بارداریزنان و زایمان

تست بارداری؛ بررسی راه‌های تشخیص بارداری از خمیر دندان تا نمک

تست بارداری به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اغلب می‌توانید با توجه به حداقل یک علامت رایج تشخیص دهید که باردار هستید یا خیر. اگر هر یک از علائم بارداری را تجربه می‌کنید، باید برای تایید بارداری به پزشک مراجعه کنید یا یک تست بارداری خانگی انجام دهید.

احتمالا یک روز پس از اولین قاعدگی خود، نتایج دقیقی از آزمایش بارداری دریافت خواهید کرد. با این حال، بهتر است حداقل یک هفته بعد از قاعدگی خود صبر کنید تا مطمئن شوید که دقیقترین نتایج آزمایش را دریافت می‌کنید. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی انواع تست بارداری می‌پردازیم.

مهمترین علائمی که به کمک آن‌ها می‌توانید بارداری را تشخیص دهید

هفته اول بارداری را نمی‌توان به طور یقین تشخیص داد. به طور معمول متخصصین پزشکی زنان هفته نخست بارداری را از نخستین روز آخرین قاعدگی زن مشخص می‌کنند. برخی از علائم بارداری به ویژه در اوایل قابل توجه است، از جمله:

  • یک پریود از دست رفتـه
  • احساس خستگی
  • ادرار کردن بیش از حد طبیعی
  • سینه‌های حساس و متورم
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • نفخ

بیشتر بخوانید: محاسبه سن بارداری؛ آموزش همه روش‌های تخمین زمان زایمان
 

انواع تست‌های بارداری و نحوه تشخیص آن

انواع مختلفی از روش تست حاملگی و آزمایش بارداری وجود دارد. هر کدام از این آزمایشات نکات مثبت و منفی خود را دارند و احتمال قطعیت آن‌ها وجود ندارد. در اولین روز پس از قطع عادت ماهانه، سعی کنید از آزمایشاتی که بیشترین میزان دقت را دارند انتخاب کنید. البته بهترین کار این است که حداقل یک هفته پس از قطع پریود منتظر بمانید تا نتایج آزمایش کمترین میزان خطا را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش محاسبه سن بارداری؛ ۴ روش برای آنکه تاریخ زایمان خود را حدس بزنید!
 

تست‌های بارداری خانگی، کمک به تعیین بارداری

بی بی چک برای تشخیص بارداری|سیوطب

تست بارداری خانگی (HPT) و بی بی چک را می‌توان در اولین روز قاعدگی از دست رفتـه استفاده کرد. تست‌های بارداری زمانی دقیق هستند که به درستی استفاده شوند. ممکن است منفی کاذب نشان دهد که زمانی اتفاق می‌افتد که باردار هستید اما آزمایش نشان می‌دهد که اینطور نیست. اگر قاعدگی خود را از دست دادید آزمایش را تکرار کنید یا با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری پسر در هفته ۷؛ شایعه یا واقعیت؟
 

آزمایش ادرار بالینی، دارای خطای کم

آزمایش بالینی ادرار را می‌توانید در مطب پزشک انجام دهید. پزشک می‌تواند به از بین بـردن هرگونه خطای احتمالی که ممکن است بر دقت آزمایش تأثیر بگذارد، کمک کند. معمولا می‌توانید نتایج خود را ظرف یک هفته پس از انجام آزمایش انتظار داشته باشید.

بیشتر بخوانید: شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم تا نشانه‌های اورژانسی مرگ
 

آزمایش خون، تشخیص دقیق بارداری

تست بارداری خون در مطب پزشک انجام می‌شود. آزمایشگاه خون فرد را برای تشخیص hCG آزمایش می‌کند. در زمان بارداری، سلول‌های اندام جفت در بدن زن هورمون hCG را می‌سازند. اندام جفت درواقع کیسه‌ای است که وظیفه تغذیه سلول تخم را پس از تشکیل بر عهده دارد. این اندام به دیواره رحم چسبیده است. هورمون hCG را می‌توان در نمونه خون زن حدود 11 روز پس از تشکیل سلول اولیه جنین تشخیص داد.

دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد:

  • آزمایش خون کیفی hCG: این آزمایش بررسی می‌کند که آیا hCG در بدن تولید می شود یا خیر. این یک پاسخ بله یا خیر ساده به بارداری شخص می‌دهد.
  • آزمایش خون کمی hCG: این آزمایش سطح خاص hCG را در خون اندازه گیری می‌کند.

اگر سطح hCG از مدت زمانی که فکر می‌کنید در دوران بارداری هستید بالاتر یا کمتر از حد انتظار باشد، پزشک آزمایش‌های بیشتری تجویز می‌کند. آن‌ها می‌توانند شامل سونوگرافی یا تکرار آزمایش hCG در چند روز باشند.

در زمان بارداری، سلول‌های اندام جفت در بدن زن هورمون hCG را می‌سازند. اندام جفت در واقع کیسه‌ای است که وظیفه تغذیه سلول تخم را پس از تشکیل بر عهده دارد. این اندام به دیواره رحم چسبیده است.

شایع‌ترین دلیل غیرطبیعی به نظر رسیـدن سطح hCG عدم اطمینان در مورد تاریخ است. آزمایش‌های کمی hCG بسیار دقیق هستند زیرا میزان دقیق hCG را در خون اندازه‌گیری می‌کنند. نتایج آزمایش خون ممکن است بیش از یک هفته و گاهی دو هفته طول بکشد.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری پسر در ماه اول با کمک ۸ نشانه غیرعلمی افراد مسن
 

نحوه انجام تست بارداری خانگی و انواع آن‌ها

تست بارداری خانگی می‌تواند قبل از انجام هر گونه آزمایش و انجام تست‌های مدرن انجام شود. برای نتیجه دقیق‌تر، بهتر است از تست‌های چندگانه بارداری استفاده کنید. اگر نتایج متناقض هستند، با پزشک خود تماس بگیرید. تعدادی از انواع تست بارداری خانگی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: خونریزی در بارداری؛ دلایلی که هرگز فکرش را نمیکنید!
 

شامپو، گزینه‌ای برای تست بارداری

ادرار را در یک ظرف پلاستیکی جمع آوری کنید. در ظرفی دیگر، کمی شامپو را با آب مخلوط کنید تا مخلوط صابونی به دست آید. ادرار خود را به مخلوط اضافه کنید و مراقب آن باشید. اگر کف کند، نتیجه مثبت است. در غیر این صورت تست بارداری منفی است.

نحوه عملکرد آن:

هورمون  hCG که با شامپو واکنش نشان می‌دهد. هیچ مبنای علمی برای باور به این واقعیت وجود ندارد.

قند، ماده‌ای برای تشخیص حاملگی

یک قاشق غذاخوری شکر را در یک کاسه پلاستیکی بریزید و یک قاشق غذاخوری از ادرار خود را اضافه کنید. به نحوه واکنش قند نگاه کنید. اگر به سرعت حل شود، نتیجه منفی است، اما اگر توده تشکیل شود، نتیجه مثبت است.

نحوه عملکرد آن:

ظاهرا hCG در ادرار اجازه حل شدن قند را نمی‌دهد. باز هم شواهد علمی مبنی بر این باور به طور کامل وجود ندارد.

خمیر دندان، مناسب برای تشخیص بارداری

خمیر دندان برای تشخیص بارداری|سیوطب

دو قاشق غذاخوری خمیر دندان سفید را در ظرفی بریزید و ادرار خود را اضافه کنید. اگر رنگ خمیر دندان آبی شود، نتیجه مثبت است.

نحوه عملکرد آن:

مواد موجود در خمیر دندان در تماس با hCG تغییر رنگ می‌دهند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که این باور درست باشد.

صابون، برای تشخیص بارداری

حدود دو قاشق غذاخوری ادرار را به یک تکه کوچک صابون اضافه کنید و آن را مخلوط کنید. اگر کف کند، نتیجه مثبت است.

نحوه عملکرد آن:

مانند شامپو، هورمون hCG باعث ایجاد حباب می‌شود. و مانند شامپو، هیچ مطالعه‌ای برای تأیید این کار وجود ندارد.

سرکه، یک گزینه برای تست بارداری

یک فنجان سرکه سفید را به 1 یا 2 فنجان ادرار اضافه کنید. 3 تا 5 دقیقه صبر کنید. تغییر رنگ نشان دهنده یک نتیجه مثبت است.

نحوه عملکرد آن:

مانند خمیر دندان، hCG در ادرار ظاهرا با سرکه واکنش نشان می‌دهد و باعث تغییر رنگ می‌شود. بار دیگر، هیچ مدرکی دال بر صحت این موضوع وجود ندارد.

جوش شیرین، کمک به تشخیص حاملگی

ادرار را در یک ظرف پلاستیکی جمع کنید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. اگر مخلوط حباب زد، نتیجه مثبت است.

نحوه عملکرد آن:

همانطور که در مورد سفید کننده و صابون، هر گونه hCG در ادرار باعث ایجاد حباب می‌شود. هنوز هیچ مدرک علمی وجود ندارد.

نمک، روشی برای تشخیص بارداری

نمک برای تشخیص بارداری|سیوطب

برای تست بارداری خانگی با نمک باید مقداری از ادرار اول صبح خود را در ظرفی نگه دارید. مقدار آن بهتر است به اندازه یک فنجان باشد. سپس دو قاشق غذاخوری نمک خوراکی را به آن اضافه کنید.

نحوه عملکرد آن:

در صورتی که باردار باشید نمک با ادرار واکنش می‌دهد و شکل خمیری به خود می‌گیرد.

راه‌هایی برای تشخص بارداری

زمانی که صحبت از موضوع بارداری می‌شود، بهتر است از یکی از تست‌های بارداری دقیق استفاده کنید. این تست‌ها شامل آزمایش ادرار خریداری شـده در داروخانه و آزمایش خون در مطب پزشک است. تست بارداری آنلاین رایگان و تست بارداری با موبایل نیز در دسترس هستند.

به طور کلی، تست‌های بارداری خانگی شامل بی بی چک، خمیردندان و موارد دیگر را می‌توان یک روز پس از اتمام پریود استفاده کرد. اما توجه کنید که ممکن است نتوانید با استفاده از روش‌های ذکر شـده، نتایج دقیق و درستی کسب کنید. در چنین مواقعی حتما آزمایش خون بارداری دهید. نه تنها باردار بودن یا نبودن شما را تشخیص می‌دهد بلکه مدت زمان بارداری را هم مشخص می‌کند.

سوالات متداول درباره تست بارداری

علائم رایج بارداری چیست؟

احساس خستگی، ادرار کردن بیش از حد طبیعی، سینه‌های حساس و متورم، حالت تهوع، استفراغ و نفخ از نشانه‌های رایج بارداری است.

آیا از خمیردندان می‌توان برای تشخیص بارداری استفاده کرد؟

بله ولی صد در صد نیست. 2 قاشق غذاخوری خمیر دندان سفید را در ظرفی بریزید و ادرار خود را اضافه کنید. اگر رنگ خمیر دندان آبی شود، نتیجه مثبت است.

آیا با نمک می‌توان بارداری را تشخیص داد؟

بله ولی صد در صد نیست. مقداری از ادرار اول صبح خود را در ظرفی نگه دارید. دو قاشق غذاخوری نمک خوراکی را به آن اضافه کنید. در صورتی که باردار باشید نمک با ادرار واکنش می‌دهد و شکل خمیری به خود می‌گیرد.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا