بیماری کودکانکودکان

علت بی خوابی نوزاد را برطرف و زندگی خود را زیباتر کنید!

آیا شما هم با بی خوابی نوزاد خود دست و پنجه نرم می‌کنید؟ خواب نوزاد با خواب بزرگسالان متفاوت است. بسیاری از مواردی که شما را خسته وعصبانی می‌کند، رفتارهای طبیعی نوزاد از نظر رشد است. مثلا تغذیه مکرر آن‌ها در ماه‌های اول تولد از این دست به شمار می‌رود. برای درک و مقابله با این مشکلات باید علت بی خوابی نوزاد را دانست.

با دستیابی به دانش کافی درباره علت بی خوابی نوزاد، می‌توانید عملکرد منطقی و بهینه را از خود به نمایش بگذارید. شاید بسیاری از کلافگی‌های شما بابت عدم دانش درباره دلایل وقایع باشد.

به طور کلی، ما نباید انتظار داشته باشیم که نوزادان پیش از 3 ماهگی بیش از 4 تا 5 ساعت به طور مستمر بخوابند. اما این به آن معنا نیست که ما نمی‌توانیم اوضاع را بهبود بدهیم.

آیا ممکن است مشکلات خواب نوزاد شما ناشی از یک بیماری باشد؟ این امکان پذیر است، بنابراین احتمالا بخواهید این مشکلات پزشکی رایج نوزادان که در خواب اختلال ایجاد می‌کنند را مرور کنید.

اما در این مقاله ما بر دلایل دیگر هم تمرکز می‌کنیم و مواردی مانند موانع روزمره در مسیر رسیدن به شب‌های راحت‌ و آرام برای خواب نوزاد را بررسی خواهیم کرد.

9 علت بی خوابی نوزاد

1. خواب آلودگی در هنگام بی خوابی

ممکن است به این دلیل باشد که ساعت داخلی کودک شما با روز 24 ساعته هماهنگ نیست. شما در آغاز باید بدانید که آیا کودک شما می‌داند شب برای خواب است؟ اگر نه، مجبور به مبارزه در یک نبرد سخت هستید.

اکثر نوزادان تا سن 12 هفتگی ریتم شبانه‌روزی قوی و هورمونی ندارند و این موضوع برای برخی نوزادان به طور قابل توجهی بیشتر طول می‌کشد.

شاید تصور کنید که این موضوع یکی از موارد توسعه‌ای است که باید منتظر بمانیم. اما چنین تفکری به طور کامل درست نیست، شواهد نشان می‌دهد که ما می‌توانیم به نوزادان کمک کنیم که سریع‌تر بیاموزند. اگر زمینه‌های مناسب را در اوایل زندگی آن‌ها راه‌اندازی کنیم، ممکن است از برخی مشکلات خواب نوزادان در آینده جلوگیری کرده باشیم.

این تاکتیک‌ها را حتما امتحان کنید:

 • از تمایلات نوزاد خود برای بیدار شدن هر روز صبح و قرار دادن او در معرض نور روز در صبح و بعد از ظهر حمایت کنید.
 • کودک خود را در فعالیت‌های روزمره مشارکت دهید. شلوغی زندگی اجتماعی به تنظیم ساعت داخلی او کمک می‌کند.
 • از قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی قبل و هنگام خواب به ویژه چراغ‌های LED و سایر منابع نوری که دارای نور طیف آبی هستند، خودداری کنید.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که نور آبی به ویژه در جلوگیری از تولید ملاتونین در مغز، هورمونی که باعث خواب آلودگی می‌شود، موثر است. کمی قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند خواب آلودگی را برای یک ساعت یا بیشتر به تاخیر بیاندازد. مقابله با قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند خواب همه اعضای خانواده شما را بهبود دهد، بنابراین ارزش جدی گرفتن دارد.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی کودکان چیست؟

2. کودک وقتی گرسنه است نمی‌خوابد

یکی از دلایلی که نوزادان در زمان‌های کوتاه می‌خوابند این است که گرسنه می‌شوند. برای رفع چنین مشکلی در زمانی که فرزند شما بسیار کوچک است، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. اما احتمالا با زمان‌بندی هوشمند می‌توانید توانایی او را در خوابیدن بهبود بخشید.

این تاکتیک‌ها را حتما امتحان کنید:

تغذیه رویایی تکنیکی است که در آن شما قبل از اینکه بخواهید خودتان بخوابید، یک وعده غذایی بزرگ به کودک خود می‌دهید.

تاکتیک دیگر تاخیرهای کوتاه قبل از شروع تغذیه‌ نیمه شب است. به عنوان مثال، به جای تغذیه فوری نوزاد، ممکن است ابتدا پوشک نوزاد خود را عوض کنید. با بزرگ شدن نوزادان، این ممکن است به آن‌ها کمک کند ارتباط بین بیداری‌های شبانه که همه نوزادان تجربه می‌کنند و تغذیه را از بین ببرند.

آیا این تاکتیک‌ها جواب می‌دهد؟ یک مطالعه تجربی نشان داده است که این کارها قابلیت اجرایی دارند و در نهایت به نتیجه ختم می‌شوند.

محققان 26 خانواده را به خدمت گرفتند و نیمی از والدین را مامور کردند که بین ساعت 10 شب تا نیمه شب غذایی بیشتر به نوزادان خود ارائه دهند. همچنین به آن‌ها گفته شد که از تغذیه نوزادان بلافاصله پس از بیدار شدن در طول شب خودداری کنند.

علاوه بر این، به والدین دستور داده شد که نوزادان خود را در معرض نشانه‌های قوی در مورد 24 ساعت طبیعی قرار دهند. به نظر می‌رسد این مداخله بسیار موفق بوده است. هشت هفته پس از شروع تمرین، 10 نفر از 13 نوزاد گروه درمان از نیمه شب تا 5 صبح آرام خوابیده بودند. فقط 3 نوزاد از 13 نوزاد کنترل شده، روال سابق خود را داشتند.

به نظر می‌رسد امیدوار کننده است، اما به خاطر داشته باشید که این یک مطالعه کوچک بود و نیاز به تکرار دارد. علاوه بر این، طرح مطالعه به ما اجازه نمی‌دهد که بگوییم کدام یک از مداخلات مهم بوده است و نمی‌دانیم آیا این اثر طولانی مدت است یا خیر. همچنین مشخص نیست که آیا طی کردن 5 ساعت بدون تغذیه به نفع هر نوزاد 8 هفته‌ای باشد.

اما تا زمانی که کودک شما به اندازه کافی غذا و مایعات دریافت می‌کند و متخصص اطفال سلامت او را مورد تایید قرار می‌دهد، این تاکتیک‌ها ارزش امتحان کردن را دارند.

بیشتر بخوانید :علت بی خوابی  چیست و چگونه باید با آن رو به رو شد؟

3. نداشتن آرامش پیش از خواب

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از والدین ساعات منتهی به زمان خواب را بسیار هیجان‌انگیز می‌کنند و این یک علت بی خوابی نوزاد است. بازی پرحاشیه و صحبت‌های پرانرژی می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک نوزاد را تقویت کند. سیستمی که مسئول مراقبت از کودک است.

علاوه بر این تحقیقاتی دیگر بیان می‌کند که مدت زمان قرارگیری در مقابل صفحه نمایش می‌تواند مشکل ایجاد کند. در یک نظرسنجی اخیر از 715 والد انگلیسی، محققان دریافتند نوزادانی که با نمایشگرهای لمسی بازی می‌کنند، بیشتر طول می‌کشد تا شب‌ها بخوابند.

همچنین این نوزادان زمان خواب شبانه کوتاه‌تری داشتند. به ازای هر یک ساعت بیشتر که نوزاد از صفحه لمسی استفاده می‌کرد، حدود 26 دقیقه کمتر در شب می‌خوابید. بنابراین محققان توصیه می‌کنند که والدین 2 تا 3 ساعت آخر قبل از خواب را به آرامی طی کنند. اما توجه داشته باشید که فعالیت‌های فردی هیجان‌انگیز تنها علت بی خوابی نوزاد نیستند.

محققان اطلاعاتی در مورد زمان استفاده نوزادان از صفحه نمایش لمسی جمع آوری نکرده‌اند. در نتیجه نمی‌توانند با اطمینان بگویند که آیا استفاده از صفحه لمسی در مشکلات خواب نوزادان نقش دارد یا خیر.

چه کاری باید بکنیم؟

منطقی است که در مورد زمان استفاده از صفحه نمایش احتیاط کنید. همچنین ایده خوبی است که از هیجان در عصر اجتناب کنید و یک روال آرامش‌بخش هنگام خواب را در نظر بگیرید. این کار می‌تواند مشکل بی خوابی کودک را بهبود دهد.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی در شب با آسان‌ترین روش‌ها

4. فقدان روال منظم، آرام شدن کودک را سخت می‌کند

نوزادی در خواب بعد از برطرف شدن علت بی خوابی نوزاد| سیوطب

کودکان خردسال می‌توانند ساعات طولانی‌تری بخوابند. تحقیقات بیان می‌کند که کودکانی که روال معینی برای خواب دارند، سریع‌تر به خواب می‌روند و زمان کمتری را در شب به بیداری می‌گذرانند. هنگامی که والدین آن‌ها یک برنامه روتین خواب مانند حمام کردن، لباس خواب و خواندن داستان قبل از خواب را در شب اجرا می‌کنند، این شرایط ایجاد می‌شود.

بنابراین اگر با مشکلات بی خوابی نوزاد دست و پنجه نرم می‌کنید، ارزش دارد که روال قبل از خواب داشته باشید. در واقع یک مطالعه تجربی می‌گوید که والدین توانستند مشکلات خواب نوزادان را پس از اجرای روال قبل از خواب بهبود ببخشند.

این مشکلات چگونه پدیدار می‌شوند؟

نخست اینکه زمان‌های نامنظم خواب اگر منجر به زمان‌های نامنظم بیدار شدن صبح شود، می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر هر روز در ساعات مختلف از خواب بیدار می‌شوید، این موضوع می‌تواند ریتم شبانه‌روزی شما را مختل کند.

دومین مورد آن است که نوزادان ممکن است شب‌ها کمتر بخوابند، پس این نقصی است که آن‌ها باید در طول روز جبران کنند.

این مسئله در بسیاری از جوامع سنتی به عنوان مشکل در نظر گرفته نمی‌شود. مثل جایی که انتظار می‌رود نوزادان هنگام خوابیدن کوتاه در حالی که حمل می‌شوند، چرت بزنند. والدین هم ممکن است گاهی برای جبران خواب کوتاه همین کار را انجام بدهند.

5.دیر و زود شدن زمان خواب نوزاد

نوزادان چه زمانی باید بخوابند؟ تشخیص آن ممکن است سخت باشد. برخی از والدین نیازهای خواب نوزاد را بیش از حد ارزیابی می‌کنند یا سعی می‌کنند نوزاد را مجبور به خواب کنند.

این رفتار به چند دلیل بد است:

 • در کوتاه مدت، نوزاد در برابر خواب مقاومت می‌کند و همه ناراضی هستند
 • در درازمدت، فرزند شما یاد می‌گیرد که زمان خواب را با نخوابیدن ارتباط دهد
 • این می‌تواند یک دستور‌العمل برای ایجاد مقاومت در برابر خواب و علت بی خوابی نوزاد باشد

اما از سوی دیگر والدینی نوزادان خود را برای مدت طولانی بیدار نگه می‌دارند و باعث تحریک‌پذیری آن‌ها می‌شوند. انجام این کار می‌تواند یک اشتباه باشد، مخصوصا اگر کودک شما بسیار فعال و پرانرژی به نظر برسد. آیا این دلیل بر این نیست که کودک شما هنوز برای خواب آماده نیست؟

شاید چنین باشد، اما یک احتمال دیگر وجود دارد. ممکن است کودک شما بیش از حد واکنش پذیر یا «بیش از حد خسته» باشد. اگر چنین است، رفتار نوزاد شما فریبنده خواهد بود. هوشیاری او برای این نیست که به خوبی استراحت کرده. او هوشیار است زیرا سیستم واکنش استرس او فعال شده است.

پس برای درمان بی خوابی چه باید کرد؟

اگر مشکل خستگی بیش از حد است، زمان خواب زودتر را انتخاب کنید و با معرفی برخی از مراسم آرامش‌بخش هنگام خواب، به کودک خود کمک کنید تا بخواب برود.

بیشتر بخوانید :درمان بی خوابی با 35 روش فوق العاده موثر

6. مداخله نادرست در زمان بیداری‌های شبانه کودک

نوزادی که با دست چشم هایش را می مالد| سیوطب

نوزادان گاهی اوقات هنگامی که هنوز در خواب هستند یا فقط تا حدی برانگیخته شده‌اند، سر و صدا می‌کنند و حتی ممکن است گریه کنند. بنابراین برای مبتدیان آسان است که یک اشتباه مهم را مرتکب شوند. با فرض اینکه نوزاد بیدار است توجه نشان می‌دهند.

اگر تحت این شرایط مداخله شود (کودک خود را لمس کرده و با او صحبت کنید) ممکن است همان کاری را انجام دهید که بیشتر می‌خواهید از آن اجتناب کنید. کاری تحت عنوان «بیدار کردن یک نوزاد که خوابیده است». به همین دلیل باید قبل از برقراری ارتباط با نوزاد، احتیاط کنید.

براساس یک مطالعه دیده شده که بسیاری از نوزادان پس از حرکت یا سروصدا در جایگاه خود قرار می‌گرفتند و به خواب می‌رفتند. این نوزادان بدون دخالت و ناراحتی شدید به تنهایی به خواب رفتند. این چیزی است که باید بدانید و رعایت کنید.

بنابراین دخالت زودهنگام می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. شما فکر می‌کنید در حال فعالیت هستید و سریع پاسخ می‌دهید تا کودک بتواند زود به خواب برود. اما در عوض شما یک کودک خوابیده را بیدار می‌کنید یا برای یک کودک خواب‌آلود که در حال تکان دادن دست و پا است مزاحمت ایجاد می‌کنید.

7.ایجاد هیجان در زمان بیداری‌های شبانه نوزاد

ما مشاهده کرده‌ایم که تحریک بیش از حد می‌تواند هنگام خواب باعث مشکل شود. والدین همچنین می‌توانند با ایجاد هیجان بیش از حد پس از بیدار شدن نوزاد در طول شب، علت بی خوابی نوزاد را فراهم کنند.

نوزادان موجوداتی اجتماعی هستند و به راحتی توسط صحبت و سایر اشکال ارتباطی تحریک می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید کودک شما سریع بخوابد، از مشارکت او در گفتگو یا بازی خودداری کنید. همان‌طور که به نیازهای شبانه نوزاد خود توجه می‌کنید، همه چیز را آرام کنید و کسل کننده و ساکت باشید. فراموش نکنید که از روشن کردن چراغ اجتناب کرده تا جایی که ممکن است همه چیز را تاریک نگه دارید.

بیشتر بخوانید: کم خوابی نوزاد؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟

8.خستگی و ناسازگاری والدین علت بی خوابی نوزاد

هنگامی که ناامید یا خسته هستید شاید از مسیر خارج شوید. حتی گاهی اوقات ممکن است از تکنیک‌های آرامش‌بخش بیش از حد استفاده کنید. در مواقع دیگر هنگامی که به نظر می‌رسد هیچ چیز درست کار نمی‌کند، ممکن است شما به طور کلی از فرزند خود جدا شوید. این طبیعت انسانی است، اما برای کودک گیج کننده خواهد بود و می‌تواند مشکلات خواب نوزادان را بدتر کند.

برای جلوگیری از این سناریو، زمانی را صرف ایجاد یک رویکرد واحد و ثابت برای درک علت بی خوابی نوزاد کنید. درباره علم الگوهای خواب نوزاد تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که چه روشی برای شما و نوزاد شما مناسب است.

تفکر پیش از موعد به شما کمک می‌کند تا به برنامه پایبند باشید و ممکن است مزایای روانی بیشتری برای شما داشته باشد. مطالعات روی والدین نشان می‌دهد که آگاهی می‌تواند حس شایستگی و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و شما را از احساس ناامیدی حفظ کند.

بیشتر بخوانید: بررسی بی خوابی در بارداری + 12 علت اصلی

9. خواب روزانه و حفظ فاصله زمانی

هر چه بیشتر بیدار باشیم، فشار خواب (میل فیزیولوژیکی به خواب) افزایش می‌یابد. بنابراین اگر بچه‌ای که چند ساعت زودتر از خواب طولانی بیدار شده است، در هنگام خوابیدن مشکل داشته باشد، نباید تعجب کنیم.

اگر به نظر می‌رسد این اتفاق یک مشکل است، سعی کنید آخرین دوره بیداری روز نوزاد خود را تمدید کنید. برای مثال اگر در ساعت پنج بعدازظهر نوزاد خواب آلود داشته باشید، انجام این کار سخت به نظر می‌رسد. اما به یاد داشته باشید، لازم نیست که به طور هم‌زمان به برنامه کامل برسید.

می‌توانید گام به گام به هدف برسید. سعی کنید زمان پایان آخرین چرت روز را در طول یک هفته یا بیشتر تنظیم کنید. هنگامی که والدین موفق به افزایش زمان بیداری قبل از خواب می‌شوند، نوزادان به کمک کمتری برای آرامش نیاز پیدا می‌کنند و مشکلات کمتری را در خواب نوزادان تجربه می‌کنند.

در این مقاله با چند علت بی خوابی نوزاد آشنا شدیم. برای تمامی این دلایل راه‌کارهایی را ارائه دادیم تا بتوانیم به بهترین شکل شرایط را برای رفع بی خوابی نوزاد فراهم کنیم. شما باید بدانید که خواب خوب کودک تاثیر بسیار بالایی در سلامت و خواب والدین او دارد. کودک پس از بی خوابی این قابلیت را دارد که در هر زمان دیگری به خواب برود، اما والدین چنین شرایطی را نخواهند داشت.

منبع
sleepingbaby

9 دیدگاه

 1. مرسی خدا کنه اینجور که شما میگن باشه و جواب بده بی خوابی نوزادم واقعا سخت شده

 2. از رو تجربه اگه بخوام بگم اینه که شما تا فضای خواب و تاریکی و آمرامش رو محیا نکنید نوزاد متوجه زمان خوابیدنش نمیشه.
  وقتی تا نیمه های شب پای تلویزیون و گوشی باشید و سر و صدا باشه نوزاد فکر میکنه هنوز روز هست و باید فعالیت داشته باشه و نمیخوابه

  1. بله دقیقا به همین شکل هست
   خوشحالیم که تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین

 3. فکر کنم با این مقاله علت بی خوابی نوزادن رو فهمیدم
  پسرم برای خواب مشکل داره
  امیدوارم بتونم زودتر مشکلش رو حل کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا