مسائل جنسیناهنجاری جنسی

عوارض رابطه جنسی زیاد در مردان و زنان، مرز آن را بشناسید

عوارض رابطه جنسی زیاد هم در مردان و هم در زنان رخ می‌دهد، اگرچه ممکن است در مردان شایع‌تر باشد. رفتار جنسی بیش از حد، اختلال بیش‌جنس‌گرایی یا اعتیاد جنسی نامیده می‌شود. این یک مشغولیت بیش از حد به تخیلات، تمایلات یا رفتارهای جنسی است که کنترل آن دشوار خواهد شد. این عارضه باعث ناراحتی فرد می‌شود یا بر سلامت، شغل، روابط یا سایر بخش‌های زندگی او تاثیر منفی می‌گذارد.

عوارض رابطه جنسی زیاد برخواسته از انواع تجربیات جنسی لذت بخش و بدون ایمنی خواهد بود. به عنوان مثال می‌توان به خودارضایی، سکس سایبری، چندین شریک جنسی، استفاده از پورنوگرافی یا پرداخت هزینه برای رابطه جنسی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: درمان زود انزالی با وازلین! ۱۰ درمان‌ خانگی ضروری زود انزالی که به کمکتان می‌آید

آیا نزدیکی زیاد ضرر دارد؟

پاهای زن و مردی غریبه در آغوش هم که از عوارض رابطه جنسی زیاد بی اطلاع هستند|سیوطب

هنگامیکه مسائل جنسی به کانون اصلی زندگی شخص تبدیل شود، کنترل آن‌ دشوار و برای او و اطرافیانش بسیار مخرب و مضر خواهد بود. فعالیت جنسی زیاد و افسار گسیخته امکان دارد به عنوان رفتار جنسی اجباری در نظر گرفته شود.

مهم نیست که فعالیت جنسی فرد چه نامی ‌دارد، وقتی ماهیت دقیق آن رفتار، همه ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، به عزت نفس، روابط عاطفی بین خانواده، شغل، سلامت، روان و سایر مسائل زندگی آسیب‌های جدی وارد می‌کند. عوارض رابطه جنسی زیاد ناشی از تنوع‌طلبی و محافظت نشده به قدری چشم‌گیر است که احتمال دارد فرد را به انزوای محض بکشاند. اما با درمان و خودیاری، می‌توان یاد گرفت که عوارض رابطه جنسی زیاد را مدیریت کرد.

در برخی موارد، عوارض رابطه جنسی زیاد فرد را به درمان و مراقبت‌های پزشکی وا می‌دارد. اگر ترشحات غیرعادی، خونریزی غیرعادی یا مداوم، پارگی، درد همراه با ادرار، یا درد مداوم در ناحیه تناسلی ایجاد شود، باید فورا برای معاینه پزشکی اقدام کرد.

اما اگر تنها چیزی که رابطه جنسی برای فرد باقی گذاشته احساس رضایت (و شاید کمی خستگی) است، دلیلی برای ادامه ندادن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: اختلال تماشاگری؛ تصورات جنسی که زندگی فرد را مختل می‌کند

علائم رابطه جنسی زیاد

برخی نشانه‌ها مبنی بر اینکه فرد با رفتار جنسی زیاد از حد دست و پنجه نرم می‌کند عبارتند از:

 • فانتزی‌ها، تمایلات و رفتارهای جنسی مکرر و شدیدی که زمان زیادی از شخص می‌گیرد و او احساس می‌کند که تصورات جنسی خارج از کنترلش هستند.
 • احساس کاهش تنش ذهنی با انجام برخی رفتار‌های جنسی که بعد از آن احساس گناه یا پشیمانی سراغ فرد می‌آید
 • تلاش ناموفق برای کاهش یا کنترل تخیلات، تمایلات یا رفتار جنسی خود
 • استفاده از رفتار جنسی زیاد از حد برای فرار از مشکلات دیگر مانند تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس
 • رفتارهای جنسی که عواقب جدی مانند ابتلا یا ایجاد عفونت مقاربتی به شخص دیگری، از دست دادن روابط مهم، مشکل در محل کار، فشار مالی، یا مشکلات قانونی به همراه داشته باشد
 • مشکل داشتن در ایجاد و حفظ روابط سالم و پایدار

بیشتر بخوانید: پارافیلیک؛ انحراف جنسی که باعث بروز رفتارهای غیرطبیعی می‌شود

علت رابطه زیاد جنسی

اگرچه دلایل رفتار جنسی زیاد نامشخص است، اما موارد زیر دخیل هستند:

 • عدم تعادل مواد شیمیایی طبیعی مغز: برخی مواد شیمیایی در مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی) مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین به تنظیم خلق و خوی انسان کمک می‌کنند. سطوح بالای ترشح این مواد امکان دارد با رفتار جنسی بیش از حد و عوارض رابطه جنسی زیاد مرتبط باشد
 • تغییرات در مسیرهای مغزی: رفتار جنسی اجباری امکان دارد به مرور زمان به تغییراتی در مدارهای عصبی مغز، به ویژه در مراکز تقویت مغز منجر شده باشد. مانند سایر اعتیادها، محتویات و تحریکات جنسی شدیدتر معمولا در طول زمان برای کسب رضایت یا تسکین مورد نیاز خواهد بود
 • شرایطی که بر مغز تاثیر می‌گذارد: برخی بیماری‌ها یا مشکلات سلامتی، مانند صرع و زوال عقل باعث آسیب به بخش‌هایی از مغز می‌شوند که بر رفتار جنسی تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، درمان بیماری پارکینسون با برخی از داروهای آگونیست دوپامین باعث زیاده‌روی رفتار جنسی خواهد شد

بیشتر بخوانید: اختلال مبدل پوشی و ۹ علامتی که در ظاهر و رفتار فرد وجود دارد

فواید نزدیکی زیاد

همانطور که تحقیقات در سال 2021 گزارش می‌دهد، فعالیت جنسی مزایایی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • بهبود خواب: تحقیقات نشان داده است که ارگاسم به بهبود خواب کمک می‌کند. بر اساس این یافته‌های پژوهشی، ارگاسم با شریک زندگی با درک نتایج خواب بهتر و ارگاسم از طریق خودارضایی با کیفیت خواب بهتر ارتباط داشت
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی: تحقیقات قدیمی‌تر در سال 2004 نشان داد افرادی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی داشتند، دارای سطح بالاتری از IgA بودند، آنتی‌بادی که با پاتوژن‌ها مبارزه می‌کند
 • آزادسازی اکسی توسین: این هورمون تاثیر مثبتی بر استرس، اضطراب و نحوه پردازش افراد با تجربیات منفی دارد
 • کاهش کورتیزول: این هورمون با استرس ارتباط مستقیم دارد و سطوح بالای آن تاثیر منفی زیادی بر سلامت جسمی و روانی خواهد داشت. تحقیقات نشان داد که تحریک جنسی باعث کاهش کورتیزول می‌شود

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خانگی زگیل دهانی، با ساده‌ترین مواد از سیر تا زردچوبه

 • بهبود سلامت جسمانی: فعالیت جنسی به عنوان ورزش بدنی محسوب می‌شود که برای سلامت قلب و عروق و مغز مفید به نظر می‌رسد. تحقیقات نشان داد که فعالیت جنسی با شدت متوسط به عنوان ورزشی مهم به حساب می‌آید
 • افزایش طول عمر برای مردان: برای مردان، فعالیت جنسی، علاقه به رابطه جنسی و کیفیت زندگی جنسی افراد با امید به زندگی طولانی‌تر ارتباط مثبت دارد. همچنین، فعالیت جنسی با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان و علل دیگر مرتبط بود

در واقع با به حداقل رساندن عوارض رابطه جنسی زیاد، نزدیکی جنسی می‌تواند تاثیر مثبتی بر رضایت و شادی کلی فرد از زندگی داشته باشد. سطوح پایین‌تر فعالیت جنسی احتمال دارد با افزایش میزان مرگ‌ و میر و میزان ناخوشی‌ها مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید: میل جنسی به کودکان+۹ پیامدجبران ناپذیر آزار جنسی برای کودکان

عوامل خطر رابطه جنسی زیاد

رفتار جنسی زیاد هم در مردان و هم در زنان دور از ذهن نیست، اگرچه در مردان شایع‌تر به نظر می‌رسد. رفتار جنسی زیاد هر کسی را بدون در نظر گرفتن گرایش جنسی تحت تاثیر قرار خواهد داد. عواملی که ممکن است عوارض رابطه جنسی زیاد را افزایش دهند عبارتند از:

سهولت دسترسی به محتوای جنسی: پیشرفت در فناوری و رسانه‌های اجتماعی امکان دسترسی به تصاویر و اطلاعات جنسی فشرده را فراهم کرده است.

حریم خصوصی: پنهان کاری فعالیت‌های جنسی بیش از حد باعث می‌شود که این مشکلات در طول زمان بدتر شوند.

همچنین، خطر افزایش عوارض رابطه جنسی زیاد امکان دارد در افرادی رخ دهد که دارای موارد زیر هستند:

 • مشکلات مصرف الکل یا مواد مخدر
 • شرایط سلامت روان نامتعادل، مانند اختلال خلقی (افسردگی یا اضطراب)، یا اعتیاد به قمار
 • درگیری‌های خانوادگی یا اعضای خانواده با مشکلاتی مانند اعتیاد
 • سابقه سوء استفاده فیزیکی یا جنسی

بیشتر بخوانید: اختلال جنسی پیر دوستی و ۵ عامل اصلی ایجاد این انحراف جنسی

عوارض رابطه جنسی زیاد

عفونت‌های مقاربتی از عوارض رابطه جنسی زیاد|سیوطب

رفتار جنسی خارج از چهارچوب پیامدهای منفی بسیاری به همراه دارد که هم بر شخص و هم بر دیگران تاثیر می‌گذارد. برخی از عوارض‌ این ناهنجاری جنسی عبارتند از:

 • پذیرفتن احساس گناه، شرمساری و عزت نفس پایین
 • ابتلا به سایر شرایط سلامت روان مانند افسردگی، خودکشی، پریشانی شدید و اضطراب
 • نادیده گرفتن یا دروغگویی به شریک زندگی و خانواده
 • آسیب رساندن یا از بین بردن روابط معنادار
 • از دست دادن تمرکز به دلیل پرداختن به فعالیت جنسی یا جستجوی پورنوگرافی اینترنتی در محل کار به طوری که شغل شخص به خطر بیافتد
 • بدهی‌های مالی با خرید پورنوگرافی و خدمات جنسی به بار آوردن
 • ابتلا به HIV، هپاتیت یا سایر عفونت‌های مقاربتی یا انتقال یک عفونت مقاربتی به شخص دیگری
 • درگیری با مصرف مواد ناسالم، مانند استفاده از مواد مخدر تفریحی یا نوشیدن بیش از حد الکل
 • دستگیری به خاطر جرایم جنسی از عوارض رابطه جنسی زیاد که گاهی منتهی به تجاوز خواهد شد

بیشتر بخوانید : اعتیاد به پورنوگرافی و ۵ اثر مخرب آن که زندگی شما را مختل می‌کند

عوارض نزدیکی زیاد برای زنان

یک متخصص زنان و زایمان در کالیفرنیا و نویسنده کتاب شناسی و او شناسی، میگوید: خطر فیزیکی اصلی داشتن رابطه جنسی زیاد، تورم بیش از حد واژن و لابیا است. او توضیح میدهد: با تحریکات جنسی زیاد، واژن و لابیاها با خون غرق می‌شوند و این می‌تواند منجر به تورم و درد بیش از حد در تماس جنسی شود.

یک جلسه رابطه جنسی طولانی امکان دارد باعث خشک شدن روغن طبیعی واژن شود و اصطکاک و درد به همراه داشته باشد. خشکی واژن در زنان یائسه نیز گاهی رخ می‌دهد و در نتیجه در هنگام تماس و دخول جنسی، در داخل واژن احساس سوزش ایجاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تن مالی یا پارافیلیا و ۸ نوع خطرناک این انحراف جنسی

عوارض نزدیکی زیاد برای مردان

تجربه ناراحتی مشابه زنان در صورت زیاده روی از جمله عوارض رابطه جنسی زیاد به شمار می‌آید. آلت تناسلی امکان دارد درد، تورم و کبودی را تجربه کند و حتی شخصی در ادرار کردن دچار مشکل شود.

وقتی صحبت از آلت تناسلی شد، بزرگتر بودن همیشه بهتر نیست، به خصوص اگر فرد زیاد رابطه جنسی داشته باشد. چرا که آلت تناسلی ضخیم‌تر باعث می‌شود واژن احساس سیری بیشتری داشته باشد، کشش بیش از حد دردناک و ناراحت خواهد بود و حتی امکان دارد منجر به پارگی واژن شود.

از دیگر عوارض رابطه جنسی زیاد در مردان خطر ابتلا به عفونت‌های مثانه است که به دلیل اختلال در تعادل pH طبیعی واژن است، زمانی که باکتری‌های واژن و مقعد راه خود را به مثانه پیدا می‌کنند. برای جلوگیری از این امر، پس از دخول جنسی با شریک زندگی خود، عادت به تخلیه مثانه خود کنید.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

عوارض رابطه با چند نفر

سرطان دهانه رحم از عوارض رابطه جنسی زیاد|سیوطب

افزایش تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به عفونتهای مقاربتی را به شدت افزایش می‌دهد. محققان دریافتند که عوارض رابطه جنسی زیاد یعنی داشتن 10 شریک جنسی یا بیشتر در طول زندگی، خطر ابتلا به سرطان را در مقایسه با داشتن یک شریک جنسی افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان زود انزالی با تغذیه ۱۵ غذای مفید؛ از مارچوبه تا کرفس

ایجاد بیماری از عوارض رابطه جنسی زیاد

به عنوان مثال، هپاتیت B و C خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می‌دهد. و ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر به عنوان HPV شناخته می‌شود، خطر ابتلا به موارد زیر را به همراه دارد:

با این حال، یک مطالعه قدیمی در سال 2014 نشان داد، مردانی که بیش از 20 شریک جنسی زن داشتند، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دادند. این مطالعه نشان داد که مردان با بیش از 20 شریک جنسی مرد با خطر بیشتر ابتلا به سرطان پروستات روبرو هستند.

داشتن چندین شریک خطر انتقال HIV را افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید : سادیسم چیست و سادیست کیست؟

تاثیر روانی ناشی از عوارض رابطه جنسی زیاد

یک مطالعه در سال 2018 به ارتباط بین افسردگی، مصرف مواد و تعداد شرکای جنسی افراد پرداخت. این مطالعه شامل 199 زن شمالی و بومی13 تا 17 ساله از مناطق شمال غربی، کانادا بود.

هیچ ارتباط مستقیمی بین افسردگی و شرکت کنندگان دارای شرکای جنسی متعدد در این مطالعه یافت نشد. اما افسردگی مستقیما بر مصرف مواد تاثیر می‌گذارد و سپس مصرف مواد بر تعداد شرکای جنسی تاثیر خواهد گذاشت.

یک مطالعه مربوط به سال 2013 نیز ارتباطی بین مصرف مواد و داشتن چند شریک جنسی پیدا کرد، اما هیچ ارتباطی بین اضطراب یا افسردگی و داشتن چند شریک جنسی به دست نیامد. در واقع افسردگی از عوارض رابطه جنسی زیاد به صورت مستقیم به شمار نمی‌آید بلکه از عوارض غیر مستقیم محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: مازوخیسم به چه معناست و به چه کسانی مازوخیست می‌گویند؟

تاثیر فیزیکی رابطه جنسی زیاد

تحقیقات نشان داده که افزایش متناوب رابطه جنسی با کاهش خطر ابتلا به مشکلات مرگبار قلبی، سرطان پروستات و سرطان سینه ارتباط تنگاتنگ دارد.

در میان 1158 شرکت‌کننده زن و 1046 مرد، که 57 تا 85 سال سن داشتند و در ایالات متحده زندگی می‌کردند، فراوانی و کیفیت رابطه جنسی، اثرات محافظتی در برابر مشکلات قلبی عروقی در زندگی بعدی داشت.

فعالیت جنسی باعث ترشح اندورفین می‌شود که محققان آن را با افزایش سطح فعالیت سلول‌های کشنده طبیعی مرتبط دانسته‌اند. این فعالیت شامل کمک به مبارزه با سلولهای سرطانی و عفونت‌ها است.

بیشتر بخوانید:  تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

تاثیر عاطفی رابطه جنسی زیاد

نظرسنجی ملی بریتانیا در مورد نگرش‌ها و سبک‌های زندگی در سال 2017 به عوامل مؤثر بر عدم علاقه به رابطه جنسی در میان 6669 زن و 4839 مرد 16 تا 74 ساله پرداخت. شرکت کنندگان گزارش کردند که در سال گذشته یک یا چند شریک جنسی هم‌جنس داشتند.

این نظرسنجی نشان داد که زنانی که در سال گذشته سه شریک جنسی یا بیشتر داشتند نسبت به زنانی که یک شریک جنسی در آن دوره داشتند، سطوح پایین علاقه جنسی را کمتر گزارش کردند.

این نظرسنجی هیچ ارتباطی بین تعداد شرکای جنسی و تمایل جنسی کم در مردان پیدا نکرد.

بیشتر بخوانید : بهداشت جنسی آقایان با ۹ نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

عوارض زیاد ارضا شدن در یک روز

فردی خسته و بی حال متاثر از عوارض رابطه جنسی زیاد|سیوطب

فارغ از مزایای محدود خود ارضایی بدون شک عوارض ارضا شدن افراطی در یک روز بسیار زیاد است. عوارض موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • خستگی و بی‌حالی
 • ریزش شدید مو
 • کاهش عملکرد حافظه و تمرکز
 • انزال زودرس
 • تاری دید
 • اختلال در نعوظ

بیشتر بخوانید: بهداشت واژن و تمامی نکاتی که باید در خصوص آن بدانید!

تشخیص عوارض رابطه جنسی زیاد

یک بحث مداوم در جامعه روانپزشکی در مورد اینکه دقیقا چگونه رفتار جنسی زیاد از حد را تعریف کنیم وجود دارد زیرا تعیین اینکه چه زمانی رفتار جنسی مشکل ساز می‌شود همیشه آسان نیست.

بسیاری از متخصصان سلامت روان از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، به عنوان راهنمایی برای تشخیص مشکلات سلامت روان بهره می‌برند.

از آنجایی که رفتار جنسی افراطی در DSM-5، طبقه‌بندی تشخیصی خاص خود را ندارد، عمدتا به عنوان زیر مجموعه‌ای از وضعیت سلامت روان دیگری، مانند اختلال کنترل تکانه یا اعتیاد رفتاری، تشخیص داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۲۲ درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل

پزشک یا سایر متخصصان سلامت روان با انجام یک ارزیابی روان‌شناختی به بروز عوارض رابطه جنسی زیاد پی می‌برند. این ارزیابی با طرح سوالاتی همراه است که مواردی را در بر می‌گیرد. این موارد عبارتند از:

 • سلامت جسمی ‌و روانی و همچنین بهزیستی عاطفی کلی شخص
 • افکار، رفتارها و اجبارهای جنسی که کنترل آن‌ها سخت باشد
 • استفاده از مواد مخدر تفریحی و الکل
 • خانواده، روابط و موقعیت اجتماعی
 • مشکلات ناشی از رفتار جنسی شخص
 • با اجازه از فرد، متخصص سلامت روان امکان دارد از خانواده و دوستان او درخواست دیدار کند

بیشتر بخوانید : علائم زگیل تناسلی در مردان، راه‌های درمان و چگونگی پیشگیری از آن

درمان عوارض رابطه جنسی زیاد

درمان رفتار جنسی افراطی معمولا شامل روان درمانی، داروها و گروه‌های خودیاری است. هدف اولیه درمان، کمک به شخص در مدیریت هوس‌ها و کاهش رفتارهای بیش از حد و در عین حال حفظ فعالیت‌های جنسی سالم است.

فرد مبتلا به رابطه جنسی زیاد امکان دارد برای بیماری‌های روانی دیگری نیز نیاز به درمان داشته باشد. افرادی که دارای رفتار جنسی خارج از چهارچوب اخلاقی هستند، اغلب با عوارض رابطه جنسی زیاد مانند سوء مصرف الکل یا مواد مخدر، تنش‌های روانی مانند اضطراب یا افسردگی نیاز به درمان موازی دارند.

افرادی که سایر اعتیادها یا مشکلات شدید سلامت روان دارند یا برای دیگران خطرناک هستند احتمالادر ابتدا از درمان بستری بهره‌مند شوند. چه بستری و چه سرپایی، احتمال دارد درمان عوارض رابطه جنسی زیاد در ابتدا شدید باشد. گاهی درمان دوره‌ای و مداوم در طول سال‌ها برای جلوگیری از عود پیش روی شخص قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

روان درمانی رابطه جنسی زیاد

روان درمانی که گفتار درمانی نیز نامیده می‌شود، در مدیریت رفتار جنسی کمک می‌کند. انواع روان درمانی عبارتند از:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): کمک می‌کند تا باورها و رفتارهای ناسالم و منفی را شناسایی کرده و آن‌ها را با روش‌های سازگارتر برای مقابله جایگزین کرد. شخص راهبردهایی را یاد می‌گیرد تا این رفتارها را کمتر خصوصی کند و با دسترسی آسان به محتوای جنسی تداخل به وجود آورد
 • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد: که شکلی از CBT است و بر پذیرش افکار و انگیزه‌ها و تعهد به استراتژی‌هایی برای انتخاب اقداماتی که با ارزش‌های مهم سازگارتر است، تاکید می‌کند
 • روان درمانی روان پویشی: روی افزایش آگاهی شخص از افکار و رفتارهای ناخودآگاه، ایجاد بینش‌های جدید در مورد انگیزه‌ها و حل تعارض تمرکز دارد

بیشتر بخوانید : واکسن گارداسیل؛ پیشگیری از زگیل تناسلی تا سرطان گردن رحم

داروهای مورد استفاده برای درمان عوارض رابطه جنسی زیاد

علاوه بر روان درمانی، برخی داروها در درمان نقش مهمی دارند؛ زیرا بر روی مواد شیمیایی مغز مرتبط با افکار و رفتارهای وسواسی اثر می‌گذارند. داروهایی که برای درمان عوارض رابطه جنسی زیاد استفاده می‌شوند، اغلب برای سایر بیماری‌ها نیز تجویز می‌شوند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی: انواع خاصی از داروها که برای درمان افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواس فکری استفاده می‌شوند در کنترل رابطه جنسی زیاد هم تا حدودی اثرگذار هستند
 • نالترکسون (Vivitrol): به طور کلی برای درمان وابستگی به الکل و مواد افیونی تجویز می‌شود و بخشی از مغز را که با برخی رفتارهای اعتیادآور احساس لذت می‌کند مسدود می‌سازد. به همین خاطر اثرگذاری آن به اعتیادهای رفتاری مانند رفتار جنسی زیاد یا اختلال قمار نیز دور از ذهن نیست
 • تثبیت کننده‌های خلق و خو: این داروها معمولا برای درمان اختلال دوقطبی مصرف می‌شوند ولی درکاهش میل جنسی هم تاثیر دارند
 • آنتی آندروژن‌ها: این داروها اثرات بیولوژیکی هورمون‌های جنسی (آندروژن‌ها) را در مردان کاهش می‌دهند. به توجه به اینکه این دارو میل جنسی را کاهش می‌دهد، اغلب برای درمان عوارض رابطه جنسی زیاد در مردانی که رفتار جنسی خطرناک دارند تجویز خواهد شد

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی؛ آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

گروه‌های خودیاری

گروه‌های خودیاری و حمایتی برای افرادی که رفتار جنسی زیاد دارند و همچنین برای مقابله با عوارض رابطه جنسی زیاد مفید هستند.

 

یادداشت پایانی

با توجه به اینکه علت رفتار جنسی زیاد هنوز به طور کامل شناخته شده نیست، چگونگی درمان و پیش‌گیری از آن با چالش‌هایی روبرو است. اما چند چیز امکان دارد به کنترل این نوع رفتارها کمک کند:

برای درمان عوارض رابطه جنسی زیاد باید زودتر کمک گرفت. شناسایی و درمان علائم اولیه به جلوگیری از بدتر شدن رفتار جنسی بیش از حد در طول زمان، از بین رفتن شرم، مشکلات رابطه و اعمال مضر می‌انجامد. باید به دنبال درمان زود هنگام برای اختلالات سلامت روان بود. رفتار جنسی زیاد گاهی با افسردگی یا اضطراب بدتر خواهد شد.

با شناسایی مشکلات سوء مصرف الکل و مواد مخدر می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. اعتیاد به مواد مخدر باعث از دست دادن کنترل و منجر به قضاوت ضعیف خواهد شد که فرد را به سمت رفتارهای جنسی ناسالم سوق می‌دهد.

با دوری از موقعیت‌های پرخطری که منتهی به وسوسه شدید می‌گردد، از رویارویی با عوارض رابطه جنسی زیاد در امان خواهید بود.

 

سوالات متداول عوارض رابطه جنسی زیاد 

آیا رابطه جنسی زیاد عوارض خطرناکی به همراه دارد؟

در بیشتر موارد نزدیکی بیش از حد فرد را به سمت تنش‌های روانی سوق می‌دهد. ابتلا به بیماری‌های بسیار خطرناک مانند ایدز، هپاتیت و برخی دیگر از عارضه‌های مقاربتی (مانند سوزاک، زگیل تناسلی) و انتقال آن‌ها به دیگران و همچنین اعتیاد از جمله خطراتی است که در کمین افرادی با رابطه جنسی زیاد خواهند بود.

آیا عوارض رابطه جنسی زیاد با دارو قابل درمان است؟

اینکه کدام دارو یا داروها برای درمان بهترین هستند به وضعیت شخص و سایر شرایط سلامت روانی او بستگی دارد. آنتی آندروژن‌ها، داروهای ضد افسردگی، نالترکسون و تثبیت کننده‌های خلق و خو با کاهش و کنترل میل جنسی به درمان عوارض رابطه جنسی زیاد کمک می‌کنند.

آیا رابطه جنسی زیاد مفید است؟

با توجه به مشاهدات تا زمانی که رفتار جنسی زیاد به سلامت روان شخص آسیب وارد نکند و از او در محیط اجتماعی مهره‌ای خطرناک نسازد، می‌توان گفت رابطه جنسی زیاد فاقد اشکال است. عملکرد جنسی زیاد با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی بالا به خواب، سلامت جسمانی، بهبود سیستم ایمنی و افزایش اعتماد به نفس شخص کمک می‌کند.

منبع
mayoclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا