بیماریگوش و حلق و بینی

برای گوش درد چی خوبه؟ 9 درمان موثر برای گوش درد در خانه

برای گوش درد چی خوبه؟ این سوال برای عده‌ای مطرح می‌شود که گاهی اوقات با درد گوش مواجه می‌شوند و به دنبال درمان سریع گوش درد هستند. گوش درد می‌تواند ناتوان کننده باشد و همیشه آنتی بیوتیک تاثیرگذار نیست. حتی ممکن است در بعضی شرایط آنتی بیوتیک تجویز نشود.

همه عفونت‌های گوش باکتریایی نیستند یا نیاز به داروهای تجویزی دارند. درمان‌‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید و در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به این موضوع پرداختیم.

علل بروز گوش درد

اگر یک علت آن ایجاد یک حفره باشد، گوش درد ممکن است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید، بهبود نیابد. با این حال، اگر عفونت گوش است، استفاده از یک درمان طبیعی می‌تواند بیماری را قابل تحمل کند. زیرا بدن شما با عفونت مبارزه می کند. دلایل زیادی برای گوش درد وجود دارد. علل احتمالی که نسبتا رایج هستند عبارتند از:

 • ایجاد حفره
 • عفونت های سینوسی
 • جرم گوش
 • ورم لوزه
 • دندان قروچه

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گوش یا احتقان گوش با ۷ روش مختلف تخصصی و سنتی
 

علائم شایع گوش درد چیست؟

تب، از علائم گوش درد|سیوطب

شایع‌ترین عفونت گوش با منبع مطمئن، عفونت گوش میانی یا اوتیت حاد است. این با قسمت‌های متورم و عفونی گوش میانی مشخص می‌شود. درد به دلیل گیر افتـادن مایع در پشت پرده گوش ایجاد می‌شود. ممکن است برای درمان گوش درد عفونی، قطره برای گوش درد بزرگسالان تجویز شود.

 • تب
 • درد داخل گوش
 • کم شنوایی خفیف
 • احساس بیماری به طور کلی

بیشتر بخوانید: درمان عفونت گوش کودکان؛ از تجویز آموکسی‌سیلین تا قطره گوش
 

درمان گوش درد در خانه با 9 روش کاربردی

بهترین درمان خانگی برای گوش درد به علت آن بستگی دارد. بسیاری از عفونت‌های گوش خود به خود در عرض یک یا دو هفته برطرف می‌شوند و علائم بعد از چند روز شروع به بهبود می‌کنند. راه‌های بسیاری برای درمان فوری گوش درد بزرگسالان وجود دارد.

در اینجا 9 درمان خانگی و درمان بدون نسخه برای گوش درد آورده‌ایم:

بیشتر  بخوانید: وزوز گوش؛ ۱۵ علت صدای زنگی که می‌آید و دیگر نمی‌رود
 

1- کمپرس سرد یا گرم، موثر در تسکین درد گوش

مردم اغلب از کیسه‌های یخ یا کمپرس گرم مانند پد گرم کننده یا پارچه شستشوی مرطوب برای تسکین درد استفاده می‌کنند. همین کار را می توان برای گوش درد انجام داد. این روش هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بی خطر است. کیسه یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار دهید و بعد از 10 دقیقه بین گرم و سرد جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش خارجی؛ ۲ نوع اصلی آن که باید بدانید
 

2- روغن زیتون، روش سریع برای درمان گوش درد

روغن زیتون برای درمان گوش درد|سیوطب

استفاده از روغن زیتون برای گوش درد یک درمان خانگی سریع است. ریختـن چند قطره روغن زیتون گرم شـده در گوش بی خطر است و می‌تواند نسبتا مؤثر باشد. با استفاده از دماسنج مطمئن شوید که روغن زیتون گرم‌تر از دمای بدن شما نباشد تا از سوختـن پرده گوش جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۵ درمان خانگی گوش درد؛ از کمپرس گرم تا تمرینات گردن
 

3- قطره‌های طبیعی راهی موثر در کاهش روند درمان گوش

قطره گوش طبیعی از عصاره‌های گیاهی تهیه می‌شود. یک یا دو قطره از عصاره برگ ریحان یا برگ زیتون تلخ در گوش جهت تسکین درد بسیار مفید است.

این قطره‌ها به صورت آنلاین و در برخی از داروخانه‌ها در دسترس هستند. یک مطالعه نشان داد که قطره‌های حاوی عصاره‌های گیاهی در پایه روغن زیتون می‌توانند به اندازه قطره گوش سنتی OTC یا حتی بیشتر موثر باشند.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت گوش؛ روش‌های خانگی یا ۴ راهکار پزشکی، کدام مطمئن‌تر است؟
 

4- درمان کایروپراکتیک، روشی نوین در تسکین درد گوش

در این روش که طب فیزیکی به حساب می‌آید از دست‌ها برای تسکین درد کمک می‌گیرند. می‌توان از آن در درمان گوش درد بهره برد. بیماران بعد از مراجعه به جلسات کایروپراکتیک احساس بهتری دارند.

در زمان نرمش و ورزش کردن جهت کاهش درد گوش، چانه‌ها را چندین مرتبه تکان دهید. جویدن آدامس نیز دهان و گوش را حرکت می‌دهد که در نتیجه منجر به کاهش درد گوش می‌شود.

بیشتر بخوانید: جراحی گوش کودکان و ۶ عمل اصلی که معمولا کودکان با آن رو به رو می‌شوند
 

5- خوابیدن بدون فشار به گوش آسیب‌دیده

برخی از موقعیت‌های خواب، درد ناشی از عفونت گوش را تشدید می‌کنند، در حالی که برخی می‌توانند به تسکین آن کمک کنند. به جای این که گوش آسیب‌دیده پایین و رو به بالش باشد، در حالی بخوابید که گوش آسیب‌دیده بالا باشد. این کار می‌تواند در صورت لزوم به تخلیه بهتر گوش کمک کند. همچنین می‌توانید با استفاده از بالش‌های اضافی با سر بالا بخوابید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی وزوز گوش با ۱۳ روش درمانی ساده و بسیار موثر برای انواع زنگ گوش
 

6- تمرینات گردن، راهکاری مفید برای کاهش فشار در مجرای گوش

برخی از گوش دردها به دلیل فشار در مجرای گوش ایجاد می‌شوند. برای کاهش این فشار می‌توان از برخی تمرینات گردن استفاده کرد. تمرینات چرخش گردن بسیار مفید هستند.

برای انجام تمرینات چرخش گردن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صاف بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید.
 • به آرامی گردن و سر خود را به سمت راست بچرخانید تا سرتان با شانه موازی شود.
 • سر خود را به سمت دیگری بچرخانید، تا زمانی که سرتان با شانه چپ موازی شود.
 • شانه‌های خود را بالا بیاورید طوری که انگار می‌خواهید با شانه گوش‌های خود را بپوشانید.
 • حرکات را به آرامی انجام دهید، آن‌ها را به آرامی نگه دارید و بیشتر به مدت پنج عدد بکشید، سپس استراحت کنید.

بیشتر بخوانید: درمان کم شنوایی سالمندان؛ پایان گوشه‌گیری و بازگشت به زندگی عادی
 

7- زنجبیل، تاثیرگذار در کاهش التهاب گوش

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به تسکین درد ناشی از گوش درد کمک کند. آب زنجبیل یا روغن صاف شده‌ای که با زنجبیل در آن گرم شـده است را در اطراف مجرای گوش خارجی بمالید. آن را مستقیما در گوش قرار ندهید.

8- سیر، دارای عملکرد مشابه آنتی بیوتیک

این ماده هم خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و هم خاصیت تسکین دهنده درد. سیر له شـده را چند دقیقه در روغن زیتون یا کنجد گرم خیس کنید. سیر را صاف کرده و روغن را در مجرای گوش بمالید.

بیشتر بخوانید: توهم شنوایی سالمندان ممکن است با پیرگوشی همزمان شود
 

9- آب اکسیژنه، یک درمان طبیعی برای گوش

پراکسید هیدروژن سال‌هاست که به عنوان یک درمان طبیعی برای گوش درد استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی، چند قطره پراکسید هیدروژن را در گوش آسیب ‌دیده قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند قبل از اینکه در سینک تخلیه شود. گوش خود را با آب تمیز و مقطر بشویید.

بیشتر بخوانید: علت عفونت گوش کودکان؛ پشت پرده چه خبر است؟
 

درمان گوش درد در کودکان را در سریع‌ترین زمان ممکن پیگیری کنید!

نوزادان و کودکان ممکن است بی قرار و بداخلاق باشند و گوش‌های خود را بکشند. اگر کودک گوش درد دارد، به خصوص اگر زیر دو سال سن دارد، حتما با پزشک اطفال مشورت کنید. اگر تب شدید دارد یا تب بیش از یک روز طول کشید، فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

در شرایطی که کودک در سنین دندان درآوردن است، اسباب بازی‌های خنک شـده برای جویدن دندان درآورید. گوش دردهایی که ریشه در عفونت‌های گوش در کودکان دارند باید هر چه زودتر معالجه شوند. در صورت جدی نبودن این عفونت‌ها می‌توان از روش‌های خانگی استفاده نمود که در بالا اشاره شد.

یادداشت پایانی

یکی از بیماری‌های شایع در کودکان و بزرگسالان گوش درد است. این درد ممکن است در یک گوش یا هر دو گوش اتفاق بیفتد. در بعضی موارد این علت جدی است و باید به پزشک مراجعه شود و گاهی مواقع هم می‌توان از درمان خانگی استفاده کرد.

شناخت دلیل و علائم گوش درد مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا در زمان مناسب به پزشک مراجعه و درد را برطرف کنید. همچنین از ایجاد عوارض جدی در آینده پیشگیری نمایید. ما در این مطلب 9 روش درمان خانگی گوش درد را بیان کردیم.

سوالات متداول در خصوص درمان گوش درد

علت گوش درد چه چیزی می‌تواند باشد؟

گوش درد دلایل مختلفی دارد شامل جرم گوش، ورم لوزه، دندان قروچه و موارد دیگر است.

درمان گوش درد در بزرگسالان چگونه انجام می‌شود؟

درمان‌های خانگی بسیاری وجود دارد مانند استفاده از روغن زیتون، سیر، زنجبیل و … که می‌توانند کمک‌کننده باشند.

برای گوش درد چی خوبه؟

در بعضی شرایط درمان‌های خانگی گوش درد و آنتی بیوتیک می‌تواند درد را تسکین دهد. اما در شرایط حاد درد گوش مراجعه به پزشک ضروری است.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا