بیماری مقاربتیمسائل جنسی

علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

علائم زگیل تناسلی در زنان و توجه به این نشانه‌ها بسیار حائز اهمیت است، زیرا این بیماری که آن را با نام زگیل مقاربتی نیز می‌شناسند، یکی از شایع‌ترین انواع بیماری مقاربتی است.

این عارضه ناشی از فعالیت ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی (HPV) است که در 100 گونه طبقه‌بندی می‌شوند و پس از ورود به بدن، اختلال‌های عفونی و پوستی ایجاد می‌کنند. در این مقاله به طور مشخص به بررسی علائم زگیل تناسلی در زنان می‌پردازیم.

زگیل تناسلی چیست؟

علائم زگیل تناسلی در زنان و خطر سرایت|سیوطب

زگیل تناسلی به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) به وجود می‌آید و اغلب به دلیل مسائل جنسی محافظت نشده منتقل می‌شود.

این معضل امروزه بین زنان و مردان بسیار شایع است که ما در این مقاله می‌خواهیم به علائم زگیل تناسلی در زنان بپردازیم.

زگیل تناسلی که در زمره عفونت‌های آمیزشی طبقه‌بندی می‌شود، ممکن است علاوه بر اندام تناسلی در مقعد هم ظاهر شود.

تقریبا تمام اشخاصی که متاهل هستند و رابطه جنسی دارند، ممکن است حداقل یک بار در عمر خود در معرض یکی از ویروس‌های گروه اچ پی وی قرار گرفته باشند. به همین دلیل توجه به علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان اهمیت بسیاری دارد.

این بیماری عفونی به شدت مسری است و حتی شخصی که علائم زگیل را ندارد هم می‌تواند آن را انتقال دهد.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل؛ پیشگیری از زگیل تناسلی تا سرطان گردن رحم

علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی می‌تواند به صورت یک زگیل منفرد یا به صورت چندین زگیل در یک خوشه ظاهر شود. علائم این معضل عبارت‌اند از:

  • یک یا چند توده کوچک، گوشتی رنگ یا خاکستری بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی، مقعد یا بالای ران
  • خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
  • تغییر در جریان طبیعی ادرار که از بین نمی‌رود

بیشتر بخوانید: سوزاک چیست؟ آگاهی‌تان را در مورد بیماری آمیزشی سوزاک بالا ببرید

توجه داشته باشید که تشخیص زگیل‌ها در صورتی که داخلی باشند (داخل واژن یا مقعد) ممکن است دشوار باشد و بسیاری از افراد مبتلا به سویه HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود، هیچ علامتی نشان نمی‌دهند یا نمی‌دانند که آن را دارند.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها پس از تماس با ویروسی که آن‌ها را ایجاد می‌کند، ظاهر شود.

اگر شخصی علائم دارد، مهم است که به پزشک مراجعه کند تا آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

بیشتر بخوانید: 22 درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل

اگر زنی در دوران بارداری زگیل تناسلی داشته باشد، این خطر وجود دارد که در بدو تولد آن را به نوزاد خود منتقل کند. این خیلی رایج نیست، اما مهم است که با مشاهده علائم زگیل تناسلی در زنان باردار از یک متخصص مشاوره بگیرند.

اگر شخصی علائمی دارد که می‌تواند زگیل تناسلی باشد، باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا این علائم را بررسی کنند.

همچنین اگر شخصی زگیل تناسلی داشته باشد، به او توصیه می‌شود که از رابطه جنسی در حین درمان اجتناب کند.

اگر شخصی رابطه جنسی دارد، باید مطمئن شود که زگیل‌ها با کاندوم پوشانده شده است. حتی پس از از بین رفتن زگیل، این ناحیه از پوست باید با کاندوم پوشانده شود.

تا سه ماه پس از ناپدید شدن زگیل‌ها همچنان ممکن است ویروس منتقل شود. از مالش یا دست زدن به زگیل باید خودداری کنند تا عفونت به ناحیه اطراف منتقل نشود.

بیشتر بخوانید: تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس

اگر شخصی متوجه زگیل تناسلی شد، همسرش هم باید معاینه شود. صحبت کردن در مورد سلامت جنسی خود و همسر و اطلاع دادن به یکدیگر در مورد علائم یا عفونت‌ها، به طرفین کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند چگونه با هم رابطه جنسی ایمن داشته باشند.

پزشک متخصص معمولا علائم زگیل تناسلی در زنان را با نگاه کردن به آن‌ها تشخیص می‌دهد. آن‌ها ممکن است با نگاه کردن به داخل واژن یا مقعد، زگیل‌های پنهان را بررسی کنند.

اگر شخص مشکل ادرار داشته باشد، متخصص ممکن است به مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از مثانه منتقل می‌کند) نگاه کند.

این معاینه نباید دردناک باشد. در ادامه بیشتر در مورد تشخیص علائم زگیل تناسلی زنان خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید: درمان کلامیدیا؛ مبارزه با خطر ناباروری یا بارداری خارج از رحم

تشخیص علائم زگیل تناسلی در زنان

زنی مبتلا به زگیل تناسلی|سیوطب

برای تشخیص این عارضه، پزشک سوالاتی در مورد سلامتی و سابقه جنسی شخص خواهد پرسید. این سوالات شامل علائمی است که شخص تجربه کرده و اینکه آیا درگیر رابطه جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی یا بدون کاندوم بوده است یا خیر.

بیشتر بخوانید: درمان سفلیس ساده است، اگر زمان طلایی را از دست ندهید

پزشک همچنین معاینه فیزیکی هر ناحیه‌ای را که مشکوک به زگیل است انجام می‌دهد. از آنجایی که زگیل‌ها می‌توانند در اعماق بدن زن ایجاد شوند، پزشک ممکن است نیاز به معاینه لگن داشته باشد.

آن‌ها امکان دارد از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کنند که به نمایان شدن زگیل‌ها کمک می‌کند. پزشک شاید یک تست پاپ اسمیر انجام دهد که شامل گرفتن سواب از ناحیه برای به دست آوردن سلول‌های دهانه رحم است. سپس می‌توان این سلول‌ها را برای وجود HPV  آزمایش کرد.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در مردان، راه‌های درمان و چگونگی پیشگیری از آن

انواع خاصی از HPV باعث نتایج غیرطبیعی در تست پاپ اسمیر می‌شود که احتمال دارد نشان‌دهنده تغییرات سرطانی باشد.

اگر پزشک این ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد، ممکن است به غربالگری‌های مکرر برای نظارت بر هرگونه تغییر یا یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی نیاز داشته باشد.

اگر شما یک زن هستید و نگران این که شاید به نوعی از HPV مبتلا شده باشید و آن باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، پزشک شما می‌تواند آزمایش DNA انجام دهد. این امر تعیین می‌کند که چه گونه‌ای از HPV را در دستگاه تناسلی خود دارید.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی؛ آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

علائم زگیل تناسلی در زنان را جدی بگیرید

بیشتر عفونت‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند خود به خود از بین می‌روند و از چند ماه تا دو سال طول می‌کشند. اما حتی اگر زگیل تناسلی بدون درمان ناپدید شود، ممکن است همچنان ویروس را داشته باشید.

هنگامی که زگیل تناسلی درمان نشود، می‌تواند بسیار بزرگ و در دسته‌های بزرگ رشد کند. همچنین احتمال بازگشت آن‌ها بیشتر است.

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی در زنان و مردان

عوارض جانبی زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل تناسلی عبارت‌اند از:

  • درد
  • تحریک
  • خون‌ریزی
  • باقی ماندن جای زخم

بیشتر بخوانید: درمان سوزاک؛ از اندام‌های تناسلی تا گلو و چشم

نکات مهم در ارتباط با علائم زگیل تناسلی در زنان

زن و شوهر مبتلا به زگیل تناسلی|سیوطب

در صورت وجود زگیل تناسلی باید از تماس جنسی با شریک جنسی خودداری شود. باید برای هر بار که رابطه جنسی انجام می‌شود، از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سیفلیس چیست؟ انواع این بیماری مقاربتی و تاثیر آن بر بارداری

به خاطر داشته باشید که HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود و طریق تبادل مایعات بدن این اتفاق نمی‌افتد.

این به آن معنا است در حالی که کاندوم امکان دارد همیشه از گسترش HPV جلوگیری نکند، اما می‌تواند خطر را کاهش دهد.

اگر زن هستید، برای غربالگری سرطان دهانه رحم به متخصص زنان مراجعه کنید. غربالگری را باید از ۲۱ سالگی شروع کنید و تا ۶۵ سالگی ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:عفونت کلامیدیا یک بیماری مشترک بین زنان و مردان

چشم انداز در مورد علائم زگیل تناسلی در زنان

HPV  بسیار شایع است. اکثر افراد مبتلا به HPV نمی‌دانند که عفونت دارند و هیچ علامتی ندارند. اگر HPV دارید، به این معنی نیست که به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهید شد.

با این حال دانستن اینکه یک نوع پرخطر HPV دارید به شما و پزشک‌تان کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم داشته باشید.

اگر زن هستید، می‌توانید با انجام آزمایش سرطان دهانه رحم و با حفظ واکسیناسیون، تمام تلاش خود را برای پیشگیری از HPV انجام دهید.

زیرگروهی از ویروس‌های اچ پی وی که دستگاه تناسلی را آلوده می‌کنند می‌توانند منجر به تغییرات پیش‌سرطانی در دهانه رحم و سرطان دهانه رحم شوند.

بیشتر بخوانید: علائم ایدز در مردان 2 تا 6 هفته بعد از ورود ویروس پدیدار می‌شود

عفونت HPV همچنین با ایجاد سایر سرطان‌های آنوژنیتال همراه است. انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند با سرطان مقعد و آلت تناسلی در مردان و همچنین زیر گروهی از سرطان‌های سر و گردن (اوروفارنکس) در زنان و مردان مرتبط است.

زگیل تناسلی و عفونت HPV در درجه اول از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و با افزایش تعداد شریک جنسی، خطر عفونت افزایش می‌یابد.

شایع‌ترین انواع HPV که دستگاه تناسلی را آلوده می‌کنند، انواع HPV 6، 11، 16 و 18 هستند، اگرچه سایر انواع HPV نیز می‌توانند باعث عفونت شوند.

در این میان، اچ پی وی 6 و 11 اغلب با ضایعات خوش خیم مانند زگیل تناسلی که انواع HPV کم خطر نامیده می‌شوند، مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید: آزمایش سوزاک برای تشخیص قطعی بیماری

در مقابل، HPV-16 و HPV-18 انواعی هستند که بیشتر در سرطان‌های دهانه رحم و آنوژنیتال و همچنین دیسپلازی شدید دهانه رحم یافت می‌شوند.

این‌ها متعلق به گروهی موسوم به اچ پی وی‌های پرخطر هستند. سایر انواع HPV پوست را عفونی کرده و باعث ایجاد زگیل‌های رایج در سایر نقاط بدن می‌شود.

برخی از انواع اچ پی وی‌ها به عنوان مثال، HPV 5  و 8 اغلب باعث سرطان پوست در افرادی می‌شوند که دارای شرایطی به نام اپیدرمودیسپلازی وروسیفورمیس هستند.

عفونت HPV از طریق تماس پوست با پوست مثل آمیزش جنسی منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: تریکومونیازیس، بیماری عفونی که در زنان شایع‌تر است؛ از خارش تا ترشحات بدبو

دوره نهفتگی علائم زگیل تناسلی در زنان چقدر است؟

زمان بین قرار گرفتن در معرض یا عفونت با HPV و ایجاد زگیل تناسلی بسیار متغیر است. از آنجایی که اکثر افرادی که عفونت دارند هیچ علامتی ندارند و به زگیل مبتلا نمی‌شوند، نمی‌توان تعیین کرد که زگیل‌ها چه زمانی پس از عفونت ایجاد می‌شوند. زگیل‌ها ممکن است روزها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از ایجاد عفونت ظاهر شوند.

بیشتر بخوانید: ایدز، بررسی راه‌های انتقال و بهترین شیوه‌های پیشگیری HIV

سخن آخر در ارتباط با علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل شایع‌ترین علامت عفونت HPV است. برای برخی افراد، این امر ممکن است به معنای زگیل تناسلی باشد.

علائم زگیل تناسلی در زنان می‌تواند به صورت ضایعات مسطح، توده‌های ریز ساقه‌مانند یا برجستگی‌های کوچک گل‌کلم‌مانند ظاهر شود.

اگرچه ممکن است خارش داشته باشند اما معمولا باعث درد یا ناراحتی نمی‌شوند.

زگیل تناسلی در زنان به طور معمول در فرج ایجاد می‌شود، اما می‌تواند داخل واژن یا دهانه رحم نیز ظاهر شود. هم مردان و هم زنان می‌توانند زگیل تناسلی در اطراف مقعد داشته باشند.

بیشتر بخوانید: درمان ایدز؛ استفاده از داروهای ضدویروس برای مهار عفونت HIV

اگرچه زگیل تناسلی امکان دارد اولین نوع زگیلی باشد که به ذهن می‌رسد، اما همیشه این‌طور نیست. زگیل‌های مسطح تیره و کمی برجسته می‌توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند.

در بیشتر موارد، عفونت‌های HPV علائمی را نشان نمی‌دهند و خود به خود برطرف می‌شوند. اما دو سویه HPV-16 و HPV-18 می‌توانند باعث ضایعات پیش‌سرطانی دهانه رحم و سرطان دهانه رحم شوند. بسته به وضعیت سیستم ایمنی بدن شخص، توسعه آن می‌تواند 5 تا 20 سال طول بکشد.

سرطان دهانه رحم به طور کلی تا زمانی که به مرحله بعدی نرسد بدون علامت است. به طور کلی در صورت مشاهده هرگونه علائم زگیل تناسلی در زنان، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

منبع
avert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا