بیماریبیماری های مفصلی

درمان دیسک کمر با 5 درمان گیاهی، 8 درمان غیرجراحی، 3روش تکمیلی

فهرست محتوا نمایش

درمان دیسک کمر یکی از مواردی است که بسیار درباره آن شنیده‌ایم. فتق دیسک کمر همراه با کمر درد است و زمانی اتفاق می‌افتد که مرکز ژل مانند دیسک در ناحیه ضعیفی از دیواره بیرونی، پاره می‌شود. اتفاقی شبیه به پاره شدن دیواره یک پیراشکی ژله‌ای که در بدن شما رخ می‌دهد و پس از آن نیاز به درمان دیسک کمر خواهید داشت.

هنگامی که مواد داخل دیسک، عصب نخاعی را لمس یا فشرده می‌کند، ممکن است کمر درد یا درد ساق پا ایجاد شود و از آن به بعد درمان دیسک کمر در برنامه قرار خواهد گرفت. بیشترین شیوع این بیماری در بین افراد 30 تا 50 ساله است و نسبت مرد به زن نیز 1 به 2 است. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد درمان‌های دارویی در درمان فتق دیسک موثر است.

درمان دیسک کمر در اولین قدم با ترکیبی از روش‌های استراحت، داروهای ضد درد، تزریق به ستون فقرات و فیزیوتراپی امکان‌پذیر است. اکثر افراد در شش هفته بهبود می‌یابند و به فعالیت عادی باز می‌گردند. اما در صورت ادامه علائم و کمر درد، ممکن است جراحی دیسک کمر توصیه شود. در این مقاله از مجله پزشکی سیو‌طب به بررسی موضوع دیسک کمر ازجنبه‌های گوناگون می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

آناتومی دیسک‌ها و شناخت نحوه عملکرد خط انتقال اطلاعات بدن

ستون فقرات شما از 24 استخوان متحرک به نام مهره تشکیل شده است. قسمت کمری (کمر) ستون فقرات بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. پنج مهره کمری با شماره L1 تا L5 وجود دارد. مهره‌ها توسط دیسک‌های بالشتکی از هم جدا شده‌اند که به عنوان ضربه‌گیر عمل کرده و از مالش مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کنند.

حلقه بیرونی دیسک حلقه فیبری نامیده می‌شود. این حلقه دارای نوارهای فیبری است که بین بدنه هر مهره قرار دارد. هر دیسک دارای یک مرکز پر از ژل به نام هسته است. در هر سطح دیسک، یک جفت عصب نخاعی از نخاع خارج شده و به بدن شما منشعب می‌شود. نخاع و اعصاب نخاعی شما به عنوان «خط انتقال اطلاعات» عمل می‌کنند و به پیام‌ها یا تکانه‌ها اجازه می‌دهند تا بین مغز و بدن حرکت کرده و حرکت بدن را کنترل کنند.

بیشتر بخوانید : درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

فتق دیسک‌کمر چیست و چگونه بر ساختار  حرکتی بدن اثر می گذارد

فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که مرکز ژل مانند دیسک شما به طریقی در قسمت دیواره سخت دیسک (حلقه) پاره شود، در آن زمان فرد به درمان دیسک کمر نیاز پیدا می‌کند. مواد ژل مانند اعصاب نخاعی شما را تحریک می‌کنند و چیزی شبیه تحریک شیمیایی ایجاد می‌شود. این درد در نتیجه التهاب عصب نخاعی و تورم ناشی از فشار فتق دیسک به وجود می‌آید. با گذشت زمان، فتق تمایل به کوچک شدن دارد و ممکن است تسکین نسبی یا کامل کمر درد را تجربه کنید. در اکثر موارد، بهتر شدن کمر درد یا درد ساق پا، در حدود شش هفته طول می‌کشد.

ممکن است برای توصیف فتق دیسک کمر از اصطلاحات مختلفی استفاده شود.

 • دیسک برجسته (بیرون زدگی)

این حالت زمانی رخ می‌دهد که حلقه دیسک سالم باقی بماند، اما یک برآمدگی ایجاد ‌کند که بر اعصاب فشار بیاورد.

 • فتق دیسک
 • فتق دیسک واقعی که پارگی دیسک کمر یا لغزش نیز نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که حلقه دیسک ترک خورده یا پاره شود و به مرکز ژل پر شده اجازه فشار دهد.

گاهی اوقات فتق آن‌قدر شدید است که قطعه‌ای آزاد ایجاد می‌شود. به این معنی که قطعه‌ای کاملا از دیسک جدا شده و در کانال نخاعی قرار می‌گیرد.

بیشتر فتق دیسک‌ها در ستون فقرات کمری ایجاد می‌شوند، جایی که اعصاب نخاعی بین مهره‌های کمری خارج شده و سپس دوباره به هم متصل خواهند شد و عصب سیاتیک را که از پای شما عبور می‌کند، تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: شناخت رایج‌ترین انواع کمردرد در مردان

علائم دیسک کمر چیست؛ بررسی نشانه‌های ابتلا به دیسک کمر

علائم دیسک‌کمر بسته به محل فتق و واکنش شما به درد متفاوت است. اگر فتق دیسک‌کمر دارید، ممکن است کمر درد را احساس کنید که در ناحیه کمر، یک پا یا هر دو پا (که سیاتیک نامیده می‌شود) منتشر می‌شود. شما ممکن است کمر درد را مانند برق گرفتگی احساس کنید که چه در حالت ایستاده، راه رفتن یا نشستن شدید باشد.

فعالیت‌هایی مانند خم شدن، بلند کردن اجسام، چرخاندن آن‌ها و نشستن ممکن است درد را افزایش دهد. دراز کشیدن به پشت با زانوهای خمیده راحت‌ترین حالت ممکن است، زیرا فشار رو به پایین دیسک را کاهش می‌دهد.

گاهی این درد با بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در پای شما همراه است. ممکن است دچار گرفتگی یا اسپاسم عضلانی در پشت یا ساق پا شوید.

علاوه بر کمر درد، ممکن است دچار ضعف عضلات پا یا از دست دادن رفلکس زانو یا مچ پا نیز باشید. در موارد شدید، شاید دچار ناتوانی پا هنگام راه رفتن شوید یا کنترل روده یا مثانه را از دست بدهید. اگر دچار ضعف شدید پا یا مشکل در کنترل عملکرد مثانه یا روده شدید، باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشید. این علائم نشانی برای نیازمندی به درمان دیسک کمر خواهند بود.

بیشتر بخوانید: علائم دیسک کمر | نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها باید دنبال راه حل باشید

علل دیسک کمر چیست و لزوم شناخت ریشه‌ها

برای درمان دیسک کمر باید علت پدید آمدن آن را به درستی دانست. دیسک‌ها می‌توانند به دلیل آسیب‌دیدگی و بلند کردن نادرست وسایل، دچار برآمدگی یا فتق شوند. همچنین ممکن است به صورت خود به خود پدید بیایند. سن وسال نقش مهمی در این اتفاق بازی می‌کند. با افزایش سن، دیسک‌های شما خشک و سفت‌تر می‌شوند.

دیواره بیرونی فیبری و سخت دیسک ممکن است ضعف پیدا کند. هسته ژل مانند امکان دارد بر اثر پارگی دیواره دیسک برآمده یا پاره شده، عصب را لمس عصب کند و باعث ایجاد درد شود. ژنتیک، سیگار کشیدن و تعدادی از فعالیت‌های شغلی و تفریحی می‌توانند منجر به انحطاط زودهنگام دیسک شوند. تمامی این موارد باعث می‌شود بیمار به فکر درمان دیسک‌کمر بیفتد. کارهایی که باعث شود هر چه زودتر از کمر درد و دیگر مشکلات رهایی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند

چه کسانی بیشتر به درمان دیسک کمر نیاز پیدا می‌کنند؟

اولین پرسش این است که برای دیسک کمر چی خوبه؟ دیسک فتق بیشتر در افراد 30 تا 50 ساله شایع است، اگرچه افراد میانسال و مسن‌تر که در فعالیت بدنی شدید هستند کمی بیشتر در معرض خطر قرار دارند. فتق دیسک‌کمر یکی از شایع‌ترین علل کمر درد است که با درد پا همراه بوده و 15 برابر بیشتر از فتق دیسک گردن رخ می‌دهد.

روش تشخیص دیسک کمر برای گزینش روش درمان مناسب

فردی در اتاق ام آر آی سیوطب

هنگامی که برای اولین بار احساس درد دارید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک یک تاریخچه پزشکی کامل از هرگونه صدمه یا شرایط قبلی و تعیین اینکه آیا عادات زندگی باعث کمر درد می‌شود، لازم دارد. متخصص پس از دریافت اطلاعات می‌تواند تشخیص درستی داشته باشد. سپس یک معاینه فیزیکی برای تعیین منبع درد و آزمایش ضعف یا بی‌حسی عضلات انجام خواهد داد.

تمامی مراحل زیر باید به دقت انجام شود تا روش مناسب درمان دیسک کمر مختص بیمار تعیین شود. پزشک ممکن است یک یا چند مورد از تصویربرداری‌ها را تجویز کند. روش‌هایی مانند اشعه ایکس، اسکن MRI، میلوگرام، سی تی اسکن یا EMG که به انتخاب او خواهد بود. بر اساس نتایج، شاید برای درمان دیسک کمر به متخصص مغز و اعصاب، ارتوپد یا جراح اعصاب ارجاع داده شوید. نتیجه این آزمایشات و عکسبرداری‌ها سبب می‌شود پزشک برای  درمان دیسک کمر مهره 3 و 4 یا درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 یا هرکدام از مهره‌های دیگر کمر بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

یک آزمایش غیرتهاجمی در درمان دیسک کمر است. این روش از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می‌کند تا نمای مفصلی از بافت‌های نرم ستون فقرات را ارائه دهد. برخلاف اشعه ایکس، در این روش اعصاب و دیسک‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند. ممکن است برای گروهی از تصویربرداری‌ها ماده حاجب تزریق شود. MRI می‌تواند تشخیص دهد که کدام دیسک آسیب دیده است و آیا فشاری عصبی وجود دارد یا خیر. همچنین رشد استخوانی، تومورهای نخاعی یا آبسه را تشخیص می‌دهد.

بیشتر بخوانید : کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد

میلوگرام، راهی برای مشاهده نقاط متورم دیسک

یک اشعه ایکس تخصصی است که در آن به کانال نخاعی رنگ تزریق می‌شود. سپس یک فلوروسکوپ اشعه ایکس تصاویر تشکیل شده از رنگ را ثبت می‌کند. رنگ مورد استفاده در میلوگرام تحت اشعه ایکس سفید دیده می‌شود و به پزشک اجازه می‌دهد نخاع و کانال را با جزئیات مشاهده کند. میلوگرام می‌تواند نشان دهد که عصب در اثر فتق دیسک، رشد بیش از حد استخوانی، تومورهای نخاع و آبسه‌ها فشرده شده است یا خیر.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و تعیین محدوده آسیب دیده

یک آزمایش غیرتهاجمی در درمان دیسک کمر است که از اشعه ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دو بعدی از ستون فقرات استفاده می‌کند. ممکن است برای دسته‌ای از تصاویر درخواستی پزشک ماده حاجب تزریق شود. این آزمایش به ویژه برای تایید آسیب دیدن دیسک مفید است.

الکترومیوگرافی (EMG) و مطالعات هدایت عصبی (NCS)

تست‌های EMG فعالیت الکتریکی عضلات را اندازه گیری می‌کنند. سوزن‌های کوچکی در عضلات قرار داده می‌شود و نتایج روی دستگاه مخصوصی ثبت خواهد شد. NCS مشابه EMG است، اما اندازه‌گیری می‌کند که چگونه اعصاب یک سیگنال الکتریکی را از یک انتهای عصب به سر دیگر منتقل می‌کنند. این آزمایش‌ها می‌توانند آسیب عصبی و ضعف عضلانی را تشخیص دهند.

انواع درمان دیسک کمر؛ آشنایی با روش‌های تهاجمی و غیر تهاجمی

روش غیرجراحی محافظه کارانه درمان دیسک کمر اولین قدم برای بهبود است و می‌تواند شامل دارو، استراحت، فیزیوتراپی کمر، تمرینات خانگی، آب درمانی، تزریق استروئیدهای اپیدورال (ESI)، کایروپراکتیک و مدیریت درد باشد. با رویکرد درست در درمان دیسک‌کمر، 80 درصد از افراد مبتلا به کمر درد به فعالیت عادی باز می‌گردند. اگر درد به درمان محافظه کارانه پاسخ ندهید، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

درمان‌های غیرجراحی دیسک کمر

مراقبت از خود، نخستین قدم برای کنترل دیسک کمر

 در نخستین قدم باید به فکر درمان دیسک کمر در منزل باشید. در بیشتر موارد، درد فتق دیسک‌کمر در عرض چند روز بهتر شده و در چهار تا شش هفته کاملا برطرف می‌شود. محدود کردن فعالیت، درمان با یخ یا گرما و مصرف داروهای بدون نسخه به بهبود کمک می‌کنند. در این میان نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر و ورزش برای درمان دیسک کمر باید مورد توجه قرار گیرد.

داروها، تسکین دهنده های موقت برای دیسک کمر

پزشک ممکن است مسکن، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، شل کننده‌های عضلانی و استروئیدها را برای درمان دیسک کمر فرد تجویز کند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ناپروکسن (Alleve، Naprosyn)، ایبوپروفن (Motrin، Nuprin، Advil) و سلکوکسیب (Celebrex)، برای کاهش التهاب و تسکین درد استفاده می‌شوند.

مسکن‌ها مانند استامینوفن (تیلنول) می‌توانند درد را در مسیر درمان دیسک کمر تسکین دهند. اما اثرات ضد التهابی NSAIDها را ندارند. استفاده طولانی مدت از داروهای ضد درد و NSAIDها ممکن است باعث زخم معده و همچنین مشکلات کلیوی و کبدی شود.

شل کننده‌های عضلانی مانند متوکاربامول (روباکسین)، کاریزوپرودول (سوما) و سیکلو بنزاپرین (فلکسریل) ممکن است برای کنترل اسپاسم عضلانی تجویز شوند.

همچنین شاید استروئیدها برای کاهش تورم و التهاب اعصاب مفید باشند. آن‌ها به صورت خوراکی با دوز کاهشی در یک دوره پنج روزه مصرف می‌شوند. استفاده از استروئیدها این مزیت را دارد که در یک دوره 24 ساعته باعث تسکین درد می‌شود.

تزریق استروئید، درمان سریع درد دیسک کمر

این روش تحت فلوروسکوپی اشعه ایکس انجام می‌شود و شامل تزریق کورتیکواستروئیدها و یک عامل بی‌حس‌کننده در فضای اپیدورال ستون فقرات است. دارو برای کاهش تورم و التهاب اعصاب در کنار ناحیه دردناک استفاده می‌شود.

حدود 50درصد از بیماران بعد از تزریق اپیدورال متوجه تسکین می‌شوند و به عنوان درمان سریع درد دیسک کمر شناخته می‌شود. اگرچه این روش نتایجی کاملا موقتی را ارائه می‌دهد. ممکن است تزریق‌های مکرر برای رسیدن به اثر کامل انجام شود. مدت زمان تسکین درد متفاوت است. تزریق همراه با فیزیوتراپی یا برنامه ورزش در خانه انجام می‌شود.

فیزیوتراپی و کمک به عادی سازی روال زندگی فرد بیمار

هدف از درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی این است که به فرد کمک کند تا در اسرع وقت به فعالیت کامل بازگردد و از آسیب مجدد جلوگیری شود. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به شما در مورد وضعیت مناسب بدن، تکنیک‌های بلند کردن و راه رفتن آموزش دهند. آن‌ها با شما برای تقویت عضلات کمر، ساق پا و شکم همکاری خواهند کرد.

فیزیوتراپیست‌ها همچنین شما را به کشش و افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات و پاها تشویق می‌کنند. ورزش و تمرینات تقویتی عناصر کلیدی درمان هستند و باید بخشی از برنامه تناسب اندام مادام‌العمر باشند.

ورزش‌های موثر و کاربردی برای درمان دیسک کمر

در راستای فعالیت برای درمان دیسک کمر، ورزش‌هایی وجود دارد که می‌تواند تاثیرات مثبت بسیاری را روی بدن فرد داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک کمر جایگزین جراحی است؟

چرخش لگن، ورزشی برای تقویت انعطاف‌پذیری

هدف: تقویت عضلات پایین شکم و افزایش انعطاف‌پذیری به کمر.

نحوه انجام چرخش لگن:

 • به پشت دراز بکشید و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید
 • در حین بازدم، عضلات شکم خود را منقبض کنید، ناف خود را به سمت زمین فشار دهید و کمر خود را صاف کنید
 • 5 ثانیه نگه دارید. آروم باش
 • 10 بار تکرار کنید و هر بار 5 ثانیه نگه دارید

رساندن زانو به سینه برای رهایی اعصاب ستون مهره‌ها

هدف: کاهش فشار روی اعصاب ستون فقرات کمری و کاهش درد کمر.

نحوه اجرای حرکت رساندن زانو به سینه:

 • به پشت دراز بکشید و پاها را صاف روی زمین بگذارید
 • زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه ببرید با استفاده از دستان خود پای خود را در حالت کشیده و 10 ثانیه نگه دارید
 • پای راست خود را پایین بیاورید و تمرین را با زانوی چپ تکرار کنید. 10 ثانیه نگه دارید
 • این کار را با هر پا 3 تا 5 بار تکرار کنید
 • پس از کشش هر پا به صورت جداگانه، تمرین را با نگه داشتن هر دو زانو در حالت کشیده انجام دهید. 10 ثانیه نگه دارید و 3 تا 5 بار تکرار کنید

چرخش پایین تنه با کشش ملایم در کمر و لگن

هدف: افزایش تحرک و انعطاف ستون فقرات.

نحوه انجام چرخش پایین تنه:

 • به پشت در وضعیت خوابیده قلاب دراز بکشید (زانوها خم شده و پاها روی زمین صاف باشند)
 • زانوهای خود را به یک سمت بچرخانید، آن‌ها را به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه دارید
 • در حالی که عضلات شکم خود را منقبض می‌کنید، به آرامی زانوهای خود را به سمت دیگر بچرخانید و 3 تا 5 ثانیه نگه دارید
 • این کار را تا 10 بار از هر دو طرف تکرار کنید
 • در تمام طول کشش، باید کشش ملایمی را در ناحیه کمر و لگن خود احساس کنید

انقباض ماهیچه‌های دست و پای مخالف، آرامش در  پس از انقباض

هدف: تقویت و تثبیت عضلات شکم و کمر.

نحوه انجام حرکات انقباض ماهیچه‌های دست و پای مخالف:

 • در حالت چهار دست و پا روی میز شروع کرده و در تمام طول تمرین شکم خود را منقبض کنید. درگیر کردن شکم باعث می‌شود که کمر در وضعیت مستقیم قرار بگیرد
 • پای چپ خود را به آرامی از پشت بلند کرده و 3 تا 5 ثانیه نگه دارید
 • این حرکت را با پای راست خود تکرار کنید و 3 تا 5 ثانیه نگه دارید

روش‌های تکمیلی برای درمان دیسک کمر

درمانگر در حال انجام طب فشاری روی کمر برای درمان دیسک کمر

برخی از بیماران طب سوزنی، طب فشاری، رژیم غذایی، مدیتیشن و بیوفیدبک را در مدیریت درد و همچنین بهبود سلامت کلی مفید می‌دانند. توجه داشته باشید که برای استفاده از هر کدام از این روش‌ها باید به متخصص دارای مدرک معتبر مراجعه کنید.

مراقبت های غذایی برای کنترل دیسک کمر

شما می‌توانید با پیروی کردن از یک رژیم غذایی سالم، عوارض ناشی از بیرون زدگی دیسک را کم کنید؛ اگر در رژیم غذایی از غذاهای سالم و مکمل‌هایی که برای بافت‌های بدن مفید هستند، استفاده کنید، این عمل مسیر بهبودی شما را افزایش خواهد داد و از صدمات بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

منیزیم یک ماده معدنی اساسی در ساختار ماتریس استخوان به شمار می‌رود. اگر سطح منیزیم خون افت کند ، منیزیم از استخوان ها خارج خواهد شد. این ماده مغذی همچنین به آرامش و انقباض عضلات کمک خواهد کرد. منیزیم در سبزیجات دارای برگ سبز، ماهی، لوبیا، دانه، آجیل، غلات کامل، ماست، آووکادو، موز و شکلات تیره (70٪ کاکائو یا بالاتر) یافت می شود.

ویتامین D3 که بدن کلسیم جذب کند. این موضوع برای رشد استخوان‌های قوی و سالم بسیار اهمیت دارد. ویتامین D به طور طبیعی فقط در چند ماده غذایی از جمله ماهی های چرب (ماهی قزل آلا) ، جگر (یا روغن کبد کبد) و زرده تخم مرغ یافت می‌شود. این ماده را می توان از طریق مکمل های غذایی و نور  آفتاب نیز  به دست آورد. دنبه و خرما برای دیسک کمر بسیار موثر خواهد بود.

طب سوزنی و تاثیر آن در درمان دیسک کمر

آیا طب سوزنی می تواند به دیسک کمر کمک کند؟ طب سنتی چینی (TCM) در طول هزاران سال برای مقابله با انواع شرایط درد ایجاد شده است.

یک کارآزمایی بالینی انجام شده نشان داد که درمان طب سوزنی همراه با استفاده از درمان با سوزن گرم موکسا با گرمای مادون قرمز و ورزش ملایم منجر به گزارش بهبود 95 درصدی درد مربوط به دیسک کمر می‌شود.

یک بررسی سیستماتیک اخیر از درمان طب سوزنی برای دیسک کمر به این نتیجه رسید که طب سوزنی نتایج بهتری نسبت به داروهای ضد درد یا کشش کمر دارد.

مطالعه ای که بر نتایج طولانی مدت بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر متمرکز بود، نشان داد که 10 سال پس از درمان طب سوزنی الکتریکی برای دردهای خود  نتایج بلند مدت مثبتی را گزارش کردند که طب سوزنی به رفع علائم سیاتیک آن‌ها کمک کرده است.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر|سیوطب

فیزیوتراپی اغلب نقش مهمی در بهبود دیسک کمر دارد. روش‌های آن نه تنها تسکین فوری درد را ارائه می‌دهد، بلکه به شما می‌آموزد که چگونه بدن خود را برای جلوگیری از آسیب بیشتر آماده کنید.

انواع روش‌های فیزیوتراپی وجود دارد. درمان‌های غیرفعال بدن شما را آرام می‌کند و شامل ماساژ بافت عمیق، درمان سرد و گرم، تحریک الکتریکی (به عنوان مثال ، TENS) و آب درمانی است.

برنامه فیزیوتراپی معمولا با درمان‌های غیرفعال شروع می‌شود. اما هنگامی که بدن بهبود یافت، درمان‌های فعالی را شروع خواهید کرد که بدن را تقویت کرده و از درد بیشتر جلوگیری می‌کند. فیزیوتراپیست با بیمار همکاری می‌کند تا برنامه‌ای را که مناسب او است تهیه کند.

درمان گیاهی دیسک کمر و درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان دیسک کمر با طب سنتی جایگزین‌هایی برای داروها برای مدیریت درد ارائه می‌دهد. داروهای گیاهی مناسبی برای کاهش سطح درد و کاهش التهاب یافت شده است. درمان گیاهی تنگی کانال نخاع نیز یکی از روش هایی است که طرفداران طب سنتی تجویز می‌کنند. این یافته‌ها با توجه به عوارض جانبی بالقوه بسیاری از مسکن‌های دارویی بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

اسانس وینترگرین، ماده ای موثر در کاهش درد

یک مسکن طبیعی که در کرم‌های درد ماهیچه استفاده می‌شود. این ماده درد را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد و در آرامش ناحیه کمر بسیار موثر است. اثر اسانس وینترگرین مانند آسپرین و حتی بسیار موثرتر است. وینترگرین به غیر از کاهش درد،  در هضم غذا هم نقش دارد و به درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک می‌کند.

کپسایسین، بی حس کننده اعصاب دردناک

این داروی طبیعی که در فلفل تند یافت می‌شود، به طور موقت واکنش دهنده‌های عصبی‌ای که باعث پاسخ درد خواهند شد را بی‌حس می‌کند. در کاهش کمردرد و فیبرومیالژیا زمانی که روی پوست استفاده می‌شود، نویدبخش است و می‌تواند برای میگرن و سردردهای خوشه‌ای تسکین دهنده باشد.

زنجبیل، بهترین داروی گیاهی برای آرامش

زنجبیل را بهترین داروی گیاهی برای دیسک کمر می‌دانند. آنتی اکسیدان‌های آن می‌توانند به درد مفاصل و عضله با عوارض جانبی بسیار کم در صورت مصرف در دوزهای اندک کمک کنند. مصرف این داروی گیاهی هنگام بروز دردهای ناحیه کمر بسیار توصیه شده است.

 با بابونه دردها به سرعت آرام می‌گیرند

بابونه داروی گیاهی برای دیسک کمر است که با کاربردهای مختلف از جمله درمان سردرد، میگرن، آرتریت روماتوئید، معده درد و دندان درد در دسترس شما قرار دارد. عوارض جانبی جزئی شامل زخم‌های پوستی و سوزش زبان و لب بیان شده و زنان باردار نباید از این داروی گیاهی استفاده کنند.

پنجه شیطان؛ گیاهی موثر با لزوم احتیاط در مصرف

اجازه ندهید نام شما را فریب دهد. برای افرادی که سوزش سر دل و مشکلات کبدی دارند یک نعمت است. همچنین می تواند درد ناشی از شرایطی مانند آرتریت، سردرد و کمردرد را کاهش دهد. البته مصرف گیاه پنجه شیطان در موارد التهاب معده، زخم معده و زخم دوازده به دلیل ترکیبات تلخ ایریدوئیدی مانند هارپاگوزید (Harpagosid) و پروکومبید (Procumbid) که محرک ترشح اسید معده هستند منع مصرف دارد. همچنین این گیاه به دلیل اثرات صفرازایی در افراد با سنگ صفرا منع مصرف دارد. استفاده از این گیاه در دوران حاملگی و شیردهی باید با احتیاط مصرف شود.

روش‌های جدید درمان دیسک کمر؛ از گرمادرمانی تا کمربند پلاتینر

امروزه تبلیغات گسترده ای درمورد روش های درمان دیسک کمر به چشم میخورد. اکثر افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند ترجیح میدهند ابتدا درمان های غیر جراحی را امتحان کنند. یکی از جدیدترین روش های درمان دیسک کمر  و کاهش درد استفاده از کمربند پلاتینر است. این محصول از تکنولوژی UIC بهره می‌برد. UIC یک تکنولوژی به نسبت جدید است که با ترکیب سه فناوری اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared) و کلاک پالس (Clock Pluse) به یاری پزشکان آمده است. این تکنولوژی تاثیرات خوبی بر روی درد داشته و باعث تسکین آن‌ها می‌شود. امروزه فیزیوتراپ‌ها در سرتاسر دنیا از این فناوری نوظهور برای کاهش درد مراجعان خود استفاده می‌کنند. از دیگر روش‌های  درمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1: گرما درمانی

2: سرما درمانی

3: ماساژ کمر

4: طب سوزنی

4: استفاده از کشش کمری

5: بی حرکت کردن ستون فقرات با استفاده از کمربند طبی

6: تزریق داخل مفاصل ستون مهره ها یا فضای اپیدورال

7: کم کردن فشار دیسک با سوراخ کردن آن و ایجاد حفره در دسط آن توسط لیزر

8: درمان دیسک کمر با استفاده از تکنولوژی کمربند پلاتینر

درمان‌های جراحی برای درمان دیسک کمر

جراحی برای درمان دیسک کمر|سیوطب

اگر علائم شما با درمان‌های محافظه کارانه و غیر هجومی بهبود نیافته باشند، باید جراحی دیسک کمر را در برنامه خود قرار دهید. این درمان دیسک‌کمر جراحی دیسکتومی نامیده می‌شود. در صورت مشاهده علائم آسیب عصبی، مانند ضعف یا از دست دادن احساس در پاها، جراحی نیز ممکن است توصیه شود.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی دیسک کمر | تمامی روش‌ها و تکنیک‌ها

دیسکتومی میکرو جراحی؛ برش‌هایی برای رفع آسیب

جراح یک برش یک تا دو اینچی را در وسط پشت بیمار ایجاد می‌کند. برای رسیدن به دیسک آسیب دیده، ماهیچه‌های ستون فقرات جابه‌جا شده و به طرف دیگر منتقل می‌شوند تا مهره نمایان شود. قسمتی از استخوان برداشته می‌شود تا ریشه و دیسک عصبی در دید پزشک قرار بگیرند.

قسمتی از دیسک پاره شده که عصب نخاعی شما را لمس می‌کند با استفاده از ابزارهای مخصوص با دقت برداشته می‌شود. حدود 80 تا 85درصد از بیماران با موفقیت از طریق دیسکتومی بهبود می‌یابند و تقریبا بعد از شش هفته می‌توانند به کار عادی خود بازگردند.

بیشتر بخوانید: آیا کمردرد در زنان شایع‌تر است؟ + بهترین راه‌های تشخیصی و درمانی

دیسکتومی میکروآندوسکوپی با حداقل تهاجم

جراح یک برش کوچک در پشت ایجاد می‌کند. از لوله‌های کوچکی به نام گشادکننده با افزایش قطر برای بزرگ شدن تونل استفاده می‌شود. قسمتی از استخوان برداشته شده تا ریشه و دیسک عصبی نمایان شود. جراح از آندوسکوپ یا میکروسکوپ برای برداشتن دیسک پاره شده استفاده می‌کند. این تکنیک درمان دیسک کمر نسبت به دیسکتومی سنتی آسیب ماهیچه‌ای کمتری ایجاد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاعی، روش‌ها، شیوه درمان، عوارض

دیسک کمر؛ عوامل دلایل و راه‌های درمان

کمر درد 8 نفر از 10 نفر را در برهه‌ای از زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولا ظرف یک ماه ‌و نیم برطرف می‌شود و به درمان دیسک کمر نیاز ندارند. نگرش مثبت ذهنی، فعالیت منظم و بازگشت سریع به کار همگی عناصر بسیار مهم بهبودی هستند. اگر بیمار نمی‌تواند کار عادی خود را در ابتدا انجام دهد، به نفع او است که به نوعی از وظایف اصلاح شده (سبک یا محدود) بازگردد. پزشک می‌تواند تجویز چنین فعالیت‌هایی را برای مدت زمان محدود ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل حرکات فیزیوتراپی برای کمر+عکس و فیلم

کلید جلوگیری از تکرار دیسک‌کمر، پیشگیری است. با انجام کارهای زیر می‌تواند اطمینان بیشتری درباره سلامت خود داشته باشید.

 • تکنیک‌های بلند کردن صحیح اجسام را بیاموزید
 • حالت مناسب هنگام نشستن، ایستادن، حرکت و خوابیدن را یاد بگیرید
 • برنامه ورزشی مناسبی برای تقویت عضلات ضعیف شکم و جلوگیری از آسیب مجدد داشته باشید
 • یک منطقه کار ارگونومیک برای خودتان فراهم کنید
 • وزن سالم و توده بدون چربی بدن را برای خود ایجاد کنید
 • نگرش مثبت و مدیریت استرس داشته باشید
 • سیگار کشیدن ممنوع است

بیشتر بخوانید: انواع کمر درد و نشانه‌های آن + دانسته‌هایی حیاتی در مورد کمردرد

همان‌طور که بیان شد درمان دیسک کمر می‌تواند به صورت غیرهجومی و بدون جراحی اتفاق بیفتد. البته استفاده از جراحی بستگی به میزان آسیب و بهبود پیدا کردن کمر درد دارد. در هر صورت باید پیش از پیدایش چنین مشکلی به فکر جلوگیری از آن باشیم. چرا که تحمل درد و ناتوانی در انجام کارها ممکن است آسیب‌های دیگری هم به همراه داشته باشد.

منبع
mayoclinic.org

20 دیدگاه

 1. با سلام اگه به خوبی دیسک درمان شد با توجه به حرکات ورزشی اون شخص در حاملگی دچار مشگل نمی شود

 2. ممنون از توضیحات شما ، خیلی خوب تقریبا یکجا جمع آوری کردین.
  یک سوال ، در عمل دیسکتومی تکلیف استخوان تراشیده شده به چه صورت میشه ؟

 3. یه سوال دارم اما زیاد به این محتوا ربط نداره. طب سوزنی میتونه باعث فلج شدن یا آسیب به عصب بشه؟

   1. من ۳۴ سالمه با وزن ۷۴ ، پارگی دیسک, دهیدراته گی، بالجینگ متوسط در کانال نخاعی در L4 و L5 دارم فعلا ۲۰ روز استراحت مطلق دارم بنظرتون بدون جراحی درمان میشه؟

 4. چه مقاله کاملی بود، ممنونم ازتون
  باید به زودی برم دنبال درمان دیسک کمر
  این مقاله خیلی برام خوب بود
  خیلی چیزا برام روشن شد
  نمی‌دونم درباره جراحی‌ها هم مقاله دارین یا نه
  من ندیدم

  1. می تواند از نوع جراحی و یا عدم ریکاوری مناسب باشد و نیاز به مرور زمان دارد تا بهبودی کامل را به دست بیاورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا