بیماری زنانزنان و زایمان

علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی چیست؟

علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی، می‌تواند موقعیت نامناسب در حین رابطه جنسی، در نظر نگرفتن جای مناسب برای مقاربت، کشیدگی عضلات کمر حین رابطه و عرق کردن و سردشدن آن روی بدن بعد از رابطه باشد. یافتن علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی مهم است زیرا این عارضه باعث ایجاد یک رابطه دردناک می‌شود و مانعی برای رابطه‌های بعدی خواهد بود. در ادامه بیشتر در مورد علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی صحبت می‌کنیم.

علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی چیست؟

برخی از زنان ممکن است بعد از رابطه جنسی احساس کمردرد داشته باشند. گاهی این درد بلافاصله بعد از نزدیکی حس می‌شود ولی در برخی مواقع صبح روز بعد و در زمان بیدار شدن از خواب بروز می‌کند. کمردرد بعد از نزدیکی یا دیسپارونی در زمره رایج‌ترین معضلات خانم‌ها است که بیشتر از 8 درصد بانوان را آزار می‌دهد.

این دردها شاید نشانه وجود بیماری خاصی نباشند و یکی از علت‌های بروز آن‌ها ممکن است ضعف عضلات کمر باشد. در اغلب مواقع، این دردها را می‌توان به راحتی کاهش داد یا از بین برد. کسانی که مشکلات جنسی مرتبط با کمردرد مزمن دارند اغلب دچار بیماری دیسک یا آرتریت در ستون فقرات هستند، اما بیمارانی که در حال بهبودی از جراحی کمر هستند نیز ممکن است دچار مشکل شوند.

به طور کلی، علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. سابقه درد کمر
 2. ضعف عضلات کمر
 3. موقعیت نامناسب برای برقراری رابطه جنسی
 4. برقراری رابطه جنسی در مکان مناسب
 5. رابطه جنسی خشن
 6. فشار عضلانی
 7. عفونت ادراری

در ادامه بیشتر در مورد فشار عضلانی و عفونت ادراری به عنوان علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: آیا کمردرد در زنان شایع‌تر است؟ + بهترین راه‌های تشخیصی و درمانی

فشار عضلانی

کشیدگی عضلات یا رباط‌ها یکی از شایع‌ترین علل درد کمر در زنان است که می‌تواند ناشی از حرکت ناگهانی یا غلط باشد. کشش بیش از حد ماهیچه یا رباط حین رابطه جنسی هم می‌تواند در این مورد نقش بازی کند. اگر به انجام حرکتی که ماهیچه را تحت فشار قرار می‌دهد ادامه دهید، در نهایت می‌تواند باعث اسپاسم کمر شود.

عفونت ادراری

در طول رابطه جنسی، ممکن است باکتری‌ها به واژن و مجاری ادراری خانم‌ها وارد شود. این اتفاق منجر به عفونت مجاری ادراری (UTI) می‌شود. علائم آن شامل درد هنگام دفع ادرار، دفع مکرر ادرار، کمردرد و موارد دیگر است. عفونت ادراری به راحتی با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شود، بنابراین باید در این مورد به پزشک مراجعه کنید.

نگذارید کمردرد رابطه شما را خراب کند

وقتی صحبت از رابطه زناشویی می‌شود، کمردرد می‌تواند تأثیر جدی در کیفیت رابطه داشته باشد. ممکن است زنان از ترس درد بیشتر کمر، از رابطه جنسی پرهیز کنند. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا توصیه می‌کند که افراد مبتلا به کمردرد مزمن باید مشکلات جنسی را برای شریک زندگی خود و پزشک متخصصی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند، آشکار سازند.

پزشکان آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا معتقدند که مشکلات جنسی مربوط به کمردرد احتمالاً بیشتر از آنچه پزشکان تصور می‌کنند و بیماران باید به آن اعتراف کنند، شایع است. آنها معتقدند کمردرد بعد از رابطه جنسی هنوز هم یک موضوع تابو است.

آنها معتقدند بیماران کمی در مورد کمردرد خود بعد از رابطه جنسی به راحتی صحبت می‌کنند و اکثر اشخاص این موضوع را مورد بحث قرار نمی‌دهند. در واقع خجالت زیادی در مورد این بیماری وجود دارد.

این مشکل دو طرفه است و گاهی اوقات پزشکان نیز از بیماری که با کمردرد مواجه است، در مورد روابط جنسی او سوال نمی‌کنند. در مجموع پزشکان معتقدند لزومی ندارد که کمردرد مزمن، مانع یک رابطه جنسی فعال شود.

بیشتر بخوانید :درمان دیسک کمر با روش های سریع و جدید

آشکارا با همسر خود صحبت کنید

در اغلب مواقع، زنان تمایلی ندارند که در مورد کمردرد و مشکلات جنسی خود با همسرشان صحبت کنند. آن‌ها نمی‌خواهند به شوهرشان بگویند که به دلیل درد کمر، دوست ندارند رابطه جنسی داشته باشند. کمردرد مزمن همچنین می‌تواند منجر به بدخلقی یا افسردگی شود.

وقتی یک زوج بدون اینکه با یکدیگر در مورد مشکلاتشان صحبت کنند، رابطه جنسی کمتری داشته باشند، نه تنها رابطه، بلکه احساس اعتماد نیز از بین می‌رود. در واقع ممکن است کمردرد باعث از دست رفتن علاقه بین آن‌ها ‌شود. در سوی دیگر اگر زنان در مورد کمردرد بعد از رابطه جنسی با همسر خود صحبت کنند، ممکن است طرفین از این به بعد با ترس وارد رابطه شوند و این موضوع کیفیت رابطه جنسی آنها را کاهش ‌دهد.

با این وجود مطرح کردن مشکل خیلی بهتر از نگفتن آن است، زیرا پس از طرح معضل، طرفین می‌توانند با یکدیگر به اصلاح رابطه جنسی اقدام کنند.

پیشگیری از کمردرد زنان بعد از نزدیکی

جهت پیشگیری از کمردرد در زمان رابطه جنسی و بعد از آن، بهتر است زیر زانوها، سر و کمر، نرم و راحت باشد. برای پیشگیری از بروز درد، بهتر است رابطه جنسی با ماساژ، حمام، دوش آب گرم یا استفاده از پماد مسکن که ماهیچه‌ها را آرام کنند و درد را بکاهد، شروع شود. تخلیه ادرار پیش از رابطه جنسی نیز می‌تواند به پیشگیری از این درد کمک کند.

اگر دچار اسپاسم عضلانی در کمر هستید، دوش آب گرم قبل از رابطه جنسی ایده خوبی است. رابطه جنسی می‌تواند مثل یک ورزش فیزیکی باشد. اگر عضلات سرد را در حالت اسپاسم قرار دهید و فعالیت‌های شدید انجام دهید، می‌توانید درد را تشدید کنید.

علاوه بر دوش آرامش‌بخش قبل از رابطه جنسی، می‌توانید بعد از رابطه روی ناحیه‌ای که احساس درد دارید، یخ بگذارید. سرد شدن، هرگونه تحریک بیش از حد عضلات، کشش بیش از حد و سایر معضلات را تسکین می‌دهد. درست مانند یک ورزشکار که بعد از مسابقه در محفظه‌های یخ قرار می‌گیرد یا به استخر آب سرد می‌رود.

بسته به علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی، هر یک از این راه‌کارها می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

در صورت درد شدید، رابطه را متوقف کنید

نوشته STOP NOW که به علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی به آن ها می گوید در صورت بروز کمردرد نزدیکی را متوقف کنند|سیوطب

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید، گاهی اوقات کمردرد در هنگام رابطه جنسی اتفاق نمی‌افتد اما بعداً رخ می‌دهد. شما ممکن است حین رابطه حرکت اشتباهی انجام دهید یا ممکن است بیش از حد یک نوع حرکت را انجام دهید و پس از رابطه با درد مواجه شوید. در طول رابطه جنسی، درد خفیف کمر برای زنان ممکن است قابل قبول باشد اما درد شدیدتر عادی نیست.

در صورت بروز کمردرد در هنگام رابطه جنسی، بلافاصله آن را متوقف کنید. رابطه جنسی می‌تواند مثل حرکات ورزشی باشد، همانطور که به طور مثال یک تنیس باز نباید با کمردرد مسابقه را ادامه دهد، رابطه جنسی را هم نباید با درد کمر ادامه داد. زیرا مدت زمان بهبودی را افزایش می‌دهد. زن و شوهر زمان دارند و می‌توانند در زمان‌های مناسب بعدی بعد از بهبودی درد، رابطه جنسی داشته باشند.

زمان مراجعه به پزشک

در برخی موارد، مهم است که با پزشک مشورت کنید تا علت کمردرد شما مشخص شود. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • شما نمی‌توانید بایستید یا راه بروید
 • کمردرد شما با تب همراه است یا نمی‌توانید روده یا مثانه خود را کنترل کنید
 • درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در پاهای شما وجود دارد
 • درد به پاهای شما کشیده می‌شود
 • درد شدید شکمی دارید
 • کمردرد شدید است و زندگی روزمره شما را مختل می‌کند
 • علائم اندومتریوز دارید
 • بعد از یک هفته مراقبت در خانه هیچ بهبودی در درد شما مشاهده نمی‌شود

بیشتر بخوانید: شناخت رایج‌ترین انواع کمردرد در مردان

درمان کمردرد زنان بعد از نزدیکی

پزشک پس از معاینه شخص، درمان را طبق وضعیت ویژه هر شخص نظیر شدت درد و سن او تجویز خواهد کرد. درمان می‌تواند از ماساژ و ورزش آغاز ‌شود و در مراحل بعد اگر نیاز بود از فیزیوتراپی کمک گرفته شود. برای از بین بردن درد کمر حین رابطه جنسی، مصرف مسکن قبل از رابطه می‌تواند کمک‌کننده باشد، مسکن‌های غیرمخدر برای این کار خوب هستند.

گزینه‌های درمانی تجویز شده توسط پزشک ممکن است شامل موارد زیر هم باشد:

 • شل‌کننده‌های عضلانی
 • تزریق کورتیزون

در ادامه بیشتر در مورد فیزیوتراپی و تعویض موقعیت‌های مختلف در حین رابطه برای درمان کمردرد زنان بعد از نزدیکی صحبت می‌کنیم.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند به فرد مبتلا به کمردرد مزمن کمک کند تا انعطاف‌پذیری و ثبات ستون فقرات را بهبود بخشد. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید که فیزیوتراپیست، تمرینات کششی و تقویتی را به زنانی که بعد از رابطه جنسی کمردرد دارند، ارائه می‌دهد و با این کار باعث می‌شود ستون فقرات بتواند بهتر انعطاف داشته باشد.

یک فیزیوتراپیست با بررسی سلامت لگن و مهارت‌هایی که به شما در مورد دامنه حرکتی، قدرت عضلانی و وضعیت بدن می‌دهد، کمک می‌کند درک درستی از علت درد بعد از رابطه جنسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی فیزیوتراپی کمر، روشی فوق‌العاده برای درمان کمردرد

موقعیت‌های جدید را امتحان کنید

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید که برای راحت‌تر شدن رابطه جنسی زوج‌ها، ممکن است نیاز داشته باشند موقعیت‌های خود را تغییر دهند. این کار نیاز به شناخت بدن شما دارد. برخی از افراد مانند کسانی که مشکل دیسک دارند، هنگام خم شدن به جلو احساس درد بیشتری می‌کنند.

برای این افراد، موقعیت‌ بهتر به کمر اجازه می‌دهد که احساس حمایت و آرامش کنند. معمولاً فرد مبتلا به مشکل کمر نمی‌تواند به راحتی بایستد و تمایل دارد به پایین بیاید یا بخوابد. نکته اصلی این است که مطمئن شوید کمرتان در وضعیت خوبی قرار گرفته است. ممکن است لازم باشد یک بالش را در پشت کمر خود قرار دهید.

یک بالش در قسمت پشت، ناحیه کمر را پشتیبانی می‌کند. قرار دادن بالش‌ها در زیر زانو برای کمی خم شدن آن‌ها، فشار پشت را نیز کاهش می‌دهد. در واقع با وجود کمردرد، شما هنوز می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید اما ممکن است نوع آن با قبل متفاوت شود یا توانایی‌های فیزیکی شما کمی کاسته شود.

برخی از زنان می‌گویند که وقتی به عقب خم می‌شوند، بیشتر دچار درد می‌شوند. معمولاً کسانی که آرتریت یا تنگی نخاع دارند، وقتی به جلو خم می‌شوند یا قوز می‌کنند، دردشان کاهش می‌یابد. این گروه اشخاص ممکن است متوجه شوند که موقعیت قرارگرفتن کنار هم بهتر است. به عنوان مثال، خوابیدن به پهلو می‌تواند مفید باشد. در این حالت، مرد نیز می‌تواند موقعیت کمر خود را کنترل کند، از جمله اینکه می‌تواند کمی به جلو خم شود.

بسته به علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی، این تعویض موقعیت‌ها می‌تواند مفید واقع شود.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

درمان خانگی کمردرد زنان بعد از نزدیکی

اگر کمردرد شما ناشی از شرایط مربوط به قاعدگی یا کشیدگی عضلات است، ممکن است بخواهید از روش‌های درمانی خانگی زیر برای تسکین کمردرد خود استفاده کنید:

کمپرس گرم

یک کمپرس گرم روی کمر شما می‌تواند گردش خون را افزایش دهد زیرا اجازه می‌دهد که مواد مغذی و اکسیژن به عضلات کمر شما برسد.

دوش آب گرم

دوش آب گرم می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و درد و سفتی عضلات را کاهش دهد.

داروهای مسکن

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مسکن‌های بدون نسخه مثل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین، می‌توانند به کاهش کمردرد کمک کنند.

ورزش

فعال ماندن می‌تواند گردش خون شما را بهبود بخشد و درد ماهیچه‌های کشیده را کاهش دهد.

کشش ملایم و منظم

زنی در حال انجام حرکات کششی کمر به علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی|سیوطب

کشش ملایم و منظم ممکن است به کاهش درد کمر یا جلوگیری از بازگشت آن کمک کند.

کیسه یخ

اگر کمر درد ناشی از کشیدگی عضله یا آسیب آن است، کیسه یخ ممکن است به کاهش التهاب، درد و کبودی کمک کند. کیسه‌های یخ بهترین عملکرد را در 48 ساعت اول پس از کشیدگی یا آسیب عضلانی دارند.

بالش

قرار دادن بالش بین زانوها در صورت خوابیدن به پهلو، یا زیر زانوها در صورت خوابیدن به پشت، ممکن است به کاهش درد و ناراحتی کمر کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کمردرد زنان و رمز و رازهای آن را یاد بگیرید

خلاصه علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی

کمردرد بعد از نزدیکی دلیلی برای عدم رابطه جنسی نیست بلکه به معنای اتخاذ رویکردهای متفاوت در حین رابطه است. اولین قدم این است که برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی بخشی جدایی‌ناپذیر از روابط عادی و سالم است. بنابراین نگذارید که کمردرد بر رابطه شما با همسرتان تأثیر بگذارد.

بهتر است در صورتی که درمان‌های خانگی یا راه‌های پیشگیری جواب نداد، در مراجعه به پزشک، زن و شوهر با هم حضور داشته باشند زیرا نیاز است که هر دو نکاتی را در رابطه جنسی رعایت کنند. شناسایی علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی، کمک زیادی به درمان آن می‌کند.

منبع
webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا