بیماریبیماری های مفصلی

درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟

آسیب‌ دیدگی مینیسک زانو یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو است. مینیسک یک تکه C شکل از غضروف لاستیکی محکم است که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و ران عمل می‌کند. اگر زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید در حالی که وزن را روی آن تحمل می‌کنید، ممکن است پاره شود.  با خواندن این مقاله از مجله علمی پزشکی سیوطب به شما اطمینان می‌دهیم که با بهترین درمان برای آسیب دیدگی مینیسک زانو آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: خرید زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو 

علائم آسیب‌ دیدگی مینیسک زانو چیست؟

تورم مفصل زانو، از علائم آسیب‌دیدگی مینیسک زانو|سیوطب

پارگی مینیسک می‌تواند منجر به تورم مفصل زانو شود. اگر پارگی ناشی از تصادف باشد، اغلب آسیب‌ها به غضروف، رباط‌های جانبی و رباط‌های صلیبی وارد می‌شود. آسیب به منیسک داخلی باعث درد در قسمت داخلی زانو و آسیب به منیسک خارجی باعث درد در قسمت بیرونی زانو می‌شود.

حرکات چرخشی مفصل در وضعیت عمودی، به عنوان مثال هنگام رقص، ورزش یا همچنین در طول زندگی روزمره، دردناک است. اگر فرد مبتلا نتواند پای خود را دراز کند، این نیز می‌تواند نشانه‌ای از پارگی منیسک باشد. همچنین مفصل زانو می‌تواند به طور ناگهانی هنگام راه رفتن جای خود را از دست بدهد.

علائم رایج عبارتند از:

  • درد
  • تورم و سفتی مفصل زانو
  • قفل شدن یا گرفتگی زانو
  • ناتوانی در خم شدن و صاف کردن کامل زانو
  • احساس از بین رفتن زانو

بیشتر بخوانید: درمان خانگی قفل شدن زانو؛ چگونگی ایجاد آسیب و راه‌های درمان 

روش تشخیص مینیسک زانو

معاینه فیزیکی مفصل زانو علاوه بر پرسش از بیمار در مورد مدت و ماهیت مشکلات، نشانه‌های مهمی از آسیب دیدگی مینیسک زانو است. از آنجایی که منیسک‌ها بافت نرمی هستند، نمی‌توان آن‌ها را در عکسبرداری با اشعه ایکس تصویر کرد. بنابراین تصویربرداری رزونانس مغناطیسی روش مناسبی برای تشخیص آسیب منیسک است. همچنین اطلاعات بیشتری در مورد سایر صدمات یا آسیب به زانو ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست | زانوبند زاپیامکس| ۵ درمان خانگی زانو درد 

درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو

آسیب‌های مینیسک معمولا به خودی خود بهبود نمی‌یابند. این به این دلیل است که از یک طرف، آن‌ها معمولا در ناحیه‌ای از مینیسک هستند که خون تامین نمی‌شود. از طرف دیگر، حرکت مداوم در زانو به این معنی است که لبه‌ها نمی‌توانند به هم جوش بخورند. در طول زمان، پارگی‌ها منبسط می‌شوند و قسمت‌های مینیسک پاره می‌تواند وارد مفصل شوند و عملکرد آن را مختل کند. این منجر به آسیب دائمی غضروف مفصلی نرم و در نتیجه افزایش سایش مفصل (آرتروز) می‌شود.

به همین دلیل، پارگی‌های مینیسک که منجر به ناراحتی مداوم یا مکرر می‌شود به‌ویژه در جوانان و ورزشکاران فعال، معمولا با جراحی درمان می‌شوند. افزایش سن به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی می‌تواند منجر به پارگی مینیسک شود. اما اگر درد مداوم وجود نداشته باشد، درمان لازم نیست. افزایش سن به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی می‌تواند منجر به پارگی منیسک شود.

بیشتر بخوانید: ایا ساییدگی زانو درمان قطعی دارد؟ معرفی ۶ درمان علائم آرتروز 

عمل حفظ مینیسک یا جایگزین مینیسک

درمان جراحی تقریبا بدون استثنا با استفاده از آرتروسکوپی انجام می‌شود. تا حد امکان بافت کمتری برداشته می‌شود تا مینیسک عملکرد خود را حفظ کند. اگر قسمت‌های کامل قاعده مینیسک پهن برداشته شود، به این عمل برداشتن مینیسک می‌گویند.

در این حالت مینیسک مهمترین وظایف خود مانند توزیع بار و تثبیت مفصل را از دست می‌دهد. درنهایت در طولانی مدت منجر به ساییدگی و پارگی مفصل (آرتروز) می‌شود. به همین دلیل است که عمل باید تا حد امکان مینیسک را حفظ کند.

پارگی‌های قسمت‌های خارجی مینیسک‌ها که گردش خون خوبی دارند، در بسیاری از موارد می‌توانند بخیه شوند. به خصوص در مورد بیماران جوان‌تر، ارزش امتحان کردن این ترمیم را دارد. در بیماران مسن‌تر، ماده ضعیف‌تر مینیسک معمولا اجازه ترمیم را نمی دهد. اگر امکان نگه داشتن مینیسک وجود نداشته باشد، در بیماران جوان‌تر، می‌توان آن را به طور کامل یا جزئی جایگزین کرد.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی پای پرانتزی | ۴ حرکت مطمئن و راحت برای رفع زانوی پرانتزی 

تمرین ابتدایی بعد از جراحی مینیسک

بریس‌ها می‌توانند باعث بهبودی شوند

پس از عمل مینیسک، می‌توان از بریس‌ها برای تثبیت زانو، محافظت از آن و حمایت از بهبود مینیسک استفاده کرد. بخیه مینیسک نیاز به حفاظت خاصی دارد. خم شدن شدید زانو با بارگذاری همزمان منجر به سطوح بالای نیروهای برشی می‌شود که می‌تواند بخیه مینیسک را به خطر بیندازد.

بیشتر بخوانید: قرص آرتروز زانو | معرفی انواع قرص‌ها و ۶ روش درمانی دیگر 

درمان‌های ‌خانگی مینیسک زانو

درمان خانگی مینیسک زانو|سیوطب

پزشک ممکن است یکی از گزینه‌های درمانی غیرجراحی زیر را برای افرادی که علائم دائمی قفل شدن یا تورم زانو را تجربه نمی‌کنند توصیه کند. این موارد شامل:

  • جلوگیری از فعالیت‌های تشدیدکننده علائم.
  • قراردادن  بسته‌های یخ به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز روی زانو.
  • استفاده از باند فشاری الاستیک برای جلوگیری از تورم اضافی.
  • قراردادن پاها در هنگام استراحت بالاتر از قلب.

اگر روش‌های غیرجراحی علائم فرد را کاهش نداد، پزشک ممکن است جراحی آرتروسکوپی را پیشنهاد کند. در این روش یک دوربین مینیاتوری و ابزار جراحی کوچک از طریق دو یا سه برش کوچک در زانو قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟ معرفی ۵ درمان؛ از قرص تا زاپیامکس 

تمرین متوسط بعد از جراحی مینیسک

تمرینات ورزشی مناسب برای بهبود مینیسک

فردی که آسیب دیدگی مینیسک زانو دارد باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مانند فیزیوتراپ مشورت کند. یک رویکرد درمانی غیرجراحی معمولا شامل استراحت و اجتناب از فعالیت‌هایی است که باعث ایجاد علائم می‌شوند.

فیزیوتراپیست تمرینات مناسب ورزشی به فرد توصیه می‌کند. با رویکرد درمان جراحی، تمرینات برای بهبودی ضروری است. پس از جراحی، پزشک ممکن است انجام ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش را دو تا سه بار در روز توصیه کند. برنامه‌های ورزشی با یک روتین اولیه شروع می‌شود و سپس به روتین‌های متوسط ​​و پیشرفته می‌رسد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین؛ از سیاتیک یا دیابت 

دوره نقاهت جراحی مینیسک

آیا پیاده‌روی در صورت پارگی مینیسک مضر است؟

یک ورزشکار ممکن است با یک حرکت ناگهانی پا مینیسک را پاره کند، اما این آسیب ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. بازی کردن، پریدن یا حتی پیچاندن مسیر اشتباه در زمان نامناسب ممکن است به پارگی مینیسک منجر شود.

اینکه آیا می‌توانید روی یک مینیسک پاره راه بروید به محل آسیب و شدت آن بستگی دارد. همچنین به تحمل شخصی شما برای درد بستگی دارد. برخی از پارگی‌های مینیسک می‌توانند خود به خود بدون جراحی بهبود یابند. پس از انجام عمل جراحی برای ترمیم پارگی مینیسک شاید لازم باشد عضلات پای خود را افزایش دهید. شما می‌توانید پیاده‌روی سبک با مشورت پزشک را شروع کنید.

به طور معمول، پارگی‌هایی که در قسمت بیرونی مینیسک ایجاد می‌شود کمترین احتمال نیاز به ترمیم جراحی را دارند. ممکن است بتوانید بدون دردسر زیاد راه بروید زیرا با گذشت زمان بهبود می‌یابد. ممکن است مجبور شوید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. اگر پارگی شما شدیدتر باشد، ممکن است برای ترمیم آن و تثبیت زانو به جراحی نیاز داشته باشید. در این صورت، یک متخصص فیزیوتراپ ممکن است بگوید که تا چند هفته پس از جراحی از وارد کردن وزن به زانوی خود اجتناب کنید.

یادداشت پایانی؛ درمان آسیب دیدگی مینیسک زانوی خود را جدی بگیرید!

آسیب‌ دیدگی مینیسک زانو یک بیماری شایع است. این بیماری به خصوص در میان ورزشکاران بیشتر دیده می‌شود. پارگی مینیسک را می‌توان با روش‌های مختلف از جمله جراحی، فیزیوتراپی یا روش های خانگی درمان کرد. البته درمان آن بستگی به سن و شرایط بیمار دارد.

آسیب دیدگی مینیسک زانو در بسیاری از موارد می تواند دردناک باشد. این دردناکی البته به نوع آسیب دیدگی بستگی دارد. با این وجود شروع سریع درمان می تواند به کاهش آسیب های وارده به مینیسک منجر شود. از این رو نباید نسبت به درمان آن بی توجه بود.

سوالات متداول درباره آسیب دیدگی منیسیک زانو

علائم آسیب مینیسک چیست؟

 درد، تورم و سفتی مفصل، گرفتگی زانو، ناتوانی در خم شدن و … از علائم این بیماری هستند.

درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟

پارگی‌های مینیسک که منجر به ناراحتی مداوم یا مکرر می‌شود به‌ویژه در جوانان و ورزشکاران فعال، معمولا با جراحی درمان می‌شوند. در موارد غیر حاد درمان خانگی نیز تاثیرگذار است.

آیا پیاده‌روی در صورت پارگی مینیسک مضر است؟

 پیاده‌روی به محل آسیب و شدت آن بستگی دارد. همچنین به تحمل شخصی شما برای درد بستگی دارد.

منبع
medi.de

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا