پوستزیبایی

شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی؛ پوستمان را از بیماری‌های شایع محافظت کنیم

شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی از آن رو اهمیت پیدا می‌کند که  پوست یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که هرگونه عارضه‌ی بر آن، علاوه بر مشکلات جسمی بر زیبایی افراد نیز اثر می‌گذارد. با این همه تشخیص عوارض پوستی بخش مهم داستان است؛ چرا که  گاهی عوارضی بر روی پوست دیده می‌شود که در واقع بیماری پوستی به شمار نمی‌آید و مربوط به دیگر مشکلات است. با توجه به اینکه اقدامات خودسرانه در زمینه بیماری‌های پوستی بسیار شایع است و ممکن است عواقب جبران نشدنی داشته باشد در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به معرفی شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی می پردازیم تا ضمن شناخت این عارضه‌ها، درمان مناسب را بیابید.

بیشتر بخوانید: درمان جوش صورت با ۷ راهکار مختلف؛ از خانگی تا پزشکی نوین

بیماری‌های شایع پوست چه عللی دارند؟

 • هرکدام از بیماری‌های پوستی ممکن است به علتی رخ دهد، اما علل عمده بیماری‌های پوستی را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:
 • باکتری‌های گیر کرده در فولیکول های مو و منافذ پوست
 • انگل‌ها، قارچ‌ها یا سایر میکروارگانیسم هایی که روی پوست زنده می‌مانند
 • ویروس‌های مختلف
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • حاملگی در بانوان
 • تماس با محرک‌ها، آلرژن‌ها یا با پوست آلوده شخص
 • عوامل ارثی
 • بیماری‌هایی که بر سیستم ایمنی، کلیه‌ها، تیروئید و سایر سیستم‌های بدن تاثیر می‌گذارند

گاهی هم باید مسائلی مربوط به شیوه زندگی را مسبب ایجاد مشکلات پوستی دانست. گاهی هم مشکلات در نواحی دیگر بدن و دیگر بیماری‌ها سبب ایجاد بیماری‌های پوستی می‌شوند.

 •  دیابت و نقش آن در ایجاد ناراحتی پوستی: برخی مشکلات پوستی مخصوص افراد دیابتی است. این مشکلات به دلیل بروز عفونت‌هایی است که افراد دیابتی مستعد آن هستند.
 • بیماری‌های گوارش و روده: بیماری‌های ملتهب کننده معده نیز گاهی باعث بیماری پوستی خواهد شد.
 • مشکلات بارداری: تغییر هورمون‌ها در بارداری گاهی سبب مشکلات پوستی خواهند شد.
 • استرس: اگزماف پیسی و اکنه پاهی بر اثر استرس پدید می‌آیند یا تشدید می‌شوند.
 • آفتاب سوختگی: اگر زیاد در معرض آفتاب باشید دچار معضل آفتاب سوختگی خواهید شد.

 به هر روی با ایجاد هر نوع مشکل پوستی تنها پزشک متخصص قادر است نوع بیماری را دقیقا تشخیص دهد. پی جدا از اقدام خودسرانه بپرهیزید.

بیشتر بدانید: ۷ ماسک برای از بین بردن جوش جوانی با مواد ساده موجود در خانه

 انواع بیماری های پوستی خطرناک

شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی را بشناسید و با توجه به نیازهای هرکدام درمان را آغاز کنید. در اینجا به برخی بیماری های شایع پوستی اشاره می‌کنیم:

آکنه، شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی

 آکنه اغلب به سبب تجمع پوست مرده و چربی و مسدود شدن منافذ پوست به وجود می‌آید. این بیماری را بیماری دوران بلوغ می‌‍دانند که گاهی ادامه دار است و صورت را از حالت عادی خارج می‌کند. اغلب افراد برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند و پس از تشخیص پزشک داروی مناسب تجویز خواهد شد.

بیشتر بدانید: درمان جای جوش صورت؛ بررسی ۹ روش کاربردی

کهیر، واکنش آلرژیک بدن

شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و کهیر | سیوطب

اگر به یک ماده آلژی داشته باشید حتما گاهی دانه‌ها و برجستگی‌هایی را روی پوستتان مشاهده کرده­‌اید. این دانه‌ها اگر در معرض حساسیت خاصی باشند گسترش می‌یابند. کهیر باید معمولا یک روزه برطرف شود. اگر کهیر به طول انجامید باید به پزشک مراجعه کنید. خانواده آنتی هیستامین‌ها، راه خوبی برای درمان کهیر است.

اگزما، لکه‌های خش روی پوست

یکی از شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی اگزماست. وقتی لکه‌های خشک روی پوست ظاهر می‌شوند شما دچار اگزما شده اید. گاهی لکه‌ها روی پیشانی و دست وصورت دیده می‌شوند. برای درمان اگزما از کرم‌های پوستی و همینطور آنتی هیستامین‌ها استفاده می‌کنند.

تبخال؛ ویروس هایی که پوست را درگیر می‌کنند

دلیل تبخال را ویروس HSV می‌دانند. تاول‌های روی دهان و لب را تبخال می‌گویند که احتمالا برای هریک از شما اتفاق افتاده است. تبخال معمولا پس از گذشت دوهفته خود به خود از بین می‌رود ولی خیلی‌­ها با استفاده از داروهای ضد ویروسی سعی می کنند زودتر این عارضه را بر طرف کنند.

هایپرپیگمنتیش، لکه‌هایی بر روی پوست

وقتی بخشی از پوست نسبت به نواحی اطرافش تیره تر می‌شود به آن هایپرپیگمنتیش می‌گویند. این عارضه ممکن است در اثر تابش مداوم خورشید به ناحیه‌ای از پوست اتفاق بیافتد. همچنین مسائل ژنتیکی، آلرژی و هورمونی ممکن است مسبب این عارضه باشند.

روزاسه، قرمزی در ناحیه پوستی

این بیماری به عنوان شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی اغلب در میان بزرگسالان دیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد پوست در نواحی مشخصی قرمز‌تر از حد معمول است. این حالت را آکنه مزمن بزرگسالان نیز می‌گویند. در نتیجه شکستن رگ های خونی یا باکتری این تغییرات در قسمتی از پوست رخ خواهد داد.

بیشتر بدانید: درمان جوش زیر پوستی، علل ایجاد و روش‌های جلوگیری از آن

پیری پوست و چروک شدن بخشی از صورت

وقتی با شلی پوست و چروکیدگی آن در بخشی از صورت مواجه می‌شوید کم کم به این نتیجه می‌رسید که سنتان در حال افزایش است، اما گاهی این حالت در سال‌های جوانی رخ می‌دهد که از یک بیماری پوستی خبر می‌دهد. احتمالا اگر بیش از حد الکل می‌نوشید یا سیگار می‌کشید و اگر مدام زیر نو ر آفتاب هستید به این عارضه دچار می‌شوید.

ترک های پوستی با استرچ مارک، شایع‌ترین بیماری‌های پوستی

مشاهده خطوط باریک شبیه به ترک خوردگی روی پوست، شما را به این نتیجه می‌رساند که دچار استرچ مارک شده‌اید. اگر در حال کم کردن  یا افزایش وزن هستید یا زایمان داشته‌اید بیشتر با این خطوط روبه رو خواهید شد. این حالت بیشتر روی پوست شکم و کمر افراد رخ خواهد داد.

بیشتر بدانید: پسوریازیس چیست؟ خطای سیستم ایمنی و بیماری مادام‌العمر پوستی

ملاسما، لکه‌هایی سیاه بر روی پوست

شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و ملاسما | سیو طب

لکه‌های تغییر یافته روی صورت را ملاسما می‌گویند. اگر قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنید و باز هم اگر مجبورید مدت‌ها زیر نور آفتاب بمانید ممکن است متوجه تغییر رنگ بخشی از پوست خود شده باشید. این حالت تغییر فاحشی را در ناحیه صورت پدید می‌آورد که  به زیبایی افراد لطمه می‌زند.

بیشتر بخوانید: درماتیت سبوره؛ عارضه پوستی همراه با خارش و خشکی

لیست بیماری‌های پوستی واگیردار

برخی بیماری‌های پوستی بیماری واگیر دار هستند. در این میان می‌توان به تبخال، زونا یا آبله مرغان در بزرگسالان، عفونت قارچی در بزرگسالان اشاره کرد. البته عوارضی مانند برفک، بثورات پوشک، گال، زرد زخم نیز در کودکان قابل سرایت است و باید مراقبت های لازم صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: مولوسکوم؛ احساس بد زائده‌های پوستی و راه‌های درمان به موقع | ۲۰۲۳

 درمان انواع بیماری پوستی و شایع‌ترین بیماری‌های پوستی

درمان بیماری‌های پوستی بهتر است تحت نظر یک پزشک صورت گیرد. از آنجا که بسیاری از اختلال‌های پوستی را می توان درمان کرد بایستی به موقع به پزشک مراجعه کنید تا در مورد روند درمان تصمیم بگیرد. روش‌های درمانی متعددی نیز برای شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی  وجود دارد که برخی از این روش‌ها عبارتنداز:

 • آنتی بیوتیک ها
 • پمادها و کرم‌های دارویی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • تزریق استروئید یا ویتامین
 • لیزر درمانی
 • داروهای تجویزی

گاهی این درمان‌ها روی پوست اثر نمی‌گذارد یا دیر پاسخ می‌دهد. پس در زمینه بیماری‌های پوستی عجله نکنید و درمان را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: خونریزی زیر پوستی؛ پدیده‌ای که ممکن است با آن مواجه شوید و روش‌های جلوگیری از آن

بدترین بیماری‌های پوستی چگونه قابل پیشگیری است؟

شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و بهداشت | سیو طب

بهترین راه جلوگیری از بیماری‌های پوستی رعایت بهداشت است. چون پوست بیرونی‌ترین بخش بدن است که با محیط و دیگران ارتباط دارد. دقت در استفاده از وسایل شخصی مانند ملحفه‌ها  و حوله بسیار اهمیت دارد. همچنین استفاده مکرر از شوینده‌های مناسب پوست هم بسیار ضروری است. در این مقاله به بیماری‌‌های گوناگون پوست اشاره کردیم. امید که با رعایت بهداشت به این بیماری‌ها دچار نشوید.

بیشتر بدانید: میلیا، انواع، علل ایجاد و ۶ درمان خانگی این ضایعه پوستی

سوالات متداول در زمینه شایع‌ترین بیماری‌ های پوستی

آیا بیماری‌های پوستی واگیردار است؟

برخی از بیماری‌های پوستی واگیر دار است که باید برنامه‌های مراقبتی داشته باشید.

کی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به نظر می‌رسد بهتر است در همان ابتدای عارضه به دکتر مراجعه کنید.

بیماری پوستی چقدر طول می‌کشد؟

بیماری پوستی گاهی موقتی و گاه همیشگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا