زایمانزنان و زایمان

علائم زایمان، اولین نشانه‌هایی که خبر از مادر شدن می‌دهند

نمی‌توان به آسانی علائم زایمان را تشخیص داد. بازه زمانی آغاز علائم زایمان تا خروج نوزاد ممکن است حدود بیست ساعت به طول بینجامد. این علائم اغلب با انقباضات زیاد و منظم رحم آغاز می‌شود. اگر احساس می‌کنید نشانه‌ای از آغاز زایمان دارید، بهتر است به بیمارستانی که از قبل در نظر گرفته‌اید مراجعه کنید. اما آیا نشانه هایی وجود دارد که نشان دهد از زایمان 24 تا 48 ساعت فاصله دارید؟

نشانه زایمان

  • پاره شدن کیسه‌ آب
  • انقاباضات شدید و منظم و فشار لگن
  • خروج ترشحات
  • اسهال و تهوع
  • کمر درد شدید
  • احساس داشتن انرژی زیاد
  • نازک شدن دهانه‌ی رحم
  • افزایش احساس دفع ادرار
  • سبک شدن و پایین رفتن جنین درون رحم

علائم زایمان قطعی نیستند

آنچه که بیان می‌شود فقط علائم احتمالی زایمان است و هیچکدام قطعی نیستند. هیچ قانون قطعی در مورد زایمان وجود ندارد و این پدیده می‌تواند کاملاً متغیر باشد. اگر 10 زن را مورد مطالعه قرار دهید، 10 داستان متفاوت در مورد وضعیت قبل از زایمان و حتی دوران بارداری آن‌ها دریافت خواهید کرد. هیچ فهرست گام به گامی در مورد چگونگی زایمان وجود ندارد و باید بدانید که تجربه شما منحصر به فرد خواهد بود. با این وجود برخی نشانه‌ها در این راه به شما کمک می‌کنند.

تشخیص علائم واقعی زایمان دشوار است

در زمان بارداری تغییرات زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد، به ویژه در پایان بارداری؛ به طوری که تشخیص علائم واقعی زایمان دشوار است. مطمئناً علائم واضح و رایجی در زایمان از انقباضات مداوم تا پاره شدن کیسه آب وجود دارد تا به شما اطلاع دهد که این رویداد بزرگ در راه است. اما نشانه‌های اولیه زایمان و علائم ظریف‌تری نیز وجود دارند که تشخیص آن‌ها آسان‌تر است. باید مراقب باشید که چه چیزهایی می‌تواند به شما کمک کند تا از نظر جسمی و ذهنی خود را برای زایمان آماده کنید. فراوانی و شدت انقباضات تعیین کننده زایمان است که در ادامه بیشتر در مورد این نشانه‌ها و سایر علائم زایمان می‌خوانید.

بیشتر بخوانید: سزارین داشته باشیم یا زایمان طبیعی؟ کدام راه بهتر است؟

1.پایین رفتن رحم به سمت لگن

یکی از علائم زایمان، پایین رفتن رحم به سمت لگن است، این پدیده زمانی روی می‌دهد که سر نوزاد داخل لگن می‌افتد. امکان دارد شکمتان افتاده به نظر برسد و تنفس آسان‌تر شود چون نوزاد دیگر فضای ریه‌ها را اشغال نمی‌کند. ممکن است حس افزایش ادرار هم داشته باشید چون نوزاد روی مثانه فشار می‌آورد.

2.فشار لگن

ممکن است در واژن یا لگن احساس فشار کنید. زمانی که نوزاد از شکم پایین می‌افتد، برخی از خانم‌ها در اثر این فشار لگن احساس سبکی می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که برخی از زنان تا زمان زایمان واقعی این افت را تجربه نمی‌کنند.

3.پاره شدن کیسه آب

در اواخر بارداری اگر مایعی بی رنگ و گرم واژن خارج شود، می‌تواند ناشی از پارگی کیسه آب جنین باشد. این کیسه حاوی مایع آمنیوتیک است که از جنین محافظت می‌کند. معمولاً پاره شدن کیسه آب در جریان دردهای زایمانی و در آستانه زایمان صورت می‌گیرد ولی برخی موارد ممکن است زودتر رخ می دهد. با پارگی کیسه آب باید فوراً به بیمارستان مراجعه نمود، چون فاصله زیاد پارگی کیسه آب تا زایمان می‌تواند منجر به عفونت شود. مایع کیسه آب معمولاً شفاف است و بوی نامطبوعی مانند ادرار ندارد. اگر این مایع سبز، زرد یا قهوه‌ای باشد علامت آن است که جنین اولین مدفوع را دفع کرده و زایمان باید فوراً انجام شود.

4.انقباضات رحم

انقباضات براکستون هیکس، نامنظم و معمولا بدون درد هستند که با سفت کردن عضلات رحم به آماده سازی آن برای زایمان یاری می‌رسانند. این انقباضات در صورت دردناک بودن به صورت ضعیف در زیر شکم حس می‌شوند. این انقباضات از اواسط بارداری آغاز می‌شوند و در اواخر آن شدت می‌گیرند. انقباضات براکستون هیکس تغییر در دهانه رحم و آغاز زایمان را ایجاد نمی‌کنند، اما انقباضات منظم دیگری در رحم رخ می‌دهد که قوی است و به آماده سازی رحم برای خروج جنین یاری می‌رساند. معمولا انقباضات با یک درد خفیف در زیر شکم و پاها یا کمردرد در فواصل بیست الی سی دقیقه شروع می‌شوند. این انقباضات با گذشت زمان فواصل نزدیک‌تری پیدا می‌کنند. این مرحله نشانه فرارسیدن زمان زایمان است.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

5.خروج ترشحات

 مادر بارداری در بیمارستان دست همسرش را گرفته است سیوطب

با نزدیک شدن زمان زایمان، دهانه رحم به تدریج باز شده و مخاط موجود در دهانه رحم، کم کم تخلیه می‌شود. با گشاد شدن دهانه رحم، ممکن است رگ‌های خونی هم پاره شده و به همراه مخاط، خون نیز از رحم تخلیه شود. دیدن چنین نشانه‌هایی خبر از نزدیک بودن زمان زایمان در ساعات یا روزهای آینده دارد.

6.اسهال و تهوع

درروزهای پایانی بارداری، بدن شروع به ترشح موادی مانند پروستاگلاندین‌ها می‌کند. این مواد هورمونی شکل سبب انقباض رحم می‌شوند که به نرم شدن حرکت و باز شدن دهانه رحم یاری می‌رساند. ترشح این مواد ممکن است منجر به تحریک روده‌ها، حس و عمل دفع و در برخی موارد اسهال شود. اگر واقعاً حالت تهوع دارید، بدن شما ممکن است در حال آماده شدن برای زایمان باشد. وقتی نوبت به علائم اولیه زایمان می‌رسد، تهوع قطعاً در رأس آن قرار دارد. هنگامی که شما انقباضات رحمی دارید که به طور منظم و مداوم با حالت تهوع همراه است، می‌توان گفت که در حال تجربه نشانه‌ای از زایمان هستید.

7.نازک شدن ناحیه واژن

هنگام نزدیک شدن به زایمان، تغییرات در بافت هم‌بند دهانه رحم، موجب نرم شدن آن و نازک شدن ناحیه واژن می‌شود. انقباضات پیش از زایمان هم ممکن است دهانه رحم را نازک و گشاد کنند تا بتواند به اندازه سر نوزاد باز شود و زایمان انجام گیرد. میزان نازک شدن ناحیه واژن و نزدیک شدن به زمان زایمان توسط پزشک زنان قابل تشخیص است.

علائم زایمان زودرس

در هفته‌های آخر بارداری دردهای نامنظمی در زیر دل وکمر مادر باردار احساس می شود، که نظم خاصی ندارند و با استراحت بهبود پیدا می کنند. درصورتی که این دردها درزمانی زودتر از ماه اخر بارداری بروز کنند مادر باید به پزشک مراجعه کرده و وضعیت خود را ازنظر احتمال شروع زایمان زودرس بررسی کند. بروز علائم زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری زایمان زودرس نامیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ویار صبحگاهی بارداری ، راه های کنترل ویار صبحگاهی در بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

نمودار هفته های بارداری سیوطب

در هفته سی و پنجم از بارداری بدن با پیچ دادن عضلاتش احتمالا شروع به آمادگی برای زایمان می‌کند. در این صورت مادر باردار حس می‌کند که رحمش به طور منظم جمع و سفت می‌شود، این انقباض‌ها براکستون هیکس نامیده می‌شود. رحم در این مقطع زمانی تا پانزده برابر فرم نرمال بزرگ‌شده و بالای رحم تقریبا زیر دنده‌های سینه قرار می‌گیرد. اینکه رحم جای بقیه اندام‌های داخلی را تنگ کرده، امکان دارد باعث شود شخص بیشتر به دستشویی برود یا مبتلا به بعضی عارضه‌های نشأت گرفته از سوءهاضمه همچون سوزش معده شود.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین مواردی که باید در مورد آزمایش ژنتیک قبل از بارداری بدانید

خلاصه

اگر فکر می‌کنید زمان زایمان فرارسیده، به زمان انقباضات خود دقت کنید. وقتی انقباضات هر پنج دقیقه یک بار اتفاق می‌افتند و آنقدر قوی هستند که با وقوع آن‌ها نمی‌توانید راه بروید یا صحبت کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. علائم زایمان می‌گویند که بالاخره انتظار به پایان رسیده است.

منبع
romper

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا