تغذیهخانواده و تغذیه سالم

پیاده روی بعد از غذا خطر مرگ را 33 درصد کاهش می‌دهد

مطالعه نشان می‌دهد که تنها دو دقیقه پیاده روی پس از صرف غذا  به کنترل قند خون کمک خواهد کرد. این یک عادت قدیمی درمیان مردم دریای مدیترانه‌ بود که پس از صرف غذا، اغلب تا میدان شهر پیاده روی می‌کردند. پیاده روی بخشی از این سبک زندگی است که به عنوان بخش مهمی از تغذیه و رژیم غذایی مدیترانه‌ ای سالم ذکر شده است که برای خانواده و تغذیه سالم آن عالی است.

رژیم غذایی مدیترانه‌‎ای

مطالعات نشان داده رژیم غذایی مدیترانه‌‌ای خطر ابتلا به دیابت، کلسترول بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان‌ها‌ را کاهش می‌دهد. در عین حال باعث تقویت استخوان‌ها‌، بهبود سلامت مغز، جلوگیری از زوال عقل و افسردگی خواهد شد و به درمان بیماری  کمک می‌کند. 

بیشتر بخوانید: در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای چه مي دانيد

پیاده روی موثر در کاهش وزن و فشار خون

طبق مطالعه‌ای که در سال 2022 در مجله  Sports Medicineمنتشر شده، پیاده روی دو تا پنج دقیقه ای بعد از غذا سبب تنظیم هورمون ها و قند خون خواهد شد.

بد نیست بدانید ایستادن متناوب در طول روز و بعد از صرف غذا، گلوکز را به طور متوسط ​​9.51٪ در مقایسه با نشستن طولانی مدت کاهش می‌دهد. با این حال، پیاده روی متناوب این رقم را به 17.01٪ می‌رساند.

این مطالعات نشان می‌دهد که نشستن طولانی‌مدت، ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن سبک در طول روز برای تنظیم سطح گلوکز مفید است.

بیشتر بخوانید: تغذیه در ورزش؛ کربوهیدرات یا پروتئین، کدام برای مسابقه مهم‌تر است؟

ایستادن خوب، اما پیاده روی بهتر است

متاآنالیز که در فوریه منتشر شد حاوی اطلاعات مفیدی درباره تاثیر نشستن، ایستادن و راه رفتن بر سطح انسولین و قند خون بود. براساس تحقیقات به عمل آمده از افراد شرکت کننده در این مطالعات خواسته شد که در طول یک روز کامل هر 20 تا 30 دقیقه دو تا پنج دقیقه بایستند یا راه بروند.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که ایستادن بیش از نشستن پشت میز یا روی مبل در کاهش سطح قند خون مفید است.

این مطالعه نشان می‌دهد اگر افراد پس از صرف غذا پیاده روی کوتاهی داشته باشند، سطح قند خون آنها کاهش می‌یابد و سطح انسولین آنها پایدارتر از حالت ایستادن یا نشستن خواهد بود.

 ناگفته پیداست که جلوگیری از افزایش قند خون برای بدن ضروری است؛ زیرا افزایش شدید یا سقوط سریع قند خون خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده که سطح قند خون در عرض 60 تا 90 دقیقه پس از خوردن غذا افزایش می‌یابد؛ بنابراین بهتر است بلافاصله پس از پایان غذا تحرکی نظیر پیاده روی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: پیاده روی در بارداری و برنامه تمرینی برای سه ماهه اول تا سوم

پیاده روی چگونه به بدن ما کمک می‌کند؟ 

ماهیچه‌ها برای عملکرد به گلوکز نیاز دارند و تحرک، به پاکسازی قندها از جریان خون کمک می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از دوندگان قبل از یک ماراتن یا مسابقه به خوردن کربن روی می‌آورند تا دچار افت قند خون نشوند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها‌ی ایالات متحده طی تحقیقاتی اعلام کرده “افرادی که حدود 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی دارند، 33 درصد کمتر در معرض خطر مرگ و میر قرار می‌گیرند.” 

این بدان معناست که اگر هر روز هفته فقط 21.43 دقیقه تحرک داشته باشید، خطر مرگ را به یک سوم کاهش می‌دهید. باید گفت این نتیجه، ارزش تلاش کردن را دارد.

بیشتر بخوانید: پیاده روی برای درد سیاتیک؛ تسکین دهنده یا تشدیدکننده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا