جراحی زیباییزیبایی

عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) چگونه و در چه مواردی انجام می‌شود؟

عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) یکی از اقدامات پزشکی در راستای کوچک‌سازی یا ایجاد اشکالی در گوش انجام می‌شود. طی عمل زیبایی گوش، جراح پلاستیک می‌تواند اندازه، موقعیت یا شکل گوش را تنظیم کند. قیمت عمل زیبایی گوش به نوع آن بستگی دارد. بنابراین قبل از انتخاب جراح حتما بررسی‌های لازم را انجام دهید.

برخی از افراد برای اصلاح یک ناهنجاری ساختاری، اتوپلاستی را انتخاب می‌کنند. برخی دیگر به این دلیل که گوش‌هایشان بیش از حد بزرگ است و آن را دوست ندارند، این عمل را انجام می‌دهند. اگرچه افراد به دنبال زیبایی گوش بدون جراحی هستند، اما سریعترین راه جراحی است. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی عمل زیبایی گوش می‌پردازیم.

عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) با سه هدف

کوچک کردن گوش|سیوطب

عمل زیبایی گوش یکی از عمل‌های جراحی زیبایی است که افراد با اهداف درمان و زیبایی انجام می‌دهند. معمولا این جراحی برای افرادی که در طول زندگی دچار آسیب‌دیدگی در این ناحیه شده‌اند یا با مشکلات مادرزادی گوش مواجه‌اند، توصیه می‌شود. انواع این عمل زیبایی به شرح زیر است:

 • بزرگ کردن گوش: برخی از افراد ممکن است دارای گوش‌های کوچک یا گوش‌هایی باشند که به طور کامل رشد نکرده است. در این موارد ممکن است بخواهند برای افزایش سایز گوش بیرونی خود جراحی زیبایی گوش انجام دهند.
 • نزدیک کردن گوش: این نوع اتوپلاستی شامل نزدیک‌تر کردن گوش‌ها به سر است. این کار روی افرادی انجام می‌شود که گوش‌هایشان به طور برجسته از دو طرف سرشان بیرون می‌آید.
 • کوچک کردن گوش: ماکروتیا زمانی است که گوش‌ها بزرگتر از حد معمول باشد. افراد مبتلا به ماکروتیا ممکن است برای کاهش سایز گوش خود جراحی زیبایی گوش انجام دهند.

بیشتر بخوانید: جراحی گوش کودکان و ۶ عمل اصلی که معمولا کودکان با آن رو به رو می‌شوند 

جراحی گوش؛ خطری برای افراد سیگاری

اتوپلاستی معمولا برای گوش‌هایی استفاده می‌شود که از سر بیرون بزند، بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول باشند. همچنین ممکن است به دلیل آسیب، ضربه یا یک مشکل ساختاری از بدو تولد شکل غیرطبیعی داشته باشند. برخی از افراد ممکن است قبلا جراحی زیبایی گوش انجام داده‌ و از نتایج راضی نباشند. به همین دلیل، آن‌ها ممکن است روش دیگری مانند جراحی زیبایی گوش با لیزر را انتخاب کنند. کاندیدهای خوب برای اتوپلاستی عبارتند از:

 • سن 5 سال یا بیشتر: این زمانی است که گوش به اندازه 90 درصد اندازه بزرگسالان خود رسیـده است.
 • دارای سلامت جسمانی: داشتن یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند خطر عوارض را افزایش دهد یا بر بهبودی تأثیر بگذارد.
 • غیر سیگاری‌ها: سیگار کشیـدن می‌تواند جریان خون را در ناحیه کم کند و روند بهبودی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: درمان گوش درد؛ بررسی ۷ روش درمان خانگی 

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می‌شود؟

جراحی زیبایی گوش|سیوطب

اتوپلاستی معمولا یک عمل سرپایی است. بستـه به مشخصات و پیچیدگی روش، ممکن است بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد. نوع تکنیک مورد استفاده و برش‌ها در جراحی به مشکل گوش‌ها بستگی دارد. در مرحله نخست طبق تشخیص جراح، فرد تحت بی حسی یا بیهوشی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: برای گوش درد چی خوبه؟ ۹ درمان موثر برای گوش درد در خانه 

برش‌هایی برای عمل جراحی گوش

بزرگسالان و کودکان بزرگتر ممکن است در طول عمل، بی حسی موضعی یا یک آرام بخش دریافت کنند. در برخی موارد ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. بیهوشی عمومی معمولا برای عمل زیبایی گوش کودکان کوچکتر، توصیه می‌شود.

تکنیک جراحی خاصی که مورد استفاده قرار می‌گیرد به نوع اتوپلاستی بستگی دارد. به طور کلی، جراحی گوش شامل موارد زیر است:

 1. ایجاد یک برش در پشت گوش یا داخل چین‌های گوش
 2. دستکاری بافت گوش که می‌تواند شامل برداشتـن غضروف یا پوست، شکل‌دادن به غضروف با بخیه‌های دائمی، یا پیوند غضروف به گوش باشد.
 3. بستـن برش‌ها با بخیه

بیشتر بخوانید: درمان خانگی عفونت گوش؛ ۹ روشی که به سادگی درد گوش را از بین می‌برد 

کارهایی که بعد از جراحی گوش و در ریکاوری اهمیت دارد

مراقبت‌های بعد از عمل در نتایج آن تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. در این مرحله باید از گوش‌های خود در برابر هر ضربه یا آسیبی محافظت کنید. پس از عمل، پزشک یک پانسمان روی گوش‌ها قرار می‌دهد. پانسمان باید تمیز و خشک باشد. علاوه بر این، در حین بهبودی موارد زیر را انجام دهید:

 • از لمس یا خراشیـدن گوش خودداری کنید.
 • موقعیتی را برای خواب انتخاب کنید که روی گوش خود قرار نگیرید.
 • لباس‌هایی را بپوشید که مجبور نیستید روی سر خود بکشید، مانند پیراهن‌های دکمه‌دار.
 • در برخی موارد، ممکن است نیاز به کشیـدن بخیه نیز داشته باشید. در صورت لزوم، پزشک به شما اطلاع خواهد داد. برخی از انواع بخیه‌ها خود به خود حل می‌شوند.

در این قسمت فیلم عمل زیبایی گوش را مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید: ۱۵ درمان خانگی گوش درد؛ از کمپرس گرم تا تمرینات گردن 

عوارض شایع پس از جراحی زیبایی گوش چیست؟

برای این که مشکلات موجود در گوش‌ها برطرف شود پزشک در پوست گوش برش‌هایی ایجاد می‌کند. این اقدامات منجر به ایجاد عوارض موقتی خواهد شد که طبیعی است. این تغییرات در افراد مختلف و نسبت به ویژگی‌های بدنی آن‌ها متفاوت است. عوارض عمل زیبایی گوش در طول دوره بهبودی عبارتند از:

 • ورم
 • کبودی
 • سرخی
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن
 • احساس درد، حساس شدن یا خارش در گوش

پانسمان حدود یک هفته در جای خود باقی می‌ماند. پس از برداشتن آن، باید به مدت 4 تا 6 هفته دیگر از یک هدبند الاستیک استفاده شود. شخص می‌تواند این هدبند را در شب بپوشد. پزشک به او اطلاع می دهد که چه زمانی می‌تواند به فعالیت‌های مختلف بازگردد.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت گوش؛ روش‌های خانگی یا ۴ راهکار پزشکی، کدام مطمئن‌تر است؟ 

عمل زیبایی گوش و انواع آن

اتوپلاستی یک جراحی زیبایی گوش است. این عمل برای تنظیم اندازه، شکل یا موقعیت گوش استفاده می‌شود. افراد به دلایل زیادی جراحی زیبایی را انجام می‌دهند. این موارد می‌تواند شامل داشتـن گوش‌هایی باشد که بیرون‌زده، بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول هستند یا شکل غیر طبیعی دارند.

چند نوع مختلف از اتوپلاستی وجود دارد. نوع مورد استفاده و تکنیک خاص به نیاز فرد بستگی دارد. بهبودی معمولا چند هفته طول می‌کشد. اگر به دنبال جراحی زیبایی گوش هستید، یک جراح پلاستیک دارای مجوز انتخاب کنید. سعی کنید پیش از جراحی قیمت عمل زیبایی گوش در تهران را بررسی کنید.

سوالات متداول درباره عمل زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش در چه مواردی انجام می‌شود؟

افراد به دلایل مختلف مثل بزرگ کردن، نزدیک کردن و کوچک کردن گوش از این عمل زیبایی استفاده می‌کنند.

جراحی زیبایی گوش چقدر طول می‌کشد؟

اتوپلاستی معمولا یک عمل سرپایی است و بستـه به مشخصات و پیچیدگی روش، ممکن است بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد.

در عمل زیبایی گوش کودکان از بیهوشی استفاده می‌شود؟

بله. بیهوشی عمومی معمولا برای عمل زیبایی گوش کودکان کوچکتر، توصیه می‌شود.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا