بیماریبیماری های مفصلی

تشک گردن درد مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ از مزایا تا معایب

تشک گردن درد به اندازه بالش مخصوص برای کسانی که دچار درد گردن هستند، حائز اهمیت است. دلیل این امر آن است که نحوه خوابیدن ما بر همه اندام‌ها به ویژه گردن تاثیرگذار است و تشک و بالش نقش زیادی در فرم صحیح خوابیدن دارند. به همین دلیل در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم به بیان ویژگی‌های تشک گردن درد بپردازیم.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

تشک گردن درد

مردی که از خواب بیدار شده و گردن درد دارد؛ تشک مناسب گردن درد|سیوطب

عضلات بدن ما در هنگام خواب استراحت می‌کنند اما اگر فرم خوابیدن ما یا بالش و تشک‌مان مناسب نباشد؛ خواب نه تنها کمکی به بدن ما برای تجدید قوا نمی‌کند، بلکه مشکل‌ساز خواهد شد.

درد گردن در زمره ناتوان‌کننده‌ترین و رایج‌ترین بیماری‌های مفصلی در دنیا است. در واقع، درد گردن به ویژه در هنگام بیدار شدن از خواب، دردی آشنا برای بیشتر ما است و دست‌کم یک بار تجربه آن را داشته‌ایم.

بیدار شدن با درد گردن شاید تمام روز ما را خراب کند اما تشک گردن درد می‌تواند از این اتفاق ناخوشایند تاحدود زیادی پیشگیری کند. تشک گردن درد می‌تواند تا حدودی دردهای این ناحیه را بکاهد و شاید در کاستن درد کمر هم تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

تشک گردن درد می‌تواند به کاهش درد شانه نیز کمک شایانی کند. بنابراین همانقدر که به دمای اتاق، پتو، لحاف یا ملافه و همچنین لباس برای خواب راحت می‌اندیشیم، باید به تشک گردن درد هم اهمیت دهیم.

به زبان ساده، تشک گردن درد نه تنها به از بین بردن و کاستن درد گردن کمک می‌کند بلکه به پیشگیری از بروز این بیماری هم کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

بهترین تشک برای درد گردن

زنی که از خواب بیدار شده و گردن درد دارد؛ تشک مناسب گردن درد|سیوطب

اگر هر روز صبح با درد گردن از خواب بیدار می‌شوید، شاید به این معنی باشد که وقت آن رسیده که به دنبال تشک جدید بگردید. پیدا کردن تشکی که حمایت کننده باشد، ستون فقرات شما را در یک راستا نگه دارد و فشار را کاهش دهد؛ احتمالا به کاهش میزان درد شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن

با این حال، با وجود انواع تشک موجود در بازار، تلاش برای انتخاب تشکی که فشار و درد مورد نظر شما را کاهش ‌دهد، می‌تواند بسیار سخت باشد. در این مقاله نکاتی را بیان می‌کنیم تا به شما کمک کند تشک مناسبی را که با وضعیت خواب، وزن بدن و نوع درد شما مطابقت دارد، خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن مهره 4 و 5، علل پیدایش و ورزش های درمانی

آیا تشک مسئول گردن ما است؟

احتمالا خوابیدن روی تشکی که حمایت مناسبی را برای بدن و وضعیت خواب شما ارائه نمی‌کند، می‌تواند به درد کمر و گردن منجر شود. یکی از دلایل اصلی کمردرد و گردن، ناهماهنگی ستون فقرات است.

بسیاری از تشک‌هایی که از وضعیت طبیعی بدن شما در هنگام خواب به اندازه کافی حمایت نمی‌کنند یا در طول سال‌ها دچار تغییر حالت شده‌اند، ستون فقرات را در یک راستا نگه نمی‌دارند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فشار بی‌موردی بر بدن وارد می‌شود که می‌تواند منجر به کمردرد یا گردن درد منجر شود. البته دلایل زیادی برای کمردرد و گردن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

تشک‌ها تنها یکی از دلایل احتمالی هستند. اگر متوجه شدید که میزان دردی که تجربه می‌کنید در صبح بیشتر است، احتمالاً تشک شما مقصر است. با این حال، حتی اگر تشک قدیمی شما لزوما علت آن نباشد، تغییر به تشک جدید و انتخاب تشک گردن درد می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند.

بهتر است برای ارزیابی علت درد به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

انواع گردن درد

گردن درد انواع مختلفی دارد. نوع دردی که تجربه می‌کنید و محل آن می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری بهترین تشک برای شما داشته باشد. گردن درد به دو صورت حاد یا مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

گردن درد حاد معمولا در نتیجه آسیب به رباط‌ها یا عضلات گردن ایجاد می‌شود. اغلب احساس درد بسیار شدیدی دارد و شاید در اثر بلند کردن چیزی که خیلی سنگین است، افتادن یا پیچ خوردن بدن ایجاد شود.

گردن درد حاد اغلب با گذشت زمان یا درمان مناسب فروکش می‌کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

از سوی دیگر، گردن درد مزمن مدت طولانی‌تری ادامه دارد و اغلب حتی با درمان نیز برطرف نمی‌شود. درد مزمن اغلب بیشتر شبیه یک درد کسل‌کننده است، اگرچه افراد شاید درد شدید را نیز تجربه کنند.

علت گردن درد مزمن همیشه مشخص نیست، اگرچه در برخی موارد افراد شاید بتوانند درد خود را به یک آسیب قدیمی‌تر ردیابی کنند. ناحیه‌ای از گردن که تحت تاثیر درد قرار گرفته برای دسته‌بندی انواع گردن درد استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: متخصص گردن درد کیست و چگونه بهترین پزشک را انتخاب کنیم؟

وضعیت خواب، وزن بدن و تشک گردن درد

قبل از انتخاب یک تشک جدید برای کمک به کاهش درد گردن، لازم است وضعیت خواب خود را در نظر بگیرید. بهترین تشک برای یک تخت خواب شاید کاملاً متفاوت از یک تخت خواب دیگر باشد.

این تفاوت به این دلیل است که هر موقعیت خواب، نقاط فشار متفاوتی را ایجاد می‌کند. محل نقاط فشار می‌تواند به تعیین اینکه تشک چقدر باید پشتیبان باشد، کمک کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

  • خوابیدن به پهلو

به طور کلی، اشخاصی که به پهلو می‌خوابند، تشک نرم‌تری را نسبت به کسانی که در موقعیت‌های دیگر می‌خوابند، ترجیح می‌دهند. این امر به آن دلیل است که تشک باید به سمت شانه‌ها و باسن آن‌ها منعطف باشد و اجازه دهد کمی فرو بروند تا چرخش در یک راستا بماند.

با این حال، اگر تشک خیلی نرم باشد، باسن و شانه‌ها در زیر ستون فقرات فرو می‌روند که می‌تواند منجر به ناهماهنگی و درد بیشتر شود. بسیاری از این اشخاص، تشک‌های متوسط ​​را ترجیح می‌دهند.

بیشتر بخوانید: گردن درد بعد از خواب؛ معرفی ۵ علت اصلی درد گردن پس از بیدار شدن

  • خوابیدن به پشت (خوابیدن روی کمر)

نقاط فشار برای افرادی که به پشت می‌خوابند، در نواحی کمری در امتداد قسمت پایین کمر قرار دارند. تشک‌هایی که خیلی نرم هستند باعث می‌شوند کمر و باسن فرد در تشک فرو برود و در نتیجه ستون فقرات نامرتب و درد بیشتر شود.

به دلیل این واقعیت، بیشتر این اشخاص روی تشک‌های سفت، راحت‌تر هستند که به باسن‌ و کمرشان حمایت لازم را برای حفظ ستون فقرات می‌دهد.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن و ۶ عامل انتخاب آن به عنوان درمان اصلی

  • خوابیدن روی شکم

نقاط فشار فردی که می‌خوابد در اطراف گردن و ناحیه کمر وجود دارد. برای اینکه ستون فقرات خود را در یک راستا نگه دارند، افرادی که معده می خوابند به تشک سفت نیاز دارند.

اگر تشک خیلی نرم باشد، قسمت تحتانی بدن عمیق‌تر از بالاتنه فرو می‌رود و در نتیجه ستون فقرات نامرتب می‌شود و بر عضلات و رباط‌های کمر فشار وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

  • خواب‌های ترکیبی

افرادی که در طول شب بین دو یا سه حالت مختلف می‌چرخند، باید به دنبال تشکی با استحکام متعادلی بگردند که بتواند ناحیه کمر را در حالی که به پشت یا شکم می‌خوابند، حمایت کند.

علاوه بر موقعیت خواب ترجیحی شما، وزن بدن‌تان نیز می‌تواند بر سطح سفتی  تشک تأثیر بگذارد. به دلیل افزایش وزن بدن، افراد سنگین‌تر بیشتر از افراد سبک‌تر که در همان حالت می‌خوابند، در تشک فرو می‌روند.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

اگر بیش از 104 کیلوگرم (230 پوند) وزن دارید، شاید تشک سفت‌تر از شما حمایت ‌کند و ستون فقرات‌تان در یک راستا باقی ‌بماند. از طرف دیگر، اگر وزن بدن شما کمتر از 59 کیلوگرم (130 پوند) باشد، احتمالا تشک نرم‌تری برای شما بهتر باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن؛ از تشخیص تا درمان

 ایده‌آل‌ترین تشک گردن درد

وکتور آناتومی گردن انسان؛ تشک مناسب گردن درد|سیوطب

تشک گردن درد، حمایت کافی را برای گردن شما ارائه می‌دهد و از فرو رفتن بیش از حد افراد در تشک خود جلوگیری می‌کند. لایه‌هایی از فوم، ستون فقرات را در یک راستا نگه می‌دارند و باعث تسکین درد در نقاطی که به کمر و گردن فشار وارد می‌شود، خواهد شد.

تشک گردن درد، فشار وارده بر ستون فقرات کمری و گردنی را به حداقل می‌رسانند. تشک گردن درد می‌تواند علاوه بر خواص تسکین‌دهنده درد، مزایای دیگری هم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

از جمله این ویژگی ها می‌توان به روکش ضدحساسیت، لایه فوم خنک‌کننده برای خواب راحت و تنفس پذیر اشاره کرد که ممکن است در برخی از انواع تشک گردن درد وجود داشته باشد.

انعطاف‌پذیری می‌تواند به کاهش نقاط فشار و درد گردن کمک کند و به شما امکان می‌دهد از خوابی آرام‌تر لذت ببرید. بسیاری از متخصصان کایروپراکتیک‌ (دانشی که در کنار استخوان‌درمانی و فیزیوتراپی در درمان درد کمر، گردن و معضلات ستون فقرات کارایی دارد) و ارتوپدی؛ تشک گردن درد را به بیمارانی که از کمردرد یا گردن درد رنج می‌برند، توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

اغلب تشک‌های مناسب گردن درد در ضخامت‌های 20 تا 30 سانتی‌متر ​​موجود است. برخی از انواع تشک مناسب گردن درد دارای لایه‌هایی از لاتکس طبیعی و ارگانیک هستند.

بعضی از اقسام تشک مناسب گردن درد علاوه بر لایه‌های لاتکس، دارای روکش پنبه‌ای ارگانیک و پشم ارگانیک طبیعی هستند. با این تفاسیر، همانطور که در این مقاله گفتیم، اگر با درد کمر و گردن از خواب بیدار می‌شوید، تشک مناسب گردن درد می‌تواند به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

در واقع، تشک مناسب گردن درد، درد را تسکین می‌دهد و به افراد اجازه می‌دهد که راحت‌تر استراحت کنند. برخی انواع تشک مناسب گردن درد دارای 5 لایه هستند که از پوشش لحافی نرم و ترمه تشکیل شده‌اند.

تشک‌های نوع مموری فوم با فرم خوابیدن و شرایط بدن قابل انعطاف هستند تا نقاط فشار را کاهش دهند و ستون فقرات را در یک راستا برای کاهش درد کمر و گردن نگه دارند.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

یادداشت پایانی در ارتباط با تشک مناسب گردن درد

اگر هر روز صبح با درد در گردن از خواب بیدار می‌شوید، شاید به این معنی باشد که وقت آن رسیده است که به دنبال تشک گردن درد بگردید. پیدا کردن تشکی که حمایت‌کننده باشد، ستون فقرات شما را در یک راستا نگه دارد و نقاطی که به آن فشار وارد می‌شود را کاهش دهد، احتمالا به کاهش میزان درد شما کمک می‌کند.

منبع
discovermagazine.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا