بیماریبیماری های مفصلی

دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

دیسک گردن یکی از دلایل شایع درد گردن، شانه و دست است که به آن فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن هم می‌گویند. در این بیماری دیسک بین مهره‌های گردن از شرایط نرمال خارج شده و سبب بروز فشار روی اعصاب و التهاب و تورم می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم عارضه دیسک گردن و همه مسائل مربوط به عوامل، علل و درمان آن را موشکافی کنیم.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

دیسک گردن چیست؟

آناتومی ستون فقرات گردنی (گردن) و دیسک گردن|سیوطب

ستون فقرات گردنی شما از 7 استخوان به نام مهره‌های گردنی تشکیل شده که روی هم قرار گرفته‌اند و ناحیه گردن را تشکیل می‌دهند. دیسک، ساختاری غضروفی شکل است که سبب حرکت ستون مهره‌ها و پیشگیری از فشار به آن‌ها می‌شود.

فتق دیسک وقتی رخ می‌دهد که مرکز ژل‌مانند دیسک گردن در دیواره بیرونی یا حلقه دیسک، بیرون بزند. این ماده ژله‌مانند در مرکز دیسک گردن با دیواره‌ای سخت احاطه شده است.

اگر این دیواره به دلایل مختلف، ضعیف و شکننده شود، آن مایع بیرون می‌زند. گاهی به اشتباه در این حالت می‌گویند، دیسک لغزیده اما عاملی که باعث فشار به اعصاب گردن می‌شود، پارگی دیسک است زیرا دیسک نمی‌لغزد.

بیشتر بخوانید :گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

به این اتفاق فتق دیسک یا همان بیرون‌زدگی دیسک گردن می‌گویند. به زبان ساده‌تر، دیسک‌ گردن، ضربه‌گیر بالشتک‌گونه‌ای است که بین مهره‌های گردن و بخش بالایی کمر قرار گرفته است.

این دیسک‌ها سبب حرکت آزادانه ستون فقرات می‌شوند. ستون فقرات گردنی شما همچنین یک تونل محافظ برای قسمت بالایی نخاع تشکیل می‌دهد تا از آن عبور کند.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

این قسمت از نخاع شما حاوی اعصاب نخاعی است که حس و حرکت را به قسمت بالایی بدن می‌رسانند. وقتی فضای بین مهره‌های شما خیلی باریک می‌شود، بخشی از مهره‌ها یا دیسک گردن می‌تواند به نخاع یا اعصاب ستون فقرات فشار بیاورد و باعث درد، بی‌حسی یا ضعف شود.

هنگامی که این علائم به انواع درمان‌های غیرجراحی پاسخ نمی‌دهند، احتمال دارد که جراحی دیسک گردن توصیه شود.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

دیسک‌های گردن؛ ضربه‌گیرهای طبیعی ما

فرد میانسالی که گردن درد دارد|سیوطب

بیشتر بخوانید :رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

همان‌طور که گفتیم ستون فقرات گردنی در گردن ما از هفت استخوان به نام مهره تشکیل شده است که با دیسک‌هایی پر از یک ماده ژل‌مانند و بالشتکی از هم جدا می‌شوند.

دیسک های گردن ما هم گردن‌مان را تثبیت می‌کنند و هم به آن اجازه می‌دهند که به آرامی از یک طرف به سمت دیگر بچرخد و به جلو و عقب خم شود. متخصصان بخش جراحی مغز و اعصاب ستون فقرات در دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند که بدون دیسک، ستون فقرات بسیار سفت خواهد شد.

دیسک‌ها به بدن ما اجازه می‌دهند به روشی که ما می‌خواهیم حرکت کند. آن‌ها همچنین بالشتکی برای بدن فراهم و به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند. با گذشت زمان، این کمک فنرهای طبیعی فرسوده می‌شوند و می‌توانند شروع به تحلیل رفتن کنند.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

در این حالت فضای بین مهره‌ها باریک می‌شود و ریشه‌های عصبی فشرده می‌شوند. این فرآیند به عنوان بیماری دیسک دژنراتیو گردن شناخته می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود 25درصد از افراد بدون علائم زیر 40 سال و 60درصد اشخاص بالای 40 سال به درجاتی از بیماری دژنراتیو دیسک مبتلا هستند.

با پیشرفت بیماری دژنراتیو دیسک، گردن کمتر انعطاف‌پذیر می‌شود و احتمال دارد که گردن درد و سفتی، به خصوص در اواخر روز احساس شود. هنگامی که دیسک باز  یا برآمده می‌شود و به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند، به آن فتق دیسک گردن می‌گویند.

اگرچه بیماری دیسک گردن به طور کلی یک روند کند است اما فتق دیسک گاهی اوقات می‌تواند به سرعت پس از آسیب یا ضربه به گردن رخ دهد. شایع‌ترین و بارزترین علائم بیماری دیسک دژنراتیو گردن؛ گردن درد و سفتی گردن است.

هنگامی که یکی از این شرایط روی یک یا چند اعصابی که از طناب نخاعی عبور می‌کنند فشار می‌آورد، می‌تواند درد، بی‌حسی یا ضعفی را ایجاد کند که از شانه تا بازو و دست ما کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاندونک، بهترین روش درمان گردن درد با استفاده از تکنولوژی UIC

علائم معضلات دیسک گردن

تصویر سی تی اسکن مهره های گردن|سیوطب

از دست دادن فضای بین مهره‌های گردنی به دلیل انحطاط دیسک گردن یا ساییدگی و پارگی شایع است. دیسک‌های گردن با افزایش سن شروع به فرورفتن یا برآمدگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

این پدیده برای اکثر افراد در سن 60 سالگی اتفاق می‌افتد. پزشکان نمی‌دانند که چرا برخی از افراد بیشتر از سایرین علائم تخریب دیسک گردن را دارند. علائم دیسک گردن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گردن درد
 • سفتی گردن
 • سردرد
 • دردی که به سمت پایین شانه‌ها یا بازوها حرکت می‌کند
 • ضعف شانه‌ها، بازوها، دست‌ها یا پاها
 • بی‌حسی یا احساس سوزن و سوزن در بازوها

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

تشخیص بیماری دیسک گردن

برای تشخیص بیماری دیسک گردن، پزشک ابتدا یک تاریخچه پزشکی می‌گیرد تا بفهمد علائم شما از چه زمانی شروع شده‌اند، چقدر شدید هستند و چه چیزی باعث بهبود یا بدتر شدن آن‌ها می‌شود.

در صورت تحت تأثیر قرار گرفتن، احتمالا یک معاینه عصبی برای آزمایش قدرت، رفلکس‌ها و احساس در بازو و دست خود خواهید داشت. آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، تصویربرداری MRI و سی تی اسکن می‌تواند به پزشک کمک کند تا نخاع شما را تجسم و منبع گردن درد را مشخص کند.

بیشتر بخوانید:درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

درمان بیماری‌های دیسک گردن

تعویض دیسک گردن|سیوطب

حتی اگر دچار بیماری دژنراتیو دیسک هستید، احتمال اینکه بتوانید بدون جراحی آن را درمان کنید، خوب است. خط اول در درمان بیماری دیسک گردن، داروهای مسکن بدون نسخه، از جمله استامینوفن و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است.

این داروها می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. اگر داروهای بدون نسخه موثر نباشند، احتمال دارد که پزشک شما استروئیدها یا مسکن‌های مخدر را تجویز کند.

فیزیوتراپی گردن یکی دیگر از گزینه‌های درمانی برای بیماری دیسک گردن است. درمانگر می‌تواند از حرکات کشش گردن استفاده کند یا به آرامی عضلات و مفاصل شما را دستکاری کرده تا درد و سفتی کاهش یابد.

فیزیوتراپ همچنین می‌تواند به شما کمک کند دامنه حرکتی خود را افزایش دهید و تمرینات و وضعیت‌های صحیح را برای کمک به بهبود گردن درد به شما نشان دهد.

گردن درد شما باید با این درمان‌های محافظه‌کارانه بهبود یابد. اگر شما نیز بی‌حسی یا ضعف قابل توجهی دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. شما و پزشک‌تان باید مرحله بعدی درمان را در نظر بگیرید.

جراحی یک گزینه درمانی است و تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به آن نیاز دارید، بعد از مشورت کامل با پزشک متخصص باید انجام پذیرد.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

متخصصان ارتوپدی ستون فقرات در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن معتقدند که برخی افراد می‌توانند درد و بی‌حسی بیشتری را نسبت به دیگران تحمل کنند.

بیمارانی که فقط درد دارند، حداقل شش هفته قبل از انجام عمل جراحی باید منتظر بمانند، زیرا در شش هفته بیشتر بیماران بهتر می‌شوند. جراحی اصلی برای بیماری دژنراتیو دیسک، «دیسککتومی» نامیده می‌شود.

در طی این روش، جراح دیسک در حال خراب شدن را برمی‌دارد. دیسککتومی اغلب با جایگزینی دیسک مصنوعی دنبال می‌شود که در آن یک دیسک فلزی به جای دیسکی که آسیب دیده، قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

دیسککتومی همچنین احتمال دارد با همجوشی گردن که در آن قطعه کوچکی از استخوان در فضای بین مهره‌ها کاشته می‌شود، دنبال شود. با بهبودی استخوان، با مهره‌های بالا و پایین ترمیم می‌شود.

احتمال دارد که چند هفته طول بکشد تا گردن درد به خودی خود بهبود یابد. امکان دارد در برخی از مواقع، درمان دیسک گردن از سه ماه تا یک سال طول بکشد تا استخوان پس از جراحی بهبود پیدا کند. هنگامی که گردن درد شما کاهش یافت، این به شما بستگی دارد که ستون فقرات خود را در وضعیت خوبی نگه دارید تا بتوانید از ناراحتی در آینده جلوگیری کنید.

متخصصان دپارتمان فیزیوتراپی در دانشگاه پیتسبورگ، می‌گویند که هرگاه کسی دچار مشکل ستون فقرات باشد، در درازمدت به سلامت ستون فقرات فکر می‌کند. بنابراین به احتمال فراوان به خوبی از ستون فقرات خود محافظت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

اگرچه بیماری دژنراتیو دیسک اغلب به دلیل سن است، اما می‌تواند تحت تاثیر عوامل سبک زندگی نیز قرار گیرد. برای اطمینان از اینکه ستون فقرات خود را تا حد ممکن سالم نگه می‌دارید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.

سیگار نکشید، زیرا به غیر از سایر اثرات آن بر سلامتی، سیگار یک عامل خطر برای بیماری دیسک گردن است. همچنین مراقب وضعیت بدن خود باشید، همیشه گردن خود را صاف و پشت خود را به خوبی نگه دارید.

اگرچه گردن درد ناشی از بیماری دیسک گردن می‌تواند عود کند، اما اگر به خوبی از گردن و بدن خود مراقبت کنید، این احتمال را کاهش خواهید داد. بیشتر مردم در طول زندگی‌شان مشکلات گردن دائمی و مزمن ندارند.

معمولا این مشکلات می‌آید و می‌رود، یعنی مقطعی و کوتاه‌مدت است. پس اگر در حال حاضر گردن درد دارید، جای نگرانی نیست فقط کافی است با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن| حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات

یادداشت پایانی در ارتباط با دیسک گردن

هیچ چیز به خصوص بدن انسان برای همیشه ماندگار نیست. دهه‌ها خم شدن، بلند کردن و چرخاندن بر گردن ما تاثیر می‌گذارد. با در نظر گرفتن تمام آن استرس‌های مکرر، جای تعجب نیست که حدود دو سوم مردم در مقطعی از زندگی خود گردن درد را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

بیماری دیسک گردن فراتر از یک درد در گردن است. یک فرآیند دژنراتیو (فرسایشی تخریبی) می‌تواند باعث درد شدید و همچنین بی‌حسی و ضعف در شانه‌ها، بازو و دست ما شود.

این ناراحتی دیسک گردن و از دست دادن تحرک می‌تواند تاثیر زیادی بر شغل، خانواده و کیفیت زندگی ما داشته باشد.

منبع
hopkinsmedicine.org

6 دیدگاه

  1. اکثرا درد، شانه ها را درگیر می کند
   اما اگر کمر آسیب داشته باشه به الطبع دردهای گردن و عضلات شانه باعث تشدید میشوند
   اما بهتون پیشنهاد میکنیم حتما به ارتوپد مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا