بیماریبیماری های مفصلی

سندرم تونل تارسال؛ دردی آزاردهنده و طاقت فرسا با راه درمانی

سندرم تونل تارسال (TTS) زمانی اتفاق می‌افتد که عصب تیبیا آسیب‌دیده باشد. عصب تیبیال از تونل تارسال یعنی گذرگاه استخوان‌ها و رباط‌ها در مچ پا عبور می‌کند. علائم TTS ممکن است شامل درد، سوزش یا سوزن سوزن شدن در کف پا و انگشتان باشد. اغلب، درمان غیرجراحی علائم را کاهش می‌دهد.

افرادی که TTS دارند ممکن است درد، گزگز، بی حسی یا ضعف در پاهای خود داشته باشند. ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از پا و مچ پا دچار TTS شوید. اگر به طور مکرر یا شدید ورزش کنید، به خصوص اگر کف پای بسیار صافی دارید، احتمال ابتلا به TTS بیشتر است. در این مقاله از سیوطب قصد داریم این عارضه و راه‌های درمانی آن را بررسی کنیم.

علت سندرم تونل تارسال چیست؟

سندرم تونل تارسال؛ درد و سوزش در انگشتان | سیوطب

سندرم تونل تارسال زمانی رخ می‌دهد که چیزی به عصب تیبیال شما آسیب می‌رساند. علل آسیب عصب تیبیا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کف پای صاف
 • صدمات مانند رگ به رگ شدن مچ پا یا شکستگی
 • توده‌هایی مانند لیپوم یا تومور در نزدیکی عصب تیبیال
 • شرایط سیستمیک بدن مانند کم کاری تیروئید، دیابت یا آرتریت
 • رشد نامنظم مانند کیست گانگلیون خار استخوان یا وریدهای واریسی

بیشتر بخوانید: سندروم پیریفورمیس یا سیاتیک؟ آنچه که درباره علائم و علل ابتلا به آن باید بدانید

برای بسیاری از افرادی که به سندرم تونل تارسال مبتلا می‌شوند، TTS بخشی از آسیب استفاده بیش از حد است. بیش از 2 نفر از هر 5 نفر مبتلا به سندرم تونل تارسال، سابقه آسیب‌هایی مانند پیچ ​​خوردگی مچ پا دارند. رگ به رگ شدن مچ پا آسیبی به رباط‌های مچ پا است.

علائم سندرم تونل تارسال چیست؟

سندرم تونل تارسال باعث علائم درد عصبی و اصطلاحا درگیری عصب مچ پا می‌شود. معمولاً باعث درد در قسمت داخلی مچ پا یا پایین پا می‌شود. شما همچنین ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

 • بی حسی
 • احساس سوزش
 • ضعف در عضلات پا
 • احساس سوزن سوزن شدن

اغلب، علائم در طول یا بعد از فعالیت بدنی بدتر می‌شود. اگر TTS شدید یا طولانی مدت باشد، ممکن است علائم را همیشه تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: سندروم پای بی قرار و روش‌های درمانی خانگی و دارویی

درمان سندرم تونل تارسال؛ روش‌های پزشکی یا خانگی؟

درمان سندرم تونل تارسال؛ کمپرس یخ را فراموش نکنید |سیوطب

بسیاری از افراد می‌توانند علائم سندرم تونل تارسال را با درمان‌های خانگی یا بدون نسخه کنترل کنند. روش‌های درمانی عمومی‌درد عبارتند از:

 • استراحت: برای چند روز یا چند هفته می‌تواند باعث بهبودی شود و از آسیب بیشتر جلوگیری کند.
 • یخ: از کمپرس یخ تا 20 دقیقه چند بار در روز استفاده کنید. سرد شدن پا می‌تواند تورم و درد را کاهش دهد.
 • فشرده سازی و بالا بردن: ممکن است از یک باندکشی یا بریس حمایتی در اطراف مچ پا استفاده کنید. بالا بردن پا در بالای قلب می‌تواند التهاب را کاهش دهد.
 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن ممکن است درد و التهاب را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: سندروم زانوی دوندگان | عارضه ای که مخصوص زانوی دوندگان نیست

درمان‌های غیرجراحی نیز شامل موارد زیر می‌شود:

بریس‌ها، گچ‌ها یا آتل‌ها: یک گچ یا آتل پای شما را در جای خود نگه می‌دارد تا ترمیم عصب را سرعت ببخشد. اگر صافی کف پا یا علائم شدید دارید، پزشک ممکن است یک بریس برای کاهش فشار روی پاهای شما توصیه کند.

ارتز: می‌توانید از کفش‌های سفارشی ارتز استفاده کنید. ارتز می‌تواند به پای شما کمک کند قوس مناسبی داشته باشد. این وضعیت حرکاتی که باعث فشردگی عصب می‌شود را کاهش می‌دهد. کفش‌های ثابت یا کنترل‌شده حرکت پای شما و غلتیدن به سمت داخل (پروناسیون) را کنترل و باعث کاهش تنش روی عصب پا می‌شود.

فیزیوتراپی: تمرینات و حرکات کششی باعث بهبود قدرت و دامنه حرکتی شما می‌شود.

تزریق استروئید: استروئیدهای خوراکی یا تزریقی برای کاهش درد و التهاب تجویز می‌شوند.

بیشتر بخوانید: علت زانو درد‌؛ چرا نوجوانان، میانسالان و سالمندان به پا درد دچار می‌شوند؟

سندرم تونل کوبیتال چیست ؟

سندرم تونل کوبیتال زمانی اتفاق می‌افتد که عصب اولنار که از تونل کوبیتال (تونلی از عضله، رباط و استخوان) در داخل آرنج عبور می‌کند، آسیب دیده و ملتهب، متورم و تحریک می‌شود. سندرم تونل کوبیتال باعث دردی می‌شود که بسیار شبیه درد هنگام ضربه زدن به “استخوان خند‌ه‌دار” در آرنج است. “استخوان خنده دار” در آرنج در واقع عصب اولنار عصبی است که از آرنج عبور می‌کند. عصب اولنار از کنار گردن شما شروع و به انگشتان ختم می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت پا درد از زانو به پایین و بهترین روش‌های درمان خانگی و پزشکی

سندرم تونل کوبیتال با چه علائمی ‌شناخته می‌شود؟

موارد زیر شایع‌ترین علائم سندرم تونل کوبیتال است. با این حال، هر فردی ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد دست
 • درد دردناک در قسمت داخلی آرنج
 • گرفتن ضعیف و دست و پا ناشی از ضعف عضلانی در بازو و دست آسیب دیده
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست یا حلقه و انگشت کوچک بویژه در زمان خم شدن آرنج

علائم سندرم تونل کوبیتال ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی از جمله اپی کندیلیت داخلی باشد. همیشه برای تشخیص به یک پزشک مراجعه کنید.

یاداشت پایانی سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال وضعیتی است که روی پا و مچ پا تأثیر می‌گذارد. زمانی اتفاق می‌افتد که عصب تیبیال شما آسیب دیده باشد. اغلب، افراد پس از صدمات ناشی از استفاده بیش از حد دچار TTS می‌شوند. برای بسیاری، درمان غیرجراحی باعث تسکین سندرم تونل تارسال می‌شود. پزشک ممکن است داروها، تزریق استروئید یا ارتزهای سفارشی را توصیه کند. در موارد شدید، درمان ممکن است شامل جراحی باشد.

سوالات متداول

آیا برای سندرم تونل تارسال نیاز به جراحی دارم؟

اگر علائم TTS پس از تلاش برای درمان‌های غیرجراحی همچنان شدید باشد، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند. عمل‌هایی در دسترس هستند که می‌توانند عصب تیبیال را آزاد یا تونل تارسال را باز کنند. اگر توده‌ای به عصب شما فشار بیاورد، جراح آن را خارج می‌کند.

آیا جوراب‌های فشاری به تونل تارسال کمک می‌کنند؟

فشرده‌سازی به پیشگیری و کاهش تورم کمک می‌کند. تورم می‌تواند باعث افزایش درد و کٌند شدن پاسخ بهبودی شود. بنابراین تا حد امکان آن را محدود کنید. جوراب جوراب فشاری می‌تواند به محدود کردن میزان تورم کمک کند و جریان خون را به خارج از ساق پا افزایش دهد.

تونل تارسال چقدر می‌تواند دوام بیاورد؟

سندرم تونل تارسال ممکن است بین 2 هفته تا 6 ماه طول بکشد. پس از شروع درمان، احساس بهتری خواهید داشت. بازه زمانی بهبودی به میزان و علت فشردگی عصب بستگی دارد. توانبخشی برای بازگرداندن قدرت و تعادل مچ پا و جلوگیری از عود بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا