper|سوطب

بالش کاسپر دارای طراحی بالش در بالش است. این نوع بالش گردن درد شامل یک بالش بیرونی نرم و قابل تنفس و یک بالش داخلی قابل جابه‌جایی بوده که از بالش بیرونی متراکم‌تر است. کاملا با یک میکروفیبر پلی‌استر جایگزین داخل یک پوشش 100درصد پنبه پر شده است. بالش کاسپر برای افرادی که احساس نرمی را دوست دارند، ولی برای کاهش گردن درد به حمایت بیشتری از ستون فقرات گردنی نیاز دارند، مفید خواهد بود.

دور تا دور بالش به اندازه 5 سانتی‌متر است که به بالش کمک می‌کند شکل خود را حفظ کرده و پرکننده را به طور یکنواخت پخش کند. با نرمی ‌و انعطاف‌پذیری این بالش گردن درد برای خواب‌های پشتی یا‌ ترکیبی بهترین است. همچنین کاملا قابل شستشو در ماشین لباسشویی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

بالش جایگزین بروکلین Brooklyn

بالش گردن درد جایگزین بروکلین Brooklyn|سیوطب

بالش جایگزین بروکلین به گونه‎ای طراحی شده که احساسی شبیه به فرو رفتن در بالش داشته باشید و برای کسانی که می‌خواهند بالشی با کیفیت بالاتر از بالش سنتی خود داشته باشند، انتخاب خوبی خواهد بود. این بالش در سه سطح سفتی مخملی، مخملی میانی و سفت موجود است.

 • بالش مخمل خواب‌دار برای افرادی که به شکم می‌خوابند
 • بالش مخمل خواب‌دار میانی برای افرادی که به پشت می‌خوابند
 • بالش سفت برای افرادی که به پهلو می‌خوابند

این به افراد مبتلا به گردن درد گزینه‌هایی را می‌دهد که متناسب با سبک خواب خود آن‌ را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

بالش فوم حافظه‌دار خرد شده Xtreme Comforts

بالش گردن درد فوم حافظه خرد شده Xtreme Comforts|سیوطب

بالش فوم مموری خرد شده Xtreme Comforts یک بالش قابل تنظیم پر از فوم حافظه‌دار خرد شده است. این نوع بالش گردن درد این امکان را می‌دهد که مقداری از پرکننده را اضافه یا حذف کنید تا ارتفاع مناسب گردن را پیدا کرد. بررسی‌ها می‌گویند که این نوع بالش گردن درد در ارائه پشتیبانی خوب عمل می‌کند، زیرا با شکل سر و گردن کامل مطابقت دارد.

سایر بالش‌های قابل تنظیم با ‌ترکیبی از فوم خرد شده و مواد فیبری پر شده‌اند، اما این بالش فقط با فوم حافظه‌دار خرد شده پر شده است. این ممکن است آن را نسبت به بالش‌های ساخته شده با پرکننده ‌ترکیبی قابل فرم‌دهی‌تر کند. این بالش کاملا قابل شستشو در ماشین لباسشویی است.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

بالش هیبریدی لیسا Leesa

بالش گردن درد هیبریدی لیسا(Leesa)|سیوطب

بالش هیبریدی لیسا دارای چندین عنصر مختلف است که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. یک طرف بالش با مربع‌های بزرگ میکروفیبر پلی‎استر پوشیده می‌شود. طرف دیگر بالش صاف و حاوی ژل خنک کننده است. در بین هر دو یک بالش داخلی قابل جابه‌جایی وجود دارد که با میکروفیبر پر می‌شود. می‌توانید برای داشتن حسی نرم و جایگزین روی قسمت لحافی بخوابید یا در سمت ژل مانند آن که احساس خنکی بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

افراد مبتلا به درد گردن در بالش گردن درد به دنبال چه چیزی باشند؟

افراد مبتلا به گردن درد باید به دنبال چیزی باشند که بتواند علت گردن درد خاص آن‌ها را کاهش دهد. این درد می‌تواند از منابع مختلفی، از آرتریت گرفته تا جابه‌جایی دیسک یا مشکلات مزمن پزشکی ناشی شود. اما اگر فرد با گردن درد از خواب بیدار می‌شود، احتمالا به دلیل موقعیت گردن او در هنگام خواب باشد که با بالش گردن درد اصلاح خواهد شد.

مشکل فقط درد برای گردن نیست بلکه موجب اختلال در خواب شخص خواهد شد. دکتر اپستاین می‌گوید: «هر چیزی که باعث ناراحتی شود می‌تواند کیفیت و طول خواب را مختل کند. اگر درد گردن یا شانه خواب را مختل ‌کند، می‌تواند مشکلات سلامتی بسیار دیگری به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

خواب یکی از سه رکن سلامتی در کنار ورزش و رژیم غذایی است. خواب ناکافی نه تنها باعث خواب آلودگی و کسالت فرد در طول روز خواهد شد، بلکه موجب کاهش تمرکز، هوشیاری و همچنین در یادگیری نیز اختلال ایجاد می‌کند. خواب نامناسب خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت و چاقی را افزایش می‌دهد. نشان داده شده که خواب ناکافی مزمن باعث طول عمر کوتاه‌تر خواهد شد.»

اگر فکر می‌کنید علت گردن درد، وضعیت گردن شماست، استفاده از بالش گردن درد می‌تواند یک راه حل ساده باشد. به خاطر داشته باشید که همه افراد متفاوت هستند و بهترین بالش برای شخص به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما یک جنبه مهم وضعیت خواب در افراد است.

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

وضعیت خواب ایده‌آل حالتی است که ستون فقرات در یک خط مستقیم خنثی قرار گیرد. یک بالش گردن درد با پر کردن فضای اطراف کوچک‌ترین قسمت مهره گردن و بالا بردن سر به منظور هماهنگی با بقیه ستون فقرات برای دستیابی به این امر کمک می‌کند. از آنجایی که موقعیت‌های خواب متفاوت بر زاویه گردن تاثیر می‌گذارد، پیدا کردن بالش مناسب می‌تواند درد گردن را بهبود بخشد، در حالی که بالش اشتباه می‌تواند آن را بدتر کند. این موضوع در مورد تشک‌ها نیز صادق است.

خوابیدن روی شکم توصیه نمی‌شود، زیرا این حالت خواب بیشترین استرس را به گردن وارد می‌کند. دکتر متیو اورورک، فیزیوتراپیست در بیمارستان و مرکز پزشکی لاهی می‌گوید: «به طور کلی، من سعی می‌کنم به بیماران توصیه کنم که از خوابیدن به روی شکم خودداری کنند، زیرا دستیابی به موقعیت‌های ایده‌آل در گردن و کمر در این وضعیت دشوار است. در صورتی که درگیر خوابیدن روی معده هستید و مرتبا با گردن درد از خواب بیدار می‌شوید، می‌توان موقعیت خواب خود را با استفاده از یک بالش گردن درد تغییر داد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

خوابیدن به پهلو با گردن درد

اگر عمدتا به پهلو می‌خوابید، به بالشی نیاز هست که هنگام خوابیدن فضای بیرونی شانه‌ها را تا گردن بگیرد. این به آن معنی است که به یک بالش بلندتر یا ضخیم‌تر از چیزی که یک فرد در حالت خوابیده به پشت یا شکم استفاده می‌کند، نیاز هست. همچنین بالش گردن درد باید به اندازه کافی بتواند وزن سر را تحمل کند تا ستون فقرات را در وضعیت خنثی نگه دارد و از وارد کردن فشار به گردن جلوگیری کنید. با این حال، بالشی را نمی‌خواهید که خیلی سفت باشد یا خاصیت شناوری خود را از دست داده باشد. بالش گردن درد مناسب باید وزن سر را تحمل کند و در عین حال تنش را به حداقل برساند.

باید از بالش‌هایی که خیلی نرم و به میزان قابل توجهی فشرده می‌شوند، خودداری کرد. این‌ بالش‌های نرم باعث می‌شوند که سر به سمت پایین و شانه خم شود که به ستون فقرات گردنی فشار وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

خوابیدن به پشت با گردن درد

خوابیدن به پشت به طور کلی برای گردن و پشت بهترین حالت است. زیرا وزن به طور یکنواخت در امتداد ستون فقرات توزیع می‌شود. اگر بیشتر به پشت می‌خوابید، نیاز به نوعی از بالش گردن درد هست که سر را به عقب خم نکند و به گردن فشار وارد نکند. این به این معنی است که یک بالش برای خوابیدن به پشت پایین‌تر یا نازک‌تر از یک بالش مناسب برای خوابیدن به پهلو است. بالش گردن درد باید آن‌قدر سفت باشد که سر را کاملا نگه دارد و نباید خیلی نرم باشد که تحت فشار فشرده شود.

از بالش‌های خیلی بلند اجتناب کنید، زیرا چانه را به سمت سینه خم می‌کند. همچنین از بالش‌هایی که بسیار سفت یا بسیار نرم هستند اجتناب کنید. بالشی که خیلی سفت است اجازه نمی‌دهد سرتان به اندازه‌ای فرو رود که بالش از گردن حمایت کند. همچنین مواردی که خیلی نرم است به همین‌ترتیب گردن را پشتیبانی نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

سخن پایانی درباره استفاده از بالش گردن درد

خوابیدن روی بالش نامناسب می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید گردن درد شود. اگر بالش خیلی ضخیم یا خیلی نازک باشد، گردن را در زوایای عجیبی قرار می‌دهد که استرس و تنش را به بدن وارد خواهد کرد، در نتیجه گردن درد به وجود می‌آید. یک بالش مناسب به جای خم شدن به بالا یا پایین، سر را موازی با تشک نگه می‌دارد.

در واقع هیچ بالشی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد، اما بهترین بالش گردن درد دو ویژگی اصلی دارد:

 • آن‌قدر سفت است که سر را در یک زاویه خنثی نگه دارد تا ستون فقرات در هنگام خواب در یک راستا بماند
 • به اندازه‌ای نرم باشد تا نقاط فشار را کاهش دهد

بیشتر بخوانید: گردن درد بعد از خواب؛ معرفی 5 علت اصلی درد گردن پس از بیدار شدن

بالش‌های مموری فوم و پر گزینه‌های عالی هستند، زیرا پشتیبانی خوبی از گردن و سر می‌کنند. این بالش‌ها طوری سر را نگه می‌دارند که ستون فقرات در حالت خنثی قرار می‌گیرد. بالش‌هایی که دارای فرورفتگی در مرکز و لبه‌های برجسته‌ای دارند نیز انتخاب‌های خوبی به عنوان بالش گردن درد خواهند بود. به خاطر داشته باشید که بهترین بالش برای گردن درد ممکن است در ابتدا احساس راحتی نداشته باشد. پس کمی طول می‌کشد تا به آن عادت کرد، به آن زمان بدهید.

منبع
usnews

2 دیدگاه

 1. من بیشتر به پهلو میخوابم وگردن درد امانمو بریده این بالش و تشک مناسب رو از کجا میتونم تهیه کنم

  1. در این مقاله به معرفی و نکات مهم در انتخاب بالش گردن درد پرداختیم
   بهتون پیشنهاد میکنیم برای درد گردن به این صحفه مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا