پس از زایمانزنان و زایمان

ترک‌های پوستی بعد از زایمان؛ اجتناب‌ناپذیر اما قابل درمان

ترک‌های پوستی بعد از زایمان معمولا خواسته یا ناخواسته ایجاد می‌شوند و جزء عوارض اجتناب‌ناپذیر مادر شدن هستند. با این وجود جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، زیرا این عوارض اغلب چند ماه پس از به دنیا آوردن فرزند، خود به خود از بین می‌روند، هرچند می‌توان با اقداماتی رفع آن‌ها را تسریع کرد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کامل ترک‌های پوستی بپردازیم و به هرآنچه که ممکن است در مورد این عوارض در ذهن شما باشد، پاسخ دهیم.

درباره ترک‌های پوستی بعد از زایمان

ترک‌های پوستی بعد از زایمان معمولا جزء عوارض ثابت فرزنددار شدن برای مادران است؛ اما خبر خوب این است که چنین عوارضی اغلب به راحتی از بین می‌روند. این اتفاق از آن روی است که پوست ما توانایی خارق‌العاده‌ای برای انبساط و انقباض دارد و در بیشتر موارد می‌تواند ترک‌های اینچنینی را بعد از گذشت چند ماه، از بین ببرد.

با وجود اینکه پوست قوی و منعطف است اما ترک‌های پوستی بعد از زایمان به دلیل کشیده شدن بیش از حد بافت پوست در زمان بارداری به ویژه در ناحیه شکم، ایجاد می‌شوند.

همان‌طور که اشاره کردیم به دلیل بزرگ و کوچک شدن شکم مادر در فرآیند بارداری و زایمان پس از آن، بیشتر عوارض متوجه پوست این ناحیه می‌شود. ترک‌های پوستی بعد از زایمان به جز ناحیه شکم، در بازو، ران و سینه هم ممکن است رخ دهند.

این عوارض اصلا جدی نیستند و در حقیقت برای بسیاری از مادران، بین خوشحالی ناشی از فرزنددار شدن و مادر بودن گم می‌شود. با این وجود عوارض پوستی امکان دارد فکر برخی زنان را به خود مشغول کند و آن‌ها به دنبال راهی باشند تا هرچه سریع‌تر از شر این ترک‌های پوستی خلاص شوند.

اگر شما هم ترک‌های پوستی بعد از زایمان را تجربه می‌کنید بدانید که تنها نیستید، چون این عارضه جزء شایع‌ترین عوارض بارداری در حوزه زنان و زایمان است. حدود 77درصد خانم‌ها هنگام بارداری و پس از آن، مبتلا به استریا یا ترک‌های پوستی می‌شوند. در واقع باید بپذیرید که بعد از بچه‌دار شدن، بدن شما تغییر می‌کند.

هرچند که اغلب ترک‌های پوستی بعد از زایمان در شکم ظاهر می‌شوند، اما سینه نیز جزء نواحی آسیب‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: حمام بچه ها ، چگونه کودک خود را حمام کنیم؟

ترک‌های پوستی بعد از زایمان در نوک سینه‌ها

هنگامی که برای اولین بار شیردهی را شروع می‌کنید، متاسفانه ترک خوردگی نوک سینه‌ها می‌تواند یک اتفاق رایج باشد، به خصوص اگر کودک شما تلاش می‌کند که زیاد شیر را بمکد.

صحبت با یک متخصص زنان می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند و کرم‌ها یا لوسیون‌های مخصوص می‌توانند به کاهش این معضل کمک کنند. در حالی که این اتفاق اماکن دارد ناراحت کننده باشد، به یاد داشته باشید که این مرحله نباید زیاد طول بکشد و بعد از مدتی باید رفع شود.

علت ترک‌های پوستی بعد از زایمان

مادری که دچار ترک‌های پوستی بعد از زایمان شده است|سیوطب

بعد از بچه‌دار شدن، اتفاقات زیادی برای بدن شما اتفاق می‌افتد که شاید در مورد آن‌ها اطلاعی نداشتید. خشکی پوست پس از زایمان یکی از اتفاق‌ها به شمار می‌رود. یک دوره زمانی پس از زایمان است که پوست شما به طور غیرعادی خشک، سفت و گاهی اوقات حتی پوسته پوسته می‌شود.

آنچه در واقع اتفاق می‌افتد این است که سطح هورمون‌ها در بدن شما به سرعت در حال تغییر است و این فرآیند می‌تواند تمام پوست و چربی‌های بدن شما را تغییر دهد. این به آن معنا است که پوست شما می‌تواند بسیار خشک و سفت شود. این امر می‌تواند به صورت لکه‌هایی روی پوست، خشکی، قرمزی و پوسته پوسته شدن ظاهر شود.

در این میان اما ممکن است اتفاقی آزاردهنده‌تر نیز رخ دهد و عوارض پوستی روی صورت ظاهر شوند. ترک‌های پوستی روی شکم را می‌توان زیر لباس پنهان کرد، اما وقتی عارضه‌ها روی صورت ایجاد شوند، پنهان کردن آن‌ها و صبر برای اینکه خود به خود از بین بروند، دشوارتر می‌شود.

در دوران بارداری و پس از زایمان، این امکان وجود دارد که اگزما را به صورت خفیف یا شدید تجربه کنید، اگزما باعث ایجاد پوست خشک و ملتهب می‌شود. اما نگران نباشید زیرا این شرایط موقتی هستند. هورمون‌های بدن شما پس از ایجاد یک انسان جدید در بدن‌تان، حالا کم کم به وضعیت عادی خود و شرایط پیش از بارداری بازمی‌گردند.

بیشتر بخوانید: معنی انواع گریه نوزاد، گریه های مختلف نوزاد به چه معناست؟

نکات مهم درباره ترک‌های پوستی بعد از زایمان

مادری غمگین در کنار فرزندش|سیوطب

  • از پاک‌کننده‌های ملایم صورت استفاده کنید
  • از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از خشکی صورت خود در زیر نور خورشید محافظت کنید
  • از حمام کردن با آب خیلی داغ خودداری کنید، همین که آب گرم باشد کافی است
  • پوست‌تان را همیشه مرطوب نگه دارید و به اندازه کافی به آن آبرسانی کنید تا خشک نشود

همان‌گونه که اشاره کردیم بدن یک زن در دوران بارداری و بعد از بچه‌دارشدن خیلی چیزها را پشت سر می‌گذارد که به طور طبیعی تغییرات عمده‌ای را ایجاد می‌کنند.

اگر بعد از زایمان دچار خشکی پوست می‌شوید، اکنون با خواندن این مقاله می‌دانید که چه اتفاقی می‌افتد و چگونه با آن مقابله کنید تا بتوانید از شر این ترک‌های آزاردهنده خلاص شوید.

بیشتر بخوانید: بارداری خارج از رحم برای مادر خطرناک است؟

عوامل موثر در ایجاد ترک‌های پوستی بعد از زایمان

هورمون زنانه استروئید|سیوطب

در میان تغییرات بدن شما پس از بارداری، سه ماهه اول تغییرات زیادی از جمله خشکی پوست ایجاد می‌‎شود. به نظر می‌رسد صورت و دست‌ها بعد از زایمان فاقد رطوبت هستند که می‌تواند چندین هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد.

برای اینکه دوباره احساس کنید شبیه خودتان هستید، ضروری است یک روال خودمراقبتی را شروع کنید که شامل راه حل‌های سریع و آسان برای تنظیم شرایط پوست پس از زایمان و بازگرداندن رطوبت به پوست شما باشد.

محصولات کم‌خطری برای استفاده در دوران شیردهی و در شش هفته اول پس از زایمان برای جلوگیری از خشکی پوست وجود دارند.

سطح استروژن بالا در دوران بارداری یکی از عوامل ایجاد ترک‌های پوستی بعد از زایمان است؛ اما اینجا هم جایی برای نگرانی وجود ندارد چون این هورمون بعد از زایمان، کاهش می‌یابد و به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

شما بعد از زایمان، به یک باره کاهش وزن را تجربه می‌کنید که شاید خوشحال‌کننده باشد؛ اما برای پوست اتفاق خوبی نیست. در این مدت، بدن احتباس آب را از دست می‌دهد و باعث می‌شود بدن از ذخایر آب برای هیدراته کردن خود استفاده کند.

بیشتر بخوانید: محاسبه سن بارداری؛ آموزش همه روش‌های تخمین زمان زایمان

سایر عوارض پوستی پس از زایمان

لایه لایه شدن پوست

لایه لایه شدن پوست نواحی مختلف بدن مثل سینه‌ها در دوران پس از زایمان شایع است و برخی از زنان متوجه آن روی لباس‌های خود می‌شوند. بهترین راه برای هیدراته نگه داشتن پوست، مرطوب کردن مکرر پوست است.

اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که می‌تواند در اثر خشکی پوست به وجود بیاید. اگزما می‌تواند در دوران بارداری و پس از زایمان، به ویژه به دلیل استرس و تغییر هورمون‌های بدن ایجاد شده و امکان دارد هر زمانی از بین برود یا دوباره ظاهر شود.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث اگزما می‌شود؛ اما ممکن است به یک بیماری خود ایمنی نسبت داده شود. در دوران پس از زایمان، زنان خسته خواهند شد و استرس دارند، بنابراین بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های خودایمنی هستند.

بیشتر بخوانید:ويار صبحگاهی بارداری ، راه هاي كنترل ويار صبحگاهي در بارداری

موارد مهم در ارتباط با ترک‌های پوستی بعد از زایمان

زنانی که از بطری برای شیردهی فرزند خود استفاده می‌کنند و آن‌هایی که مجبورند هر روز بطری‌ها را برای شیردهی استریل و تمیز کنند نیز می‌توانند در معرض خشکی پوست باشند.

فرو بردن روزانه دست‌ها در آب داغ یا شستن مداوم دست‌ها در حال حاضر به دلیل ویروس‌های شایع، مانند همه‌گیری COVID-19، می‌تواند باعث خشک‌تر شدن و تحریک بیشتر دست‌ها شود و پوست را مستعد ابتلا به اگزما می‌کند.

استفاده روزانه از ضدعفونی‌کننده‌های دست که حاوی الکل هستند، باعث ترک خوردن و تحریک بیشتر پوست می‌شود. در شرایط کنونی شیوع پاندمی کرونا، مردم در فروشگاه‌ها، خانه، داخل خودرو و هر بار که اقلامی را با شخصی مبادله می‌کنند از ضدعفونی‌کننده دست استفاده می‌کنند.

همیشه کرم دست همراه خود داشته باشید و به محض خشک شدن پوست در اثر استفاده از ضدعفونی‌کننده دست، آن را استفاده کنید. توصیه می‌شود که محصول را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید و هنگام باز و بسته کردن کرم، خروجی آن را با دستان خود آلوده نکنید.

درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای پیشگیری یا به حداقل رساندن گزش یا خارش ناشی از اگزما انجام دهید. با آب گرم حمام کنید، آب داغ می‌تواند باعث واکنش پوست و حساسیت و تحریک پوست شود.

آب داغ همچنین پوست را خشک می‌کند که می‌تواند پوسته پوسته شدن بیشتری را ایجاد کند. اکثر پزشکان همچنین یک استروئید موضعی را توصیه می‌کنند که می‌تواند مستقیما در ناحیه تحت تاثیر اگزما استفاده شود.

برای استعمال طبق تجویز فقط از یک لایه سبک استفاده کنید زیرا اگر به کودک شیر می‌دهید، استروئیدها می‌توانند به شیر مادر نفوذ کنند. همچنین مراقب ترک‌خوردگی و خونریزی ناشی از اگزما باشید؛ زیرا در صورت دست‌زدن به آن یا خاراندن دائمی آن با ناخن‌های کثیف ممکن است عفونی شود.

بیشتر بخوانید: ترس از زایمان؛ هراسی طبیعی که باید درمان شود

نکاتی برای کمک به مادرانی که از پوست خشک رنج می‌برند

متخصصان پیشنهاد می‌کنند که از استفاده مداوم مواد شوینده شیمیایی، صابون‌های معطر یا عطرهایی که می‌توانند باعث اگزما و تحریک پوست خشک، به خصوص در صورت و گردن شوند، خودداری کنید.

از شوینده بدون عطر روی لباس خود استفاده کنید. در صورت نیاز آن را جداگانه بشویید، همان‌طور که لباس کودک را با مواد شوینده پوست حساس می‌شویید.

خانم‌ها باید مراقب مواد تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت از پوست خود باشند و از مواد شیمیایی خشن و الکل اتانول خودداری کنند. الکل به عنوان خشک‌کننده پوست شناخته شده است.

با این حال، برخی محصولات هستند که میزان کمی الکل دارند و کم‌خطرتر هستند. علاوه بر این تعویض تیغ خود هر هفته یا دو هفته به کاهش خشکی پوست پاها برای جلوگیری از آسیب با تیغ کمک می‌کند.

خارش ناشی از استفاده از یک تیغ کند یا زنگ زده می‌تواند پوست را مستعد آسیب کند. آب بیشتر بنوشید و هیدراته ماندن به بدن کمک می‌کند تا سلول‌های پوست سالم را جوان کند و پوست را شاداب نگه دارد.

همچنین نشان داده شده که خوب خوابیدن و کاهش استرس در میان سایر مشکلات پوستی مانند چین و چروک و سیاهی چشم ناشی از کمبود خواب، خشکی پوست را کاهش می‌دهد.

سعی کنید نیازهای خود را نادیده نگیرید و پس از یک دوش گرفتن سریع پوست خود را به طور مرتب مرطوب کنید تا بتوانید به سرعت به برنامه شلوغ خود در مراقبت از کودک بازگردید. مرطوب کردن پوست به خاصیت ارتجاعی و تعادل پوست کمک می‌کند، به خصوص در ناحیه باسن، سینه‌ها و شکم یعنی ناحیه‌ای که پوست در طول بارداری کشیده می‌شود.

مراقبت از خود در حال حاضر به بدن شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به حالت قبل از تولد کودک دلبندتان بازگردید و به شما کمک می‌کند تا احساس خوبی در پوست خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آمادگی رحم برای بارداری؛ قاعدگی‌های شما منظم است؟

درمان ترک‌های پوستی بعد از زایمان

خبر خوب این است که رفع خشکی پوست پس از زایمان نسبتا آسان است به شرطی که یک مرطوب‌کننده خوب داشته باشید. از آنجایی که پوست شما چربی و رطوبت خود را از دست داده، کاری که باید انجام دهید این است که پوست خود را آبرسانی و مرطوب کنید و آنچه را که نیاز دارد به آن بدهید. در واقع باید هیدراته باشید و آب کافی به پوست‌تان برسانید.

یک لوسیون محافظ طبیعی می‌تواند مشکل شما را با اجازه دادن به پوست‌تان در حفظ رطوبت و چربی‌های طبیعی خود حل کند. لوسیون محافظ یک لایه نامرئی روی سلول‌های بالایی پوست شما ایجاد می‌کند که از خروج رطوبت و چربی پوست شما جلوگیری می‌کند.

به یاد داشته باشید که نباید پوست خود را بیش از این تحریک کنید، بنابراین از لوسیونی استفاده کنید که هیچ‌گونه مضرات بالقوه‌ای مانند مواد شیمیایی خشن یا عطرها نداشته باشد.

از آبرسان‌های ملایم و سرشار از مواد گیاهی طبیعی که برای پوست شما عالی هستند، سود ببرید. آبرسان‌ها نباید منافذ پوست شما را مسدود کنند تا بتوانید درخشش و جوانی پوست خود را بازگردانید.

بیشتر بخوانید: انسداد لوله‌های فالوپ رحمی؛ عارضه‌ای بدون علائم اما خطرناک برای باروری

سخن آخر در ارتباط با ترک‌های پوستی بعد از زایمان

77درصد خانم‌ها در مقطع حاملگی و پس از آن دچار ترک پوستی می‌شوند که بیشتر در پهلوها، شکم و سینه‌ها نمایان می‌شوند. در این مطلب با علل بروز ترک‌های پوستی بعد از زایمان و راه‌های نابودی ترک شکم در بارداری آشنا شدید. همچنین به این دانش دست پیدا کردیم که با داشتن یک برنامه درست و استفاده از کرم‌های مناسب می‌توان به روند بهبودی ترک‌های پوستی بعد از زایمان سرعت بخشید.

منبع
glovesinabottle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا