بیماریبیماری های عفونی

راهنمای جامع پیشگیری از آبله میمون در مدارس

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، مدارس، مهدکودک‌ها و سایر مکان‌هایی که به کودکان و نوجوانان خدماتی ارائه می‌کنند، به اقدامات احتیاطی اضافی در برابر آبله میمون نیاز ندارند. این آژانس به این مراکز توصیه می‌‍کند که از دستورالعمل‌های عملیاتی روزمره خود پیروی کنند تا انتقال بیماری‌های عفونی را کاهش دهند. در ادامه همراه مجله پزشکی سیوطب باشید تا گزارش مرکز کنترل پیشگیری بیماری های آمریکا را درباره پشیگیری از آبله میمون در مدارس را بیشتر شرح دهیم.

راهنمای آبله میمون برای مدارس و مراکز مهدکودک از نظر CDC

  • شستن مرتب دست‌ها
  • ضدعفونی کردن سطوح و اشیاء مشترک
  • حفظ فاصله اجتماعی و کم کردن ارتباط تماس بدنی
  • در خانه ماندن کارکنان، معلمین و دانش آموزان در صورت ابتلا

این مرکز با تکیه بر داده های آماری جمع آوری شده در وبسایت خود، به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر، خطر ابتلا به آبله میمون برای کودکان و نوجوانان در ایالات متحده کم است.

بیشتر بخوانید: آبله میمون چیست؟ بررسی ۴ راه انتقال این بیماری ویروسی

تا 24 آگوست، بیش از 16000 مورد عفونت آبله میمونی به CDC گزارش شده که از این تعداد حداقل یک مورد در همه ایالت‌ها و ناحیه کلمبیا وجود داشته است، اما این بیماری کمتر در کودکان مدرسه‌ای  دیده می‌شود. اطلاعات منتشر شده در 21 اوت نشان می‌دهد که از موارد گزارش شده، 6 مورد در کودکان با بازه سنی 0 تا 5 ساله، 7 مورد در کودکان 6 تا 10 ساله و چهار مورد در کودکان 11 تا 15 ساله بوده است.

دکتر آماندا دی کاستل، استاد بخش اپیدمیولوژی در دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی گفت: در حالی که والدین باید از آبله میمون آگاهی پیدا کنند، با توجه به آمار کم کودکان مبتلا، جای نگرانی وجود ندارد.

آبله میمون ممکن است توسط افرادی که بدون علامت هستند منتقل شود، اما مشخص نیست که آیا این یک مشکل عمومی است یا خیر؟ البته لازم است در این زمینه، پژوهش‌های کامل‌تری صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: علائم آبله میمون چه زمانی خطرناک و راه‌های درمان آن کدامند؟

کهیر یکی از شایع ترین علائم آبله میمون

علائم آبله میمون را بیشتر بشناسیم|سیوطب

کهیر یکی از شایع‌ترین علائم آبله میمون است. همچنین علائمی مانند تب، لرز و درد عضلانی را از علائم دیگر این ویروس دانسته‌اند.  باید گفت علائم در کودکان و بزرگسالان مشابه است؛ با این حال، سایر شرایط  مانند آبله مرغان، سرخک، واکنش‌های پوستی آلرژیک و واکنش‌های مربوط به دارو  ممکن است باعث ایجاد بثورات(راش پوستی) در کودکان شود.

بر اساس تحقیقات CDCT، اکثر موارد مبتلا به آبله میمون در کودکان و نوجوانان، خود به خود و بدون درمان بهبود می‌یابند. کودکان زیر هشت سال با بیماری ضعف سیستم ایمنی یا با برخی بیماری‌های پوستی مانند اگزما، آکنه شدید یا سوختگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند.

بیشتر بخوانید: نوروبیون چیست؟ آمپول نوروبیون برای کرونا

آبله میمون چگونه شیوع پیدا کرده است؟

تحقیقات CDC نشان می‌دهد که  اکثر موارد شیوع فعلی این بیماری در ایالات متحده، با تماس جنسی یا تماس نزدیک با افراد آلوده مرتبط بوده است. با این حال، این آژانس می‌گوید: ویروس آبله میمون ممکن است کودکانی که با فرد مبتلا در تماس نزدیک بوده‌اند را آلوده کند.

از سوی دیگر، بلومبرگ اظهار داشت: بعید است کودکان در محیط‌های مدرسه این نوع تماس را داشته باشند. به گفته وی، برخی فعالیت‌ها مانند کشتی و ورزش‌های مشابه ممکن است به علت تماس بیش از حد کودکان به انتقال این ویروس منجر شود. همچنین مربیان و معلمین باید از حضور کودکانی با علائم جوش صورت و ویروس آبله میمون در کلاس جلوگیری کنند تا کودک در خانه قرنطینه شود.

بیشتر بخوانید: متخصص بیماری‌های عفونی: آبله میمون، از راه هوا منتقل می‌شود

آبله میمون چگونه منتقل می شود؟

ویروس آبله میمون همچنین ممکن است با دست زدن به اشیاء، پارچه‌ها و سطوح آلوده منتقل شود؛  اگرچه بنابر نظر راهنمای CDC این مسیر انتقال در دوره شیوع فعلی کمتر رایج بوده است، اما توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد.

علاوه بر این موارد، این آژانس اعلام کرد  قرنطینه کردن کودکان و کارکنانی که در معرض آبله میمون قرار گرفته‌اند، اما علائمی ندارند، ضروری نیست.

بیشتر بخوانید: تب کریمه کنگو با ۵ عوارض عدم درمان این تب خونریزی دهنده

چگونه از آبله میمون در مدارس پیشگیری کنیم؟ CDC پاسخ می دهد!

راهنمای CDC دستورالعمل‌هایی برای مدارس و مهدکودک‌ها منتشر می‌کند. در این راهنما، نکات ایمنی در مقابله با بیماری آورده شده است. براساس این دستورالعمل،  افراد بدون علامتی که در معرض ویروس آبله میمون قرار دارند می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. البته در مواردی که احتمال شیوع بیماری افزایش می‌یابد، مراکز بهداشت ممکن است مشارکت فرد در فعالیت‌های خاصی را محدود کنند. علاوه بر این، مدارس شبانه روزی، کمپ‌های شبانه و دیگر مکان‌های مسکونی باید به توصیه‌های آژانس در مورد محیط‌های زندگی جمعی عمل نمایند.

علاوه بر این، والدین باید فرزندان خود را قبل از فرستادن به مدرسه یا مهدکودک از نظر علائم تحت نظر داشته باشند و به آنها آموزش‌های لازم را ارائه دهند. اگر فرزند شما بیمار است، باید در خانه بماند. همچنین، در صورت مشاهده بثورات پوستی همراه با تب، باید به پزشک اطفال یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: امیکرون در کودکان و چگونگی مقابله با کرونای جهش یافته جدید

ضروریت رعایت دستورالعمل های CDC برای پیشگیری آبله میمون 

اگرچه طبق آمار، شیوع آبله میمون در کودکان کم است، اما این موضوع نباید از حساسیت و مراقبت‌ها بکاهد. برای پیشگیری از بیماری آبله میمون، والدین و معلمان باید با ارائه آموزش‌های لازم، کودکان را در مسیر مقابله با این بیماری یاری کنند.

والدین باید دستورالعمل‌های بهداشتی و ارتباطی را به کودکان خود بیاموزند و در فصل پاییز بیشتر مراقب بیماری‌های ویروسی باشند. در این میان، پیروی از دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از سوی همه اولیا و مربیان ضروری است.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا