بیماریبیماری های مفصلی

متخصص گردن درد کیست و چگونه بهترین پزشک را انتخاب کنیم؟

متخصص گردن درد با بیمارانی سر و کار دارد که دچار طیف گسترده‌ای از مشکلات گردن هستند. مشکل عصبی، فتق دیسک گردن، شلاق پس از تصادف رانندگی، آرتریت یا بیماری دژنراتیو دیسک، اسکولیوز، آرتروز، پوکی استخوان، تنگی، آسیب‌های ستون فقرات، شکستگی مهره‌ها، تومورها و عفونت‌ها از جمله بیماری‌های مفصلی رایجی هستند که برای درمان آن‌ها به متخصص گردن درد مراجعه خواهند کرد.

یک متخصص گردن درد در ابتدا درمان‌های غیرجراحی را ارائه می‌دهد و می‌تواند با تجویزهای آگاهانه و درست درد را کاهش دهد. با این حال در بعضی موارد جراحی مناسب‌ترین راه حل درمانی است. متخصص گردن درد برای از بین بردن درد و کمک به بهبود کیفیت زندگی بیمار، گاهی جراحی گردن یا ستون فقرات را انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

متخصص گردن درد کیست؟

متخصص گردن درد که در حال معاینه کردن گردن بیمار است|سیوطب

متخصص گردن درد پزشک با تجربه‌ای است که مهارت‌ها و دانش لازم برای درمان درد گردن و ستون فقرات را دارد. هنگامی‌که بیمار به دلیل آسیب دیدگی به متخصص گردن درد مراجعه می‌کند، به طور معمول او کل گردن را معاینه خواهد کرد. گردن متشکل از استخوان‌های گردن، رباط‌ها، اعصاب، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها است. یک متخصص گردن درد با تجربه با تشخیص درست همه ابعاد گردن، از محلول‌های کاهش درد در خانه و فیزیوتراپی گرفته تا یک روش جراحی را به بیمار توصیه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

آیا هنگام شروع درد در ناحیه گردن نیاز به متخصص گردن درد است؟

اولین انتخاب باید بین یک پزشک عمومی یا یک متخصص درد باشد. در بیشتر موارد با شروع علائم درد، از پزشک عمومی خود برنامه‌هایی را برای کنترل درد دریافت خواهید کرد. اما امکان دارد متوجه شوید که متخصص گردن درد گزینه بهتری است، وقتی با علائم زیر روبه‌رو هستید:

 • درد مزمن شود: درد مزمن وضعیت دردناکی مانند آرتریت، گردن درد، کمر درد یا نوروپاتی است که بیش از سه ماه طول بکشد. اگر بدون تسکین سه ماه از درد گذشت باید به متخصص گردن درد مراجعه کرد.
 • درد بدون علت زمینه‌ای: اگر دکتر عمومی نتواند وضعیت سلامتی را بهبود بخشد به مهارت‌های تشخیصی پیشرفته یک متخصص گردن درد نیاز خواهد بود.
 • استفاده از مواد مخدر: بسیاری از پزشکان عمومی درک محدودی از مدیریت درد دارند، بنابراین به داروهای مخدر به عنوان درمان پیش فرض برای هر بیماری متوسل می‌شوند. این یک رویکرد معیوب است، زیرا درد مزمن نیاز به یک استراتژی جامع دارد و داروهای مخدری خطرات جدی برای بیمار به همراه دارد.
 • تنها گزینه جراحی باشد: اگر یک پزشک عمومی روشی پرخطر بدون هیچ جایگزینی را توصیه کرد، باید گزینه‌های درمانی را از یک متخصص گردن درد جویا شد.

برای پیدا کردن یک متخصص گردن درد توانمند، ابتدا از پزشک عمومی خود بخواهید که معرفی کند.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

کدام متخصص گردن درد برای شخص مناسب است؟

هنگامی‌که به این نتیجه رسیدید به یک متخصص گردن درد نیاز دارید، باید یکی را انتخاب کرد که به بهترین وجه با نیازهای شخصی بیمار مطابقت داشته باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، بیمار باید درمان درد را از کلینیکی دریافت کند که از رویکرد چند رشته‌ای استفاده می‌کند. زمانی که تیمی ‌از پزشکان و متخصصان بهداشتی پشت سر هم روی پرونده فرد کار کنند، شانس را برای دستیابی به موفقیت افزایش خواهد ‌داد؛ چون یک طرح درمانی چند رشته‌ای جنبه‌های بیشتری از شرایط درد را پوشش می‌دهد. به عنوان مثال، افرادی که برای مدت طولانی با درد زندگی کرده‌اند، اغلب مشکلات ثانویه مانند افسردگی یا کم خوابی دارند که باید در یک درمان یکپارچه اصلاح شوند.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با یوگا و 10 حرکت کلیدی کنترل درد گردن

درمان‌های زیادی برای درد گردن از جمله فیزیوتراپی، بازآموزی شناختی، ‌ترکیبات دارویی یا درمان‌های ذهن و بدن وجود دارد. اغلب انتخاب عاقلانه‌ای است که درباره رویکرد شخصی متخصص گردن درد برای درمان بحث کرد و سپس تصمیم گرفت که آیا این رویکرد همان چیزی است که می‌خواهید.

پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است، بنابراین شما به متخصص گردن دردی نیاز دارید که از آخرین پیشرفت‌های پزشکی و دارویی آگاه باشد. این معمولا به معنای شخصی است که به طور مرتب به کنفرانس‌های درد می‌رود و همچنین در مورد تکنیک‌های جدید در مجلات پزشکی تحقیق می‌کند. متخصص گردن درد گاهی به روش‌های درمانی سنتی‌تری تکیه خواهد کرد، اما آن‌ها باید درک دقیقی از درمان‌های نوظهور نیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

5 نکته کلیدی در انتخاب یک متخصص گردن درد

نکاتی که برای انتخاب پزشک خوب باید مد نظر داشت عبارتند از:

متخصص گردن درد که با بیمار در حال صحبت کردن است|سیوطب

گواهینامه هیئت مدیره و آموزش

هنگامی‌که به دنبال یک پزشک برای درمان درد گردن هستید، مهم است که متخصصی را انتخاب کنید که واجد شرایط باشد و آموزش پس زمینه مناسب را داشته باشد. گواهینامه هیئت مدیره در پزشکی یک مدرک کلیدی است که برای انتخاب یک متخصص گردن درد باید به دنبال آن باشید. صدور گواهینامه هیئت مدیره به آموزش تخصصی گسترده و مداوم نیاز دارد تا در مورد جدیدترین پیشرفت‌های پزشکی به روز باشد. پزشکی را انتخاب کنید که دوره پیشرفته فلوشیپ را برای یادگیری ایمن‌ترین، موثرترین و پیچیده‌ترین تکنیک‌ها برای هدف قرار دادن درد، گذرانده باشد.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

گزینه‌های درمانی و مراقبت جامع

گردن درد یکی از پیچیده‌ترین مسائل پزشکی برای درمان است و برای هر بیمار منحصربه‌فرد خواهد بو.د. متخصص گردن درد با تجربه یک برنامه مراقبت جامع ایجاد می‌کند که از روش‌های درمانی مختلف بهره ببرد. اغلب شامل فیزیوتراپی، مراقبت‌های کایروپراکتیک، طب سوزنی و تغذیه می‌شود. مهم است که متخصص گردن درد درباره گزینه‌های مختلف درمان درد صحبت کند. کنترل درد اغلب زمانی بهترین پاسخ را می‌دهد که بیش از یک روش درمانی به کار برده شود. بنابراین پزشکی را انتخاب کنید که گزینه‌های درمانی مختلفی را به شما پیشنهاد دهد. همچنین مهم است که متخصص گردن درد به ‌ترجیحات شخصی بیمار در مورد مراقبت احترام بگذارد.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

در دسترس بودن و پاسخگویی پزشک

مهم است که به متخصص گردن درد خود دسترسی داشته باشید. درد اغلب می‌تواند به طور غیر منتظره شعله‌ور شود. ضروری است که بتوانید در آن مواقع با پزشک خود در ارتباط باشید و در صورت لزوم یک قرار فوری بگذارید. اگر هرگز نتوانید با متخصص تماس بگیرید، بهترین پزشک جهان هم نمی‌تواند کمک کننده باشد. بنابراین انتخاب یک متخصص گردن درد در دسترس به طی کردن مراحل درمان کمک شایانی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

رابطه بیمار و پزشک

انتخاب یک متخصص گردن درد که به صحبت‌های بیمار گوش ‌دهد و نگرانی‌ها را درک ‌کند، ضروری است. پزشک باید برای گوش دادن به احساس فرد وقت بگذارد و پذیرای افکار بیمار در مورد برنامه درمانی باشد. مهم است که متخصص گردن درد بر اساس بازخوردی که بیمار ارائه می‌دهد، برنامه درمانی او را اصلاح کند. اگر این کار را نکردند، باید به دنبال کسی بود که برای بیمار وقت بیشتری بگذارد.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

کل محیط تمرین را ارزیابی کنید

انتخاب پزشک مناسب برای درمان گردن درد ضروری است، اما انتخاب کادری حرفه‌ای، محترم و آگاه نیز به همان اندازه مهم خواهد بود. کارکنان کلینیک یا بیمارستان بخش اساسی تیم مراقبت هستند و می‌توانند بر تجربه بیمار تاثیر بگذارند. به طور مشابه انتخاب پزشکی که در محیط مطب تمیز، جادار و با تجهیزات مدرن کار می‌کند نیز کلیدی است. این امر به ویژه با توجه به وضعیت فعلی ویروس کرونا بسیار مهم به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن

چگونه یک متخصص گردن درد پیدا کنیم؟

مشورت با یک پزشک عمومی

راه‌های زیادی برای شناسایی بهترین متخصص در یک منطقه خاص وجود دارد. نقطه شروع مشورت کردن با یک پزشک خانواده است که به نیازهای عمومی و ‌مراقبت‌های بهداشتی فرد رسیدگی می‌کند. یک پزشک عمومی معمولا بهترین فوق تخصص‌ها را در یک منطقه خاص می‌شناسد. همچنین این پزشک امکان دارد بیماران را قبلا به آن متخصص گردن درد ارجاع داده و به طور مستقیم نتایج بالینی خود را پس از جراحی دیده باشد. اگر این نتایج ضعیف باشد، پزشک اولیه بیماران دیگری معرفی نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

از جنبه منفی، این فرآیند ارجاع، انتخاب را به شخص دیگری واگذار می‌کند. همچنین برخی از پزشکان از روی عادت یا به امید مراجعات متقابل به پزشکان دیگر بیمار معرفی می‌کنند. شخص باید به خوبی انجام تحقیقات ثانویه را برای شناسایی بهترین متخصصان و کلینیک‌های ممکن در یک تخصص خاص انجام ‌دهد.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

استفاده از اینترنت برای کسب اطلاعات

وقتی به سایت اینترنتی یک متخصص گردن درد نگاه می‌کنید، مشخص می‌شود که آیا پزشک رویکردی چند رشته‌ای به تخصص خود دارد یا خیر. به طور معمول، بهترین متخصصان انواع خدمات تکمیلی را برای راحتی بیمار در یک کلنیک قرار می‌دهند. این رویکرد، درمانگران متخصصی را که هر کدام در یک بخش خاص فعالیت می‌کنند در بر می‌گیرد. همچنین یک مرکز تشخیص داخلی با اشعه ایکس، ام‌آر‌آی نیز فراهم می‌کنند طوری که بیماران برای مطالعات یا درمان‌های تشخیصی مختلف نیازی به بیرون رفتن از کلینیک نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن و 6 عامل انتخاب آن به عنوان درمان اصلی

مراقب سایت‌هایی که به نظر کلاه بردار هستند باید بود چون اطلاعات اشتباه در اختیار دنبال کننده قرار می‌دهند. سایت‌های اینترنتی کلاهبردار زیادی وجود دارد که برخی به آن‌ها هزینه پرداخت می‌کنند تا به عنوان متخصص گردن درد در لیست قرار گیرند. به طور معمول، تنها سایت‌های بی‌طرف مربوط به هیئت‌های تخصصی انجمن پزشکی یا آکادمی‌جراحان مغز و اعصاب معتبر هستند.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

7 نوع پزشک که می‌توانند به عنوان متخصص گردن درد ایفای نقش کنند

اسامی پزشکانی که می‌توانند نقش یک متخصص گردن درد را داشته باشند|سیوطب

درد گردن و ستون فقرات آن‌قدر رایج است که بسیاری از پزشکان عمومی آن را تشخیص داده و درمان می‌کنند. این امر انتخاب بیمار را برای انتخاب متخصص گردن درد سخت می‌کند. بنابراین، دانستن کمی اطلاعات ‌در مورد کارهایی که هر کدام انجام می‌دهند و چیزهایی که ارائه می‌دهند می‌تواند کمک کند.

این مقاله از مجله سلامت سیوطب شما را با تخصص‌های 7 نوع پرسنل پزشکی که گردن درد را درمان می‌کنند و اینکه چگونه می‌توانند به شما کمک کنند، آشنا می‌سازد.

1.      پزشکان عمومی

هنگام شروع گردن درد عموما مراجعه به پزشک عمومی قدم اول درمان است. پزشک عمومی چند توصیه برای درمان ارائه خواهد کرد که عباتند از:

 • سفارش تست‌های تشخیصی
 • تجویز مقداری مسکن
 • معرفی چند تمرین ورزشی
 • احتمالا فرد را نزد یک فیزیوتراپیست بفرستد
 • امکان دارد بیمار را به یک متخصص ارجاع دهد

مطالعات نشان می‌دهد که پزشکان عمومی ‌در اتخاذ درمان‌های جدید گردن کند هستند. بنابراین باید درباره گزینه‌های درمانی احتمالی تحقیق کرد.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

2.      پزشک اورژانس

در صورت وارد آمدن ضربه جدی به گردن یا کمر باید سریع به اورژانس مراجعه کرد تا پزشک اورژانس اقدامات اولیه را برای درمان انجام دهد.‌ تروما می‌تواند شامل تصادفات رانندگی، سقوط یا جراحات گلوله باشد. به خاطر داشته باشید کسی را که آسیب احتمالی ستون فقرات دارد حرکت ندهید.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

3.      متخصصین ارتوپد

بیشترین عارضه‌های گردن توسط ارتوپدها و جراحان ارتوپد سیستم اسکلتی و عضلانی درمان خواهد شد. قسمت‌هایی از گردن که عموما دچار مشکل و توسط ارتوپدها که همان متخصص گردن درد هستند درمان خواهند شد عبارتند از:

 • استخوان‌ها
 • مفاصل
 • ماهیچه‌ها
 • غضروف
 • بافت همبند

بیشتر بخوانید:  فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

مشکلات رایجی که توسط متخصص گردن درد یا ارتوپد کنترل و درمان می‌شوند عبارتند از:

 • دیسک‌های پاره شده
 • اسکولیوز
 • تاندونیت
 • گرفتگی عصب
 • بورسیت
 • پوکی استخوان
 • آسیب‌های ورزشی
 • آسیب‌های استرس مکرر

ارتوپدی با سایر تخصص‌ها همپوشانی دارد. برای مثال، ارتوپد و روماتولوژیست هر دو آرتریت را درمان می‌کنند. همچنین جراحی‌های ارتوپدی و جراحان مغز و اعصاب برخی از روش‌های مشابه برای درمان گردن درد استفاده می‎کنند. این شامل فیوژن ستون فقرات در ناحیه گردن و دیسککتومی ‌است.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

4.      روماتولوژیست‌ها

روماتولوژیست شرایط خود ایمنی، التهابی و اسکلتی عضلانی را درمان می‌کند. این موارد شامل بسیاری از اشکال آرتریت، لوپوس و سندرم شوگرن است. بعضی اوقات در کنار یک متخصص گردن درد تجربه و دانش یک روماتولوژیست می‌تواند کمک کننده باشد. پزشک عمومی در صورت داشتن علائم زیر مراجعه به روماتولوژیست را توصیه می‌کند:

 • Sacroiliitis: التهاب مفصل ساکروایلیاک در پایه ستون فقرات
 • اسپوندیلوز محوری: شکل دردناک آرتریت ستون فقرات
 • اسپوندیلوز محوری: آرتریت ستون فقرات که باعث جوش خوردن استخوان‌ها می‌شود

روماتولوژیست‌ها همچنین امکان دارد تنگی نخاعی (استئوآرتریت پیشرفته) را درمان کنند. آن‌ها با ارتوپدها همپوشانی دارند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

5.      متخصصین مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب در سیستم عصبی تخصص دارد. آن‌ها اختلالات مغز، نخاع و اعصاب را درمان می‌کنند. که عبارتند از:

 • بیماری پارکینسون
 • اسکلروز چندگانه
 • بیماری آلزایمر

اگر درد در ناحیه گردن مزمن باشد، متخصص مغز و اعصاب می‌تواند به عنوان یک متخصص گردن درد درمانگر بیمار باشد. آن‌ها در منشاء درد متخصص هستند. متخصص مغز و اعصاب جراحی ستون فقرات را انجام نمی‌دهد. آن‌ها با حضور در کنار یک پزشک جراح دارای مجوز مراحل درمان را پیش می‌برند.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

6.      جراحان مغز و اعصاب

یک جراح مغز و اعصاب در جراحی سیستم عصبی تخصص دارد که شامل مغز، ستون فقرات و نخاع می‌شود. جراحان مغز و اعصاب درمان کلی برای گردن درد ارائه نمی‌دهند. بیمار معمولا پس از اتمام گزینه‌های درمانی دیگر یک جراح مغز و اعصاب را خواهد دید. جراحی تنگی کانال نخاعی و اختلالات عصبی در گردن و ستون فقرات از جمله فعالیت‌های او خواهد بود. جراحان مغز و اعصاب در کنار ارتوپدها و متخصصین مغز و اعصاب می‌توانند نقش یک متخصص گردن درد را ایفا کنند.

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

7.      پزشکان طب فیزیکی

متخصصان طب فیزیکی نیز ارائه دهندگان کل نگر هستند. آن‌ها بر عملکرد فیزیکی بیمار تمرکز کرده و به عنوان یک فیزیوتراپیست در نظر گرفته خواهند شد. از جمله عواملی که بیمار را ملزم به مراجعه نزد فیزیوتراپیست می‌کند عبارتند از:

 • سکته
 • گردن درد
 • کمر درد
 • آسیب‌های ورزشی

اغلب، فیزیوتراپ تیمی ‌از متخصصان را برای درمان هماهنگ می‌کند. این به ایجاد یک برنامه درمانی برای تمام نیازهای پزشکی به شخص کمک خواهد کرد. فیزیوتراپ‌ها معمولا در قبل و بعد از جراحی نقشی پر رنگ دارند و در کنار سایر متخصصین برای کنترل و درمان درد خود یک متخصص گردن درد هستند. فیزیوتراپ‌ها با جراحان و ارتوپدها همپوشانی زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

جمع‌بندی پایانی در مورد متخصص گردن درد

گزینه‌های زیادی برای درمان گردن درد در دست است. پزشکان عمومی و کارکنان اورژانس اغلب اولین خط دفاعی هستند. اگر نتوانند منشا درد را به درستی تشخیص دهند یا درمان کنند، احتمال دارد بیمار را نزد یک متخصص بفرستند که عبارتند از ارتوپد، روماتولوژیست، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست می‌شوند. آن‌ها با بیماری‌های مزمن مانند آرتریت یا مشکلات موقتی مانند فتق دیسک گردن و کمر سروکار دارند.

ارائه دهندگان مکمل و جایگزین به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک تیم مراقبت با بیمار رفتار می‌کنند. آن‌ها به کل فرد نگاه کرده و در جهت عملکرد کلی بهتر او کار می‌کنند. با توجه به مطالب ارائه شده نمی‌توان گفت که متخصص گردن درد وجود دارد بلکه مجموعه‌ای از پزشک‌ها با تخصص‌های متفاوت هستند که در کنار هم برای درمان یک بیمار مبتلا به گردن درد تلاش می‌کنند. به مجموعه این پزشکان هم‌پوشان می‌توان عنوان متخصص گردن درد داد.

منبع
verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا