مسائل جنسیناهنجاری جنسی

مازوخیسم به چه معناست و به چه کسانی مازوخیست می‌گویند؟

هرگونه آزار و اذیت نسبت به خود با جنبه لذت را مازوخیسم می‌گویند. مازوخیسم (آزار پذیری) علاوه بر تأثیرات فردی و اجتماعی، جزو دلایل تأثیرگذار در مسمومیت رابطه زن و شوهر هم هست. در ادامه بیشتر به این بیماری می‌پردازیم.

آیا مازوخیسم یک بیماری وابسته به جنس است؟

آزار دیدن یا مورد بی‌احترامی و تحقیر دیگران قرار گرفتن که سبب ارضای روانی فرد شود را مازوخیسم می‌گویند. یکی از انواع مازوخیسم، نوع جنسی آن است؛ تمایل و لذت از خشونت در رابطه جنسی به‌شرط لذت برای مفعول، نشانه مازوخیسم جنسی است. ازنظر فروید تمایلات جنسی زنان به‌طور غریزی به سمت مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی است. افرادی که به بیماری‌های روانی اسکیزوفرنی و اوتیسم مبتلا هستند هم اقدام به خودآزاری می‌کنند اما این نوع خودآزاری با مازوخیسم متفاوت است.

از اقسام فعالیت‌های مازوخیستی که نوجوانان انجام می‌دهند، می‌توان از حلق‌آویز کردن خود، فشار دادن رگ گردن و حبس کردن نفس نام برد.

10 نشانه که نشان می‌دهد یک شخص، مازوخیست است

برخی از افراد دوست دارند دیگران را در درد ببینند، به این افراد سادیست می‌گویند؛ اما برخی افراد نیز هستند که دوست دارند خود را شکنجه دهند که مازوخیست نام دارند. مازوخیست‌ها افرادی هستند که دوست دارند به خودشان آسیب بزنند یا درد بکشند. آنها عمداً کارهایی را انجام می دهند که نمی‌خواهند انجام دهند تا خود را عذاب دهند. در واقع آن‌ها از طریق نفی خود لذت می‌برند.

بیشتر بخوانید: بهترین تغذیه دوران قاعدگی چیست؟

آن‌ها درد و تحقیر را به خود تحمیل می‌کنند و به‌نوعی خودزنی انجام می‌دهند. افراد مازوخیست اغلب بدون هیچ دلیلی به خود سخت می‌گیرند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های یک فرد مازوخیست نگاهی می‌اندازیم:

 • عاشق افراد خودشیفته هستند

خودشیفته‌ها افرادی هستند که بیش‌ازحد به خود علاقه دارند. آن‌ها نمی‌توانند به چیزی فراتر از خود فکر کنند. علیرغم کاستی‌های آن‌ها، فرد مازوخیست احساس می‌کند که جذب آن‌ها شده‌ است و همیشه به آن‌ها علاقه دارد.

 • نمی‌توانند نه بگویند

ساده‌ترین راه برای رنجاندن خود این است که به کارهایی که نمی‌خواهید انجام دهید، بله بگویید. مازوخیست‌ها باید عادت به نه گفتن در مواقع ضروری را در خود ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: علائم بلوغ دختران را بشناسید

 • وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود، خوشحال نیستند

مواقعی وجود دارد که همه‌چیز درست پیش می‌رود، چه در محل کار و چه در زندگی شخصی، اما فرد مازوخیست احساس ناراحتی می‌کند. فرد مازوخیست باید بیاموزد که از لذت‌های ساده زندگی لذت ببرد بدون اینکه به دنبال هیچ نوع گرفتاری در زندگی خود باشد.

 • خود را بسیار قضاوت می‌کنند

گاهی اوقات ممکن است مازوخیست‌ها احساس غم، تنهایی، افسردگی یا ترس کنند. ممکن است آن‌ها خودشان را برای تجربه چنین احساساتی قضاوت کند و ممکن است سعی کنند آن‌ها را سرکوب کنند. کاری که این افراد باید انجام دهند این است که به‌جای سرکوب، احساساتشان را بپذیرند.

 • برای موفقیت خود نمی‌جنگند

هیچ‌گاه در زندگی نباید نیازهای خود را نادیده گرفت. مازوخیسم را باید به عشق به خود و دوست داشتن خود در حد متعادل تبدیل کرد.

 • تحت‌فشار قرار دادن خود

به‌عنوان‌مثال فرد نسبت به تمرین مدیتیشن صبحگاهی خود بیش‌ازحد وسواس دارد. او سعی می‌کند هرروز، حتی در زمان بیماری یوگا انجام دهد و اگر این کار را انجام ندهد، احساس وحشتناکی خواهد کرد. او به خودش اجازه نخواهد داد که در رژیم غذایی‌اش تغییر ایجاد کند، حتی وقتی به‌طور مثال روز تولدش است. فرد باید به یاد داشته باشد که عجیب ‌و غریب بودن، پیروزی‌ها و اشتباهات ما چیزی است که از ما یک انسان سالم و نرمال می‌سازد؛ پس‌نیازی به آزردن خود نیست.

 • دوست دارند قربانی باشند

مردی مازوخیست زخم دستش را نشان می دهد سیوطب

قربانی و مجرم دو نقش در یک چرخه روانی ناسالم هستند که بسیاری از افراد مازوخیست را درگیر می‌کنند. تنها راه حذف این الگو این است که مازوخیست‌ها به‌سادگی از روندهای ناسالم زندگی انصراف دهند. آن‌ها باید به‌جای اینکه نقش یک قربانی را بازی کنند، سعی کنند خود را در موقعیت‌های سخت زندگی نجات دهند.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

 • هنگامی‌که دیگران سعی می‌کنند فرصتی به آن‌ها بدهند، مقابل دریافت آن مقاومت می‌کنند

آن‌ها وقتی نعمت‌های زیادی بر سر راهشان بیاید، ناراحت می‌شوند. برای برعکس کردن این شرایط، آن‌ها باید موسیقی زیبا گوش کنند، از روغن‌های معطر استفاده کنند، آثاری مثل اشعار جان‌بخش مولانا، حافظ و سعدی بخوانند و گل‌های تازه در خانه بگذارند. همه ما مستحق لذت بردن از زندگی خود هستیم.

 • در دفاع از خود شکست می‌خورند

مهربانی، دلسوزی و سازگاری با خودآزاری متفاوت است. همان‌طور که گفتیم این افراد باید سعی کنند به‌مرور زمان مازوخیسم را به عشق به خود و احترام به خود تبدیل کنند.

 • به کمال‌گرایی وابسته هستند

شرایط زندگی همیشه پایدار نبوده و گاهی آشفته است. هیچ انسانی کامل نیست و ناقص بودن برای همه انسان‌ها طبیعی است پس این افراد نباید خود را سرزنش کنند.

به یاد داشته باشید که نابودی مازوخیسم دشوار‌تر از خودآزاری است چون اختلال مازوخیسم پایدار است ولی در خودآزاری، شخص، درمان می‌شود.

بیشتر بخوانید: تن مالی یا پارافیلیا و 8 نوع خطرناک این انحراف جنسی

چرا برخی افراد به خود آسیب می‌زنند؟

برخی از افراد ممکن است ناخواسته از شکست‌های مکرر در روابط کاری و عشقی لذت ببرند زیرا به‌طور ناخودآگاه نیاز به تنبیه خوددارند. به‌عنوان مثال یک فرد ممکن است در آستانه ارتقا در محل کار، به یک‌باره این موقعیت پیشرفت را از خود بگیرد. یک فرد مازوخیست اغلب وارد راهی می‌شود که بدیهی است مخرب است. فرد مازوخیست در یک رابطه عاطفی وقتی رفتار نادرستی می‌بیند واکنش منطقی ندارد و تسلیم می‌شود.

تسلیم بودن مازوخیستی به این دلیل است که این افراد همیشه احساس گناه می‌کنند. افراد مازوخیست مطیعانه رفتار می‌کنند، اغلب تا حدی تحقیرآمیز، به امید تحریک گناه در فرد دیگر. افراد مازوخیست معمولاً در بیان خشم در روابط دچار مشکل هستند. خشم آن‌ها غالباً در قطع کامل طرف مقابل و پایان دادن به رابطه ظاهر می‌شود. افراد مازوخیست دچار انفعال و نیاز مفرط به تأیید دیگران هستند. آن‌ها توسط سادیسم خود تهدید می‌شوند.

مختصات مازوخیسم

افراد مازوخیست دارای استانداردهای داخلی بسیار بالایی برای موفقیت بوده و کمال‌گرا هستند. آن‌ها دچار انتقاد شدید و مداوم، احساس گناه و نفرت عمومی از خود هستند. افراد دچار مازوخیسم، معمولاً در زندگی راه سخت‌تر را انتخاب می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند از پتانسیل فکری برخوردار باشد و ناخودآگاه خود را برای شکست آماده می‌کنند. این اشخاص ویژگی‌های زیر رادارند:

 • مطیع منفعل
 • نیازمند
 • بلاتکلیف
 • وابسته
 • دارای حس گناه
 • افسرده

این اشخاص برای جبران گناه خود علاقه به ایجاد احساس گناه در دیگران دارند و همچنین نیاز به جلب رضایت و تأیید سایر افراد دارند.

بیشتر بخوانید: اعتیاد به پورنوگرافی و 5 اثر مخرب آن که زندگی شما را مختل می‌کند

ریشه‌های مازوخیسم و ​​تسلیم

از نشانه‌های بارز مازوخیسم سیوطب

همان‌طور که بیان شد، مبتلایان به مازوخیسم، علاقه ذاتی به تسلیم دارند؛ مثلاً کودکان دچار مازوخیسم در بازی دزد و پلیس همواره علاقه دارند که ببازند و تسلیم شوند و از اینکه دستبند و یا چشم‌بندهای اسباب‌بازی به دست و چشمان آن‌ها بسته می‌شود لذت می‌برند. چنین افرادی وقتی کاری را انجام می‌دهند یا یک پازل را می‌سازند، در آخرین لحظات کار خود را خراب می‌کنند. آن‌ها -بلاتشبیه- مصداق ضرب‌المثل قدیمی «گاو نه من شیرده» هستند که شیرزیادی می‌دهد اما در آخر ظرف شیرش را واژگون می‌کند تا همه آن بریزد و سودی نداشته باشد.

مازوخیسم همچنین ممکن است باسابقه سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی مرتبط باشد. نظم بیش‌ازحد والدین و سختگیری‌های فراوان آن‌ها هم خود می‌تواند عامل زمینه‌ساز مازوخیسم باشد. مبتلایان به مازوخیسم از اینکه قدرت را به‌طرف مقابل بدهند لذت می‌برند، فرقی نمی‌کند دوستشان باشد، رقیبشان باشد یا این کار را در یک رابطه عاطفی یا رابطه جنسی انجام دهند. درواقع این افراد عنان و کنترل امور را به فرد مقابل خود می‌سپارند.

محدودیت تنفس برای خود که به آن اختلال خفگی می‌گویند هم در زمره مازوخیسم است.

شکل‌گیری مدل رفتار مازوخیسمی (خودآزاری) در بین نسل نوجوان در واکنش به خشونت پنهان، روش‌های تربیتی و پاسخگویی نادرست جامعه به هیجان‌های رفتاری آنان است.

خودآزاری در دختران بیشتر است

پسران اغلب خشم را برون‌ریزی می‌کنند درحالی‌که دختران خشم را درون‌ریزی می‌کنند؛ یعنی بدنشان را هدف پرخاشگری‌ قرار می‌دهند یا اینکه خشم‌شان تبدیل به افسردگی و سایر اختلال‌ها می‌شود.

درد خوب و درد بد

ازنظر مبتلایان به مازوخیسم هر دردی بد نیست و آن‌ها از برخی دردها لذت می‌برند مثلاً این افراد در یک نظرسنجی عنوان کردند که برخورد انگشت پا به مبل درد بد است اما ممکن است دردهای فیزیکی یا روحی وجود داشته باشد که آن‌ها از آن لذت ببرند.

مازوخیسم جنسی

یکی از معضلات جنسی، مازوخیسم است که در زمره اختلالات روان‌پزشکی قرار دارد و به شرکت در رابطه جنسی خشن همراه با تحقیر شدن و کتک خوردن در رابطه جنسی مرتبط است که منجر به رضایت جنسی می‌شود. اقسام معضلات روان‌شناختی که این اشخاص تجربه می‌کنند عبارت‌اند از:

 • اضطراب شدید
 • احساس گناه
 • شرم و افکار وسواسی در مورد شرکت در رابطه‌های جنسی خشن

درواقع علاقه به رفتارهایی که شامل تحقیر، ضرب و شتم، مقید شدن یا رنج کشیدن به‌صورت واقعی و نه شبیه‌سازی شده، نشانه‌های مازوخیسم جنسی است.

منبع: theawarenesscentre

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا