زیباییزیبایی دندان

نایت گارد یک محافظ قدرتمند و طولانی‌کننده عمر دندان

نایت گارد یا محافظ شب دندان یک وسیله پلاستیکی دندانپزشکی است که روی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرد. هنگام ساییدن یا فشردن ناخودآگاه دندان‌ها به هم، بیشتر نیرو به جای دندان‌ها به نایت گارد منتقل می‌شود. اغلب اوقات شیارهای عمیقی در نایت گارد بر اثر نیروی سایشی ایجاد می‌شود.

نایت گارد از آسیب رساندن همین نیرو به دندان‌ها جلوگیری می‌کند. بدون نایت گارد، مینای دندان بیش از حد ساییده و منجر به حساسیت دندان خواهد شد. دندان‌ها همچنین امکان دارد ترک خورده باشند که برای ترمیم آن‌ها نیاز به درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی گسترده است.

دلایل اصلی برای استفاده از نایت گارد

جلوگیری از آسیب دندان

دندان قروچه در حین خواب و زمانی اتفاق می‌افتد که کنترلی بر فک و دندان‌ها وجود ندارد. هر چه بیشتر اتفاق بیفتد، دندان‌ها بیشتر در معرض از دست دادن زیبایی خود قرار می‌گیرند. فرسایش مینای دندان باعث حساسیت بیش از حد شده و در نتیجه، دهان به سختی نوشیدنی و غذای سرد یا گرم را تحمل می‌کند.

علاوه بر این، بدون اینکه مینای دندان از دندان‌ها محافظت کند، دندان‌ها بیشتر مستعد پوسیدگی می‌شوند. هنگامی که پوسیدگی به مینای دندان که لایه‌ای سخت است ادامه می‌یابد، دچار عفونت شدن دور از ذهن نیست.

دندان قروچه باعث شکستن دندان ضعیف و همچنین موجب فرسودگی هرگونه پرکردگی دندان می‌شود. سطح دندان‌ها می‌تواند فشار مربوط به جویدن و گاز گرفتن را تحمل کند، اما فشار اضافی ناشی از فشردن و ساییدن آن پایدار نیست. در نتیجه شکستگی یا ترک باعث نقص در زیبایی دندان خواهد شد.

علاوه بر تحمل درد طاقت‌فرسا ناشی از شکستگی دندان، باید برای درمان به دندانپزشک مراجعه کرد. گاهی اوقات دندانپزشک  پر کردن دندان را انجام می‌دهد، اما احتمال دارد به درمان پرهزینه‌تری مانند روکش دندان، کانال ریشه یا از دست دادن دندان نیاز داشته باشد. از دست دادن دندان را می‌توان از طریق بریج یا ایمپلنت رفع کرد.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی ثابت برای چه کسانی مناسب است به همراه فواید و عوارض

نایت گارد محافظ محل اتصال استخوان فک و جمجمه است|سیوطب

نایت گارد از اختلال مفصل گیجگاهی فکی جلوگیری می‌کند

مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) فک و جمجمه را به هم متصل کرده و بر ماهیچه‌های مورد استفاده برای جویدن تاثیر می‌گذارد. همان‌طور که در خواب دندان‌ها به هم فشار داده خواهد شد، به TMJ فشار وارد می‌آید و منجر به ناهماهنگی می‌شود. در صورت ناهماهنگی دچار اختلال عملکرد TMJ خواهید شد.

این اختلال باعث مشکل در جویدن، درد اطراف گوش و حتی سردرد می‌شود. همچنین احتمال دارد به دیسک مفصلی آسیب بزند که غیرقابل جبران خواهد بود و باعث جابه‌جایی دیسک می‌شود. این حالت منجر به باز یا بسته شدن غیرمنتظره فک شده و امکان دارد موجب نیاز فرد به اورژانس شود. پوشیدن نایت گارد از پیشرفت این اختلال جلوگیری می‌کند، زیرا امکان هرگونه تنش روی عضلات را کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان چیست؟ فواید و عوارض آن

جلوگیری از سردردهای مزمن

گردن درد و سردرد مزمن معمولا اولین علائم دندان قروچه احتمالی هستند، زیرا اختلال عملکرد TMJ، خود را از طریق میگرن نشان خواهد داد. عضلات منقبض شده در گردن، شانه‌ها، دهان و فک باعث سردرد می‌شوند. با این حال قبل از عجله و نگرانی سعی کنید که تشخیص دهید از دندان قروچه رنج می‌برید یا خیر.

بررسی کنید سردرد واقعا ناشی از دندان قروچه و فشردن دندان است. یک راه تشخیص، نگاه کردن به سطح دندان‌ها خواهد بود. اگر به جای نوک تیز، صاف شده باشند، به احتمال زیاد در خواب دندان قروچه می‌کنید. راه دیگر تشخیص یافتن علائم تحلیل لثه و استخوان بوده که احتمالا به دلیل فشردن دندان‌ها روی هم رخ دهد. نایت گارد سفارشی سردرد را از بین برده زیرا از انقباض ماهیچه‌های فک جلوگیری خواهد گرد.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان؛ لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

صرفه جویی در هزینه

یک محافظ شب تک سایز دارای قیمت مناسبی نسبت به نایت گارد سفارشی خواهد داشت؛ اما توصیه نمی‌شود، زیرا در بیشتر موارد به خاطر ناهماهنگی با دندان‌ها ناراحت کننده خواهد بود. نایت گارد دندانی که به صورت سفارشی ساخته خواهد شد مستلزم هزینه بالاتری است و برای اکثر بیماران دندان قروچه ساخته می‌شود. این هزینه نباید موجب انصراف از گرفتن محافظ شب به دلایل مختلفی شود.

مقایسه هزینه محافظ شب با هزینه دندانپزشکی ترمیمی بیانگر مقرون به صرفه‌تر بودن محافظ شب است. هنگامی که دندان‌ها فرسوده و دچار شکستگی ‌شوند، دندانپزشکی ترمیمی تنها راه حل مشکلات دندانی خواهد بود. پرکردن، روکش، از دست دادن دندان که می‌توان با ایمپلنت جایگزین کرد و هر کدام از این گزینه‌ها به مراتب هزینه بیشتری نسبت به نایت گارد دارد.

بیشتر بخوانید: کامل‌ترین مجموعه از دانسته‌هایی که در مورد ارتودنسی به آن نیاز دارید

انواع نایت گارد، مزایا و معایب آن‌ها

نایت گارد نرم

بر اساس یافته‌های مجله سلامت سیوطب متداول‌ترین نوع محافظ شب برای درمان دندان قروچه نایت گارد نرم است که بیشتر برای موارد خفیف یا گاه به گاه استفاده می‌شود، نه برای دندان قروچه‌های شدید.

فواید و ویژگی‌های نایت گارد نرم عبارتند از:

 • راحت‌ترین قرارگیری را بین تمام نایت گاردها را دارد
 • سازگارترین محافظ که به آسانی قابلیت عادت کردن دارد
 • معمولا هزینه کمتر

بیشتر بخوانید: عفونت دندان روکش شده ۳ دلیل دارد؛ روش‌های درمان عفونت زیر روکش را بشناسید!

معایب نایت گاردهای نرم

 • جویدن ناخواسته محافظ دندان توسط فرد
 • دوام و ماندگاری محدود
 • بیشتر گارانتی‌ها به دلیل طول عمر محدود 6 ماه یا کمتر هستند
 • یک راه حل بلند مدت نیست

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چیست و دانسته‌های ضروری مربوط به آن کدام اند؟

نایت گارد لمینت دوگانه

این نوع محافظ دندان شبانه برای درمان دندان قروچه‌های با شدت متوسط ​​است. از داخل نرم و از بیرون سخت هستند. این نوع محافظ دهان از مواد ترموپلاستیک ساخته شده است. آن را در آب داغ قرار داده تا نرم شود، سپس در دهان گذاشته و با فشار انگشت و زبان به اطراف دندان‌ها شکل می‌دهند.

مزایای نایت گارد لمینیت دوگانه عبارتند از:

 • با فشردن‌های سنگین مقابله می‌کند
 • ماندگاری بیشتر
 • معمولا گارانتی طولانی‌تری نسبت به گاردهای نرم ارائه می‌دهد

معایب:

 • معمولا کمی ضخیم‌تر از سایر محافظ‌ها هستند
 • به نظر می‌رسد سازگاری با آن سخت‌تر است

قالب‌گیری نایت گارد به صورت خاص برای هر شخص انجام می‌شود|سیوطب

نایت گارد سخت

نایت گاردهای سخت برای درمان دندان قروچه‌های شدید کاربرد دارد. از اکریلیک ساخته شده و بسیار سفت و با دوام هستند. آن‌ها را می‌توان برای موارد بسیار شدید آسیاب کردن و همچنین TMJ استفاده کرد.

مزایای نایت گارد سخت عبارتند از:

 • با دوام‌ترین
 • از جابه‌جایی دندان‌ها جلوگیری می‌کند
 • معمولا طولانی‌ترین گارانتی را ارائه می‌دهد

بیشتر بخوانید: ۱۷ درمان خانگی دندان درد با اثرگذاری سریع و بدون عوارض

معایب:

 • ضخیم‌تر از محافظ‌های شب نرم
 • ناراحت‌تر از دیگر محافظ‌های شب دندان
 • عادت کردن به خوابیدن با آن سخت است
 • باید مستقیما از طریق دندانپزشک سفارش داده شود، زیرا برای تناسب با دهان نیاز به قالب‌گیری دقیق است
 • هزینه بیشتری نسبت به بقیه نایت گاردها دارد

به طور کلی، نایت گاردها فقط دندان‌های بالایی را می‌پوشانند، اما در برخی موارد (مثلا اگر از بریس یا وسیله‌ دندان ثابت دیگری روی فک پایین خود استفاده می‌کنید)، دندانپزشک برای دندان‌های پایین نیز محافظ دهانی می‌سازد. یک محافظ دندان موثر باید راحت، با دوام و در برابر بزاق مقاوم باشد، همچنین به راحتی تمیز شده و نباید تنفس یا گفتار را محدود کند.

بیشتر بخوانید: نکات ساده برای ضدعفونی کردن مسواک های برقی و دستی

چه کسی به نایت گارد نیاز دارد؟

محافظ دندان باید توسط هر کسی – کودکان و بزرگسالان – که ورزش‌های تماسی مانند فوتبال، بوکس، هاکی روی یخ، بسکتبال، چوگان، و هاکی روی چمن انجام می‌دهند، استفاده شود. حتی کسانی که در ورزش‌های غیرتماسی (به عنوان مثال، ژیمناستیک) و هرگونه فعالیت تفریحی (مثلا اسکیت بورد، دوچرخه‌سواری در کوهستان) که احتمال خطر آسیب ‌رسانی به دندان و دهان دارد، از پوشیدن ناید گارد می‌توانند سود ببرند.

بیشتر بخوانید: جرم گیری دندان و خلاصی از بوی بد دهان و تضمین سلامت لثه ‌

اهمیت انتخاب نایت گارد مناسب

 • جلوگیری از ایجاد پلاک

با وجود شباهت در نام‌ها، نباید محافظ شبانه دندان ورزشی را با محافظ طراحی شده برای جلوگیری از ساییدن و فشردن دندان‌ها اشتباه گرفت. یک محافظ دندان ورزشی بیش از آنکه فایده داشته باشد ضرر دارد. نایت گارد ورزشی دندان‌ها و لثه‌ها را می‌پوشاند، زیرا برای محافظت از آن‌ها در برابر ضربه‌های ناشی از نیروی خارجی است. استفاده از آن هنگام خواب، باکتری‌ها را روی سطح لثه به دام می‌اندازد، زیرا بزاق دهان نمی‌تواند به لثه‌ها برسد و آن‌ها را شستشو دهد. عدم رسیدن بزاق به لثه‌ها موجب خشکی دهان و در نهایت باعث بوی بد دهان خواهد شد.

بزاق با کمک به خنثی کردن اسیدهایی حفره‌ساز ذرات غذا را از بین می‌برد، بنابراین از ایجاد پلاک جلوگیری می‌کند. بنابراین، بهتر است هنگام خرید نایت گارد با یک متخصص بهداشت دهان و دندان مشورت کرده تا به دندان‌ها آسیب نرسانید. توجه به این نکته ضروری است که برخی از محافظ‌های دندان دارای سوراخ‌هایی هستند تا بزاق به دندان‌های شما دسترسی پیدا کند. بنابراین، دندانپزشک بسته به وضعیت دندان گزینه مناسبی را برای استفاده ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: علت و درمان سفیدی زبان|درمان لکوپلاکیا در طب سنتی

 • جلوگیری از تغییر دندان نیش

محافظ شب دقیقا روی دندان‌ها نصب می‌شود، زیرا هدف آن محافظت از سطوح دندان از ساییدگی در برابر یکدیگر است. از آنجایی که نایت گاردهای ورزشی نرم هستند و از مواد لاستیکی ضخیم‌تری ساخته شده‌اند، برای گزش شما طراحی نشده‌اند. مواد نرم‌تر باعث می‌شوند هنگام خواب جویده شده و خورده شوند، زیرا مغز آن را غذا تفسیر می‌کند. استفاده از نایت گارد ورزشی در هنگام خواب با گذشت زمان باعث تغییر در  نحوه گاز گرفتن خواهد شد. این اثر پس گذشت مدتی که دندان نیش تغییر کند خود را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از پوسیدگی دندان | علائم و نشانه ها

چرا نگهبان شب همیشه ایده خوبی نیست؟

مشکل استفاده از نایت گارد رفع علائم دندان قروچه است ولی آسیب‌هایی ناشی از دندان قروچه را درمان نمی‌کند. با این حال، نایت گارد به علت اصلی دندان قروچه نمی‌رسد. فردی که از محافظ شب دندان استفاده می‌کند معمولا به دندان قروچه و فشردن دندان‌ها ادامه می‌دهد.

علل بالقوه زیادی برای دندان قروچه وجود دارد. معمولا علت استرس است و در بسیاری از موارد علت خاصی هرگز پیدا نمی‌شود. موارد زیادی مثل آپنه خواب نیز وجود دارد که در آن دندان قروچه در شب به واقع نشانه یک بیماری تهدید کننده زندگی است. تجویز نایت گارد برای فرد مبتلا به آپنه خواب از آسیب دیدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند، اما مشکل بسیار جدی‌تر تنفس فرد در شب را برطرف نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: شوری دهان؛ درمان شوری دهان و بررسی عوارض شوری دهان

نایت گارد که در محفظه نگه‌دارنده خود برای نظافت و دوام بیشتر قرار دارد|سیوطب

چگونه از نایت گارد خود مراقبت کنم؟

برای مراقبت از نایت گارد باید مراحلی را انجام داد که عبارتند از:

 • محافظ دندان خود را قبل و بعد از هر بار استفاده با آب سرد یا با دهانشویه بشویید یا با یک صابون ملایم و یک مسواک تمیز کنید
 • نایت گارد را در یک ظرف محکم و سوراخ‎دار برای نگهداری یا حمل و نقل قرار دهید. گردش هوا به جلوگیری از آسیب کمک می‌کند. اگر محافظ دهان اکریلیک است، آن را در آب تمیز و تازه نگهداری کنید
 • نایت گارد را در برابر دمای بالا مانند آب داغ، سطوح داغ یا نور مستقیم خورشید محافظت کنید تا تغییر شکل آن به حداقل برسد
 • گاهی اوقات نایت گارد را از نظر سایش عمومی بررسی کنید. اگر شل شدگی، سوراخ و پارگی در آن مشاهده و باعث ناراحتی شد، باید تعویض شود
 • در هر معاینه نایت گارد را به دندانپزشک ارائه کنید تا آن را بررسی کند

بیشتر بخوانید: علت لکه های سياه دندان

نایت گارد را برای چه مدت باید استفاده کنیم؟

زمان استفاده از نایت گارد رابطه مستقیم با شدت و میزان دندان قروچه دارد که در هر فردی متفاوت است. تعیین زمان برای رفع مشکل دندان قروچه دشوار است اما معمولا بیماران در یک بازه زمانی بین 5 تا 10 سال از نایت گارد استفاده می‌کنند.

آیا امکان استفاده از نایت گارد همراه با درمان آپنه خواب وجود دارد؟

ایجاد مجدد راه هوایی باز در شب نه تنها سلامت عمومی و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌بخشد، بلکه اغلب باعث توقف یا کاهش شدید ساییدن و انقباض می‌شود. در بسیاری از موارد، ساییدن متوقف خواهد شد و پس از رفع آپنه خواب، دیگر نیازی به استفاده از نایت گارد نخواهد بود.

سخن پایانی

دندان قروچه وضعیتی است که در آن دندان‌ها به هم ساییده یا تحت فشار قرار می‌گیرند که یک اختلال غیرارادی درخواب است. از دلایل اصلی دندان قروچه استرس است. بنابراین استفاده از نایت گارد عوارضی مانند ترک خوردن، شکستن و سایش دندان‌ها را از فرد دور خواهد کرد. متاسفانه هیچ درمان شناخته شده‌ای برای دندان قروچه وجود ندارد. اگرچه توقف علل زمینه‌ای دندان قروچه و فشردن دندان‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد، ولی می‌توان با پوشیدن نایت گارد از شر اثرات منفی دندان قروچه مثل انقباض و گرفتگی در عضلات فک خلاص شد. همچنین استفاده از نایت گارد باعث باز شدن راه تنفسی، جلوگیری از خروپف کردن و درمان مفصل گیجگاهی فکی خواهد شد.

منبع
sleepassociation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا