بیماری زنانزنان و زایمان

درمان بوی بد واژن با روش‌های پزشکی و خانگی

درمان بوی بد واژن از جمله دغدغه‌های بانوان است که برای آن به پزشک زنان و زایمان مراجعه می‌کنند. بد نیست بدانید که بوی واژن تا حدودی می‌تواند طبیعی باشد که ناشی از باکتری‌های خوب در آن ناحیه است. زمانی به درمان بوی بد واژن نیاز مند می‌شویم که به طور واضح استشمام و زمینه‌ساز بیماری‌های دیگر شود.

بوی واژن احتمال دارد در طول سیکل قاعدگی، بارداری یا یائسگی متفاوت باشد. همچنین امکان دارد پس از مقاربت جنسی یا ورزش بوهای قوی‌تری ایجاد شود. با این حال، بوی شدید می‌تواند به دلیل عفونت بوده که نیاز به درمان دارد.

بوی واژن چیست؟

بوی واژن معمولا ناشی از التهاب ناحیه واژن است. التهاب ناحیه واژن ممکن است به دلیل رعایت نکردن بهداشت رخ دهد، اما اغلب نتیجه عفونت داخل یا اطراف واژن است. یک عفونت رایج که می‌تواند باعث نیاز به درمان بوی بد واژن شود، رشد بیش از حد باکتری‌های طبیعی واژن است که باعث واژینوز باکتریایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان و شناخت عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم و نشانه‌های بوی واژن

همان‌طور که اشاره شد بوی موقت واژن شایع است و اغلب خود به خود از بین می‌رود و اگر علائم دیگری نداشته باشید بوی واژن طبیعی تلقی می‌شود. اما اگر بو مداوم است و احساس سوزش، خارش، ترشح یا سوزش همراه با آن تجربه می‌کنید، می‌تواند نشانه بیماری زنان باشد که بهتر است برای معاینه واژینال به پزشک مراجعه کنید.

انواع بوی واژن

خانمی که به دلیل عدم درمان بوی بد واژن بینی خود را گرفته است|سیوطب

بوهای طبیعی و سالم واژن

1.تند، تخمیر شده یا ترش

باکتری‌های خوب با تولید اسید لاکتیک، پراکسید هیدروژن و سایر مواد برای دور نگه داشتن باکتری‌های مضر به سلامت واژن کمک می‌کنند. وجود آن‌ها در شرایط اسیدی بین 3.8 تا 4.5 برای زنان غیر یائسه و بین 4.5 تا 6 برای کسانی که در یائسگی هستند به حفظ سطح pH واژن کمک می‌کنند تا از رشد بیش از حد قارچ‌ها و سایر باکتری‌های مضر جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: سرطان رحم + مواردی که خانم‌ها باید به آن‌ها توجه کنند

2.فلزی، مانند سکه

بوی فلزی واژن می‌تواند به دلیل خون قاعدگی یا خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی باشد که از کانال واژن عبور می‌کند. خون حاوی آهن است که به بوی فلز شبیه است. همچنین می‌تواند به دلیل تماس با مایع منی باشد که می‌تواند بر تعادل pH واژن تاثیر گذارد. در چنین حالتی فرد نیاز به درمان بوی بد واژن ندارد.

بیشتر بخوانید: سرطان تخمدان | در این مورد حتی جوانان هم باید علائم را جدی بگیرند

3.تلخ و شیرین یا ملس

اگر بوی واژن کمی بوی شیرینی زنجبیلی می‌دهد، باکتری‌های طبیعی ممکن است کمی تغییر کرده و بر تعادل pH و در نتیجه بوی واژن تاثیر گذاشته باشند. بوی شیمیایی واژن را می‌توان به مقداری ادرار روی لباس زیر یا اطراف فرج نسبت داد. اما به خاطر داشته باشید که این می‌تواند نشانه عفونت باکتریایی نیز باشد.

بیشتر بخوانید: علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی چیست؟

بوهای ناسالم واژن

اگر بوی واژن متعفن است، مانند بوی ماهی مرده می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر باشد:

1.واژینوز باکتریایی (BV)

BV یک عفونت باکتریایی است و زمانی رخ می‌دهد که لاکتوباسیل‌های سالم از تعادل خارج شده و بیش از حد رشد کنند. علائم شامل ترشحات رقیق واژن است که بوی ماهی تند و کمی خارش یا سوزش هنگام ادرار دارد. راه درمان بوی بد واژن به علت BV با آنتی بیوتیک است.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

2.تریکومونیازیس

عفونت مقاربتی یکی دیگر از توضیحات احتمالی برای بوی قوی واژن است. زنان مبتلا به تریکومونیازیس ممکن است متوجه خارش ناحیه تناسلی، سوزش، قرمزی یا درد، ناراحتی در ادرار و ترشحات شفاف، سفید، زرد یا سبز رنگ واژن شوند. درمان بوی بد واژن به دلیل تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: تریکومونیازیس، بیماری عفونی که در زنان شایع‌تر است؛ از خارش تا ترشحات بدبو

3.بوی فاسد واژن

علت بوی گندیده واژن ممکن است یک تامپون جا مانده است. علاوه بر ترشحات واژن بسیار بدبو که زرد، سبز، صورتی، خاکستری یا قهوه‌ای است، امکان دارد علائم دیگری نیز تجربه شود. این علائم عبارتند از تب، خارش واژن، ادرار دردناک، درد در اطراف لگن یا شکم، قرمزی اطراف ناحیه تناسلی و تورم واژن.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی بارداری؛ آیا در دوران بارداری می‌توان رابطه جنسی داشت؟

علل و عوامل خطر بوی واژن

با وجود اینکه طبیعی است که واژن بوی خفیفی داشته باشد؛ اما به هرگونه تغییر در بو و همچنین تغییر در ترشحات یا در صورت ایجاد تحریک، سوزش یا خارش توجه کنید. برخی از دلایل بوی واژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • واژینوز باکتریایی (BV)

این عفونت ناشی از رشد بیش از حد باکتری در واژن است. علائم ممکن است شامل بوی قوی ماهی و ترشح رقیق و خاکستری باشد. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این نوع عارضه شایع‌ترین وضعیت واژن در زنان 15 تا 44 ساله است و نیاز به درمان بوی بد واژن دارد.

 • تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI)

تریکومونیازیس می‌تواند باعث ایجاد بوی واژن شود. سایر بیماری‌های مقاربتی، مانند سوزاک و کلامیدیا، معمولا با بوی شدید همراه نیستند، اما ممکن است علت بو باشند.

 • تامپون فراموش شده یا چسبیده

اگر فراموش کنید تامپون را بیرون بیاورید یا تامپون در داخل واژن گیر کرده باشد می‌تواند بوی بسیار قوی‌ای را ایجاد کند. به گفته سرویس بهداشت ملی بریتانیا، امکان ندارد تامپون در واژن گم شود. اگر خودتان نمی‌توانید تامپون را بردارید، بهتر است از پزشک‌تان بخواهید آن را بیرون بکشد و عفونت را بررسی کند. در صورت نیاز باید به درمان بوی بد واژن بپردازید.

 • دوش واژینال

دوش واژینال روشی برای شستن داخل واژن با استفاده از آبی است که معمولا با مایعات دیگر، مانند سرکه، جوش شیرین یا ید مخلوط می‌شود. تاثیر این مخلوط با شستن معمولی در حمام بسیار متفاوت است. پزشکان دوش واژینال را توصیه نمی‌کنند؛ زیرا می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله بیماری‌های مقاربتی را افزایش دهد و حتی در بارداری اختلال ایجاد کند.

دوش واژینال، باکتری‌های سالمی را که واژن برای حفظ تعادل به آن نیاز دارد، از بین می‌برد و در واقع می‌تواند مشکل را در دراز مدت بدتر کند. علاوه بر این، دوش می‌تواند باعث رشد بیش از حد باکتری‌های مضر شود که  منجر به عفونت‌های مخمری یا BV خواهد شد. اگر قبلا عفونت واژن داشته‌اید، دوش واژینال ممکن است عفونت را به رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها گسترش دهد که  باعث ایجاد در لگن می‌شود، عفونتی جدی که باعث ناباروری در 1 زن از هر 10 زن مبتلا به آن خواهد شد.

 • عدم رعایت بهداشت

حمام یا دوش نگرفتن منظم می‌تواند منجر به التهاب ناحیه واژن شود که بوی بد واژن را به دنبال دارد

 • عرق کردن پوست

ناحیه کشاله ران مستعد تعریق است که می‌تواند باعث بوی واژن شود

 • رژیم غذایی

آنچه می‌خورید و می‌نوشید بر بوی ادرار تاثیر می‌گذارد. اگر واژن شما بو می‌دهد، غذاهای با بوی قوی مانند سیر می‌تواند دلیل آن باشد و هر بود بدی به درمان بوی بد واژن نیازند نیست.

 • دوران قاعدگی

بوی واژن ممکن است در طول چرخه قاعدگی یا در دوران بارداری تغییر کند، اما این تغییرات طبیعی است

 • بارداری

زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش ترشحات واژن در معرض خطر بیشتری برای تغییر بوی واژن هستند

بیشتر بخوانید: عوارض کاپ قاعدگی؛ کاپ قاعدگی می‌تواند جای پدهای بهداشتی را بگیرد؟

علل نادر بوی واژن عبارتند از:

 • فیستول رکتوواژینال

این علت یک شکاف غیرطبیعی نادر بین واژن و راست روده است که به مدفوع اجازه می‌دهد به داخل واژن نشت کند و می‌تواند به بوی واژن کمک کند. علائم دیگر عبارتند از عفونت‌های مکرر واژن یا دستگاه ادراری (UTIs)، درد هنگام رابطه جنسی، یا مدفوع در واژن.

فیستول رکتوواژینال ممکن است در اثر آسیب زایمان ایجاد شود. عوارض جراحی لگن، از جمله هیسترکتومی و بیماری کرون یا درمان سرطان ناحیه واژن نیز می‌تواند عامل بوی بد واژن باشد.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل؛ پیشگیری از زگیل تناسلی تا سرطان گردن رحم

 • سرطان دهانه رحم یا واژن

در موارد نادر، بوی غیرطبیعی واژن گاهی اوقات می‌تواند نشانه سرطان دهانه رحم یا واژن باشد. دیگر علائم سرطان دهانه رحم یا واژن ترشحات شدید واژن است که می‌تواند بوی قوی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی؛ آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

چگونه بوی واژن تشخیص داده می‌شود؟

 خانمی که برای درمان بوی بد واژن به پزشک مراجعه کرده|سیوطب

به یاد داشته باشید، بوی واژن که به دلیل یک وضعیت پزشکی ایجاد می‌شود معمولا با علائم و نشانه‌های دیگری مانند خارش، سوزش، سوزش یا ترشح همراه است. پزشک شما می‌تواند از طریق معاینه واژینال و تست‌های تشخیصی به ارزیابی این علائم کمک کند.

 • آزمایش ادرار می‌تواند حاملگی و عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک را بررسی کند. آزمایشگاه ادرار می‌تواند عفونت ادراری را آزمایش کند، در حالی که نمونه‌ای از مایع واژن برای تشخیص تریکومونیازیس یا BV استفاده می‌شود. در صورت عدم درمان بوی بد واژن، عفونت‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و باعث آسیب دائمی‌ شوند، بنابراین هرگز سعی نکنید آن‌ها را به تنهایی و بدون نیاز به درمان مناسب درمان کنید.
 • اگر چه نادر است، اما فیستول رکتوواژینال را می‌توان از طریق معاینه واژینال و معاینه رکتوم تشخیص داد. اگر فیستول قابل شناسایی نباشد، ممکن است مطالعات تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI انجام شود. فیستول‌های رکتوواژینال خود به خود بسته می‌شوند، با این حال بیشتر آن‌ها نیاز به جراحی دارند. اگر مشکوک به فیستول رکتوواژینال هستید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر مشکوک به سرطان باشد (اگرچه این به ندرت دلیل بوی واژن است) پزشک شما احتمالا آزمایش پاپ اسمیر را برای غربالگری سلول‌های دهانه رحم یا واژن انجام می‌دهد. یک جواب آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی ممکن است به آزمایش تشخیصی اضافی نیاز داشته باشد.
 • همچنین پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا داروها، عرق، هورمون‌ها، بهداشت یا سایر عوامل سبک زندگی ممکن است باعث بوی غیر طبیعی واژن شوند یا خیر.

بیشتر بخوانید: درمان سوزاک؛ از اندام‌های تناسلی تا گلو و چشم

مدت بوی واژن

مدت زمان بوی غیرطبیعی واژن به علت آن بستگی دارد. هنگامی که با درمان بوی بد واژن علت اصلی به طور کامل درمان شد، بو باید از بین برود.

درمان‌ بوی بد واژن و گزینه‌های دارویی برای بوی واژن

وسیله ای که با آن دوش واژینال انجام می دهند|سیوطب

درمان بوی بد واژن به علت آن بستگی دارد. پزشک شما می‌تواند در تعیین اینکه کدام داروها یا داروهای طبیعی می‌توانند به درمان یک بیماری زمینه‌ای کمک کنند توصیه‌های دارویی یا دیگر درمان‌ها را پیشنهاد دهد.

گزینه‌های دارویی برای درمان بوی بد واژن

ممکن است درمان‌ بوی بد واژن منحصر به درمان عفونت واژن باشد. اگر عفونتی مانند واژینوز باکتریال یا تریکومونیازیس دارید، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. آنتی بیوتیک‌های رایج عبارتند از:

 • کلیندامایسین (کلئوسین)
 • مترونیدازول (فلاژیل)
 • تینیدازول (تینداماکس)

همچنین باید تا زمانی که عفونت کاملا از بین برود (معمولا حدود یک هفته پس از پایان درمان) از رابطه جنسی خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی در زنان و مردان

درمان‌ بوی بد واژن با جایگزین و مکمل

پروبیوتیک‌ها

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل‌ها و مواد غذایی پروبیوتیک برای درمان بوی بد واژن، از جمله ماست، ممکن است به حفظ تعادل pH واژن و تسریع بهبودی برخی از زنان از BV کمک کنند، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این نوع درمان بوی بد واژن مورد نیاز است.

مکمل‌های گیاهی

مصرف برخی از مکمل‌های گیاهی می‌توانند درمان بوی واژن را امکان‌پذیر یا علائم مرتبط با علل ریشه‌ای بوی واژن مانند BV را درمان ‌کنند. مکمل‌ها می‌توانند بخش موثری از درمان باشند، با این حال توجه به این نکته مهم است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مکمل‌ها را برای ایمنی و اثربخشی آن‌طور که در مورد داروها انجام می‌دهد، بررسی نمی‌کند.

 بنابراین باید در مصرف مکمل‌ها احتیاط کنید و برای اطمینان از اینکه وضعیت را بدتر نکنید، هیچ مکمل غذایی بدون تجویز قبلی مصرف نشود. زیرا می‌تواند با سایر داروها یا مکمل‌هایی که قبلا مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد.

برخی از اصلاحات سبک زندگی می‌تواند به تمیز نگه داشتن ناحیه واژن و کاهش خطر بوی بد و همچنین درمان بوی بد واژن کمک کند:

 • برای جلوگیری از تجمع رطوبت و افزایش جریان هوا به منطقه، لباس زیر نخی و لباس گشاد بپوشید
 • بلافاصله بعد از ورزش یا سایر فعالیت‌های عرق‌آور لباس‌ها را عوض کنید و دوش بگیرید
 • بهداشت را رعایت کنید، شستن با آب گرم و صابون غیر تحریک کننده را انجام دهید
 • از انجام دوش واژینال خودداری کنید

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی را جدی بگیرید

چه زمانی برای درمان بوی بد واژن به پزشک مراجعه کنیم؟

 • اگر این بو به دلیل علائم غیرطبیعی ایجاد می‌شود از مراقبت‌های خانگی خودداری کنید و با پزشک خود مشورت کنید
 • به عنوان مثال، اگر بوی واژن بدتر از حد معمول است و به نظر می‌رسد بدتر نیز می‌شود، ممکن است نیاز به یک ویزیت داشته باشید
 • همچنین بوی «ماهی» دلیلی برای مراجعه به پزشک است؛ چراکه بوی بد از علائم عفونت واژن است
 • این بوها می‌تواند نشانه مشکلی باشد که در حال بهبود نیست. ممکن است نیاز داشته باشید که پزشک داروهای تجویزی یا درمان را برای‌تان شروع کند

به خاطر داشته باشید، عفونت درمان نشده ممکن است باردار شدن در مراحل بعدی زندگی را به خطر بیندازد.

علل دیگر مراجعه به پزشک برای درمان بوی بد واژن عبارتند از:

 • تب
 • خونریزی که با پریود مرتبط نیست
 • سوزش
 • التهاب واژن
 • بثورات تناسلی یا قرمزی

برخی از ترشحات واژن طبیعی است. اگر ترشحات افزایش یافته است یا اگر مایعات دیگر سفید یا شفاف نیستند، ممکن است عفونت داشته باشید. خارش گاه به گاه نیز طبیعی است، اما اگر دچار خارش مکرر یا خارش دردناکی شدید، ممکن است علائمی از یک مشکل بزرگ‌تر را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: ژل شستشوی بانوان چیست ؟

درمان‌ بوی بد واژن به روش خانگی

 • بلافاصله بعد از ورزش لباس خود را عوض کنید، بهترین کار این است که ناحیه کشاله ران خود را تا حد امکان خشک نگه دارید و یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار این است که به سرعت لباس‌های عرق کرده را عوض کنید
 • پروبیوتیک‌ها را در نظر بگیرید، پروبیوتیک‌ها که باکتری‌های مفیدی برای واژن هستند، می‌توانند به حفظ تعادل pH کمک کنند. غذاهای غنی از پروبیوتیک عبارتند از ماست غیر پاستوریزه، کومبوچا و کلم ترش
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی داشته باشید. یک رژیم غذایی متعادل به داشتن بدن سالم کمک می‌کند و این شامل واژن نیز می‌شود
 • هیدراته بمانید، نوشیدن آب زیاد برای شادابی پوست مفید است. همچنین می‌تواند با افزایش تعریق سالم و ترشح مایعات به سلامت کلی واژن کمک کند
 • از دوش واژینال و استفاده از اسکراب خودداری کنید، ممکن است فکر کنید آن‌ها به شستن باکتری‌های بد کمک می‌کنند، اما باکتری‌های خوب را نیز از بین می‌برند. اجازه دهید بدن نسبت باکتری‌ها را محاسبه کند. بنابراین از شستشوهای غیرطبیعی صرف نظر کنید
 • قبل و بعد از رابطه جنسی، ناحیه تناسلی را بشویید، رابطه جنسی باعث افزایش باکتری‌ها و مواد خارجی مانند روان کننده‌های کاندوم و اسپرم کش‌ها می‌شود. قبل و بعد از رابطه جنسی واژن را به خوبی بشویید تا به حفظ سطح طبیعی باکتری کمک کنید
 • لباس‌های تنگ نپوشید، لباس‌های خیلی تنگ به واژن و کشاله ران اجازه تنفس نمی‌دهد. دریافت اکسیژن کافی برای سلامت واژن حیاتی است
 • لباس زیر نخی بپوشید، شورت‌های نخی رطوبت اضافی عرق یا ترشحات را از بین می‌برند
 • از تامپون کمتر استفاده کنید، سعی کنید استفاده از تامپون، به خصوص در پایان دوره پریود خود را کمتر کنید. حتی می‌توانید یک یادآوری روی تلفن خود تنظیم کنید تا در صورت فراموش کردن، به شما یادآوری کند آخرین تامپون را خارج کنید
 • از کاندوم استفاده کنید، رابطه جنسی محافظت نشده خطر ابتلا به چندین بیماری را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث ایجاد بوی بد واژن شود
 • استفاده نکردن از محصولات معطر یا طعم‌دار داخل یا اطراف واژن، عطرها و سایر محصولات مانند تامپون‌های معطر می‌توانند ترکیب شیمیایی واژن را تغییر داده و باعث واژینوز باکتریایی شوند
 • محدود کردن شرکای جنسی و انجام رابطه جنسی ایمن، اگرچه واژینوز باکتریایی یک عفونت مقاربتی (STI) نیست، داشتن شرکای جنسی متعدد می‌تواند بر تعادل باکتریایی واژن تاثیر گذارد و به طور بالقوه باعث واژینوز باکتریایی شود

بیشتر بخوانید: لوبریکانت چیست؟فواید و عوارض لوبریکانت ها به همراه طرز استفاده

روش‌های جلوگیری از بوی بد واژن

1. برای درمان بوی بد واژن اقدامات بهداشتی خوب را اتخاذ کنید

اتخاذ روش‌های بهداشتی ایمن و ملایم واژن می‌تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. برخی از نکات عبارتند از:

 • پاک کردن واژن از جلو به عقب، زیرا از ورود مواد مدفوع به داخل واژن جلوگیری می‌کند
 • ادرار کردن بلافاصله بعد از رابطه جنسی
 • فقط از یک صابون ملایم و بدون عطر روی فرج استفاده کنید
 • تعویض لباس زیر روزانه یا زمانی که لباس زیر عرق کرده یا کثیف است
 • شستن لباس زیر در محصولات بدون عطر
 • با استفاده از یک پارچه شستشو بین دوش گرفتن به آرامی منطقه را پاک کنید
 • قرار دادن صابون در واژن می‌تواند بر pH واژن تاثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به عفونت و بوی نامطبوع شود

بیشتر بخوانید: دانسته‌هایتان در مورد سرطان سینه را تکمیل کنید

2. از محصولات قاعدگی داخلی استفاده کنید

 • برخی از زنان ممکن است در طول قاعدگی متوجه بوی شدیدتر واژن شوند. تغییرات هورمونی می‌تواند بویی شبیه به آهن یا آمونیاک ایجاد کند
 • برای درمان بوی بد واژن و کاهش بوی واژن به دلیل قاعدگی سعی کنید از محصولات داخلی استفاده کنید. رطوبت پدهای ماکسی و پدهای پارچه‌ای می‌تواند باعث ایجاد بو شود. نشستن روی پد مرطوب نیز می‌تواند عفونت را در پی داشته باشد
 • همچنین تعویض مکرر محصولات قاعدگی بسیار مهم است

3. از واژن بعد از رابطه جنسی مراقبت کنید

 • برخی افراد بلافاصله پس از رابطه جنسی متوجه بوی شدید ماهی می‌شوند که نشانه‌ای از واژینوز باکتریایی است
 • گاهی اوقات، مایع منی با مایع واژن تعامل می‌کند و به بوی واژن کمک می‌کند. برخی از روان کننده‌ها نیز می‌توانند بر روی PH واژن تاثیر بگذارند که می‌تواند منجر به ایجاد بوی بد واژن شود

بیشتر بخوانید: کیست تخمدان چیست و در چه صورتی خطرناک می‌شود؟

عوارض بوی واژن

در حدود یک سوم موارد، بوی غیرمعمول واژن خود به خود از بین می‌رود؛ اما اگر این بو نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد، ممکن است عوارض ایجاد شود (نه از خود بو، بلکه از هر چیزی که باعث ایجاد بو می‌شود). بو اغلب نتیجه عفونت است که نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

یادداشت پایانی

واژن رایحه‌ای منحصربه‌فرد دارد. برخی از زنان ممکن است نسبت به بوی واژن خود آگاه باشند، اما طبیعی است که واژن سالم کمی بوی بدی داشته باشد. با این حال، هنگامی که عفونت یا سایر مشکلات سلامتی وجود دارد، این بو می‌تواند تغییر کند. توجه داشته باشید که درمان بوی بد واژن به صورت گیاهی یا سنتی می‌تواند زمان طلایی درمان را تلف کند؛ بنابراین قبل از خوددرمانی به متخصص زنان مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که بوی واژن تا حدودی طبیعی است و در اغلب مواقع بعد از پایان دوره قاعدگی از بین می‌رود (اگر علت بو ترشح خون قاعدگی باشد) لذا حساسیت خود را نسبت به پاکیزگی کامل واژن کمتر کنید. گاها تمیزی زیاد موجب از بین رفتن باکتری‌های مفید و خشکی واژن خواهد شد.

منبع
everydayhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا