بیماریبیماری های مفصلی

گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

گردنبند طبی آرتروز گردن که به آن آتل گردن هم گفته می‌شود، در زمان فرسایش مهره‌های ستون فقرات گردنی کاربرد دارد. این بریس از عضلات و مفصل‌های آسیب‌دیده گردن حمایت و پشتیبانی می‌کند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم به طور کامل به معرفی گردنبند طبی آرتروز گردن بپردازیم.

گردنبند طبی آرتروز گردن

وکتور آناتومی گردن شخصی که به گردنبند طبی آرتروز گردن نیاز دارد|سیوطب

گردن درد، بیماری شایعی است و بسیاری از ما دست‌کم یک بار در عمرمان آن را تجربه کرده‌ایم. هرچند درد گردن می‌تواند به دلایل مختلفی نظیر آسیب‌دیدگی در ورزش یا تصادف یا فتق دیسک گردن اتفاق بیفتد، اما در سنین بالاتر بیشتر به دلیل آرتروز، فرسایش مهره‌ها و بیماری‌های مفصلی رخ می‌دهد.

ساییدگی نشات گرفته از بالا رفتن سن مهره‌ها و دیسک‌ گردن را آرتروز گردن می‌نامند. آرتروز درمان خاصی ندارد و راه‌های درمانی موجود صرفا علائم و درد را تسکین می‌دهند.

آرتروز در زمره شایع‌ترین دلایل درد گردن است که علاوه بر درد در ناحیه گردن شاید روی سایر اندام‌ها هم اثر بگذارد. اگرچه وزن سر انسان حدود 5.5 کیلوگرم (12 پوند) است، اما وزن نسبی آن زمانی که سر و گردن به سمت جلو کشیده و به سمت پایین خم می‌شود، به حدود 27 کیلوگرم (60 پوند) افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

با گذشت زمان، این افزایش بار روی ستون فقرات می‌تواند منجر به فشار به استخوان‌ها، رباط‌ها و عضلات و ایجاد پتانسیل تغییر در حالت طبیعی گردن شود و سبب ایجاد درد مزمن مثل درد آرتروز گردن خواهد شد.

به طور کلی چندین گزینه درمانی غیرجراحی یا محافظه کارانه شاید به مدیریت و کاهش گردن درد کمک کند و خوشبختانه جراحی ستون فقرات به ندرت ضروری است.

بریس یا یقه گردنی شاید بخشی از یک برنامه درمانی محافظه‌کارانه باشد که شامل داروها (بدون نسخه یا تجویزی)، فیزیوتراپی، ماساژ یا طب سوزنی است. برنامه درمانی که پزشک شما توصیه می‌کند بر اساس نتیجه معاینه فیزیکی و عصبی، عکسبرداری با اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری و شدت علائم است که همه با هم تشخیص را تایید می‌کنند.

اهداف درمان اغلب شامل تثبیت گردن، مدیریت درد، بهبودی اولیه و تحرک زودهنگام است. گردنبند طبی آرتروز گردن یا کلارگردنی آرتروز برای اشخاصی مناسب است که مهره‌های گردن آن‌ها ساییده شده است.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

انواع گردنبندهای طبی

شخصی که دچار درد گردن است و باید گردنبند طبی آرتروز گردن ببندد|سیوطب

گردنبند طبی آرتروز گردن می‌تواند نرم یا سخت باشد. گردنبند طبی آرتروز گردن از نوع نرم، به شکل حلقه‌ای دور گردن می‌پیچد و در جای خود ثابت می‌ماند.

شاید پزشک به شما توصیه کند که از گردنبند طبی آرتروز گردن از نوع نرم استفاده کنید تا حرکت گردن را محدود کنید و به عضلات گردن‌تان اجازه استراحت بدهید.

گردنبند طبی آرتروز گردن از نوع نرم را فقط باید برای مدت کوتاهی پوشید، زیرا استفاده طولانی‌مدت احتمالا قدرت عضلات گردن را کاهش دهد.

گردنبندهای نرم معمولا از موادی مانند نمد، فوم و پلاستیک ساخته می‌شوند. این بریس‌ها به خوبی دور گردن و زیر فک قرار می‌گیرند. برخی از پزشکان شاید آن‌ها را برای تسکین موقت گردن درد متوسط ​​تجویز کنند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

بعید است که گردنبندهای طبی نرم به مدیریت آسیب‌های جدی‌تر گردن کمک کنند. بریس نرم، حرکت گردن را به طور متوسط ​​کمی بیش از 17درصد کاهش می‌دهد.

بریس‌های سخت معمولا از پلاستیک ساخته می‌شوند. آن‌ها چرخش سر و حرکت به پهلو را بیشتر از بریس‌های نرم محدود می‌کنند. آن‌ها اغلب دارای یک تکیه‌گاه چانه هستند تا به عضلات گردن شما اجازه استراحت دهند.

بریس‌های سفت گردن اغلب برای دردهای شدید گردن، شکستگی ستون فقرات و آسیب‌های ناشی از ضربه تجویز می‌شوند.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

آیا استفاده از گردنبند طبی عوارضی هم دارد؟

اگرچه ارتوزهای گردنی می‌توانند در کوتاه‌مدت به حمایت و محافظت از گردن شما کمک کنند، اما تحقیقات نشان داده که استفاده طولانی‌مدت از یقه گردن شاید به ضعیف شدن و سفت شدن عضلات گردن شما منجر شود.

در موارد آسیب حاد، این امر تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، اگر با گردن درد متوسط ​​روبه‌رو هستید، احتمالا بخواهید زمان استفاده از یقه را به حداقل برسانید یا از پزشک خود در مورد درمان‌های جایگزین سوال کنید.

بیشتر بخوانید: قوز گردن چیست و روش‌های مراقبی و درمانی گردن رو به جلو

نکاتی برای استفاده از گردنبند طبی

به خاطر داشته باشید که بریس و آتل تنها بخشی از برنامه درمانی شما هستند. برای مدیریت یک وضعیت درد مزمن مثل آرتروز گردن، شاید نیاز به مصرف دارو و شرکت در جلسات فیزیوتراپی منظم داشته باشید.

اگر نیاز به استفاده از گردنبند طبی دارید، پزشک شما احتمالا دستورالعمل‌های خاصی را در مورد کارهایی که باید هنگام استفاده از گردنبند طبی آرتروز گردن انجام دهید یا نباید انجام دهید، به شما می‌دهد.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

به طور کلی، هنگام استفاده از ارتوز گردن، بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

 • به جای استراحت یا نشستن زیاد، حرکت کنید. حرکات ملایم، مانند راه رفتن، می‌تواند به جلوگیری از سفت شدن عضلات گردن شما کمک کند. عضلات سفت احتمال دارد که بهبودی شما را طولانی‌تر کند
 • روی وضعیت بدنی خوب تمرکز کنید. سعی کنید خم نشوید و قوز نکنید. کمر خود را صاف نگه دارید، شانه‌ها را به عقب، سر را صاف و گوش‌های خود را روی شانه‌ها قرار دهید
 • از نشستن روی صندلی‌های نرم و کم‌ارتفاع خودداری کنید. این امر می‌تواند بر وضعیت بدن شما تاثیر بگذارد و فشار بیشتری به گردن وارد کند
 • از بلند کردن یا حمل چیزهای سنگین خودداری کنید. همچنین از فعالیت‌های شدید مانند دویدن یا سایر حرکات پرتحرک اجتناب کنید
 • گردنبند طبی آرتروز گردن را طوری ببندید که محکم اما راحت باشد. اگر گردنبند طبی به اندازه کافی محکم نباشد، احتمالا حمایت مورد نیاز گردن شما را فراهم نمی‌کند که می‌تواند باعث درد یا آسیب بیشتر شود
 • اگر خیلی شل باشد، شاید مدام با پوست شما اصطکاک و باعث تحریک یا تاول شود

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

نحوه خوابیدن با گردنبند طبی آرتروز گردن

در اینجا چند نکته برای خوابیدن با گردنبند طبی آرتروز گردن وجود دارد:

 • تشک باید پشتیبانی خوبی به گردن و کمر شما ارائه دهد. تشکی که خیلی نرم باشد شاید حمایت لازم را از گردن شما انجام ندهد
 • سعی کنید گردن خود را در حالت خنثی نگه دارید، نه اینکه به جلو، عقب یا به پهلو خم شوید
 • در حالت پیچ خورده و مچاله، نخوابید. سعی کنید گردن خود را در راستای بدن نگه دارید
 • سعی کنید با یک بالش نازک و رو به کمر بخوابید. استفاده از بالش‌های اضافی می‌تواند فشار بیشتری به گردن شما وارد کند
 • برای بلند شدن از رختخواب، ابتدا به آرامی به پهلوی خود بغلتید. سپس پاهای خود را پایین کنار تخت بچرخانید و با بازوهای خود به سمت بالا فشار دهید تا ابتدا بنشینید و سپس بایستید

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

نحوه حمام کردن با گردنبند طبی آرتروز گردن

هنگام پوشیدن یقه گردن، می‌توانید به حمام بروید اما بهتر است که زیر دوش نروید. شما می‌توانید به طور معمول حمام کنید اما مهم است که گردنبند طبی آرتروز گردن را خشک و خارج از آب نگه دارید.

قرار دادن پوشش پلاستیکی در اطراف گردنبند طبی آرتروز گردن شاید به خشک نگه داشتن آن کمک کند. اگر دوش می‌خواهید از دوش استفاده کنید، بهتر است که سری دوشی را پایین بیاورید و با دست روی مناطق مختلف بدن بگیرید اما به طور مستقیم روی گردن خود نگیرید.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

نحوه تمیز کردن گردنبند طبی آرتروز گردن

شستن روزانه گردنبند طبی آرتروز گردن برای جلوگیری از رشد باکتری مهم است. اگر گردنبند طبی آرتروز گردن خود را مرتبا تمیز نکنید، شاید باکتری‌ها فرصت رشد پیدا کنند و این امر می‌تواند منجر به تحریک پوست شود.

می‌توانید اکثر بریس‌های نرم گردن را در سینک با آب گرم و صابون ملایم بشویید و سپس ارتوز را روی بند لباس قرار دهید تا خشک شود. از صابون‌های تند، مواد شوینده یا سفید کننده استفاده نکنید. این مواد شاید باعث واکنش پوستی شوند.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

می‌توانید بریس‌های سخت گردن را با تعویض بخش‌های کثیف و شستشوی قسمت‌های جلویی و پشتی تمیز کنید. هنگامی که گردنبند طبی یا یقه گردنی خود را دوباره می‌گذارید، مهم است که به درستی جا بیفتد.

اگر ارتوز گردن به اندازه کافی سفت نباشد، می‌تواند باعث ساییدگی پوست شما شود که شاید منجر به زخم و تحریک شود.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

چه مدت به پوشیدن گردنبند طبی نیاز دارید؟

گردنبند طبی آرتروز گردن|سیوطب

مدت زمانی که برای استفاده از گردنبند طبی نیاز دارید، به شرایط خاص شما بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم استفاده طولانی‌مدت از بریس گردن می‌تواند باعث سفت شدن و ضعیف شدن عضلات گردن شود.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

یادداشت پایانی در ارتباط با گردنبند طبی آرتروز گردن

بریس گردن برای حمایت و محافظت از گردن و نخاع استفاده می‌شود. این نوع ارتوزها معمولا برای درمان آسیب‌های گردن، جراحی‌های گردن و برخی موارد گردن درد مثل آرتروز گردن استفاده می‌شوند.

بریس‌های گردنی در انواع نرم و سخت وجود دارند. نوع نرم ارتوز گردن اغلب برای گردن درد متوسط مثل آرتروز گردن ​​استفاده می‌شود در حالی که بریس سخت معمولا برای گردن درد شدید، شکستگی‌های ستون فقرات و جراحات استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

اگرچه ارتوز گردن شاید ابزار مفیدی برای درمان کوتاه‌مدت باشد، اما تحقیقات نشان داده که پوشیدن آن برای مدت طولانی احتمالا منجر به ضعیف و سفت شدن عضلات گردن شود.

اگر پزشک شما بریس را تجویز می‌کند، ضروری است که دستورالعمل‌های او را برای استفاده از بریس دنبال کنید. پوشیدن بریس دقیقا همان‌طور که تجویز شده باعث کاهش درد شما می‌شود و در عین حال خطر عوارض جانبی ناشی از استفاده بیش از حد را کاهش می‌دهد.

اگر مطمئن نیستید که چه مدت باید هر روز از بریس استفاده کنید، از پزشک خود بپرسید. همچنین در مورد نحوه مراقبت از گردنبند طبی آرتروز گردن با پزشک خود صحبت کنید.

منبع
aaos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا