اعتیاد و مواد مخدراعصاب و روان

آدامس ترک سیگار؛ قبل از مصرف، همه عوارض آن را بدانید

آدامس ترک سیگار همان‌طور که از نامش پیدا است برای رهایی از وابستگی به سیگار استفاده می‌شود. نیکوتین موجود در این آدامس از راه دهان جذب بدن می‌شود و جایگزین نیکوتین سیگار می‌شود که بدن شخص به آن وابسته شده است. این محصولات امکان دارد به مرور زمان، تعداد سیگار مصرفی روزانه شخص را از طریق کاستن عادت به نیکوتین؛ کاهش دهند. این آدامس‌ها ممکن است در نهایت بعد از مدتی بتوانند مصرف سیگار را قطع کنند.

آدامس ترک سیگار چیست؟

آدامس ترک سیگار حاوی نیکوتین است و می‌تواند به اشخاصی که می‌خواهند از سیگار دور بمانند کمک کند، اما مصرف این محصولات بدون عوارض نیست. اگر با مصرف این آدامس‌ها دچار تهوع، استفراغ، سرگیجه، اسهال، ضعف و افزایش تعداد ضربان قلب شدید؛ استفاده از این محصولات را بلافاصه قطع و بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

آدامس ترک سیگار در واقع با کاهش میل به استفاده از آن به مرور زمان و به صورت مرحله به مرحله و پلکانی، به ترک کامل سیگار کمک می‌کند. با این حال این محصولات به همه کمک نمی‌کنند و گاهی ممکن در برخی افراد منجر به ترک موفقیت‌آمیز سیگار نشوند.

با این وجود، نیکوتین به شدت اعتیادآور است و استفاده از این آدامس‌ها بدون هدف ترک سیگار، مفید نیست. آدامس ترک سیگار به افرادی توصیه می‌شود که به دنبال ترک اصولی و قدم به قدم سیگار هستند و برای برخی افراد می‌تواند مفید باشد.

با تمام این تفاسیر برخی پزشکان معتقدند که نیکوتین برای سلامت اشخاص اثرات و تبعات منفی دارد و مصرف مواد نیکوتین‌دار را توصیه نمی‌کنند. در سوی دیگر اما 90درصد سرطان‌های ریه با مصرف سیگار ارتباط دارد و برخی اشخاص سیگاری سعی می‌کنند همه راه‌های نجات از این پدیده اعتیادآور را امتحان کنند. یکی از این راه‌ها، مصرف آدامس ترک سیگار است.

آدامس ترک سیگار در انواع و طعم‌های مختلف در بازار وجود دارد و برخی از آن‌ها دارای کلسیم و ویتامین د 3 نیز هستند.

بیشتر بخوانید: عوارض آدامس ترک سیگار را با رعایت این نکات محدود کنید

فواید احتمالی آدامس ترک سیگار

آدامس ترک سیگار در کنار سیگار|سیوطب

 • یک راه راحت و موثر برای کاهش هوس سیگار کشیدن در زمان ترک
 • یک جایگزین نیکوتین که بتوانید در هر مکان و در هر زمان مصرف کنید
 • طعم‌های متنوع
 • مصرف نیکوتین خود را در طول روز کنترل و تنظیم کنید
 • آرامش و تخلیه استرس و فشار ترک عادت سیگار کشیدن از طریق آدامس

از گزینه استفاده از یک تکه آدامس اضافی در عرض یک ساعت برای هوس شدید یا مکرر نیز می‌توانید بهره ببرید.

توصیه‌هایی در مورد مصرف آدامس ترک سیگار

برای کسب بهترین نتیجه از مصرف آدامس ترک سیگار، با دوز مناسب شروع کنید. آدامس نیکوتین دارای در دو دوز 2 میلی گرم و 4 میلی گرم است. دوز مناسب برای شما بستگی به این دارد که معمولا اولین آدامس خود را هر روز چه زمانی می‌خورید  و در حال حاضر چقدر سیگار می‌کشید.

اگر اولین سیگار خود را در عرض 30 دقیقه پس از بیدار شدن مصرف کردید، باید با دوز 4 میلی گرم شروع کنید. با گذشت زمان معمولا بین 8 تا 12 هفته، می‌توانید دوز و تعداد دفعات مصرف آن را کاهش دهید تا زمانی که استفاده از آدامس را به طور کامل متوقف کنید.

در 6 هفته اول تلاش برای ترک سیگار، هر 1 تا 2 ساعت یک تکه آدامس استفاده کنید. سعی کنید از قبل به این فکر کنید که چه زمانی ممکن است هوس سیگار کنید و سپس قبل از بروز هوس از یک آدامس استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه بدن شما نیکوتین کافی دریافت می‌کند تا علائم ترک را کاهش دهد، بهتر است حداقل 9 تکه آدامس در روز برای 6 هفته اول استفاده کنید.

اگر از آدامس همراه با چسب نیکوتین استفاده می‌کنید، ممکن است نیازی به استفاده مکرر از آدامس نداشته باشید، زیرا زمانی که هوس کردید یا انتظار دارید از چسب هم استفاده می‌کنید.

بیش از 24 تکه آدامس در روز استفاده نکنید. پس از 6 هفته استفاده، می‌توانید مصرف را به یک عدد در هر 2 تا 4 ساعت و سپس یک عدد هر 4 تا 8 ساعت کاهش دهید.

اگر کمتر از 10 نخ سیگار در روز مصرف می‌کنید یا هر روز سیگار نمی‌کشید، با پزشک در مورد دوز مصرفی صحبت کنید. آن‌ها ممکن است از شما بخواهند که با دوز کمتر شروع و کمتر از آدامس استفاده کنید.

15 دقیقه قبل یا در حین استفاده آدامس ترک سیگار، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه و قهوه نیز می‌توانند از عملکرد آدامس جلوگیری کنند.

آدامس نیکوتینی مانند آدامس معمولی نیست. برای استفاده صحیح از آن، به آرامی لثه را گاز بگیرید تا زمانی که در دهان خود احساس سوزن سوزن شدن کنید.

سپس آدامس را بین قسمت داخلی گونه و لثه خود نگه دارید. آن را حدود یک دقیقه نگه دارید تا نیکوتین جذب بدن شما شود. سپس این فرآیند جویدن و توقف را تکرار کنید تا زمانی که سوزن سوزن شدن متوقف شود (معمولا حدود 30 دقیقه)، گاهی اوقات جایی که آدامس را در دهان خود نگه می‌دارید، تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: ترک تریاک، سخت ولی ممکن!

نکات مهمی در مورد آدامس ترک سیگار

آدامس ترک سیگار در دست یک شخص|سیوطب

آدامس نیکوتین ممکن است نیکوتین کافی برای بیمار کردن کودکان و حیوانات خانگی داشته باشد. آدامس را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید و پس از اتمام جویدن یک تکه، آن را در کاغذ بپیچید و بلافاصله در سطل زباله بیندازید.

در صورت مصرف یا بلع تصادفی توسط کودکان، با اورژانس تماس بگیرید. درباره نماد خارجی آدامس نیکوتین، از جمله عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی آن نیز به طور کامل مطالعه کنید.

نحوه استفاده از آدامس ترک سیگار

آدامس نیکوتین یک داروی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا یا Food and Drug Administration  (FDA) است که می‌تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند.

می‌توان آن را هر دو ساعت به تنهایی برای کنترل علائم ترک مصرف کرد یا ممکن است در صورت نیاز برای هوس‌های شدیدتر در صورت استفاده همراه با چسب نیکوتین استفاده شود.

آدامس ترک سیگار می‌تواند سطح ثابتی از نیکوتین را در بدن برای کمک به کاهش اعتیاد فراهم کند، در حالی که می‌توان از آن برای تسکین سریع‌تر هوس‌ها هم استفاده کرد.

اگر در حین استفاده از آدامس نیکوتین هوس شدید دارید، مطمئن شوید که از دوز کافی و قوی استفاده می‌کنید و به اندازه کافی از آدامس سود می‌برید. در صورت نیاز می‌توانید یک تکه دوم آدامس را در عرض یک ساعت بجوید.

اگر به طور منظم سیگار می‌کشید، بهتر است حداقل 9 تکه آدامس در روز برای 6 هفته اول استفاده کنید و می‌توانید تا 24 آدامس در روز استفاده کنید. همچنین می‌توانید همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، چسب نیکوتین را اضافه کنید.

اگر در حین استفاده از آدامس وسوسه شویم و سیگار بکشیم، چکار کنیم؟

در صورت وسوسه شدن و سیگار کشیدن، نیازی به قطع استفاده از آدامس ندارید. سیگارهایتان را دور بیندازید و با تلاش برای ترک سیگار به مسیر خود بازگردید. به استفاده از آدامس را طبق دستور ادامه دهید.

اگر طعم آدامس را دوست نداشته باشیم، چکار کنیم؟

به یاد داشته باشید که آدامس نیکوتین یک دارو است، نه یک آب نبات. آدامس در طعم‌های مختلف (نعنا، دارچین، گیلاس و طعم‌های دیگر) وجود دارد. اگر طعمی را که با آن شروع می‌کنید دوست ندارید، طعم دیگری را امتحان کنید.

آیا آدامس به دندان مصنوعی یا روکش‌های دندان می‌چسبد؟

آدامس نیکوتین بدون قند است، اما ممکن است به دندان مصنوعی یا روکش‌های موقتی دندان بچسبد. در این موارد، از پزشک در مورد سایر داروهای ترک سیگار که ممکن است برای شما موثرتر باشند، سوال کنید.

بیشتر بخوانید :تریاک، ماده‌ای شدیدا مخدر و آسیب‌زا

اقدامات احتیاطی برای مصرف آدامس ترک سیگار

سیگار نصف شده|سیوطب

قبل از استفاده از آدامس نیکوتین، به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می‌کنید یا قصد دارید مصرف کنید.

موارد زیر جزء موضوعاتی است که در صورت مصرف آن‌ها، حتما باید اعلام کنید:

 • انسولین
 • داروهای آسم
 • داروهای افسردگی
 • داروهای فشار خون بالا
 • سایر داروها برای کمک به ترک سیگار

اگر دچار حمله قلبی، بیماری قلبی، ضربان قلب نامنظم، زخم، دیابت یا فشار خون بالا که با دارو کنترل نمی‌شود هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر زیر 18 سال سن دارید یا در رژیم غذایی با محدودیت سدیم مواجه هستید، حتما به پزشک بگویید.

اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی قرار دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از آدامس نیکوتین، باردار شدید، استفاده از آن را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

در حین استفاده از آدامس نیکوتین، سیگار نکشید یا از سایر محصولات نیکوتینی استفاده نکنید زیرا ممکن است مصرف بیش از حد نیکوتین رخ دهد.

بیشتر بخوانید: ترک اعتیاد، بهترین روش برای عبور از ناممکن‌ها

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنیم؟

نیازی نیست بعد از مصرف آدامس ترک سیگار رژیم غذایی خود را تغییر بدهید و طبق همان برنامه قبلی عمل کنید. مگر اینکه پزشک به شما توصیه کند تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.

اگر یک نوبت آدامس را فراموش کردم چه باید بکنم؟

به محض یادآوری دوز فراموش شده را استفاده کنید. با این حال، اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید.

برای جبران دوز فراموش شده از دو تکه آدامس به طور همزمان یا یکی پس از دیگری استفاده نکنید.

عوارض مصرف آدامس ترک سیگار

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، استفاده از آدامس نیکوتینی را متوقف کنید و فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • مشکلات دهان، دندان یا فک
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • ضعف
 • ضربان قلب سریع، تپنده یا نامنظم
 • مشکل در تنفس
 • راش پوستی
 • تاول در دهان

آدامس نیکوتین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

شیوه نگهداری آدامس ترک سیگار

این آدامس را در بسته‌بندی خودش، محکم بسته و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. تکه‌های استفاده شده از آدامس نیکوتین را در کاغذ بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

آدامس نیکوتینی را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید. داروهای غیرضروری باید به روش‌های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند.

مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید. زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص‌های هفتگی و قطره‌های چشمی، کرم‌ها، چسب‌ها و استنشاقی‌ها) مقابل کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می‌توانند آن‌ها را به راحتی باز کنند.

برای محافظت از کودکان خردسال مقابل مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید. آدامس ترک سیگار را جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن‌ها باشد، قرار دهید.

بیشتر بخوانید :ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

هشدار در مورد مصرف آدامس ترک سیگار

در صورت مصرف بیش از حد، با اورژانس از طریق شماره 115 تماس بگیرید. اگر شخصی که مصرف بیش از حد نیکوتین داشته، روی زمین افتاده، تشنج داشته، مشکل تنفسی دارد یا بیهوش است نیز فورا با همان شماره اورژانس تماس بگیرید.

چه اطلاعات دیگری باید بدانم؟

هر سوالی در مورد آدامس نیکوتین دارید از پزشک خود بپرسید. همچنین مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را داشته باشید.

هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید. این اطلاعات مهم را باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.

سخن آخر درباره آدامس ترک سیگار

زمانی که سیگاری‌ها در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که سیگار کشیدن ممنوع است، اعتقاد بر این است که جویدن آدامس میل به سیگار را کاهش می‌دهد. با این حال، شواهد علمی کمی برای حمایت از این فرض رایج وجود دارد.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که جویدن آدامس میل شدید را کاهش می‌دهد و در زمانی که فرد وابسته به نیکوتین نمی‌تواند سیگار بکشد، به ترک اعتیاد کمک می‌کند.

برای اکثر مصرف کنندگان دخانیات، هوس یا میل به سیگار کشیدن می‌تواند قوی باشد، اما شما در این هوس‌ها تنها نیستید. وقتی میل به استفاده از تنباکو ایجاد می‌شود، به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است شدید باشد، چه سیگار بکشید یا آدامس نخورید، احتمالا در عرض 5 تا 10 دقیقه از بین می‌رود.

هر بار که با آدامس ترک سیگار مقابل ولع مصرف تنباکو مقاومت می‌کنید، یک قدم به توقف مصرف دخانیات برای همیشه نزدیک می‌شوید.

منبع
cdc.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا