مسائل جنسیناهنجاری جنسی

سادیسم چیست و سادیست کیست؟

کسی که از آزار یا تحقیر دیگران لذت می برد، بیماری سادیسم دارد و به او سادیست می‌گویند. سادیست‌ها درد دیگران را بیشتر از حالت عادی احساس می‌کنند و از آن لذت می‌برند. آن‌ها این کار را تا نهایت ممکن انجام می‌دهند، تا زمانی که در مورد این موضوع احساس بدی برایشان پیش بیاید. در تصور عامه مردم سادیسم را با شکنجه گران و قاتلان مرتبط می‌کنند.

انواع مشکلات روانی که امکان دارد آن‌ها را با سادیسم اشتباه بگیرید

1. اختلال شخصیت

به گفته متخصصان اختلال شخصیت نوعی بیماری روانی است که در آن فرد در درک و ارتباط با موقعیت‌ها و افراد از جمله خودش مشکل دارد. انواع خاصی از اختلالات شخصیتی وجود دارد. به طور کلی، داشتن اختلال شخصیت به این معنی است که فرد دارای الگویی سفت و سخت و ناسالم در هر شرایطی است. این منجر به مشکلات و محدودیت‌های قابل توجهی در روابط، برخوردهای اجتماعی، کار و مدرسه می‌شود.

2. روان‌پریش‌ها

بر خلاف افراد دارای سادیسم، روان پریشان فقط به این دلیل که از کاری لذت می‌برند به افراد بی‌ضرر آسیب نمی‌رسانند. بیماران روانی چیزهایی را می‌خواهند. اگر آسیب رساندن به دیگران به آن‌ها کمک می‌کند تا به آنچه می‌خواهند برسند، این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها می‌توانند به این ترتیب عمل کنند، زیرا کمتر احساس ترحم، پشیمانی یا ترس دارند. داشتن این مجموعه‌ از مهارت‌ها به طور جدی خطرناک است.

در طول هزاران سال، بشریت خود را اهلی کرده است. این امر باعث شده است که بسیاری از ما نتوانیم به دیگران آسیب برسانیم. بسیاری از کسانی که آسیب می‌رسانند، شکنجه می کنند یا می‌کشند توسط این تجربه تسخیر خواهند شد.

خوشبختانه اکثر مردم هیچ ویژگی روانی ندارند. تنها 0.5 درصد از مردم روان پریش شناخته می‌شوند. با این وجود، حدود 8درصد از مردان زندانی و 2درصد از زندانیان زن روانی هستند.

بیشتر بخوانید: سوماتیک چیست؟  علائم و درمان اختلالات جسمی

3. سایکوپاتی

سایکوپات بودن یک دلیل قوی برای اعمال خشونت بی‌دلیل به شمار می‌رود. سایکوپاتی نوعی اختلال شخصیت است که شاخصه آن عدم حس همدردی\دلسوزی و پشیمانی (فقدان عذاب وجدان) پس از انجام کار ناشایست خواهد بود. اما همه سایکوپات‌ها خطرناک نیستند. سایکوپات‌های ضداجتماعی ممکن است به دنبال هیجان ناشی از مواد مخدر یا فعالیت‌های خطرناک باشند.

بیشتر بخوانید: اعتیاد به پورنوگرافی و 5 اثر مخرب آن که زندگی شما را مختل می‌کند

این ویژگی ها از کجا می‌آیند؟

هیچ کس واقعا نمی‌داند چرا برخی افراد سادیست هستند. برخی معتقدند سادیسم حالتی است که به ما در کشتن حیوانات هنگام شکار کمک خواهد کرد. برخی دیگر فکر می‌کنند که این امر به افراد در کسب قدرت کمک می‌کند.

سادیسم چیست؟

اختلال شخصیت سادیستی زمانی به عنوان یک بیماری روانی تعریف می‌شد. اما با گذشت زمان سادیسم بیشتر به عنوان یک شیوه زندگی یا یک ویژگی شخصیتی شناخته شد. کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) به اختلال سادیسم جنسی اشاره کرده است.

ویلفرد بوسه، دکترای روان درمانی، مستقر در بتسدا می‌گوید: «این حالت با تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج دیگران نشان داده شده و با تخیلات، انگیزه‌ها و رفتارها آشکار می‌شود.» همچنین فرد باید با تحمیل ضرر به فردی که رضایت ندارد، او را مجبور می‌کند که بر اساس چنین خواسته‌هایی عمل کند.

این متخصص می‌افزاید: «ویژگی اصلی سادیسم، لذت بردن از تماشا یا وارد آوردن صدمات جسمی یا روانی به دیگران است. در شکل شدید، یک سادیست به دنبال ایجاد رنج برای دیگری به دلیل رضایت روانی ناشی از چنین اقدامی است.»

در مطالعه‌ دکتر باکلز از معیارهای کلاسیک برای تعریف سادیسم که بیشتر به عنوان رفتار جنسی یا جنایتکارانه شناخته می‌شود، استفاده نشده است. در عوض سادیسم را در محدوده شخصیتی «بالینی» بررسی کرده است. در واقع او جنبه‌ای از سادیسم که یک بیماری روانی محسوب نمی‌شود را مورد بررسی قرار داده است.

باکلز می‌گوید: «مشخصاً تفاوت بسیاری بین فردی که از کشتن حشرات لذت می‌برد و شخصی که دیگران را برای لذت می‌کشد وجود دارد.»

با توجه به آنچه گفته شد، تجربه اصلی سادیسم احتمالا برای هر دو آن‌ها مشابه است. تحقیقات همچنین شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را بین دو گروه سادیستی آشکار کرده است.

بدون توجه به قربانی، پرخاشگری مستقیم به مقدار مشخصی از بی‌حوصلگی و فقدان‌های روحی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:  گاموفوبیا یا ترس از تعهد چیست؟ چقدر درمورد گاموفوبیا ازدواج میدانید؟

چگونه می توان یک سادیست را تشخیص داد

تفاوت بزرگی بین نوع سادیست‌های شیطانی که ما از تاریخ و فیلم می‌شناسیم و افراد دارای انگیزه‌های سادیستی که در دسته سادیسم قرار می گیرند وجود دارد. سادیسم به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته می‌شود تا به عنوان اختلال شخصیت شناخته شود.

فران والفیش، روانشناس، درمانگر خانواده و نویسنده در بورلی هیلز کالیفرنیا می‌گوید: «تمایز بین اختلال شخصیت ضد اجتماعی یا سادیستی و انگیزه‌های سادیستی بسیار مهم است.»

والفیش گفت: «اختلال شخصیت ضداجتماعی بسیار نادر است.» مانند هیتلر یا قاتلانی که از شکنجه قربانیان خود لذت می‌برند و رنج آن‌ها را تماشا می‌کنند. «اما بقیه ما تکانه‌های سادیستی ناخودآگاه داریم. حتی مهربان‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین فرد وقتی به طرز وحشتناکی با او بدرفتاری شود، می‌تواند انگیزه نفرتی بسیار قوی را احساس کند.»

بیشتر بخوانید: تن مالی یا پارافیلیا و 8 نوع خطرناک این انحراف جنسی

دکتر والفیس توضیح می‌دهد که چندین زیرگونه سادیسم وجود دارد.

1.سادیسم انفجاری

آن‌ها هنگامی که از زندگی خود ناامید یا تحقیر می‌شوند، کنترل خود را از دست داده و به دنبال انتقام و بدرفتاری هستند. چون احساس می‌کنند در معرض همین رفتار (انتقام و بدرفتاری) قرار گرفته‌اند. این رفتارها به خشونت غیرقابل پیش‌بینی معروف هستند. این واکنش از طریق عصبانیت، حملات ترسناک به دیگران، به ویژه اعضای خانواده و خشم غیرقابل کنترل ظاهر می‌شود.

2.سادیست مستبد

آن‌ها ترسناک و بی‌رحم هستند. زیرا به نظر می‌رسد از تهدید و وحشیگری علیه دیگران لذت می‌برند. مجبور کردن قربانیان خود به طغیان و تسلیم شدن باعث رضایت آن‌ها می‌شود.

3.مجری سادیست

یک افسر آموزش سادیست در حال داد کشیدن بر سر سرباز سیوطب

آن‌ها معمولا گروهبان نظامی، روسای دانشگاه‌ها، ناظران زندان‌ها، افسران پلیس یا افرادی با سایر وظایف معتبر هستند. فرد سادیست احساس می‌کند باید ناقضان قوانین و مقررات را کنترل و مجازات کند.

4.سادیست بی‌ستون

آن‌ها معمولا بسیار ناامن هستند و مانند ترسوها رفتار می‌کنند. در پیش‌بینی خطر واقعی، آن‌ها تخیلات خصمانه خود را پیش‌بینی کرده و ابتدا ضربه می‌زنند. به این ترتیب امیدوارند که از مخالفان خود جلوگیری کرده و بعدا سوال بپرسند. آن‌ها از خصومت تهاجمی برای ارسال این پیام به دیگران استفاده می‌کنند که نمی ترسند، تا بتوانند احساسات درونی خود را کنترل کرده و دقیقا عکس آن چیزی را که احساس می‌کنند، نشان دهند. آن‌ها به دنبال گروه قربانی‌هایی می‌گردند که به آن‌ها اجازه می‌دهند به چیزهای دقیقی در خود حمله کنند که می‌خواهند آن‌ها‌ را نفی کنند.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

5.سادیسم روزمره

پدیده سادیسم روزمره از مورادی است که کمتر شدت دارد، اما به شکل گسترده‌تری در جامعه دیده می‌شود. سادیست‌های روزانه از صدمه زدن به دیگران یا مشاهده رنج آن‌ها لذت می‌برند. آن‌ها به احتمال زیاد از فیلم‌های ترسناک لذت می‌برند، دعوا را هیجان‌انگیز و شکنجه را جالب می‌دانند. آن‌ها نادر هستند، اما به اندازه کافی کمیاب نیستند. حدود 6درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی اعتراف می‌کنند که می‌توانند از آسیب رساندن به دیگران لذت ببرند.

سادیست روزمره ممکن است ترول اینترنتی یا قلدر مدرسه باشد. سادیست‌های روزانه به سمت بازی‌های رایانه‌ای خشن کشیده می‌شوند و هرچه بیشتر بازی کنند، سادیسمی‌تر خواهند شد.

دکتر والفیش می‌گوید: علاقه بسیاری به مطالعه سادیسم به عنوان یک ویژگی شخصیتی وجود دارد. سایکوپاتی تحت بالینی، خودشیفتگی، ماکیاولیسم و ​​سادیسم روزمره به اصطلاح شخصیت «تتراد تاریک» را تشکیل می‌دهند.

او ادامه می‌دهد: «این افراد لزوما قاتل سریالی یا منحرف جنسی نیستند. اما در ایجاد یا مشاهده رنج دیگران، از مزایای احساسی برخوردار می‌شوند. به عنوان مثال، فردی که مطالعه به آن اشاره می‌کند، همکاری است که بارها شما را تحقیر کرده و لبخند می‌زند یا به نظر می‌رسد از آزار شما لذت می‌برد. اگر از خود دفاع کنید و چیزی بگویید که همکار شما را ملتهب کند، او با انتقام شیطانی تلافی خواهد کرد و شما را بیشتر تحقیر می‌کند.

بیشتر بخوانید: وسواس فکری و عملی

در مورد افراد دارای سادیسم روزانه احتیاط کنید

محققان بریتیش کلمبیا تصور می‌کنند که سادیست‌های روزمره افراد محبوبی نیستند. باکلز می‌گوید: «بعید است فردی که در پرسشنامه شخصیت سادیسم نمره بالایی دارد، فردی خوب و دوست داشتنی تلقی شود. این به آن معنا نیست که آن‌ها همیشه بدجنس هستند یا نمی‌توانند دیگران را دوست داشته باشند. اما به طور کلی، افراد دارای امتیاز بالا، کمتر از حد متوسط ​​خوب هستند.»

چگونه کسی تبدیل به سادیست روزمره می‌شود؟

سادیسم| زنی سادیست و منزوی در محل کار

والفیش می‌گوید: «به طور کلی، علت یا دلیلی که کسی می‌خواهد تلاش بیشتری برای صدمه زدن به دیگری انجام دهد این است که شخصی به طرز وحشتناکی با او رفتار کرده است. این شخص معمولا مادر، پدر یا خواهر و برادر بزرگتر آن‌ها بوده‌اند. فرد دارای سادیسم تبدیل به یک مخزن یا ظرف برای خصومت و شرارت می‌شود. این احساسات بیش از حد سمی برای هر کسی قابل تحمل نیست. آن‌ها چاره‌ای ندارند جز این که قربانی ضعیف‌تری پیدا کنند و سم خود را به طرف دیگر بریزند.»

دکتر والفیش می‌گوید: «در خانواده خود و در محل کار نمی‌توان به این افراد اعتماد کرد. هیچ کس هرگز نمی‌تواند با آن‌ها احساس امنیت کند. بنابراین، آن‌ها روابط واقعی ندارند. آن‌ها با استثمار، دستکاری و استفاده از افراد دیگر به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف خود درگیر می‌شوند. بهترین کار این است که با این افراد فاصله معقول داشته باشید. همیشه خوشایند باشید تا به هدف آن‌ها تبدیل نشوید. این به معنی بوسیدن آن‌ها نیست. این به آن معنا است که شما خود را به عنوان یک فرد خوش اخلاق معرفی می‌کنید. هرگز ریسک نکنید و به یکی از این افراد نزدیک نشوید. آن‌ها همیشه شما را پایین خواهند کشید.»

دکتر باکلز گفته است از یافتن چنین سطح پایینی از احساسات مثبت که توسط افراد دارای سادیسم گزارش شده، شگفت‌زده شده است. او بیان کرد: «آن‌ها فقط به خاطر جبران ناامنی ریشه‌دار یا عزت نفس پایین، این‌گونه عمل نمی‌کنند. جالب است که پس از یک عمل ظالمانه، به نظر می‌رسد روحیه آن‌ها بهتر می‌شود. این اتفاق نشان می‌دهد که اشتیاق سادیست برای ظلم و ستم از برخی نیازهای شیطانی ناشی می‌شود. اگرچه گمانه زنی است، اما فرضیه ما این است که سادیست‌ها دارای نقصی اساسی هستند که از طریق پاداش‌های بی‌رحمانه برطرف می‌شود.»

اختلال سادیسم جنسی چیست؟

قبل از بررسی این موضوع و پیش از آغاز مطلب باید واژه‌هایی را بهتر بشناسیم.

1. مازوخیسم

مازوخیسم یا خود آزاری نوعی اختلال جنسی -روانی است که در آن رضایت جنسی شخص به واسطه ایجاد درد جسمی شدید یا تحقیر وی به وجود خواهد آمد. شخص از اینکه تحت تاثیر درد قرار می‌گیرد، احساس لذت خواهد کرد.

2.اختلالات پارافیلیک یا پارافیلیا

هرگونه تمایل جنسی شدید و مستمری که جایگزین میل جنسی و موجب تحریک در فرد شود را پارافیلیا می‌نامند. این تمایل باید خارج از چارچوب رابطه جنسی سالم باشد.

قبل از انتشار نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5)، این اختلال با عنوان مازوخیسم و ​​سادیسم جنسی شناخته می‌شد. مازوخیسم و سادیسم جنسی اکنون به دو اختلال جداگانه اختلال مازوخیسم جنسی و اختلال سادیسم جنسی تقسیم شده است. هر دو به عنوان اختلالات پارافیلیک طبقه‌بندی می‌شوند. این اختلال مستلزم وجود پارافیلیایی است که باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه شده یا شامل آسیب شخصی یا خطر آسیب به دیگران باشد.

فرد می‌تواند پارافیلیا داشته باشید، اما اختلال پارافیلیک نداشته باشد. تنها در صورت ایجاد اختلال، آسیب یا خطر آسیب است که به یک فرد به یک تشخیص بالینی تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانید: درباره اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) چه می دانید؟ راه های درمان سوء ظن

علائم اختلال سادیسم جنسی

  • شخص باید دارای تخیلات مکرر و شدید جنسی، انگیزه‌های جنسی یا رفتارهای ناشی از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری باشد. این افکار و رفتارها باید بیش از شش ماه ادامه داشته باشد
  • فرد بر اساس این خواسته‌های جنسی با شخصی بدون رضایت رفتار کرده باشد
  • فرد با خیال پردازی‌ها و تمایلات جنسی باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجهی در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر عملکردهای مهم خود شود

در این مقاله به صورت گستره با بیماری‌هایی که امکان دارد با سادیسم اشتباه گرفته شوند، پرداختیم. همچنین موارد مختلف سادیسم را مورد بررسی قرار دادیم تا آگاهی مناسبی درباره این موارد به دست بیاوریم. نظر متخصصان را مرور کردیم و روش‌های برخورد با افراد سادیست روزمره که در جامعه حضور دارند را شناختیم. اما در هر صورت باید به علائم رفتاری این افراد دقت کنیم و در صورت مشاهده با متخصصان این حوزه مشورت داشته باشیم. درمان‌های دارویی و مشاوره‌ای بزرگ‌ترین کمک برای این افراد و اطرافیان‌شان خواهد بود.

منبع
everydayhealth

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا