سرگرمی کودکانکودکان

جدا کردن اتاق بچه در 5 مرحله جالب و بررسی فواید آن

جدا کردن اتاق بچه چالشی است که والدین با آن مواجه می‌شوند و سوال سن جدا کردن اتاق خواب کودک معمولا مطرح می‌شود. پاسخ به این سوال برای هر کودک متفاوت است. برخی از بچه‌ها در 18 ماهگی جدا می‌شوند، برخی دیگر تا 7 یا 8 سالگی هم هنوز آمـاده نیستند.

فواید بسیاری برای جدا کردن اتاق بچه از والدین وجود دارد. به همین دلیل معمولا به پدر و مادرها توصیه می‌شود که اجازه ندهند کودک آن‌ها عادت خوابیدن در رختخواب مشترک را یاد بگیرند. حتما در سن مناسب کودک، جای خواب او را عوض کنند. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی جدا کردن اتاق بچه، فواید و نحوه انجام آن می‌پردازیم.

با فواید جدا خوابیدن کودک از والدین آشنا شوید

اگرچه بیرون کـردن کودک از تخت ممکن است دشوار باشد و بسیاری از والدین نگران این هستند که کودکشان در اتاقی مجزا باشد. اما در واقع مزایای بسیاری برای کودکان وجود دارد که تخت خود را در اتاق خود داشتـه باشند. برخی از نکات مثبت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیشتر بخوانید: درمان خانگی بیش فعالی کودکان؛ ساده اما موثر در ایجاد تمرکز 

همه مدت زمان بیشتری می‌توانند بخوابند‌

همه شاخص‌ها نشان می‌دهند که والدین و فرزندان در اتاق‌های جداگانه زمان بیشتری می‌خوابند. این به رشد کودک کمک بیشتری می‌کند و والدین انرژی بیشتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: ۱۳ بازی در خانه برای کودکان ۶ ساله و معرفی بازی‌های فکری و موبایل 

کودک استقلال را می‌آموزد و عزت نفس بیشتری دارد

تخت جدا، منجر به افزایش استقلال و عزت نقس کودک|سیوطب

یادگیری انجام کارها به تنهایی، بخش بسیار مهمی از روند رشد است و باعث ایجاد عزت نفس در کودکان می‌شود. فرآیند یادگیری خوابیدن در رختخواب خود، به خواب رفتن بدون حضور والدین، بیدار شدن در شب و بازگشت مستقل به رختخواب، همگی فرصت‌هایی را برای فرزند فراهم می‌کند تا احساس کند قادر به انجام اقدامات مستقل است.

بیشتر بخوانید: آموزش ساعت به کودکان با ۹ بازی سرگرم‌کننده و راحت 

رضایت و پیوند زناشویی را افزایش می‌دهد

زمانی که کودک در اتاق پدر و مادر می‌خوابد، آن‌ها زمانی برای به خواب رفتن و خوابیدن با هم ندارند. طبیعتا فعالیت‌های دیگر مانند بازی کـردن با هم، ماساژ قبل از خواب، در آغوش گرفتـن یکدیگر یا موارد دیگر حذف می‌شوند. جدا كردن اتاق خواب كودك می‌تواند راه‌های جدید را برای ارتباط زناشویی باز کند و رشد سالمی را در روابط خانوادگی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ ایده بازی برای کودکان؛ چگونه کودکانمان را در خانه سرگرم کنیم؟ 

امکان مدل‌سازی مناسب از روابط بزرگسالان را فراهم می‌کند

کودکان باید ببینند و درک کنند که رابطه زوجین یک پیوند خاص و خصوصی است. آن‌ها در سنین بسیار پایین تصاویری از نحوه عملکرد روابط ایجاد می‌کنند و زمانی که در بزرگسالی روابط خود را دارند، آن‌ها را تکرار می‌کنند. به آن‌ها نشان دهید که شما و شریک زندگیتان به زمان تنهایی با هم نیاز دارید. این کار به فرزندتان کمک می‌کند تا در آینده یک رابطه سالم زناشویی را شکل دهند.

کودک یاد می‌گیرد خود را آرام کند

توانایی احساس امنیت، کنترل ترس‌ها و خواباندن دوباره خود به تنهایی یک وظیفه رشدی بسیار مهم است. این به کودک این امکان را می‌دهد که در اجتماع برود و بتواند در خانه دوستش بخوابد. همچنین هنگام مسافرت در یک تخت عجیب راحت باشد و از آزادی بیشتری برخوردار شود. کمک به فرزندتان در یادگیری خودآرامی یک هدیه است.

بیشتر بخوانید: ۹ آموزش اعداد با بازی | از چه سنی آموزش اعداد به کودک را شروع کنیم؟ 

در 5 مرحله اتاق خواب کودک را جدا کنید

هنگامی که سن جدا شـدن کودک از مادر فرا رسید، نکاتی را برای این که چگونه فرزندتان را در رختخواب خود بخوابانید رعایت کنید. این کار کمک می‌کند تا روند آن راحت‌تر شود. نحوه جدا كردن اتاق خواب كودك دارای مراحلی است که بهتر است برای آن برنامه‌ریزی کنید. این مراحل عبارتند است:

در مورد زمان جابه‌جایی تصمیم‌گیری کنید

یک تاریخ انتخاب کنید و به آن متعهد بمانید. کارشناسان به طور کلی توصیه می‌کنند حدود 3 سالگی زمانی است که کودکان می‌توانند خود را آرام کنند و به صورت مستقل به خواب بروند. تصمیم بگیرید که آیا زمان مناسب برای خانواده شماست یا خیر، سپس یک تاریخ را در تقویم تعیین کنید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شـده، می‌توانید درباره آن صحبت و شروع به شمارش معکوس کنید.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی کودکان چیست؟ 

برنامه‌ مشخص داشته باشید

با شریک زندگی خود در مورد نحوه انجام این کار صحبت کنید و برنامه‌ای داشته باشید تا موارد احتمالی را پیش بینی کنید. در مورد این که چگونه او به زودی در اتاق خودش خواهد خوابید صحبت کنید. این به شما فرصتی می‌دهد تا قبل از این که واقعا حرکتی انجام دهد، ترس کودک را کاهش دهید.

برای آمـاده کـردن تخت و اتاق جدید، کودک را مشارکت دهید

برای آمـاده کـردن تخت، کودک را مشارکت دهید|سیوطب

فرزندتان را در فرآیند آمـاده کـردن تخت، رختخواب و وسایل برای تغییر مشارکت دهید. به آن‌ها اجازه دهید تخت و اتاق را آمـاده کنند تا در روند جابه جایی هیجان‌زده شوند. هرچه بیشتر احساس کنند بر اتاق خود کنترل دارند، بهتر پیش خواهد رفت. آن‌ها می‌توانند تختخواب جدید را انتخاب کنند.

در مورد این که چقدر برای آن‌ها عالی خواهد بود که اتاق خود را داشته باشند صحبت کنید. یک جذابیت می‌توانید برای آن‌ها ایجاد کنید، مثل این که می‌توانند یک داستان در زمان خواب داشته باشند.

تغییر را به صورت تدریجی ایجاد کنید

اگر قرار است اتاق کودک را ترک کنید، می‌توانید این کار را در چند مرحله انجام دهید. از تخت او خارج شوید و روی زمین بخوابید یا روی صندلی حرکت کنید تا زمانی که فرزندتان به خواب رود. به او بگویید که صبح آن‌جا نخواهید بود. یا می‌توانید کودک را به تنهایی در رختخواب بخوابانید و بگویید که هر ده دقیقه یکبار او را بررسی خواهید کرد. اما باید در رختخواب بماند.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی نوزاد را برطرف و زندگی خود را زیباتر کنید!
 

به کودک اطمینان و پاداش دهید

اطمینان‌دادن به این صورت که به کودک بگویید می‌تواند این کار را انجام دهد. یا چیزی برای ترسیـدن وجود ندارد و شما در اتاق کناری هستید. انتظار داشته باشید که ممکن است مجبور شوید این کار را بارها و بارها انجام دهید تا زمانی که آن‌ها بتوانند این تغییر را بپذیرند.

در صورت نیاز جوایزی ارائه دهید. این پاداش می‌تواند یک نمودار باشد که در آن برای هر شبی که به تنهایی در رختخواب می‌مانند یک ستاره بگیرند. در نهایت با افزایش تعداد ستاره‌ها جایزه مورد علاقه آن‌ها را در نظر بگیرید.

جدا کردن اتاق کودک را به درستی انجام دهید!

کارشناسان معمولا توصیه می‌کنند که در سن مناسب اتاق خواب کودک را عوض کنید. خواب مستقل برای پدر و مادر و فرزند فواید زیادی دارد. زمانی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را دارد و آن را به یک تجربه مثبت تبدیل کنید.

با یک برنامه‌ریزی مشخص می‌توانید فرآیند جدا کردن اتاق کودک را به راحتی انجام دهید. مراحل ذکر شـده در بالا را به درستی انجام دهید تا کودک بدون ترس این کار را انجام دهد.

متداول‌ترین سوالات درباره جدا کردن اتاق بچه

چرا باید اتاق خواب کودک را جدا کرد؟

جدا خوابیدن کودک فواید بسیاری مانند افزایش استقلال و عزت نقس کودک، داشتن خواب راحت، مدل‌سازی کودک از والدین و افزایش پیوند زناشویی دارد.

چگونه اتاق دخترم را جدا کنم؟

برای این کار ابتدا تصمیم‌گیری کنید و برنامه مشخص داشته باشید و کودک را در انجام این فرآیند مشارکت دهید. سپس تغییر را تدریجی انجام دهید و برای او پاداش در نظر بگیرید.

از چه سنی اتاق کودک خود را جدا کنم؟

کارشناسان به طور کلی توصیه می‌کنند حدود 3 سالگی زمانی است که کودکان می‌توانند خود را آرام کنند و به صورت مستقل به خواب بروند.

منبع
mattressadvisor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا