بیماری مقاربتیمسائل جنسی

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه؛ شایعه یا واقعیت؟

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه یا به عبارتی در مدت‌زمان کم، یکی از دغدغه‌های افرادی است که با این تبخال‌ها سروکار دارند. بسیاری از مردم در مورد تبخال مضطرب هستند، اما فراموش نکنید که این تبخال فقط برای مدت‌زمان نسبتا کوتاهی روی پوست تاثیر می‌گذارد.

تخمین زده می‌شود که از هر هشت نفر، یک نفر مبتلابه تبخال تناسلی است و حدود 80 درصد از مبتلایان از ابتلای خود به این بیماری بی‌اطلاع هستند. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی تبخال تناسلی، علائم و انواع درمان و رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه خواهیم پرداخت. ما را همراهی نمایید.

 

تبخال تناسلی چیست؟

فردی دارای تبخال تناسلی|سیوطب

تبخال تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. دو شکل HSV وجود دارد HSV2 و HSV1. HSV1 بیشتر در اطراف دهان ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در اندام تناسلی نیز رخ دهد. HSV2 عمدتا در ناحیه تناسلی و اطراف آن رخ می‌دهد و بسیاری از افراد از ابتلا به این عارضه پوستی تا مدت‌ها بی‌اطلاع هستند. اغلب نمی‌توان تشخیص داد که فرد برای اولین بار چه زمانی به عفونت HSV مبتلا شده است؛ زیرا اولین علائم می‌تواند هفته‌ها تا سال‌ها بعد ظاهر شود.

زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باید این موضوع را با پزشک دوران بارداری خود در میان بگذارند؛ زیرا عفونت تبخال ممکن است در دوران بارداری و زایمان به نوزاد منتقل و به بیماری جدی منجر شود.

بیشتر بخوانید: ۲۲ درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل
 

راه انتقال تبخال تناسلی چیست؟

ویروس تبخال از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود و می‌تواند در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی انتقال پیدا کند. عفونت می‌تواند در هرجایی از اندام تناسلی، در نواحی اطراف کشاله ران یا ناحیه شرمگاهی و در داخل یا اطراف مقعد رخ دهد. تبخال در دهان می‌تواند باعث عفونت دستگاه تناسلی در حین رابطه جنسی دهانی برای کسانی شود که قبلاً ویروس تبخال را نداشته‌اند.

ویروس زمانی منتقل می‌شود که فرد مبتلا به HSV دارای علائم و ریزش ویروس است. همچنین می‌تواند بین دوره‌ها پخش شود، زمانی که زخم، تاول یا شکاف پوستی وجود نداشته باشد ریزش ویروسی بدون علامت شناخته می‌شود.

هنگام ریزش، ویروس روی سطح پوست از طریق تماس پوست به پوست دستگاه تناسلی یا در حین تماس از دهان یا صورت به پوست ناحیه تناسلی منتقل شود.

بیشتر بخوانید: رفع تبخال در سه دقیقه با ۱۲ روش خانگی و دارویی
 

علائم تبخال تناسلی؛ از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

بسیاری از افرادی که تبخال تناسلی دارند ممکن است از ابتلا به این عفونت آگاه نباشند؛ زیرا علائمی ندارند.

اولین دوره تبخال می‌تواند درد و ناراحتی قابل‌توجهی به دنبال داشته باشد. علائم اولین دوره تبخال تناسلی  شامل موارد زیر است:

 • علائم شبیه آنفولانزا مانند احساس ناخوشی، سردرد و درد در پشت و پاها
 • تاول‌های کوچک در اطراف اندام تناسلی؛ این تاول‌ها باز می‌شوند و زخم‌های کم‌عمق و دردناکی ایجاد می‌کنند که پوسته‌پوسته شده و پس از یک تا دو هفته بهبود می‌یابند.
 • ترک‌های کوچک در پوست با یا بدون خارش یا سوزن سوزن شدن
 • قرمزی یا بثورات مشخص
 • برخی از افراد نیز درد و تورم قابل‌توجهی در ناحیه تناسلی دارند و ازاین‌رو ممکن است درد اضافی و مشکل در دفع ادرار داشته باشند.

بیشتر بخوانید: از بین بردن تبخال در یک روز با ۸ روش باورنکردنی و خانگی
 

دوره‌های مکرر و عود تبخال تناسلی

عودها معمولا نسبت به اولین دوره تبخال تناسلی دردناک‌تر و کوتاه‌تر هستند. با گذشت زمان، این دوره‌ها کوتاه‌تر و درنهایت به‌طور کامل متوقف می‌شوند. احتمال عود عفونت‌های ناشی از HSV1 در ناحیه تناسلی کمتر از عفونت‌های ناشی از HSV2 است.

عودها ممکن است توسط موارد زیر بروز یابند:

 • فشار
 • قاعدگی زنان
 • فعالیت جنسی
 • بیماری عمومی
 • ایمنی پایین (مانند درمان سرطان)

بیشتر بخوانید: زخم سرد یا تبخال؛ بلای جان لب، چانه، گونه و بینی+درمان خانگی
 

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

اگر دوره‌های مکرر دارید، می‌توانید داروهای ضدویروسی روزانه مصرف کنید تا احتمال بروز علائم را کاهش دهید. البته برای این کار به یک نسخه از پزشک عمومی خود نیاز دارید.

 

درمان تبخال تناسلی؛ رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه امکان‌پذیر است؟

تصویری از نمک و ظرف پر از آب برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه|سیوطب

هیچ دارویی برای درمان بدن و پاک کردن کامل بدن از ویروس تبخال وجود ندارد. هدف درمان، کاهش علائم، کاهش دفعات عود و کاهش انتقال است. به عبارتی انواع مرکز تخصصی درمان تبخال تناسلی هنوز موفق به کشف درمان تبخال تناسلی قطعی نشده‌اند.

علائم را می‌توان با موارد زیر بهبود بخشید:

 • حمام نمک یک درمان خانگی تبخال تناسلی
 • درمان خانگی تبخال تناسلی زنان و مردان با گذاشتن کمپرس یخ روی منطقه آسیب‌دیده
 • استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد – مانند پاراستامول برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه یا به‌اصطلاح در مدت‌زمان کم
 • استفاده از داروهای ضدویروسی – مانند آسیکلوویر، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر. اگر به اندازه کافی زود مصرف شوند (ترجیحا به‌محض اینکه از بروز علائم آگاه شدید) می‌توانند شدت یک دوره را کاهش دهند. داروهای ضدویروسی موضعی که معمولا برای تبخال روی لب یا صورت استفاده می‌شوند، مانند پماد برای تبخال تناسلی مناسب نیستند.
 • استفاده از لباس‌زیر نخی

بیشتر بخوانید: درمان تبخال دهان با ۱۵ روش برای خشک شدن سریع تاول‌های تبخال
 

ابتلا؛ چه کسانی بیشتر به تبخال تناسلی مبتلا می‌شوند؟

افراد در هر سن و با هر شرایطی ممکن است به تبخال تناسلی مبتلا شوند :

 • در بدو تولد از مادر به آن‌ها انتقال‌یافته باشد
 • در طول زندگی خود چندین شریک جنسی داشته باشند
 • از سنین پایین شروع به رابطه جنسی کرده باشند
 • سابقه هرگونه عفونت مقاربتی (STI) داشته باشند
 • سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند
 • از کاندوم برای مقاربت و بند دندان برای رابطه جنسی دهانی استفاده نکنند.

 

تشخیص تبخال تناسلی؛ آیا آزمایش تبخال تناسلی لازم است؟

اگر فکر می‌کنید تبخال دارید، پزشک برای تأیید تشخیص باید از ناحیه آسیب‌دیده نمونه بگیرد. در موارد نادر، پزشک برای کمک به تشخیص، آزمایش خون نیز انجام می‌دهد. در این مورد با پزشک خود صحبت کنید و نظر او را برای نیاز یا عدم نیاز به آزمایش و تفسیر جواب آزمایش تبخال تناسلی جویا شوید.

بیشتر بخوانید: تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس
 

یادداشتی از سیوطب در مورد رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

تبخال تناسلی یک ویروس است. هنگامی‌که تبخال دارید، مبتلا به یک بیماری مادام‌العمر هستید. عفونت تبخال ممکن است به طغیان که بروز دوره های علائم است منجر شود، اما در بعضی مواقع حتی در طغیان نیز هیچ علامتی ندارید.

علامت اصلی تبخال، زخم‌هایی است که روی پوست ظاهر می‌شود. برخی افراد ترجیح می‌دهند تبخال را درمان نکنند، به‌خصوص اگر علائم خفیف باشد، اما برخی دیگر برای کاهش شدت و دفعات شیوع، داروهای ضدویروسی مصرف می‌کنند. انتخاب با شماست. سپاس از اینکه در مقاله رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه با ما همراه بودید.

 

سوالات متداول درباره رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

1. آیا آنتی بیوتیک برای درمان تبخال تناسلی موثر است؟

ازآنجایی‌که عامل تبخال تناسلی یک ویروس است نه باکتری، آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ کمکی به درمان و کاهش علائم نخواهند کرد.

2. درمان قطعی تبخال تناسلی چیست؟

واقعیت آن است که هیچ درمان قطعی برای پاک کردن کامل بدن از ویروس تبخال وجود ندارد. هدف درمان، کاهش علائم، کاهش دفعات عود و کاهش انتقال است.

3. آیا رفع تبخال در سه دقیقه با گوجه امکان‌پذیر است؟

فقط برای تبخال‌های غیر تناسلی می‌توان از این روش استفاده کرد.

منبع
www.cdc.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا