بهداشت جنسیمسائل جنسی

بهداشت واژن و تمامی نکاتی که باید در خصوص آن بدانید!

بهداشت واژن و توجه به سلامتی شخصی برای بانوان اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل مهم‌ترین توصیه برای تمامی زنان رعایت حداکثری بهداشت واژن و بهداشت جنسی‌شان است. در واقع واژن از حساس‌ترین‌ اندام‌هایی‌ است که در صورت بروز مشکل برای آن سلامتی کلی زنان به مخاطره می‌افتد.

در صورت بروز هرگونه از بیماری‌هایی که امکان پیدایش در این ناحیه را دارند، ممکن است شرایط وخیمی برای بیمار ایجاد شود. در نتیجه نیاز به روند تخصصی تشخیص و درمان‌های جدی‌تر احساس می‌شود.

بنابراین به منظور پیشگیری از بروز هرگونه شرایط بد نیاز است که افراد نسبت به نکات بهداشتی در این ناحیه از بدن‌شان نهایت دقت را داشته باشند. برای آنکه هرچه بیشتر با موارد مهم رعایت بهداشت واژن آشنا شوید، بهتر است با ما در این اخبار پزشکی و سلامتی سیوطب همراه باشید.

بهداشت واژن چیست؟

در مواردی که برخی از زنان با تاکید بر بهداشت واژن مواجه می‌شوند این نکته به ذهن‌شان متبادر می‌شود که بهداشت صرفا به شستشو اشاره دارد. در حالی‌که بهداشت واژن صرفا یکی از معانی آن شستشوی واژن است. علاوه بر شستشو تعداد زیادی از فعالیت‌های‌ مخلتف وجود دارند که زیر مجموعه بهداشت واژن قرار می‌گیرند. در نتیجه نیاز است که تمامی نکات در خصوص بهداشت واژن که متخصص زنان و زایمان ارائه می‌کنند را بدانید.

بیشتر بخوانید: عوارض تامپون چیست و چطور می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد؟

شستشوی واژن و بهداشت واژن

متخصص زنان همواره تذکر می‌دهد که از شستشوی بخش‌های داخلی واژن پرهیز کنید|سیوطب

از مهم‌ترین‌ نکاتی که همواره از سوی متخصصان مختلف به زنان گوشزد می‌شود این است که هرگز نباید بخش‌های‌ داخلی واژن شسته شود. زیرا می‌تواند زمینه ساز خطرات جدی‌تر باشد. برای این که بهداشت واژن رعایت شود صرفا نیاز است که شما بخش‌های‌ بیرون آلت تناسلی را بشویید.

بیشتر بخوانید: کاپ قاعدگی و طریقه استفاده از این محصول دوست‌داشتنی

چرا نباید بخش‌های‌ داخلی واژن را بشوییم؟

بر حسب پژوهش‌های‌ صورت گرفته از سوی بسیاری از متخصصان مشاهده شده است که واژن به طور طبیعی دارای ترشحاتی خاص است. این دسته از ترشحات به طور کامل به بهبود بهداشت واژن کمک می‌کنند. بنابراین نیاز نیست که با شستشوی مداوم در فعالیت‌های‌ طبیعی بدن مداخله انجام دهید.

زمانی که شما بخش‌های‌ داخلی واژن را شستشو می‌دهید تمامی ترشحات از سطح پوست و نواحی داخلی واژن پاک می‌شود. در نتیجه واژن در برابر میکروب‌ها و باکتر‌هایی‌ که وجود دارند آسیب‌پذیری بالایی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: خشونت جنسی و آمارهای ضد و نقیض آن+آثار روانی پس از آن

نحوه شستشوی بخش‌های‌ بیرونی واژن

توصیه می‌شود در صورتی که می‌خواهید بخش‌های‌ بیرونی واژن‌تان را شستشو دهید، حتما از آب ولرم استفاده کنید. آب سرد و آب خیلی گرم می‌تواند به سطح پوست شما آسیب بزند. بنابراین نیاز است که دمای آب متعادلی را انتخاب کنید.

بهتر است که نحوه و جهت شستشوی واژینال از بخش جلو به بخش عقبی باشد. زیرا ممکن است که میکروب‌هایی‌ در دهانه مقعد وجود داشته باشد که به سمت واژن حرکت کند. در نتیجه بروز عارضه‌های‌ مختلفی برای واژن از جمله عفونت بسیار نزدیک خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی بارداری؛ آیا در دوران بارداری می‌توان رابطه جنسی داشت؟

استفاده از صابون معطر برای شستشوی واژن

صابون معطر می‌تواند بهداشت واژن را به خطر بیندازد|سیوطب

در اغلب موارد توصیه می‌شود که بهتر است از مواد شوینده دارای بو استفاده نکنید. اما اگر می‌خواهید از صابون یا ماده‌های‌ شستشو دهنده استفاده کنید باید نکاتی را در نظر بگیرید. برای مثال نباید صابون و سایر مواد به بخش‌های‌ داخلی واژن رسوخ کند. زیرا می‌تواند زمینه ساز بروز عفونت‌های‌ مختلف دستگاه تناسلی شود.

از سوی دیگر نیز دستمال‌هایی‌ که برای پاک کردن خودتان استفاده می‌کنید نباید بودار باشد. همان‌طور که می‌دانید برای بودار شدن انواع وسایل‌های‌ بهداشتی از مواد مختلف استفاده می‌شود. در نتیجه این مواد می‌توانند به دلیل ماهیت شیمیایی خود آسیب‌هایی‌ را به واژن وارد کنند.

به طور کلی باید به شما بگوییم تمامی محصولاتی که معطر هستند اعم از دستمال‌های‌ معطر یا صابون‌های‌ معطر نمی‌توانند گزینه خوبی برای شستشوی آلت تناسلی باشند. در نتیجه از هرگونه از این مدل وسایل‌ها دوری کنید.

برای مثال این روز‌ها می‌بینیم که دستمال‌های توالتی که تولید می‌شوند معطر هستند. این محصول شاید در هنگام استفاده در ناحیه دست بتواند نتایج مثبتی داشته باشد و حس خوبی به شما بدهد، اما در بخش واژینال با پیامد‌های‌ جدی‌ روبه‌رو است.

بیشتر بخوانید: عوارض کاپ قاعدگی؛ کاپ قاعدگی می‌تواند جای پدهای بهداشتی را بگیرد؟

محصولات برای کاهش بوهای بد واژن

این روزها شرکت‌های‌ مختلفی به تولید و عرضه انواع محصولاتی می‌پردازند که برای بهبود وضعیت بوی بد واژن استفاده می‌شود. اما باید بدانید که این دسته از محصول ها ابدا از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار نیستند. در نتیجه باید نهایت دقت را داشته باشید که این محصولات را نباید مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که بدن زنان در اثر استفاده از این مواد شوینده و خوش بو کننده تحریک شوند تا حد زیاد می‌توانند عوارض و خطرات را در پی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ژل شستشوی بانوان چیست ؟

راهکارهای رفع بوی بد واژن

برخی از زنان به طور اشتباه فکر می کنند که بهداشت واژن صرفا شستشوی آن است|سیوطب

بسیاری از زنان با این عارضه بسیار آزار دهنده روبه‌رو هستند. این وضعیت می‌تواند روی اعتماد به نفس آن‌ها اثر بگذارد و باعث شود نسبت به خود حس خوبی نداشته باشند. به همین دلیل نیاز است که روند درمانی برای این کار طی شود.

اما متاسفانه بسیاری از زنان از بدترین و خطرناک‌ترین‌ تکنیک‌ها در جهت بهبود این وضعیت کمک می‌گیرند. برای مثال از صابون‌های‌ بی‌کیفیت استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی آقایان با 9 نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

در این موارد نیاز است که ابتدا به متخصصان مربوطه مراجعه کنید. در ادامه زمانی که علت اصلی این عارضه تعیین شد بهترین روش درمانی متناسب با وضعیت ایجاد شده به کار گرفته شود. برای مثال در صورتی که عفونت‌های‌ باکتریایی و قارچی سبب بروز بوهای بد دهانه واژن شود می‌توانیم با پشت سر گذاشتن روند درمانی به بهبود وضعیت بپردازیم.

در صورتی که این عارضه درمان نشود هرچقدر که از انواع محصولات هم استفاده کنید، هرگز علل برطرف نخواهند شد. در نتیجه شما نمی‌توانید امیدوار باشید که بوی بد واژن از بین برود. پس برای روند درمان باید به طور ریشه‌ای درمان را پیگیری کنید.

بیشتر بخوانید: لوبریکانت چیست؟فواید و عوارض لوبریکانت ها به همراه طرز استفاده

ترشحات غیرعادی واژن

به طور کلی واژن ترشحاتی دارد که در مواردی آن‌ها عادی هستند. اما برخی از انواع ترشحات بسیار غیرطبیعی بوده و حاکی از بروز مشکلات در دهانه واژن خواهند بود.

مثلا در صورتی که ترشحات واژینال خاکستری رنگ باشند یا اینکه به رنگ زرد و سبز باشند، نیاز است روند تشخیص این وضعیت انجام شود.

بیشتر بخوانید: بهترین تغذیه دوران قاعدگی چیست؟

بهداشت واژن در دوران عادت ماهیانه

از مهم‌ترین‌ معضلاتی که دختران و زنان جوان دارند شستشوی واژن در دوران عادت ماهیانه است. زیرا در این دوره دستگاه تناسلی از حساسیت بالایی برخوردار است و نیاز است که نهایت دقت را در شستشو و بهداشت واژن داشته باشید.

در این موارد متخصص زنان و زایمان توصیه می‌کند که ضروری است روند شستشوی واژن محدود به بخش‌های‌ بیرونی باشد.

در نتیجه میکروب‌ها و عوامل باکتریایی نباید در بخش‌های‌ مخلتف واژن تجمع داشته باشد. زیرا می‌تواند زمینه‌ساز بروز عفونت‌های‌ مختلف دستگاه تناسلی زنان شود.

بیشتر بخوانید: انواع کیست تخمدان و شناخت علائم هر کدام از کیست‌ها

دوش واژینال و بهداشت واژن

دوش واژینال برای بهداشت واژن خطرساز است|سیوطب

اول باید به شما بگوییم که دوش واژینال چیست. در صورتی که شما به طور کامل بخش‌های‌ داخلی واژن را بشویید، دوش واژینال صورت گرفته است. برای مثال تصور کنید که مقدار قابل توجهی آب به بخش‌های‌ داخلی واژن برسد یا اینکه از برخی مواد شوینده دستگاه تناسلی در ناحیه واژن کمک بگیرید.

البته ابزاری هم برای این کار وجود دارد که می‌تواند مایعات مورد نظر را به داخل واژن پمپاژ کند. برخی از زنان به طور ناآگاهانه و وسواس‌گونه سعی می‌کنند که برای بهداشت واژن دوش واژینال داشته باشند. اما همان‌طور که در بخش‌های‌ قبلی گفته شد باید به طور کامل از شستشوی بخش‌های‌ داخلی واژن پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

شستشوی واژن علاوه بر این که باعث می‌شود میزان ترشحات واژینال کم شود از سوی دیگر با از بین رفتن ترشحات ضد عفونی کننده طبیعی واژن، منجر به آسیب‌پذیری بالای این ناحیه بدنی زنان خواهد شد.

انواع خطرات ناشی از دوش واژینال موارد زیر هستند:

 • بروز بیماری‌های‌ عفونی و عفونت قارچی و باکتریال در ناحیه واژن
 • بروز بیماری‌های‌ مقاربتی یا جنسی
 • بروز اختلالاتی در دستگاه تناسلی مربوط به بارداری
 • بروز اختلالاتی در دستگاه تناسلی در زمینه زایمان
 • بروز اختلالاتی در زمینه روند طبیعی عادت ماهیانه

بیشتر بخوانید: اولین علامت یائسگی، نشانه‌ها، فواید و مدت زمان

بهداشت واژن بعد از برقراری رابطه جنسی

ضرورت دارد که بعد از انجام رابطه جنسی یک نوبت ادرار کنید. زیرا این ادرار می‌تواند تا حد زیادی مواد آلوده را از بدن و کانال واژن خارج کند. در نتیجه احتمال بروز انواع عفونت به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: خصومت با زنان؛ از آزار کلامی تا خشونت فیزیکی و جنسی

لباس زیر و بهداشت واژن

از جمله نکاتی که تقریبا تمامی زنان از آن آگاه هستند، استفاده از لباس زیر با کیفیت و مناسب است. به طور کلی لباس زیر باید نخی باشد و کیفیت بالایی داشته باشد. از سوی دیگر نیز ضرورت دارد پاکیزگی لباس‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که لباس زیر شما خیس یا مرطوب است بهتر است که آن را تعویض کنید.

نکته دیگر اینکه تلاش کنید در فواصل زمانی کوتاهی لباس زیر خود را عوض کنید. این کار باعث می‌شود میکروب‌ها در لباس زیر جمع نشده و از همان کانال به واژن وارد نشوند.

بیشتر بخوانید: یائسگی زودرس؛ چه زنانی در معرض ابتلا هستند؟

بهداشت واژن و مراجعه به متخصصان

در مواردی توصیه می‌شود که حتما به متخصصان مربوطه مراجعه کنید. در صورتی که با علائم زیر مواجه شدید در اسرع وقت به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

 • در صورتی که در هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد می‌کنید
 • در صورتی که در هنگام ادرار کردن دردی را تجربه می‌کنید
 • در صورتی که واژن‌تان بوی بدی می‌دهد
 • در صورتی که ترشحات غیرعادی را در لباس زیر خود مشاهده می‌کنید
 • در صورتی که در بخش‌های‌ مختلف واژینال احساس خارش می‌کنید
 • بروز التهابات در نواحی مختلف واژن
 • مشاهده خونریزی‌ها و لکه بینی‌های‌ غیرعادی

بیشتر بخوانید: عوارض کیست تخمدان؛ از پیچ‌خوردگی تخمدان تا خونریزی داخلی

خاتمه

در این مقاله به تمامی پرسش‌هایی که در خصوص بهداشت واژن پرسیده می‌شود، پاسخ داده شد. در صورتی که احساس می‌کنید یکی از عوامل خطر در ناحیه واژن شما ایجاد شده است، هرگز از خاطر نبرید که متخصصان اولین گزینه‌ای باشند که برای روند درمان به آن ها فکر می‌کنید. هرگز به خوددرمانی روی نیاورید. انواع تکنیک‌های خانگی و جوشانده‌های گیاهی می‌تواند باعث بروز خطرات جدی‌تر شود. بنابراین بهتر است این گزینه‌ها را برای همیشه از ذهن خود دور نگه دارید. زیرا به طور علمی مورد شک و شبهه قرار دارند.

منبع
nhs.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا