مسائل جنسیناهنجاری جنسی

پارافیلیک؛ انحراف جنسی که باعث بروز رفتارهای غیرطبیعی می‌شود

پارافیلیک (paraphilia)؛ تمایل جنسی شدید و پایدار است که در زمره اختلالات روانی طبقه‌بندی می‌شود. پارافیلیک، انحراف جنسی است که باعث بروز رفتارهای غیرطبیعی از سوی فرد مبتلا می‌شود.

پارافیلیک در واقع نوعی آزارخواهی و آزارگری است که هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود. به همین دلیل شناخت این اختلال و انواع آن بسیار حائز اهمیت است.

به بیان دیگر، پارافیلیک؛ رفتارهای جنسی غیرطبیعی هستند که با تخیلات و تمایلات جنسی شدید مشخص می‌شوند که مدام عود می‌کنند. تمایلات و رفتارها ممکن است شامل اشیا، فعالیت‌ها یا موقعیت‌های غیرعادی باشد که معمولا توسط دیگران از نظر جنسی، تحریک‌کننده تلقی نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: اختلال مبدل پوشی و ۹ علامتی که در ظاهر و رفتار فرد وجود دارد

پارافیلیک چیست؟

اکسسوری هایی که در سکس شاپ ها وجود دارد|سیوطب

پارافیلیا می‌تواند منجر به مشکلات شخصی، اجتماعی و شغلی شود و فرد مبتلا به پارافیلیا را می‌توان منحرف نامید. رفتارهای مرتبط نیز ممکن است پیامدهای اجتماعی و قانونی جدی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اعتیاد به پورنوگرافی و 5 اثر مخرب آن که زندگی شما را مختل می‌کند

انواع پارافیلیک

انواع پارافیلیک| سیوطب

اختلال اگزیبیشنیستیک (Exhibitionistic Disorder)

اختلال اگزیبیشنیستیک (Exhibitionistic Disorder) شامل افرادی است که اندام تناسلی خود را در معرض دید یک غریبه به شکل ناآگاه قرار می‌دهند. فرد مبتلا به این مشکل احساس می‌کند که باید قربانیان خود را غافلگیر یا شوکه کند یا تحت تاثیر قرار دهد.

این کار غیرقانونی است. تماس جنسی با قربانی نادر است. با این حال، فرد شاید در حین  نشان دادن آلت تناسلی خود، یا در حالی که در مورد کار خود خیال‌پردازی می‌کند، خودارضایی کند.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

فتیشیسم

افراد مبتلا به فتیش، تمایلات جنسی مرتبط با اشیاء غیرزنده دارند. فرد با پوشیدن یا لمس جسم، تحریک جنسی می‌شود. به عنوان مثال، هدف یک فتیش می‌تواند یک کالا مثل لباس باشد، مانند لباس زیر، لباس لاستیکی، کفش زنانه، لباس زیر زنانه و …

فتیش احتمالا جایگزین فعالیت جنسی با یک شریک شود یا امکان دارد که در فعالیت جنسی با یک شریک مشتاق ادغام شود. هنگامی که فتیش تنها موضوع میل جنسی می‌شود، اغلب از روابط جنسی اجتناب می‌گردد.

یک اختلال مرتبط به نام جزئی‌گرایی، شامل تحریک جنسی توسط بخشی از بدن مانند پاها، سینه‌ها یا باسن است.

بیشتر بخوانید: اختلال جنسی پیر دوستی و ۵ عامل اصلی ایجاد این انحراف جنسی

فروتوریسم

در این اختلال، تمرکز تمایلات جنسی فرد بر لمس یا مالیدن اندام تناسلی او به بدن یک فرد ناآشنا و ناراضی است. در بیشتر موارد، اغلب در یک مکان عمومی شلوغ؛ جنسیت مذکر، ناحیه تناسلی خود را به یک مونث می‌مالد. این نوع تماس برقرار شده با شخص دیگر غیرقانونی است.

بیشتر بخوانید: تن مالی یا پارافیلیا و 8 نوع خطرناک این انحراف جنسی

پدوفیلی

افراد مبتلا به پدوفیلی، تخیلات، اصرار یا رفتارهایی دارند که شامل فعالیت جنسی غیرقانونی با کودک یا کودکان است. کودکان درگیر معمولا 13 سال یا کمتر هستند.

این رفتار شامل درآوردن لباس کودک، تشویق کودک به تماشای خودارضایی فرد آزارگر، لمس یا نوازش اندام تناسلی کودک و انجام اعمال جنسی به زور با کودک است.

برخی از پدوفیل‌ها فقط جذب کودکان می‌شوند و جذب بزرگسالان نمی‌شوند. برخی فعالیت خود را محدود به زنای با محارم می‌کنند که فقط شامل فرزندان خود یا بستگان نزدیک می‌شود.

برخی دیگر کودکان دیگر را قربانی می‌کنند. برخی پدوفیل‌ها احتمال دارد که از زور استفاده کنند یا قربانیان خود را تهدید کنند که در صورت افشای آزار، اتفاقات بدی برای آن‌ها خواهد افتاد یا انتقام می‌گیرند.

ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از نظر قانونی موظفند چنین سواستفاده‌هایی از خردسالان را گزارش کنند. فعالیت پدوفیل به معنای تجاوز جنسی است و جرم تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید: میل جنسی به کودکان+9 پیامدجبران ناپذیر آزار جنسی برای کودکان

مازوخیسم جنسی

افراد مبتلا به این اختلال از عمل واقعی، نه شبیه‌سازی شده، تحقیر شدن، ضرب و شتم یا رنج کشیدن برای رسیدن به هیجان و اوج در مسائل جنسی استفاده می‌کنند. این اعمال می‌تواند محدود به تحقیر کلامی باشد، یا ممکن است شامل ضرب و شتم، بستن، یا علاقه به مورد آزار و اذیت قرار گرفتن باشد.

مازوخیست ها شاید با اعمالی مانند بریدن یا سوراخ کردن پوست یا سوزاندن خود، تخیلاتشان را روی خود نشان دهند. یا احتمالا به دنبال شریکی بگردند که از تحمیل درد یا تحقیر دیگران لذت می‌برد.

فانتزی ها و فعالیت های سادومازوخیستی در میان بزرگسالان هم‌جنس، غیرمعمول نیست. با این حال، در بیشتر این موارد، تحقیر و سواستفاده از روی تخیلات انجام می‌شود.

شرکت‌کنندگان آگاه هستند که این رفتار یک بازی است و از درد و آسیب واقعی اجتناب می‌شود. یک فعالیت مازوخیستیک بالقوه؛ خطرناک، گاهی کشنده و شاید منتهی به خفگی باشد.

در این گونه فعالیت‌ها، فرد از طناب یا کیسه‌های پلاستیکی برای ایجاد حالت قطع تنفس در نقطه ارگاسم استفاده می‌کند. این کار برای تقویت ارگاسم انجام می‌شود اما گاهی اوقات مرگ‌های تصادفی رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مازوخیسم به چه معناست و به چه کسانی مازوخیست می‌گویند؟

سادیسم جنسی

افراد مبتلا به این اختلال، فانتزی‌های مداوم دارند که شامل هیجانات جنسی ناشی از تحمیل رنج روانی یا جسمی از جمله تحقیر و وحشت به شریک جنسی است.

این اختلال با اعمال جزئی پرخاشگری در فعالیت جنسی عادی متفاوت است برای مثال، رابطه جنسی خشن. در برخی موارد، سادیست‌های جنسی می‌توانند شریکی را برای شرکت در فعالیت‌های سادیستی بیابند.

در شدیدترین حالت، سادیسم جنسی شامل فعالیت‌های غیرقانونی مانند تجاوز جنسی، شکنجه و حتی قتل است که در این صورت مرگ قربانی باعث ایجاد هیجان جنسی می‌شود.

لازم به ذکر است که در حالی که تجاوز ممکن است، سادیسم جنسی باشد اما تحمیل رنج انگیزه اکثر متجاوزان نیست و درد قربانی عموما هیجان جنسی متجاوز را افزایش نمی‌دهد.

در عوض، تجاوز شامل ترکیبی از رابطه جنسی و غلبه بر قربانی است. این افراد نیاز به درمان شدید روانپزشکی دارند و شاید به خاطر این فعالیت‌ها زندانی شوند.

بیشتر بخوانید: سادیسم چیست و سادیست کیست؟

ترنسوستیتیسم

ترنسوستیتیسم یا فتیشیسم ترنسوستیک به اعمال پوشیدن لباس‌های زنانه توسط مردان دگرجنس‌گرا برای ایجاد یا تقویت برانگیختگی جنسی اشاره دارد. برانگیختگی جنسی معمولا شامل یک شریک واقعی نمی‌شود بلکه شامل این خیال می‌شود که فرد شریک زن نیز هست.

برخی از مردان فقط یک لباس مخصوص زنانه مانند لباس زیر می‌پوشند، در حالی که برخی دیگر کاملا ظاهر زنانه به خود می‌گیرند از جمله مدل مو و آرایش.

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خانگی زگیل دهانی، با ساده‌ترین مواد از سیر تا زردچوبه

ارضا شهوت با نگاه

این اختلال شامل دستیابی به برانگیختگی جنسی از طریق مشاهده یک فرد بدون اجازه و کسب رضایت از او است. یعنی مشاهده یک شخص زمانی که لباس را در می‌آورد یا لباس نپوشیده است یا در حال فعالیت جنسی است.

این رفتار امکان دارد با خودارضایی توسط شخص بیمار به پایان برسد. فرد بیمار به دنبال تماس جنسی با شخصی که برهنه می‌بیند نیست.

بیشتر بخوانید: بلوغ زودرس؛ از ریسک ابتلا به برخی بیماری‌ها تا کوتاهی قد

پارافیلیا چقدر شایع است؟

مرد مبتلا به پارافیلیک در حال دید زدن|سیوطب

ابتلا به پارافیلیا به طور کلی نادر است اما در بین مردان حدود 20 برابر بیشتر از زنان است. با این حال، دلیل این نابرابری به وضوح درک نشده است. در حالی که بسیاری از این اختلالات با رفتار پرخاشگرانه مرتبط هستند، بسیاری از آنها تهاجمی یا مضر نیستند.

برخی رفتارهای مبتلایان به پارافیلیا مانند نمایش آلت تناسلی، تماشای بدون اجازه حریم شخصی افراد، سادیسم، و فرتوتوریسم؛ جرایم کیفری دارند. با این حال، داشتن فانتزی یا رفتار پارافیلیک همیشه به این معنی نیست که فرد دارای بیماری روانی است.

خیال‌پردازی‌ها و رفتارها می‌توانند به اشکال کمتر شدیدی وجود داشته باشند که به هیچ وجه ناکارآمد نباشند، مانع ایجاد روابط سالم نشوند، به فرد یا دیگران آسیبی نرسانند و جرائم مجرمانه را به دنبال نداشته باشند.

این خیال‌پردازی‌ها احتمال دارد در طول خودارضایی یا مقاربت با یک شریک محدود شوند.

بیشتر بخوانید: تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

علت‌های بروز اختلال پارافیلیک

مشخص نیست که چه چیزی باعث پارافیلیا می‌شود. برخی از کارشناسان بر این باورند که این عارضه ناشی از آسیب‌های دوران کودکی مانند سواستفاده جنسی است.

برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که اگر اشیا یا موقعیت‌ها به طور مکرر با یک فعالیت جنسی لذت‌بخش همراه شوند، می‌توانند از نظر جنسی تحریک‌کننده شوند.

در بیشتر موارد، فرد مبتلا به پارافیلیا در ایجاد روابط شخصی و جنسی با دیگران مشکل دارد. بسیاری از پارافیلیاها در دوران نوجوانی شروع می‌شوند و تا بزرگسالی ادامه می‌یابند.

شدت و وقوع فانتزی‌های مرتبط با پارافیلیا در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا با بالا رفتن سن فرد کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید : خصومت با زنان؛ از آزار کلامی تا خشونت فیزیکی و جنسی

پارافیلیک چگونه درمان می‌شود؟

اکثر موارد پارافیلیا با مشاوره و درمان؛ برطرف می‌شوند تا به فرد کمک شود که رفتار خود را اصلاح کند. داروها می‌توانند به کاهش اجبار مرتبط با پارافیلیا و کاهش تعداد توهمات، رفتارهای انحرافی و ناهنجاری جنسی کمک کنند.

در برخی موارد، هورمون‌ها برای افرادی تجویز می‌شود که مکررا رفتارهای جنسی غیرطبیعی یا خطرناک را تجربه می‌کنند. بسیاری از این داروها با کاهش میل جنسی افراد کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان زود انزالی با وازلین! ۱۰ درمان‌ خانگی ضروری زود انزالی که به کمکتان می‌آید

درمان پارافیلیک چقدر موفقیت‌آمیز است؟

برای اینکه درمان پارافیلیا بیشترین تاثیر را داشته باشد، باید به صورت طولانی مدت انجام شود. عدم تمایل به رعایت درمان می‌تواند مانع موفقیت آن شود. ضروری است که افراد مبتلا به پارافیلیای غیرقانونی قبل از آسیب رساندن به دیگران یا ایجاد مشکلات قانونی برای خود، از کمک حرفه‌ای برخوردار شوند.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی آقایان با ۹ نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

دی‌اس‌ام-۵ (dms5)

دی‌اس‌ام-۵  (DSM-5) قبلا به عنوان DSM-V شناخته می‌شد. این عنوان، نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی است. این عنوان را انجمن روان‌پزشکی آمریکا منتشر کرد که راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است.

یادداشت پایانی

پارافیلیک؛ علایق، تمایلات، خیال‌پردازی‌ها یا رفتارهای جنسی مداوم و مکرر است که شامل اشیا، فعالیت‌ها یا حتی موقعیت‌هایی است که ماهیت غیرمعمول دارند.

اگر چه به طور ذاتی پاتولوژیک نیست، یک اختلال پارافیلیک می‌تواند تکامل یابد اگر پارافیلیا باعث آسیب، پریشانی یا اختلال عملکردی در زندگی فرد مبتلا یا دیگران شود.

در مجموع 8 پارافیلیا در DSM V فهرست شده‌اند که شامل پدوفیلی، نمایش‌ آلت تناسلی، تماشای بدون اجازه حریم شخصی افراد، سادیسم جنسی، مازوخیسم جنسی، فروتریسم، فتیشیسم و ​​فتیشیسم ترنسوستیک است.

پدوفیلیا هر گونه فعالیت جنسی با یک کودک پیش از بلوغ است که بیمار (مجرم) حداقل شانزده سال سن داشته باشد و قربانی حداقل پنج سال کوچکتر باشد.

نمایش آلت تناسلی، قرار گرفتن دستگاه تناسلی یک فرد در معرض دید غریبه‌ها برای ارضای جنسی است. ارضا شهوت با نگاه یا تماشای حریم شخصی افراد، مشاهده یک فرد بدون کسب اجازه از او در حال درآوردن لباس یا فعالیت جنسی است. سادیسم جنسی زمانی است که برانگیختگی جنسی از تحمیل رنج روحی یا جسمی به یک فرد بدون کسب رضایت او، به دست می‌آید.

مازوخیسم جنسی اشتقاق برانگیختگی جنسی از دریافت‌کننده آزار جسمی یا ذهنی یا تحقیر است. فروتوریسم دست زدن یا مالیدن به فرد بدون کسب رضایت او است.

فتیشیسم استفاده از اشیاء غیر زنده، معمولا کفش و لباس زیر، برای لذت جنسی است. فتیشیسم ترانسوستیک اشتقاق برانگیختگی جنسی از لباس پوشیدن متقابل یا پوشیدن لباس‌های جنس مخالف است که در زمره اختلال پارافیلیک قرار می‌گیرد. سپاس ازینکه با ما همراه بودید.

منبع
webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا