بیماریبیماری های مفصلی

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؛ اما از عوارض آن اطلاع دارید؟

فهرست محتوا نمایش

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟ سوال بسیاری از افرادی است که به کمردرد مبتلا هستند. کپسول گاباپنتین به عنوان یک داروی عمومی و با نام تجاری Neurontin موجود است. این قرص برای تشنج، دیسک کمر، درد سیاتیک، کمر درد و دیسک گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص گاباپنتین ممکن است به عنوان درمان ترکیبی استفاده شود.

به همین علت ممکن است لازم باشد این قرص را همراه با داروهای دیگر مصرف کنید. اما توجه داشته باشید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. مجله علمی پزشکی سیوطب در این مقاله اثر گاباپنتین بر اعصاب و همه آنچه که باید راجب این قرص بدانید را بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا متوجه شویم که آیا قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه است یا خیر.

بیشتر بخوانید: کمر درد؛ ۵ درمان قطعی با شناسایی ۹ علت مهم درد کمر در زنان و مردان

قرص گاباپنتین چیست و چه عوارضی دارد؟

قرص گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است که به کنترل تشنج در افراد مبتلا به بیماری صرع کمک می‌کند. همچنین می‌تواند سندرم پای بی قرار، کمردرد یا انواع مختلف دردهای عصبی را درمان کند. نام‌های تجاری گاباپنتین شامل Gralise، Horizant و Neurontin است. این دارو را می‌توان به صورت کپسول یا مایع استفاده کرد. توجه داشته باشید که این دارو می‌تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. رایج‌ترین عوارض جانبی قرص گاباپنتین عبارتند از:

 • خستگی یا خواب آلودگی
 • حرکات تشنجی و لرزشی
 • تهوع و استفراغ
 • مشکل در تکلم
 • عدم تعادل
 • تورم پاها
 • سرگیجه
 • دوبینی
 • لرزش
 • تب

اگر شدت عوارض ذکرشده خفیف باشند پس از چند روز برطرف خواهند شد. در صورتی که این عوارض تشدید یا برطرف نشدند به پزشک مراجعه کنید.

عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر که باید بدانید

یکی از عوارض گاباپنتین این است که افراد برای تسکین درد خود زیاد از آن استفاده می‌کنند. این موضوع باعث عادت کردن بدن به این قرص می‌شود یا مشکلات سلامتی دیگری ایجاد خواهد کرد. از این مشکلات می‌توان به معده درد، سرگیجه، لرزش و مشکلات پوستی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: پلاتینر درمان کمردرد با تکنولوژی UIC در خانه 

آیا قرص گاباپنتین برای درمان کمردرد موثر است؟

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه|سیوطب

اگر کمردرد ناشی از پارگی دیسک کمر باشد این دارو می‌تواند به تسکین درد کمک کند. هنگامی که ریشه‌های عصبی درون دیسک تحریک می‌شوند جریان الکتریسیته از درون آن‌ها عبور می‌کند. مصرف قرص گاباپنتین جریان‌های الکتریکی را کم و باعث بهبود درد کمر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین پماد برای کمر درد و محصولات موضعی موثر در درمان دردهای مفصلی و التهابی 

آیا گاباپنتین بهترین قرص برای درد سیاتیک است؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله گاباپنتین برای درد سیاتیک، کمردرد، پادرد و دسک کمر مناسب است. زیرا باعث کاهش جریان الکتریکی در ریشه عصبی تحریک شده و تحت فشار می‌شود و از همین رو درد بیمار را کم خواهد کرد.

گاباپنتین برای گرفتگی عضلات خوب عمل می‌کند؟

گاباپنتین نوعی داروی ضد تشنج است که طبق مطالعات برای کاهش شدت گرفتگی عضلات موثر است. به همین دلیل برخی از پزشکان از این دارو برای درد ناشی از گرفتگی عضلات به دلیل دیسک کمر، سیاتیک و تنگی کانال نخاعی استفاده کرد.

قرص گاباپنتین برای پادرد خوبه؟

این دارو همان‌طور که برای مشکلات کمر مانند دیسک و سیاتیک مناسب است، برای زانو و پاها نیز مناسب است. به همین دلیل پزشکان برای تسکین درد پا، لگن یا دیگر قسمت‌های پا از آن استفاده می‌کنند.

پس در جواب سوال اینکه آیا قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه یا خیر، می‌توان گفت بله این دارو برای کمردرد و پادرد مناسب است.

قرص گاباپنتین و تداخلات دارویی آن که باید بدانید

قرص گاباپنتین با داروهای دیگری مانند ویتامین‌ها یا داروهای گیاهی تداخل دارد. تداخل دارویی زمانی رخ می‌دهد که یک ماده، اثربخشی دارو را تغیر دهد. در صورت مصرف ویتامین یا داروهای گیاهی برای پپیشگیری از بروز هرگونه تداخلات دارویی حتماً با پزشک مشورت کنید. برخی از تداخلات با قرص گاباپنتین به شرح زیر هستند:

1. تداخل قرص گاباپنتین و دیسک کمر با الکل

نوشیدن الکل باعث خستگی، خواب آلودگی و مشکل در تمرکز می‌شود. به همین علت باید هنگام مصرف گاباپنتین از نوشیدن الکل پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین آمپول برای کمر درد؛ موثرترین درمان برای کمردرد چیست؟ 

2. تداخل گاباپنتین با داروهای ضد درد

استفاده از قرص گاباپنتین با برخی از داروهای ضد درد باعث می‌شود میزان اثربخشی این قرص در بدن کاهش پیدا کند. برخی از داروهای ضد درد عبارتند از:

 • هیدروکودون
 • مورفین

بیشتر بخوانید: علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی چیست؟ 

3. تداخل گاباپنتین با داروهای اسید معده

بسیاری از داروهایی که برای درمان اسید معده استفاده می‌شوند با قرص گاباپنتین تداخل دارند. برخی از این داروها عبارتند از:

 • آلومینیوم هیدروکسید
 • منیزیم هیدروکسید

بیشتر بخوانید: وقتی کمر درد و عفونت رحم هم‌زمان می‌شوند، دانستن این نکات ضروری است 

4. تداخل گاباپنتین با آنتی هیستامین‌ها و داروهای خواب

داروهای آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی می‌شوند. به همین علت باید از مصرف همزمان آن با قرص گاباپنتین اجتناب کنید. برخی از آنتی هیستامین‌ها عبارتند از:

 • دیفن هیدرامین
 • فکسوفتادین
 • سیتریزین

همچنین برخی از داروهای خواب یا اضطراب که با این دارو تداخل دارند شامل موارد زیر هستند:

 • آلپرازولام
 • زولپیدم
 • دیازپام

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد در پنج دقیقه بدون مراجعه به پزشک 

قرص گاباپنتین 100 برای چیست؟

گاباپنتین 100 برای درمان صرع|سیوطب

قرص گاباپنتین 100 از دسته داروهای ضد صرع است و عملکرد اعصاب و عضلات را سرعت می‌بخشد. گاباپنتین 100 میلی‌گرم اولین و کم‌ترین دوز برای شروع درمان بیماری‌هایی مانند تشنج، سنروم پای بی قرار، دردهای نوروپاتی، نورالژِی بعد از زونا، کمر درد، پا درد، گردن درد، دیسک کمر و گرفتگی عضلات است. به طور کلی برای درمان با داروی گاباپنتین پزشک ابتدا دوز 100 میلی‌گرم را تجویز می‌کند. پس از گذشت سه روز با توجه به شرایط بیمار دوز دارو را به 300 میلی‌گرم می‌رساند.

توجه داشته باشید که مقدار دوزها باید با تجویز پزشک باشد و از مصرف کم و زیاد این دارو به صورت خودسرانه خودداری کنید. 

قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای کمر درد کم نیست؟ اصلا قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟

معمولا از دوز 100 گاباپنتین برای عادت کردن بدن به این دارو و جلوگیری از عوارض جانبی شدید آن استفاده می‌شود. به این صورت که معمولا بیمار هفته اول روزانه 2 کپسول 100 میلی‌گرمی مصرف می‌کند و هر هفته روزانه 100 میلی‌گرم به آن اضافه می‌کند. در این حالت هفته دوم 200 میلی‌گرم صبح و 200 میلی‌گرم عصر مصرف می‌شود و در آخر هفته سوم صبح 300 میلی‌گرم و عصر 300 میلی‌گرم مصرف خواهد شد.

گاباپنتین ۳۰۰ برای کمر درد مناسب است؟ اصلا کپسول گاباپنتین برای چی خوبه؟

قرص یا کپسول‌های 300 میلی‌گرمی گاباپنتین برای موارد و مشکلات شدید و حساس تجویز می‌شوند. البته باید گفت که در ابتدا پزشک برای جلوگیری از عوارض شدید و عادت کردن بدن به این داروها حدود 2 هفته گاباپنتین 100 برای بیمار تجویز می‌کند. سپس به تدریج دوز دارو را به 300 میلی‌‎گرم افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: شیاف برای کمردرد؛ درمانی بدون وابستگی و مطمئن و معرفی ۶ شیاف 

موارد مهم قبل از مصرف قرص گاباپنتین

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟ این سوال را حتما موقع خرید این دارو بپرسید|سیوطب

برخی از داروها برای بسیاری از افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و فقط در صورت مراقبت‌ بیشتر می‌توانند از دارو استفاده کنند. به همین علت قبل از شروع مصرف قرص گاباپنتین پزشک باید از موارد زیر اطلاع داشته باشد:

 • مصرف داروهای دیگری مانند داروی گیاهی یا مکمل‌های بدون نسخه
 • آلرژی به داروهای خاص
 • دوران بارداری یا شیردهی
 • مبتلا به آسم
 • مبتلا به بیماری دیابت
 • بیماری‌های کلیوی

بیشتر بخوانید: قرص مسکن فوری درد کمر و ۷ نمونه از رایج‌ترین داروهای تسکین کمردرد 

آیا مصرف قرص گاباپنتین باعث اختلالات جنسی می‌شود؟

قرص گاباپنتین ممکن است در برخی از افراد باعث اختلال در عملکرد جنسی شود. از دست دادن میل جنسی، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم و اختلال در نعوظ برخی از این اختلالات جنسی هستند. اما پزشک می‌تواند با تنظیم میزان دوز گاباپنتین و تجویز دارویی دیگر این عارضه را درمان کند.

بیشتر بخوانید: دلایل کمردرد در مردان بعد از ارضا شدن 

قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟

به طور کلی می‌توان گفت که این قرص ضد تشنج، علاوه بر اینکه در درمان تشنج استفاده می‌شود برای دردهای عصبی و ناشی از آسیب‌های عصبی مناسب است. همچنین گاباپنتین برای دیسک کمر، کمر درد و دیسک گردن و پا درد عالی است.

یادداشت پایانی قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه

پزشکان قرص گاباپنتین را برای کنترل بیماری صرع و کاهش دردهای عصبی تجویز می‌کند. انواع مختلفی از این دارو وجود دارد که می‌توانند بیماری‌های مختلف پزشکی را درمان کنند. گاهی اوقات بسیاری از افراد به این سوال می‌رسند که قرص گاباپنتین 300 برای چست؟ این قرص با دوز مناسب و تجویز پزشک برای درمان کمر درد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما طبق تحقیقات، اثبات شد که مصرف گاباپنتین (قرص ضد صرع) نه تنها بر کاهش درد کمر موثر نیست، بلکه ممکن است بیمار را درگیر عوارض جانبی کند. به طور کلی قرص گاباپنتین دارای عوارض و تداخلات دارویی است. به همین علت قبل از مصرف باید حتما با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه

1. قرص گاباپنتین با چه داروهایی تداخل دارد؟

این قرص با داروهای آنتی هیستامین، داروهای اسید معده، داروهای ضد درد و الکل تداخل دارد.

2. قرص گاباپنتین چه عوارضی دارد؟

سرگیجه، حالت تهوع، مشکل در تکلم، خستگی یا خواب آلودگی، دوبینی و تب از عوارض قرص گاباپنتین هستند.

3. قرص گاباپنتین باعث اختلالات جنسی می‌شود؟

بله. در بسیاری از موارد مصرف این قرص باعث از دست دادن میل جنسی، اختلالدر نعوظ و ناتوانی در رسیـدن به ارگاسم می‌شود.

4. آیا مصرف همزمان گاباپنتین و تیزانیدین خطر دارد؟

توصیه می‌شود که داروهای مختلف با هم مصرف نشوند. گاباپنتین یک ضد درد است و تیزانیدین برای تسکین درد استفاده خواهد شد. به همین دلیل مصرف دو دارو برای تسکین یک درد مناسب نیست.

منبع
mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا