طب سنتیماساژ درمانی

انواع ماساژ؛ 12 نوع ماساژ از سوئدی و سنگ داغ تا رایحه درمانی

انواع ماساژ بر قسمت‌های گوناگونی از بدن تاثیر دارند. انواع ماساژ فوایدی همچون دور کردن لخته‌های خون از قلب، تقویت خون‌رسانی، کاهش درد و گرفتگی عضلات را در پی خواهند داشت. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم انواع ماساژ را به شما معرفی کنیم تا از مزیت‌های آن‌ها در زندگی روزمره خود بهره ببرید.

آشنایی با ماساژ

ماساژ از دیرباز مرسوم بوده و برخی از انواع آن شبیه همان چیزی است که در گذشته و طب سنتی به آن مشت و مال می‌گفتند. انواع ماساژ، متنوع هستند و هر شخص بنا بر نیاز بدن و علاقه خود می‌تواند یک یا چند نوع از آن‌ها را انتخاب کند.

هرچند بیش از چندصد ماساژ در سراسر جهان وجود دارد، اما برخی از انواع ماساژ، محبوبیت و رواج بیشتری دارند. فارغ از اینکه کدام نوع ماساژ محبوبیت و رواج بیشتری دارد، باید ببینید برای کدام ناحیه از بدن خود ماساژ می‌خواهید و هدف شما از دریافت آن چیست.

با این تفاسیر فقط به این موضوع توجه نکنید که کدام نوع ماساژ محبوب‌تر است، بلکه باید ببینید کدام نوع برای شما کاربرد بهتری دارد. انواع ماساژ در کشورهای مختلف، کاربردهای کمتر یا زیادتری دارند.

به عنوان مثال، ماساژ سوئدی در ایالات متحده آمریکا طرفداران زیادی دارد. در ماساژدرمانی، یک متخصص آموزش دیده، بافت‌های نرم بدن شما را مثل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و پوست را بسته به ناحیه هدف و مورد نظر، مالش می‌دهد.

هدف از ماساژ درمانی اغلب تسکین درد و رفع گرفتگی‌ها است. انواع ماساژ معمولا بر اساس نوع حرکات و فشاری که وارد می‌کنند، تفاوت دارند. این ماساژها در زندگی کم‌تحرک امروزه ما اهمیت ویژه‌ای یافته‌اند.

بیشتر بخوانید: حجامت،برش‌هایی شفابخش؛ بهترین زمان برای انجام حجامت چه موقعی است؟

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی|سیوطب

یکی از انواع ماساژ، ماساژ سوئدی است که یک نوع ملایم ماساژ کل بدن به شمار می‌رود و برای حالات زیر پیشنهاد می‌شود:

 • افرادی که برای اولین بار ماساژ می‌گیرند
 • اشخاصی که تنش و گرفتگی‌های زیادی دارند
 • به لمس بدن خود حساس هستند

این روش می‌تواند به رها شدن گره‌های عضلانی کمک کند و همچنین برای زمانی که می‌خواهید در طول ماساژ به طور کامل استراحت کنید، انتخاب خوبی است.

ماساژدرمانگر از ترکیبی از موارد زیر استفاده خواهد کرد:

 • ورز دادن
 • ضربات طولانی و روان در جهت قلب
 • حرکات دایره‌ای عمیق
 • لرزش و ضربه زدن
 • تکنیک‌های حرکت مفاصل غیرفعال

معمولا ماساژ سوئدی 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. ماساژ سوئدی را برای آرامش یا مدیریت درد جزئی انتخاب کنید. این نوع ماساژ برای افرادی که تازه ماساژ می‌دهند نیز مفید است.

بیشتر بخوانید: نقاط فشار موثر برای سردرد

2. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ|سیوطب

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارند یا به سادگی می‌خواهند استراحت کنند، بهترین است. این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است، فقط ماساژدرمانگر به جای دست یا علاوه بر دست، از سنگ‌های گرم شده استفاده می‌کند.

این روش، تنش عضلانی را کاهش می‌دهد، جریان خون را بهبود می‌بخشد و با استفاده از سنگ‌های گرم شده، درد را تسکین می‌دهد. ماساژ سنگ داغ شاید در موارد زیر مفید باشد:

 • کاهش تنش عضلانی
 • بهبود جریان خون
 • تسکین درد
 • آرامش و تسکین استرس

در طول ماساژ با سنگ داغ، سنگ‌های گرم شده در نواحی مختلف بدن شما قرار می‌گیرند. درمانگر شاید سنگی را در دست بگیرد، زیرا قسمت‌های مختلف بدن شما را با استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی با فشار ملایم ماساژ می‌دهد. گاهی از سنگ‌های سرد نیز استفاده می‌شود.

معمولا مدت زمان ماساژ 90 دقیقه است. ماساژ سنگ داغ شاید تنش عضلانی بیشتری را نسبت به ماساژ سوئدی به دلیل گرمای اضافه کاهش دهد. این نوع ماساژ معمولا گران‌تر از انواع ماساژ مانند سوئدی است.

بیشتر بخوانید: کاربردهای طب فشاری برای تسکین درد بدن

3. ماساژ آروماتراپی (رایحه درمانی)

ماساژ آروماتراپی (رایحه درمانی)|سیوطب

ماساژهای آروماتراپی برای افرادی که می‌خواهند یک جزء آرامش‌بخش در ماساژ خود داشته باشند، بهترین است. این نوع ماساژ می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • خلق و خوی خود را تقویت کنید
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش علائم افسردگی
 • از بین بردن تنش عضلانی
 • تسکین درد

ماساژهای آروماتراپی فشار ملایم را با استفاده از روغن‌های مختلف ترکیب می‌کنند. ماساژدرمانگر معمولا تصمیم می‌گیرد که از کدام روغن‌ها استفاده کند، اما در صورت تمایل به گزینه‌ای خاص می‌توانید به آن‌ها اطلاع دهید.

روغن‌های انتخاب شده قبل از استفاده روی پوست، رقیق می‌شوند. در طول ماساژ روغن‌ها را از طریق پوست جذب شده و یک ماساژ کل بدن داده می‌شود.

گاهی اوقات یک ماساژ آروماتراپی فقط روی کمر، شانه‌ها و سر تمرکز دارد. یک ماساژ آروماتراپی 60 تا 90 دقیقه است. این روش ترکیبی از لمس‌های ملایم ماساژ سوئدی با افزودن روغن‌های خوشبو پدید می‌آید. اگر به بو یا روغن‌های مختلف حساس هستید، از این نوع ماساژ استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: بیماری‌های طبع سرد؛ از ام اس تا کم‌شنوایی

4. ماساژ عمیق

ماساژ عمیق|سیوطب

ماساژ بافت عمیق فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی دارد. اگر مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب یا عدم تعادل دارید، این روش گزینه خوبی است. این شیوه می‌تواند به تسکین عضلات سفت، درد مزمن عضلانی و اضطراب کمک کند.

در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژ درمانگر شما از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت برای کاهش تنش از عمیق‌ترین لایه‌های عضلات و بافت‌های همبند استفاده می‌کند.

مدت زمان ماساژ 60 تا 90 دقیقه است. شاید ماساژ بافت عمقی نسبت به انواع ماساژ فشار بیشتری وارد کند، اما نباید دردی احساس کنید. اگر تنش عضلانی زیاد یا درد مزمن دارید، ماساژ بافت عمیق گزینه خوبی است. در صورتی که بیش از حد به فشار حساس هستید از این نوع ماساژ خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: غذاهای مناسب برای مزاج گرم و تر، فهرست غذاهای خوشمزه برای دموی‌ها

5. انواع ماساژ برای پیشگیری از آسیب‌های ورزشی

ماساژ برای پیشگیری از آسیب‌های ورزشی|سیوطب

اگر دچار آسیب مکرر به عضله شده‌اید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است، مانند آنچه که ممکن است از انجام یک ورزش دریافت کنید. همچنین اگر مستعد آسیب هستید، گزینه خوبی است، زیرا می‌تواند برای جلوگیری از آسیب‌های ورزشی استفاده شود.

همچنین می‌توانید از ماساژ ورزشی برای افزایش انعطاف‌پذیری و عملکرد مناسب استفاده کنید. علاوه بر این از ماساژ ورزشی برای تسکین درد، اضطراب و تنش عضلانی استفاده می‌شود.

ماساژ ورزشی را به عنوان یک ماساژ کل بدن انجام می‌دهند یا ماساژ درمانگر شاید روی قسمت‌هایی از بدن که به بیشترین توجه نیاز دارند، تمرکز کند. بسته به نیاز شما احتمالا فشار عمیق با مکث‌های آرام‌بخش جایگزین شود.

شما می‌توانید با لباس یا زیر ملحفه مخصوص، یک ماساژ ورزشی بگیرید. اگر ترجیح می‌دهید لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک و گشاد است و به درمانگر اجازه دسترسی به عضلات شما را می‌دهد. شلوارک گشاد و لباس آستین حلقه‌ای، گزینه مناسبی است. مدت زمان ماساژ 60 تا 90 دقیقه است.

اگر در اثر استفاده مکرر از عضلات آسیب دیده‌اید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است. این نوع ماساژ همچنین شاید به بهبود انعطاف‌پذیری و عملکرد ورزشی کمک کند و خطر آسیب را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:  اصلاح مزاج سرد و خشک؛ به جنگ غلبه سودا بروید

6. ماساژ نقطه ماشه‌ای

ماساژ نقطه ماشه‌ای|سیوطب

ماساژ نقطه ماشه‌ای برای افرادی که جراحات، دردهای مزمن یا مشکل یا بیماری خاصی دارند، مناسب است. گاهی اوقات نواحی سفتی در بافت‌های عضلانی که به عنوان نقاط ماشه‌ای شناخته می‌شوند، می‌توانند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن شوند.

با تمرکز بر تسکین نقاط ماشه‌ای، این نوع ماساژ می‌تواند درد را کاهش دهد. ماساژ نقطه ماشه‌ای از ضربات گسترده و روان استفاده می‌کند که ملایم و آرامش‌بخش هستند و با فشار قوی‌تر و عمیق‌تر همراه می‌شوند.

ماساژ شامل کار روی کل بدن شما می‌شود، اگرچه درمانگر روی نواحی خاصی از بدن تمرکز خواهد کرد که باید آزاد شوند. می‌توانید برای ماساژ لباس‌های سبک بپوشید یا به‌طور کامل یا جزئی لباس‌هایتان را درآورید.

این نوع ماساژ معمولا 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. ماساژ نقطه ماشه‌ای می‌تواند به شما در مدیریت درد مزمن کمک کند. برای این نوع ماساژ لباس سبک بپوشید.

بیشتر بخوانید:  درمان مزاج گرم و خشک؛ صحرای تن صفراوی‌ها درمان می‌شود؟

7. رفلکسولوژی

رفلکسولوژی|سیوطب

رفلکسولوژی برای افرادی که به دنبال آرامش یا بازیابی سطح انرژی طبیعی خود هستند، بهترین است. همچنین اگر احساس راحتی نمی‌کنید که تمام بدن شما لمس شود، گزینه خوبی است.

رفلکسولوژی از فشار ملایم تا محکم روی نقاط مختلف پا، دست و گوش استفاده می‌کند. شما می‌‎توانید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید که ماساژور به پاهای شما دسترسی داشته باشد.

ماساژ رفلکسولوژی 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. رفلکسولوژی روی فشار در پاها، دست‌ها و گوش‌ها تمرکز می‌کند. همان‌طور که گفتیم اگر از لمس کردن تمام بدن خود ناراحت هستید، این شیوه گزینه خوبی است. همچنین می‌توانید در طول این نوع ماساژ لباس کامل بپوشید.

8. ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو|سیوطب

یکی از انواع ماساژ، شیاتسو نام دارد و برای افرادی که می‌خواهند احساس آرامش کنند و استرس، درد و تنش را از بین ببرند، بهترین است. این روش یک نوع ماساژ ژاپنی بوده که:

 • آرامش عاطفی و جسمی را تقویت می‌کند
 • به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می‌کند
 • ممکن است سردرد را تسکین دهد
 • تنش عضلانی را کاهش می‌دهد

ماساژ شیاتسو کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما درمانگر شاید روی نواحی‌ای از بدن شما تمرکز کند که نیاز به توجه بیشتری دارند. در طول ماساژ، درمانگر شما از انگشت شست، ترکیبی از کار با تمام انگشتان و کف دست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند.

در این شیوه، از فشار ریتمیک استفاده می‌شود. در طول این ماساژ می‌توانید لباس کامل بپوشید. ماساژ شیاتسو معمولا 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. اگر به دنبال یک ماساژ آرامش‌بخش هستید، شیاتسو گزینه خوبی است. همچنین شاید به کاهش تنش جزئی کمک کند.

9. ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی|سیوطب

ماساژ تایلندی برای افرادی که خواهان ماساژ فعال‌تری هستند و می‌خواهند درد و استرس را کاهش داده و از بین ببرند، بهترین است. همچنین می‌تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

 • انعطاف‌پذیری
 • جریان خون
 • سطوح انرژی

ماساژ تایلندی با استفاده از یک سری حرکات شبیه به حرکات کششی یوگا، کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمانگر شما از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار محکم به بدن استفاده می‌کند.

همچنین بدن شما در موقعیت‌های مختلف کشش را تجربه می‌کند و در حالت‌هایی شبیه پیچ خوردگی قرار خواهید گرفت. در طول ماساژ می‌توانید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.

ماساژ تایلندی 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. ماساژ تایلندی نسبت به سایر انواع ماساژ فعال‌تر است و درمانگر علاوه بر انجام ماساژ، بدن شما را نیز کشش می‌دهد. همان‌طور که گفتیم این روش نوع دیگری از انواع ماساژ است که در آن شما لباس کامل می‌پوشید.

10. ماساژ دوران بارداری

ماساژ دوران بارداری|سیوطب

ماساژ دوران بارداری می‌تواند روشی مطمئن برای زنان در دوران بارداری باشد. این امر می‌تواند به کاهش دردهای بدن در بارداری، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی کمک کند.

شما می‌توانید در هر زمانی از بارداری خود ماساژ دریافت کنید. با این حال بسیاری از اماکن، به ویژه در ایالات متحده، به دلیل خطر سقط جنین در این دوران، ماساژ را به زنان در سه ماهه اول ارائه نمی‌دهند.

ماساژ دوران بارداری از فشار ملایم مشابه ماساژ سوئدی استفاده می‌کند. درمانگر روی نواحی مانند کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد. در طول ماساژ یا به پهلو دراز می‌کشید یا روی میز مخصوص طراحی شده با جای مخصوص برای شکم قرار می‌گیرید.

اگر در ساق پا یا سایر قسمت‌های پای خود درد داشتید، قبل از انجام ماساژ به پزشک مراجعه کنید. ماساژ 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. ماساژ دوران بارداری گزینه خوبی برای زنان باردار است.

این نوع ماساژ بر فشار ملایم تمرکز دارد و برای آرامش و کاهش تنش خفیف خوب است.

11. ماساژ با شریک، دوست یا اعضای خانواده (ماساژ زوجی)

ماساژ با شریک، دوست یا اعضای خانواده (ماساژ زوجی)|سیوطب

ماساژ زوجی ماساژی است که با شریک، دوست یا اعضای خانواده خود در یک اتاق انجام می‌دهید. تمام مزایای یک ماساژ معمولی را به همراه دارد و گاهی اوقات دسترسی به جکوزی، سونا و سایر امکانات اسپا را برای شما فراهم می‌کند. خدمات دیگری مانند پدیکور هم گاهی اوقات به عنوان بخشی از یک بسته ارائه می‌شود.

معمولا می‌توانید نوع ماساژی را که می‌خواهید انتخاب کنید و شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید بسته به ترجیحات و پیشنهادات در اسپا، نوع متفاوتی از ماساژ را دریافت کنید.

شریک زندگی‌تان و شما روی میزها در کنار هم خواهید بود و هر کدام ماساژور مخصوص به خود را خواهید داشت که روی بدن شما کار می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید در حین ماساژ صحبت کنید.

در واقع این روش، ماساژی است که شما در یک اتاق مشترک با یکی از دوستان، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده انجام می‌دهید. معمولا می‌توانید از بین انواع ماساژ یک یا چند نمونه را انتخاب کنید. ماساژ سوئدی و سنگ داغ معمولا به عنوان یک گزینه در طول ماساژ زوجی ارائه می‌شود.

12. ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی|سیوطب

ماساژ روی صندلی برای افرادی که خواهان ماساژ سریعی هستند که روی گردن، شانه‌ها و پشت متمرکز است، بهترین خواهد بود. ماساژ صندلی همچنین می‌تواند راهی برای آغاز ماساژ گرفتن باشد اگر قبلا ماساژ نداشته‌اید.

ماساژ صندلی همچنین به کاهش استرس و ایجاد آرامش کمک می‌کند. در این نوع ماساژ از فشار سبک تا متوسط ​​استفاده می‌شود. در طول ماساژ، شما لباس کامل دارید و روی یک صندلی مخصوص طراحی شده می‌نشینید.

شما به گونه‌ای دراز می‌کشید که قفسه‌ سینه‌تان به پشتی صندلی فشار بیاورد و به ماساژدرمانگر اجازه دهید به پشت شما دسترسی داشته باشد.

این ماساژها معمولا 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. اگر وقت کافی ندارید، ماساژ روی صندلی یک گزینه عالی است.

یادداشت پایانی در ارتباط با انواع ماساژ

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که روی قسمت‌های مختلف بدن یا رویکردهای درمانی تمرکز دارد. ماساژ عمل مالش و ورز دادن بدن با استفاده از دست است. در طول ماساژ، ماساژدرمانگر فشار ملایم یا شدیدی به عضلات و مفاصل بدن وارد می‌کند تا درد و تنش را کاهش دهد.

ماساژدرمانگر فردی است که در انجام ماساژ آموزش دیده است. در این مطلب کوشیدیم تا شما را با انواع ماساژ و اینکه کدام نوع می‌تواند برای شما مناسب باشد، آشنا کنیم. شما می‌توانید یک توصیه شخصی برای یک ماساژدرمانگر از یک پزشک، دوست یا وب‌سایت‌های آنلاین دریافت کنید. همچنین می‌توانید چند ماساژ با درمانگران مختلف رزرو کنید تا ببینید کدام یک را ترجیح می‌دهید.

اطمینان حاصل کنید که این فردی است که با او احساس راحتی می‌کنید تا بتوانید کاملا آرامش داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که ماساژدرمانگر شما به درستی آموزش دیده و دارای گواهینامه‌ها و مجوزهای به روز است.

شاید بخواهید قبل از شروع جلسات خود گفتگوی مختصری با درمانگر خود داشته باشید تا بتوانید انتظارات خود را بیان کنید و هر سوال مرتبطی را بپرسید. رایحه درمانی، سنگ داغ و ماساژهای دوران بارداری گران‌تر از ماساژهای معمولی هستند.

بسته به مکان، برخی از ماساژهای تخصصی مانند ماساژ بافت عمیق، ماساژ تایلندی یا ورزشی نیز شاید کمی با هزینه بالاتری اجرا شوند. اگر می‌خواهید ماساژ با هزینه مناسب‌تری داشته باشید، می‌توانید به یک کیلینیک ماساژ در منطقه خود مراجعه کنید یا یک ماساژدرمانی که در خانه کار می‌کند را پیدا کنید.

ماساژ شاید راهی برای شما باشد تا از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی احساس بهتری داشته باشید. انواع مختلف ماساژ و ماساژدرمانگرهای مختلف را برای یافتن نوع و ارائه دهنده‌ای که برای شما ایده‌آل‌ترین است، آزمایش کنید.

همیشه انتظارات و مقاصد خود را با ماساژدرمانگر در میان بگذارید و اگر چیزی وجود دارد که با آن راحت نیستید صحبت کنید. در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا بیماری، قبل از انجام انواع ماساژ با پزشک یا ماساژور خود صحبت کنید.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا