طب سنتیماساژ درمانی

ماساژ سنگ داغ و 10 فایده فوق‌العاده آن برای انواع دردهای عضلانی

ماساژ سنگ داغ یکی از محبوب‌ترین روش‌های ماساژ است که در آن از سنگ‌های خاصی از جنس بازالت استفاده می‌کنند. درمانگر یا ماساژور برای انجام این ماساژ، سنگ‌ها را به روش ایمنی داغ می‌کند و سپس روی قسمت‌های مشخصی از بدن قرار می‌دهد. سپس بعد از گرم شدن بدن از تکنیک‌های مختلف ماساژ مانند ضربه، فشار، ورز دادن یا حرکات دایره‌ای استفاده می‌کند.

این روش ماساژ فواید مختلفی دارد که از آن‌ها می‌توان به رفع تنش عضلانی، تسکین درد، افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش استرس و اضطراب اشاره کرد. همچنین ماساژ سنگ داغ به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث کاهش علائم بیماری‌های مزمن مانند سرطان و آرتریت روماتوئید می‌شود.

در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی نحوه انجام، فواید و خطرهای ماساژ سنگ داغ پرداخته می‌شود. با ما همراه باشید.

در حین ماساژ سنگ داغ چه اتفاقی می‌افتد؟

ماساژ سنگ داغ موثر در کاهش اضطراب|سیوطب

ماساژ سنگ داغ نوعی ماساژ درمانی است که از آن برای کمک به آرام کردن، کاهش انقباض و گرفتگی عضلات و بافت‌های نرم آسیب‌دیده در سراسر بدن استفاده می‌شود.

در طول این ماساژ سنگ‌های صاف و گرم شده را روی قسمت‌های خاصی از بدن قرار می‌دهند. سنگ‌ها معمولا از جنس بازالت (نوعی سنگ آتشفشانی که گرما را در خود نگه می‌دارد) ساخته می‌شوند. در مواردی این سنگ‌ها را بین 130 تا 145 درجه حرارت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ماساژ سوئدی ؛ ۵ فایده از آرامش و رفع خستگی تا اهداف درمانی

سنگ‌ها در کدام قسمت بدن قرار داده می‌شوند؟

در این ماساژ سنگ‌ها را روی قسمت‌های زیر قرار می‌دهند:

 • در امتداد ستون فقرات
 • روی شکم
 • روی سینه
 • روی صورت
 • کف دست‌ها
 • روی پاها و انگشتان پا

همچنین امکان دارد که ماساژدرمانگرها (ماساژورها) سنگ‌های داغ را نگه دارند و بدن فرد را با استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی، ماساژ دهند. این تکنیک‌‎ها شامل:

 • سکته‌های طولانی
 • حرکات دایره‌ای
 • ارتعاش
 • ضربه زدن
 • ورز دادن

گفتنی است که گاهی اوقات در ماساژ سنگ داغ از سنگ‌های سرد نیز استفاده می‌شود. سنگ‌های سرد بعد از سنگ‌های داغ برای آرام کردن رگ‌های خونی متورم شده و تسکین پوست استفاده خواهند شد.

بیشتر بخوانید: ۱۵ ماساژ کتف؛ روش هایی برای ماساژ دیگری و خود

مزایای ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ روشی عالی برای تسکین دردها|سیوطب

انواع مختلف ماساژ در دسته طب جایگزین قرار دارند و در حال تبدیل شدن به یک روش درمانی مکمل و محبوب برای بسیاری از بیماری‌ها و شرایط پزشکی هستند. باید اشاره کرد که از دیرباز و در طب سنتی، پزشکان از انواع ماساژها برای درمان و آرامش بیماران استفاده می‌کردند. در ادامه با چندین مزیت این نوع ماساژ درمانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. تضمین ماساژ عمیقی

گرمای سنگ‌ها به ماساژور اجازه می‌دهد تا فشار در طول ماساژ، کمی عمیق‌تر به اندام‌ها نفوذ کند. این حالت به تسکین هرگونه درد و گرفتگی که ممکن است افراد در عضلات و بافت‌های عمقی بدن خود داشته باشند کمک خواهد کرد.

2. به کاهش تنش و درد عضلانی کمک می‌کند

از قدیم تا حال حاضر برای کاهش تنش و دردهای عضلانی از گرما استفاده می‌کنند؛ زیرا گرما باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. همچنین ممکن است اسپاسم عضلانی را کاهش و دامنه حرکتی را افزایش دهد.

در حالی که سرما درمانی به تسکین التهاب کمک می‌کند. بسته به علائم بیمار، جایگزینی سنگ‌های سرد و گرم در طول ماساژ مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ماساژ کمر و ۵ تکنیک اجرایی برای تسکین درد عضلات پشت

3. افزایش انعطاف‌پذیری مفصل

تنش عضلانی حرکت مفاصل را دشوار و دردناک می‌کند. برای رفع این تنش‌ها ماساژ بسیار عالی است و باعث شل شدن عضلات می‌شود و حرکت آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. به همین دلیل بیماران مبتلا به اختلالات مفصلی و عضلانی می‌توانند از این ماساژ سنگ داغ سود ببرند.

4. استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

ماساژ درمانی برای کاهش استرس موثر است. تحقیقات مختلفی نشان داده‌اند که انواع روش‌های ماساژ بدن برای کاهش استرس فکری و بدنی مفید هستند. به عنوان مثال استفاده از صندلی ماساژ برای 15 دقیقه در محل کار، نسبت به استراحت بدون ماساژ، استرس را بیشتر کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: انواع ماساژ؛ ۱۲ نوع ماساژ از سوئدی و سنگ داغ تا رایحه درمانی

5. ماساژ سنگ داغ خواب را تقویت می‌کند

تحقیقات نشان داده است که انواع ماساژ مانند سنگ داغ، جایگزینی برای قرص‌های خواب‌آور در بزرگسالان مبتلا به بی‌خوابی است. باید گفت که ماساژ کمر به بهبود آرامش و خواب کمک می‌کند.

همچنین مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که 15 دقیقه ماساژ برای نوزادانی که مشکل خواب دارند باعث سریع‌تر خوابیدن آن‌ها می‌شود. این کار همچنین منجر به بیداری هوشیارتر و فعال‌تر نوزادان خواهد شد.

6. کمک به تسکین علائم بیماری‌های خود ایمنی

امکان دارد ماساژ سنگ داغ شرایط دردناکی مانند فیبرومیالژیا را تسکین دهد. فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث درد گسترده و مزمن می‌شود. تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به فیبرومیالژیا که 30 دقیقه ماساژ دریافت کنند، بیشتر می‌خوابند، نقاط ماشه‌ای کمتری خواهند داشت و سطح ماده P (ماده‌ای که در انتقال سیگنال‌های درد نقش دارد) در بدن آن‌ها کاهش می‌یابد.

همچنین بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است از ماساژ با فشار متوسط ​​مانند ماساژ سنگ داغ بهره‌مند شوند. این ماساژ باعث درد کمتر، بهبود دامنه حرکتی و قدرت مفاصل و عضلات آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: ماساژ دست و ۹ نکته مهم برای رفع خستگی، تنش عضلات و آرامش ذهن

7. به کاهش علائم سرطان کمک می‌کند

در مطالعه‌ای جامع به مدت سه سال محققین به این نتیجه رسیدند که ماساژ، به ویژه ماساژ سوئدی با سنگ داغ علائم سرطان را در بیمارانی که علائم قابل توجهی دارند بهبود می‌بخشد. این ماساژ بر درد، خستگی، استرس و اضطراب، حالت تهوع و افسردگی تاثیر دارد.

8. ماساژ ایمنی بدن را تقویت می‌کند

ماساژ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. طبق نتایج مطالعه‌ای، ماساژ درمانی تاثیر مثبت و شدیدی بر ایمنی بدن دارد. نمونه‌های خون گرفته شده قبل و بعد از ماساژ کاهش آرژنین- وازوپرسین (هورمونی که به تنظیم فشارخون و احتباس آب کمک می‌کند) را نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید: حجامت،برش‌هایی شفابخش؛ بهترین زمان برای انجام حجامت چه موقعی است؟

9. کمک به کاهش احساس سرما

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که به صورت مرتب احساس سرما می‌کنند یا به اصطلاح سرمایی هستند، مفید است. استفاده از این ماساژ باعث ایجاد احساس گرمای درونی می‌شود و آرامش‌بخش است.

10. سم‌زدایی بدن

ماساژ سنگ داغ مانند سایر روش‌های ماساژ باعث سم‌زدایی بدن می‌شود، با این تفاوت که به دلیل دسترسی عمیق‌تر، خروج سموم از بافت‌های عمیق نیز انجام می‌شود. در این روش سموم به وسیله تعریق از بدن خارج می‌شوند و بعد از آن معمولا فرد احساس سبکی و راحتی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نقاط فشار موثر برای سردرد

چه کسانی از ماساژ سنگ داغ سود می‌برند؟

افرادی که تنش و درد عضلانی، بی‌خوابی یا استرس را تجربه می‌کند، ممکن است از ماساژ سنگ داغ بهره‌مند شوند. این ماساژ به افرادی که بیماری مزمنی دارند نیز پیشنهاد می‌شود، از جمله:

 • انواع سرطان
 • آرتریت روماتوئید
 • فیبرومیالژیا
 • افسردگی و اضطراب شدید
 • سیاتیک و دردهای کمر

البته پیشنهاد می‌شود که این بیماران قبل از ماساژ درمانی با پزشک خود مشورت کنند.

بیشتر بخوانید: کاربردهای طب فشاری برای تسکین درد بدن

خطرها و هشدارها در مورد ماساژ سنگ داغ

ایمنی در ماساژ سنگ داغ مهم است|سیوطب

ماساژ سنگ داغ وقتی توسط یک درمانگر یا ماساژور آموزش دیده و حرفه‌ای انجام شود، کاملا بی‌خطر است؛ اما شرایطی وجود دارد که استفاده از این روش توصیه نمی‌شود. در صورت داشتن شرایط زیر از انجام این نوع ماساژ اجتناب کنید یا با پزشک خود مشورت کنید:

 • اختلال خونریزی یا مصرف داروهای رقیق‌کننده خون
 • تجربه سوختگی با سنگ داغ
 • زخم‌های باز
 • سابقه لخته شدن خون
 • گذراندن دوران نقاهت بعد از جراحی (تا 6 هفته پس از عمل جراحی این ماساژ توصیه نمی‌شود)
 • شکستگی یا پوکی استخوان شدید
 • تعداد پلاکت کم (ترومبوسیتوپنی)
 • دیابت
 • بارداری

ماساژ به کاهش استرس و علائم ناخوشایند بارداری کمک می‌کند؛ اما با این حال در اکثر موارد ماساژ سنگ داغ برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

 • افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی

افرادی که دچار بیماری‌های عفونی، تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند باید از ماساژ اجتناب کنند تا زمانی که بهبود یابند. فردی که تب دارد ممکن است میکروب‌ها را منتشر کند و همچنین در تنظیم دمای بدن خود دچار مشکل شود؛ زیرا قرارگیری سنگ‌های داغ روی پوست باعث احساس ناراحتی بیشتر فرد می‌شوند.

 • بیماری قلبی

احتمال دارد که ماساژ برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی باعث تورم یا مشکلات دیگری در رگ‌ها یا شریان‌های پا شود.

 • دیابت

دیابت بر عملکرد اعصاب و عروق خونی در انگشتان دست و پا تاثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است در دست‌ها و پاهای خود حسی نداشته باشند و در صورت بروز آسیب مانند سوختگی (در حین ماساژ سنگ داغ) نتوانند آن را احساس کنند.

 • افرادی که تحت تاثیر مواد مخدر یا الکل هستند

مواد مخدر و الکل با ماساژ ترکیب خوبی نیستند؛ زیرا هر دو توانایی فرد را در ارائه بازخورد و عکس‎العمل در صورت لزوم مختل می‌کنند. همچنین افراد در حین ماساژ احساس سبکی سر یا لرزش خواهند داشت که نوشیدن الکل باعث تشدید و بدتر شدن این احساس می‌شود.

برای جلوگیری از سوختگی با سنگ داغ چه باید کرد؟

برای جلوگیری از سوختگی، همیشه باید مانعی مانند حوله یا ملحفه بین سنگ‌های داغ و پوست وجود داشته باشد. همچنین قبل از ماساژ در مورد نحوه گرم کردن سنگ‌ها از ماساژور سؤال بپرسید. سنگ‌ها باید به وسیله بخاری خاصی گرم شوند، در صورت گرم شدن سنگ به روش‌های زیر از ماساژ سنگ داغ اجتناب کنید:

 • مایکروویو
 • آرام پز
 • صفحه داغ
 • فر گازی

این روش گرم کردن سنگ‌ها ایمن نیست و باعث سوختگی پوست می‌شود.

مراقبت‌های بعد از ماساژ سنگ داغ

پس از لذت بردن از چنین تجربه دلپذیری با انجام تعدادی راهکار خاص می‌توان این احساسات و حالت‌های خوب را برای مدتی حفظ کرد. راهکارهای زیر بعد از ماساژ سنگ داغ توصیه می‌شوند:

 • اجتناب از ورزش یا فعالیت‌های شدید پس از ماساژ

بعد از ماساژ کمی استراحت کنید و فعالیت‌های سنگین را به روز بعد موکل کنید. به این دلیل که ماساژ نه تنها تنش را از عضلات آزاد می‌کند، بلکه سموم را نیز از بین می‌برد. این فرآیند باعث می‌شود فرد کمی احساس خستگی کند.

 • بعد از ماساژ آب بنوشید

مصرف آب به دفع سموم عضلانی کمک می‌کند و باعث می‌شود بعد از آن احساس شادابی و انرژی بیشتری داشته باشید.

 • بعد از ماساژ از مصرف الکل، نیکوتین و کافئین خودداری کنید

ماساژ سنگ داغ واقعا سیستم بدنی را سم‌زدایی می‌کند، بنابراین در صورت امکان از این سموم به مدت 24 ساعت اجتناب کنید تا از مزایای بیشتری بهره‌مند شوید.

یادداشت پایانی

مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ سنگ داغ ممکن است راهی مفید برای کاهش استرس و اضطراب، تقویت آرامش، کاهش درد و تنش عضلانی باشد. در این روش علاوه بر گذاشتن سنگ‌های داغ روی قسمت‌های مختلف بدن، از تکنیک‌های متنوعی برای شل کردن عضلات و اسکلت بدن استفاده می‌کنند. از این تکنیک‌ها می‌توان به ضربات طولانی، حرکات دایره‌ای، ضربه زدن و ورز دادن اشاره کرد.

باید گفت که ماساژ سنگ داغ به ماساژور کمک می‌کنند تا در طول ماساژهای دستی از فشاری کمی عمیق‌تر استفاده کند. این کار باعث دسترسی به عضلات، بافت‌ها و تنش‌های عمقی در اندام‌های مختلف بدن می‌شود. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا